SCHIEDAM, 15 December 1877. ^Blijkens achterstaande advertentie, stelt eene Commissie, bestaande uit de heeren or, C. J. Vaillant, F. Haverschmidt, H. W, M. Roe lants eu S. A. Vernède, zich voor, om op Vrijdag e. k.in de zaal van Musis Sacrum, een Muzikale en Declamatorische Uitvoering te geven, ten voordeele van de Volks-leesinrichting der afdeeling Schiedam van de Maatschappij ïTot Nut van 't Algemeen", Reeds wordt daartoe een inteekenlijst aan de huizen der ingezetenen aangeboden, doch de Commissie heeft begrepen, met het oog op den beperkten tijd, die nog aan de uitvoering voorafgaat, en waardoor de lijst wellicht velen niet onder de oogen zou komen, van Maandag af ook bij de heeren boekhandelaren H. A. M. Roelants en J. Odé toegangskaarten, tevens programma's, a f 1. verkrijgbaar te moeten stellen. Wij twijfelen niet, of de poging der Com missie zal door het Schiedamsehe publiek krachtig worden gesteund. De volks-leesin richting, een der beste instellingen van het Nutsdepartemeut, heeft recht op- en behoefte aan onbekrompen steun. Daarenboven belooft het programma ia de advertentie een geaat- vollen avond. De Commissie mag zich voor het' muzikale gedeelte verheugen iu de mede- '"werking van meesters en dilettanten, die het niémand zullen doen berouwen, dat hij zich een gift heeft getroost voor een weldadig doel. De kerstvertelling, die de heer Haverschmidt wenscht voor te dragen, is nieuw, en zij, die den heer Roelants vroeger bij deigelijke ge legenheden meer dan eens zagen optreden, zullen zich zeker verheugendat ook hij zich opnieuw beschikbaar heeft gesteld voor eene nuttige onderneming. De Evangelisch Hervormde Vereeniging herdacht Donderdagavond jl. op eene huis houdelijke vergadering haar vijtjarig bestaan. Nadat de "Voorzitter de vergadering geopend en aan allen een hartelijk welkom op dezen avond had toegesproken, schetste hij in korte trekken de geschiedenis der "Vereeni ging; hij wees op haar ais op een teeken dat wedersproken is geworden, maar dat toch jn de vijf jaren vau haar bestaan, getoond heeft levensvatbaarheid te bezitten; getuige het steeds toenemen van het ledental, de druk bezochte lezingen in het winterseizoen, daar toe instaatgesield door de welwillende mede werking van predikanten der Evangelsche rich ting van hier en uit alle oorden van ons vader land, het oprichten eener zondagsschool, den invloed óp kerkelijke verkiezingen enz. enz. Daarna werden door enkele leden verschillende dichtstukken voorgedragen, terwijl een en ander werd afgewisseld door het zingen van een ge past' psalm of gezangvers. Na de pauze erlangde een der leden het woord en wees vooral op de toekomst der Ver eeniging hij* wenscKte vooreerst nog wel haren bloei, dóch óy 'hoopte tevens, dat nog in onzen tyd niet slechts deze Vereeniging, maar ook alle soortgelyke mogen worden opgelost in die ééne groote •Christelijke Vereeniging, die volgens een beroemd kanselredenaar, in hare banier voert: «éénheid in het noodigevryheid in het twyleiachtige, in alles de liefdetevens bracht hy namens de Vereeniging den dank aan het Bestuur voor de bevordering van haren bloei, waaraan het zoo krachtig had gearbeid. Nadat de Voorzitter aan de vergaderden zijn dank had betuigd voor hunne talryke opkomst - en vooral ook aan allen, die het genot van dezen "avond hadden helpen verhoogenging men zeer opgewekt huiswaarts. Openbaring Gods onder de Heidenen. Dat daarvan werkélyk gesproken mag worden, toonde de heer Lohr van Rotterdam gister avond zijn hoorders in «Paulus aan. Achter eenvolgens voerde hy hen naar de volken, die ^eenmaal' Egypte, Perzië en Griekenland be woonden, om, na nog een blik in het voor bijgaan op den godsdienst van het oude Rome te hebben geworpente eindigen met de aan wijzing, hoeveel rijker men zich voelt, waar men Gods werking ook in de Heidenwereld erkent, dan waar een oppervlakkig oordeel allen, die den christennaam niet dragen, voor slachtoffers houdt van louter duisternis. Terwijl de boerenknecht P. Stolk heden namiddag een wagen met hooi langs den weg evea buiten de gewezen ICethelpoort vervoerde, geraakte het hooi los en 'viel op het hoofd van Stolk, waardoor hij van den wageu inde Noordvestgracht viel eu door eeuige toege snelde personen bijna levenloos uit het water werd gehaald. Na in de branderij van den heer Dirkzwager' aan de Vellevest gebracht te zijn, werd onmid dellijk de geneeskundige hulp ingeroepen van den heer L. vau Pinxteren Az., die er in slagen mocht hem tot bewustzijn te brengenwaarna Stolk naar zijn woning in de Spoorstraat werd gebracht. Door de noodlottige wyze waarop de be manning van het vischloggerschip liet Noor den, bij de jongste stormen op de Vaderland- sche kust hun graf in de golven heeft gevonden, is het getal visscherlieden van Vlaardingen, dat sedert het begin dezes jaars bij de uitoefe ning van hun bedrijf verongelukte tot 40 ge klommen, die te zamcu 21 weduwen en 56 kindereu in hulpbehoevenden toestand achter laten. Deze treurige toestand heeft do reeders op het denkbeeld gebracht om een doeltreffeuden maatregel te nemen, en in Vlaardingen, de eerste visschersplaats van ons land, een Vis- schers-, Weduwen- en Weezenfonds op te richten, waardoor niet tijdelijk, maar vooitdu- rend kan worden vooizieu in de behoeften van de talrijke nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers. Op eene vergaderiug .door de reeders belegd om deze voor Vlaardingen zoo belangrijke aan gelegenheid te bespreken, vond dat denkbeeld algemeeneu bijval en het gevolg er van was, dat eene Commissie uit notabele ingezetenen werd benoemd om tiet te verwezenlijken. Deze Commissie k dadelijk opgetreden met pogingen in het werk te stellen om genoemd fonds tot stand te brengen, en heeft bereids een beroep gedaan op de liefdadigheid harer stad eu landgenooten. Zal hare bede, in naam van zoovelen hulp behoevenden tot de talryke menschenvriendeu in ons vaderland geiicht onverhoord blijven? Op goede gronden vertrouwen wij, dat haar krachtig bystand zal verleend worden. Telken male toch als er een beroep wordt gedaan op de algemeene liefdadigheid voor noodlijdenden, is zij bij vernieuwing schitterend gebleken. Aan het Bureau van ons blad zullen gelde lijke bijdragen voor dit menschlievend doel worden aangenomen. De miliciens der lichting van 1876, in activiteit bij de drie regimenten vesting-artillerie, zyn Zaterdag, 15 dezer, iu het genot van on bepaald verlof gesteld; Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 11 dezer bepaald, dat Gejacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op 'Maandag den 3i December a, s. met zons ondergang met uitzondering van het in art 15 sub litt. g. der wet van 13 Juni 1857 bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blyft toegelaten tot en rnet den 30 Maart 1878 De Minister van Marine brengt ter kennis 'van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten vaa den Waterstaat ep van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 11 Dec. is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 32 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste ge* leidelichten 33.5 op de lijn der geleidelichten1 35.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 35.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Peiling van 5 Dec.zwarte tonnenzijde 32 50 meter benoorden de lijn der onlangs verplaatste geleidelichten 33 op de lijn van de geleidelichten 35.5 50 meter bezuiden die lijn 35.5 en aan de witte tonnenzijde 32 decimeter bij gewoon laag water. De commissie uit de houders van obliga- tiën der Nederl. Centraalspoorweg-maatschappij heeft besloten tegen 7 Febr. 1878 een buiten gewone algemeene vergadering van obligatie houders te Amsterdam bijeen te roepen. Iu strijdt met't bericht, dat reeds f25,000 aan bronzen centen ter verspreiding is afge leverd, zegt de Maart Otdat de nieuwe geld stukken niet voor Maart 1878 in omloop zul len worden gebracht. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in de maand November jl. f 9 259,835,64, zynde f 407,749,48'/i minder dan iu November •1876 en f 1,810,749,21 meer dan Vu der ra ming. Sedert 1 Januari jl. was de opbrengst f 87,186,563,84, zijnde f 816,676,96 minder dan in dat tijdvak van 1876, maar f5,246,613,11 meer dan 'Vu der raming. Blijkens eene iriededeeling in de Standaard wordt iti den Haag een anti-revolutionair week blad uitgegeven. Het schijnt den naam van Ilaagsche Stemmen te dragen. In de zaak van liet klooster der Kruis- heerec te St. Agatha, welke Woensdag 11 bij de rechtbank te den Bosch op nieuw heeft gediend, is door den Staat geconcludeerd tot niet-ontvankelijkverklaring, immers en in allen gevalle, dat de vordering aan den eischer zal worden ontzegd, inet zijne veroordeeling in de kosten, op grond dat het klooster der Kruisheeren, te St. Agatha als bestaand rechtspersoon niet kan erkend worden en dus de bevoegdheid mist om in rechten op te tredendat deeischer vel quasi dan ook wel zegt, maar volst! ekt niet bewijst, noch bewijzen kan, dat hij de by dag vaarding bedoelde perceelen bezit, en dat wel bezit pro domino. De eischer verzocht een naderen termijn tot concludeeren. Door een belanghebbende bij den verkoop der domeingoederen, afkomstig van het voor malige klooster van St. Agatha, wordt ons medegedeeld, dat de weilanden, in dien ver koop begrepen, vroegtijdiger dan anders liet geval is onder water zijn gezet, zoodat onder zoek van den grond niet kan plaats hebben. Daar dit noodzakelijkerwijs invloed moet hebben op de mededeeling by den verkoop, omdat wie de gronden niet kent zich thans van de waarde niet kan vergewissen, vraagt men of het niet wenschelijk zou zyn de veiling uit te stellen totdat de weilanden droog zullen zijn. In de veilingsconditiën is de bepaling opge nomen, dat zoo de geboden sommen minde!' bedragen dan de geschatte koop waarde* de Minister van Finaaciëu te beslissen zal hebben of het bod kan doorgaan. Deze bepaling geeft het middel aan de hand om te' waken tegétf beuadeeling van 's lands belang, zoo de pi'jjzea te laag mochten zijn. Maar eenvoudiger, en rechtvaardiger zeker, zou het zyn, dat de veiling werd verdaagd totdat ieder de gelegenheid zal hebben gehad de gronden te onderzoeken. Ook zal 's Ryks kas daar het best by varen. Volgens de Tijd beweert men te Amster dam, dat daar 10000 werklieden zonder arbeid zyn. Van verschillende zijden zijn Hollandsche woorden aangegeven voor telephon. Verié- sprekerverspreker spraakgeleidertoongé- leider enz. Het zou ons verwonderen als een van hen, die de Holl. woorden aangeven, zëlvetii geloofde, dat-ze in onze taal opgenomen wer-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2