woondafwezig de heeren Melchers en J. B Nolet, de eerste wegens ongesteldheid, de tweede wegens familie-aangelegenheden, zijn: '1. Be notulen van de'zitting van Donderdag S November jl., gelezen en goedgekeurd. 2. Is ontvangen eene missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gemeenterekening over 1876. 3. Gelijke missive houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1878. 4. Gel'yke missive, houdende mededeeling dat in de toegestane subsidien aan het Burger lijk Armbestuur en het Stads Ziekenhuis over 1878 wordt berust. 5. Gelijke missive, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 5/25 Octoberjl., tot onderhamtsehe verhuring van twee perceelen land aan L. J. van den Steeuhoven en Co. 6. .Gelijkemissive, houdende goedkeuring van dê raadsbesluiten van 8 November jl. a. tot ouderhandsche verhuring van grond aan directeuren der stearine-kaarsenfabriek en l. tot verkoop van op stam staande boomen. Al deze missives worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van G. J. Wittkampf c. s.. om verbetering van het sluisje in den Kortlandschen polder. Ter inzage en aangehouden. 8. Rapport van de Commissie van Fabricage op liet adres van de firma van Deventer en Zoon, om wegneming van boomen aan de Frankelandsche laan. Dit rapport strekt tot afwijzing. Tor inzage en aangehouden. D. Missive van de Commissie voor het middel baar onderwijs tot benoeming van een lid. in plaats van het aftredend lid mr. II. J. .Schuur man. Worden aanbevolen de heeren mr. 13. 3. Schuurman en mr. C F. A. Knijfl'. Gelijk besluit. 10. Missive van de Plaatselijke Schoolcom missie, tot benoeming van een lid in plaats van het aftredend lid den heer A. W. Mulder. Worden aanbevolen de heeren A. W. Mulder en D. Raven. Gelijk besluit. 11. Missive van de Commissie van het Bur gerlijk Ambestuur, tot benoeming van een lid in plaats van het aftredend lid den heer J. M. van der schalk. Worden aanbevolen de heeren J. M. van der Schalk en M. F. ,f. Cooi. Gelijk besluit. 12. Missive van do Commissie van beheer over de heel- en verloskundige-instrumenten- verzarneling der gemeente, ten geleide der rekening over *1876. In handen van do finnn- cieële Commissie tea fine van onderzoek en rapport. '13. Adres van den Gemeenteraad van Nieuw- leii7en om cndeisteuning van een adtes tot wijziging van Art. 242 der Gemeentewet. Ter inzage en aangehouden. *14 Adres van Mejufvrouw M. Ankersmit om ontslag als huiponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes met 1 Februari a. s. met rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie. Ter inzage en aangehouden. 15. Adres van C. van Aineijden, om con tinuatie van huur van het pad langs den binnen- berm van den Frankelandschen dijk dienende ti.t lijnbaan. Ter inzage en aangehouden. *10. Missive van G. Montfooit, klerk bij den Gemeente-ontvanger, houdende dankbetuiging voor do verhooging van zijn jaarwedde. -—Aan genomen voor kennisgeving. *17. Adres van J. J. van der Kort en C. F. Kok om verhooging van jaarwedden als brug wachters aan de draaibrug over de Lange Haven. Ter inzage en aangehouden. 18. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den Gemeenteraad, ien heer JE Elzevier Dom. Na onderzoek dier ge- oofsbrieven, door eene daartoe benoemde Com- nissie, bestaande uit de heeren Loncq, Loopuyt, L. J. Jansen ,cn nadat die Commissie bij monde van den heer Loopuyt verklaard had, dat geen bezwaar tegen de toelating bestondwordt met algemeene stemmen tot de toelating besloten. 19. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen vast gesteld den aangeboden borgtocht door den gemeente-ontvanger. 20. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting over 1877. Aangenomen met algemeene stemmen. 21. Aanvraag van den schuttersraad om machtiging tot het doen van eene af- en over schrijving op den begrooting der dienstdoende schutterij voor 1876. Aangenomen met algemeene stemmen. 22. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den lieer A. B. Meilink, leeraar in degv- O. mnastiek met f300, Aangenomen met 13 stemrnern tegen 1. Tegen, de heer J. L. J. Jansen. 23. Adres van J. A. Jansen c. s.om ver betering van de waterkeering aan de Hoofd straat, met een rapport van de Commissie van Fabricage. Overeenkomstig dat rapport be sloten met *13 stemmen tegen 1. Tegende heer Visser. 24. Voorstel tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening, ten beiliage van f'17,000, voor een tijd van ten langste 2 jaien entegen een reute van ten hoogste 5 pCt. Na be raadslaging aangenomen met 13 stemmen tegen 1. Tegen, de lieer L. W. Jansen. 25. Voorslei van Burgemeester en Wethouders omevenals in vorige jaren, hen te machtigen zoodanige maatregelen te nemen betreffende het recht van afslag aan de groote zeeviscli- maikt, gedurende liet jaar 1878, als door hen geacht wordt te zijn in het belang der ge meente. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 20. Vooistel van Burgemeester en Wethou ders om hen te machtigen tot het bepalen voor iedere kermis in het vervolg, waar tenten, kiamen enz. zullen worden geplaatst, zooveel mogelijk buiten het digt bebouwde gedeelte der gemeente. Na discussie wordt die mach tiging met algemeene stemmen verleend. 27. Door don Imer J. F. Legner wordt het voorstel gedaan, dat de Raad zich zal wenden tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek, dat bij de voorgenomen wijziging in de kiestabel zal worden gevormd een hoofd- kiesdistrict Schiedam. Dit voorste! werd on dersteund door de heeren J. L. J. Jansen en L. W. Jansen. Onmiddellijk daarop werd door den lieer L. W. Jansen vooi^csteld, dit vooi?<,el in dadelijke behamhding te nemen, he1 geen ondersteund werd door de heeren L. J. Jansen en J. F. Legner. Nadat eerst het voorstel van den heer L. W. Jansen, tot dadelijke behandeling werd aangenomen, is na langdurige di-emsie ook het voorstel van den heer J. F. Legner met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen de heeren R'>e|ant% Kijnbende, van der Schalk, Loopuyt, Hulst en Visser. Daarna wordt de vergadering gesloten. Blijkens liet vooi loopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van do leiestalel zijn verscheidene leden in de afdeelingon teruggekomen op liet bezwaar van de groote oveihaasting, waarmede It. i. eene zoo gewichtige aangelegenheid als deze behan deld werd. De gegrondheid van dat bezwaar werd, dooi de meeste leden op stellige wijze tegenge sproken. Zij wezen er op dat steeds en voor zeker te recht, in de Kamer op het voltallig maken van het door art. 77 der Grondwet ge- voiderd getal barer leden is aangedrongen. Gaarne ei kende men ook, dat het vorig Be stuur herhaaldelijk pogingen heeft aangewend totdat aan dat grondwettig voorschrift zou \vor-* den voldaan. In vier afdeelingen werd door sommige leden de wensch geuit dat de adviezen van Gedep. Staten, die ongetwijfeld weder over deze voor dracht zijn gehoord, aan de Kamer werden medegedeeld. Wat de voordracht zelve aangaat, werd in sommige afdeelingen bevreemding uitgedrukt, dat de Regeering het vormen van twee nieuwe enkele kiesdistricten voorstelde, terwijl andere leden zich beklaagden over het vormen van nieuwe dubbele districten. "Veie leden ver klaarden, dat de gewijzigde indeeling over 't algemeen een gunstigen indruk op hen had gemaakt, zij hadden daarin blijken gezien van een streven om de zaak die !t hier gold, zoo goed mogelijk en met onpai tijdigheid te regelen' Een geheei tegenovergesteld gevoelen werd door andere leden geopperd. Zij zeiden gehoopt te hebben bij het nieuw opgetreden Bewindge steund door eeue krachtige vast aaneengesloten meerderheid, blijken van matiging en van zucht tot billijkheid jegens allen te vinden, doch zagen zich in die goede veiwachtiog tot hiiu spijt nu reeds teleurgesteld. Hun oor deel, had bij mt ontwerp blijkbaar op den voorgrond gestaan het streven om de liberale meerderheid der Kamer nog te versterken. Zij schreven het daaraan toe dat b. v. het district Rotterdam uitgebreid en het district 's Graven- hage, ingedrongen moest worden; dat Schiedam van Delft moest worden gescheiden Bergen-op- Zoom van Noord-Bi abantafgeseheuid en Zeven bergen de hoofdplaats van een nieuw district moest worden. Van de andere zijde werd deze beschuldiging van pai tijdigheid als geheel onverdiend en onbewezen verworpen. Een groot aantal leden kwam op tegen de vele ver- schikkingen, nu voorgesteld; men meende dat de Ci i oud wet meer vrijheid laat, dan om zich augstvallig aan eeu cijfer te houden by de be paling van een kiesdistrict. Zoo werd o. a, ge wezen op de verkeerde samenstelling van het district Leiden. De lieer Wintgens heeft eene nota bij dit verslag gevoegd, tot aanwijzing' van liet recht van 's Gravenhnge op nog een afgevaardigde. Uit het gisterenavond verschenen antwoord der Regeering op het voorloopig verslag dei* Tweede Kamer over het wetsontwerp tut her ziening van Je kiestabel, ontleenen wij, voor zoo veel het district RotterdamSchiedam betreft, het volgende: De vinnige beschuldiging #dat de Regeering zich door partij berekeningen tot het plegen van om echt hoeft laten verleiden'' wordt ge staafd met vier feiten. Vooreerst dat het dis trict Rotterdam uitgebreid en het district 's-Giavenhage ingekrompen worot. Ten tweede, dat Schiedam van Delft wordt gescheiden. Ten derde dat Bergen-op-Zoom van Noord-Brabant- wordt afgescheurd. Ten vierde dat Zevenbergen de hoofdplaats van een nieuw district wordt. Bij de aanhaling der twee eeiste leiten werd uit het oog veiloren, dat in vroegere Regee- ringsvooistellen 's-Giavonhage evenzeer een dubbel district bleef ea Schiedam van Delft afgescheiden werd. Indien men de voorkeur schenkt aan enkelvoudige districten, stapt men over liet bezwaar heen om Kialingen en Delfs- liaven van Rotterdam af te nemen en schept een nieuw district Schiedam. Het is nochtans veel natuurlijker en past beter in het stelsel dezer voordracht liet kiesdistrict Rotterdam niet te splitsen eu liever Schiedam, dat er zoo lang toe behoord heeft, weder daarheen te laten terugkeeren. De eigen gedaclitengang der leden, die hieraan aanstoot gaven, lokt uit tot de wedervrageuof niet, als do ver plaatsing van Schiedam zulke gewichtige poli tieke gevolgen nazich sleepee zal, de gewraakte parlijbeiekening eeue hoogst gewaagde wezen zou, eu of uietj'als het lot der's-Gravenhaagsche

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2