COLLECTE hiiiiiiiisÉiiiiir ADVERTENTIES. den. Telephon ?.al wettelephon blijven, even als telegraaf en miscrcscoop en telescoop en photografie en zoo vele andere basterdwoorden meer. Men herinnere zich slechts hoe zelfs een taal- en letterkundig congres bijna eene geheele zitting wijdde aan gedachtewisseling over de, wijze, waarop velocipède zou worden .vertaald en hoe op dit oogenblik, tien jaar later, meenen we, geen verstandig mensch er aan denkt om met een van die woorden de velocipède aan te duiden. Het volk laat zich geen woorden opdringen en verbastert ze liever dan ze te vertalen. Zoo hooit men inden minderen stand de Trinkhalle, die deze zomer te Arnhem werd opgericht, vaak ter goeder trouw het «draklielletje" noe men, niettegenstaande, op doodstraffe voor die instelling, verboden was er iets te schen ken wat naar geestrijken drank zweemde en de naam van »hei," dus geheel onverdiend is. [Arnh. Ct.) Het Zuider-Zendingsfeest heeft dit jaar aan ontvangsten, met inbegrip der collecte, opgeleverd 3581.071-; de uitgaven bedroegen f 3378.15Yt zooiiat het saldo in kas is f202.41. Door het aanschaffen van blijvend materiaal en door het veranderen van den datum dei- feestviering zijn o. a, de uitgaven grooter ge worden. Daarentegen was het aantal der be zoekers èn door de begrafenis der Koningin, èn door den tijd van den oogst, kleiner dan verwaciit kon worden. In de fabriek van Siemens en Ilalske, te Berlijn, wordt thans een telephon vervaardigd, die hetgeen op het eene station wordt gespro ken, op liet andere station schrijft, terwijl als dan op een derde station kan worden gehoord wat op liet eerste is gezegd. Omtient het gemaskerde bal in Imt ge bouw voor kunsten en wetenschappen in den Haag, leest men liet volgende in eene Haag- sche correspondentie in de Zutph. Ct. Nu zijn wel is waar nachtelijke feesten in de residentie niets ongewoons meer, maarzoo als ze thans in het gebouw voor kunsten en wetenschappen gegeven worden, zijn ze toch wel uniek Het feest, in den nacht van Zater dag op Zondag gegeven, overtrof alles wat wij hier tot heden in dit genre hebben gezien. Het was een bal masqué costumé. De zaal was herschapen in een door schitterend licht ver blindende lustwarande, zooals men die slechts kent in de sprookjes van Duizend en één Nacht. Stel u voor: een zaal, die 2600 bezoekers kan bevatten, geheel gedecoreerd met spiegels, groen en draperieën, terwijl aan het einde een sier lijke lusttuin is aangelegd, waarin zelfs de vij ver met zwanen, ganzen-en eenden niet ont breken stel u verder voordie zaal gevuld met honderden dansende paren in de meest verschillende costumes, zooals men die zelfs op de bals masqués te Brussel niet te zien krijgt en gij kunt u tenminste eenig denk beeld maken van den betooverenden indruk, dien dat alles vooral op hen moest maken, die aan dergelijke fetes de tmit nog niet gewoon zyn. Uit alle oorden van 'het land waren er dan ook overgekomenom getuigen te zyn van het feest. Uit den Haag zelf - waren alle standen vertegenwoordigd. De gravin nen en baronnessen dansten dan ook zeer genoeglijk naast de jonge dames van een barbier of een .koetsier, ja zelfs naast de dames' van den demi-monde. Tot over drieën duurde de pret; maar geen enkel, oogenblik werd - de orde veratoord of de zedelykheïd ge- kwest. Eerst toen de deftige papa's en mama's met hunne zoons en dochters het bal hadden verlaten, bemerkten de overbljj vendendat er demi-monde in de, zaal geweest was. Toen was echter het oogenblik tot scheiden gekomen en de reputatie der fêtee da nuit in het gebouw voor kunst en wetenschappen voor goed gevestigd. Aan aardige scènes mag het natuurlijk op een bal masqué niet ontbreken en ontbrak het dan ook niet. Nu eens.zag men het Dagblad en het Vaderland 'twee hoerendie een costuum uit Haagsche couranten hadden laten maken heftig disputeoreu over de politiek; üan weer zag men in gecostumeerden o (.-tocht een alleraardigste ovatie brengen aan den directeur van het gebouw, den heer Veenkortom aan verscheidenheid geen gebrek. Men heeft reeds verscheidene malen voor speld dat we een strengen winter zouden heb ben en om die voorspelling te staven zijn er verscheidene voorteekenen medegedeeld. Een bijenhouder van veel ondervinding voorspelt echter liet tegendeel. «De bijen," zegt hij, «hebben een eigenaar dig instinct, dat hen in kennis stelt met de temperatuur die komen zal. Deze nuttige diertjes sluiten in den herfst de opening hun ner korven niet veel of weinig was. Altijd heb ik opgemerkt dat bij strenge winters de openingen bijna hermetisch gesloten waren. Dit jaar is het zoo niet en men bemerkt ook nu nog misschien de zwermen talrijke hom mels, die gewoonlijk een maand eerder gedood worden. Daaruit maak ik op, dat de winter van 187778 zeer zaclit zal zijn." Wat zijn «boerhavensche klontjes?" Dr. d, B. verklaart, in de Delfhav. Ct., ze te hebben onderzocht en tot het besluit te zijn gekomen, dat, terwijl men gewone klontjes betaalt met f 1.10 het kilogram, f2 wordt besteed voor2 pet. suiker minder, vervan gen door 2 pet. kool, te zamen «boerhavensche klontjes" geheeteri. Vluardingen Men deelt ons mede, dat door A. J. Hamburger, baaszeilmaker op de zeilmakerij der maatschappij het Noorden alhier, een groot zeil voor een sloep is gemaakt volgens een geheel nieuwe door hem uitgevondene con structie, waardoor het uiot onderhevig zijn kan aau het zoo lastig rekken en krimpen, waaraan alle zeilen, volgens de oude constructie gemaakt, steeds onderhevig zijn. (iVr. VI. Ot.) Amsterdam. Zesduizend peisonen hebben, op den openingsdag gebruik gemaakt van de tramwaylijn Dnm-Sarphati-straat. Groningen. Merkwaardig voor de kennis van den bodem van Nederland is liet feit, dat bij 't graven van het verbindingskanaa! tusschen de voormalige Heere- en Oosterpoort alhier, geweldige massa's steenen, waaronder zeer groote, worden gevonden. Alleen met het hou weel kan daar worden gearbeid. De zaak vindt hare verklaring daarin, dat men hier juist op het hoogste punt van den Groninger Hondsrug is. Uit de werken over de natuurlijke geschie denis van Nederland is de bijzondere beteeke- nïs van dezen Hondsrug genoeg bekend. Zijne versteeningen hebben dan ook eene algemeene wetenschappelijke vermaardheid. Jammer ech ter dat tot dusverre niet meer party werd ge trokken van de daar vroeger en later gevon den wetenschappelijke schatten. Warlfum. De alhier gevestigde afdeeling der vereeniging Eigen Hulp is, na een zeer kort stondig bestaanwegens gemis aan leden weder opgeheven. Nijmegen. De firma Verkerk en Verschoor alhier is bezig een verbeterde telephon te vervaardigen. VHssingen. Alhier is door dé politie een Hollandsch.varensgezel gearresteerd, dievalsch Engelschgoud geld in omloop bracht. - GEmENGDE BERICHTEN. Te Luik iseene maatschappij opgericht, met het doel, den ielephonop groote schaal in België te exploiteeren. Een Franschman heeft een patent ge nomen voor eene uitvinding, die, indien zy aan de verwachting beantwoordt, een geheele revolutie in do letterzetterijen zal teweegbren gen. Het geldt hier om de looden letters te vervangen door hardglus. De proeven moeten zeer goed hebben voldaan. Volgens de verzeke ring van den fabrikant zijn tie glazen letters even scherp als de looden en kunnen in de zelfde matrijzen gegoten worden. Zij hebben het voordeel, dat zij door de cylinders der per sen niet plat worden en dat zij, bij veel grooter duurzaamheid, minder in prijs zijn; bovendien hebben zij niet te lijden van «Ie groote hitte waaraan de letters bij stereotypie blootstaan en voor den zetter zijn zij schadeloos in de behandeling. In het Cariboo district van Engelsch Columbia is goud gevonden. Zekere lieer Reineke adverteert in de Zuid-Afrikaan van 19 September het volgende «Deiallen op 14 dezer, mijn geliefde eclit- genoote ian tweelingen.dochters, hetgeen de derde maal is binnen 7 jaren datzulks geschiedde. God zij lof voor zulke herhaalde zegenblijken. De derde maal iu 7 jaar tijds 1 C. Reineke." Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken, zooals advokaten, onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid of een overblijfsel van bronchitis? Meirgebruikt hier voor in overdaad, doch zonder groote uitkomst, een menigte pètes, siropen, drankjes, enz., welke meestal de ziekte vreedzaam haren weg Iaat gaan. De teer alleen kau hieraan eene spoedige verlichting geven, men kan zeggen oogenblikkclyk ais de/ulve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uit komst te verkrijgen, behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier a zes teercapstdes van GuvOT te gebruiken. De flacon san f '1.25 bevat 60 capsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan ver zekerd zijn dat van tien personen, die liet beproefd hebbennegen zich aan deze genees wijze houden. De teercapsu/es van Guyot, hebben door hun succes, dat van dag tot dag toeneemt, onnoemelijk veel namaaksels uitgelokt. De lieer Guyot kan alleen deze tlacons waarborgen waarop zich zijne handteekening, ia "drie kleuren gedrukt, bevindt. Voor de vele bewijzen vut» deelneming, onder vonden bij hel overlijden \an onze geliefde Behuwd-Moeder en Moeder. Mejiilfvron w A CO LON IA PIJPERS, geboren Rooije.nbuug, be tuigen wij onzen hartelijken dank. L. A. J. VAN LEEUWEN. M. G. VAN LEEUWEN, Pijpers. C. F. J. BF.UKERS, J. O. BEUKERS, Pijpers. 15 December 1877. Schiedam, De Notaris W. J. A. ROLDANUS, residee- rende te Schiedam, is voornemens op Vrijdag, den 21 December 1977, des voormiddags te 11 uren, in het Gebouw «Musis Sacrum", aan de Lange Haven, te Schiedam, in het openbaar te vellen en op Zaterdag den 29- December 19??, des avonds te 9 uren, terzelfder plaatse, mede in het openbaar te verknopen t I. Een hecht en sterk en uitmuntend gelegen WOON-en WINI1ELHUIS mat OFJSN- FI.AA.T9 en ERVE, waarin sedert vele jaren eene Apotheek wordt uitgeoefend, staande en gelegen te Schiedamaan de Boterstraatop den Imek van de Loin- bardsteeg, Wijk G, in», 297, kadaster Sectie U, no. 1465, groot 1 are 42 centiarenhebbende twee uitgangen in de Lonihardsteeg. Het HUIS bevat beneden; een ruimen Winkel, Kantoortje, groote Opkamer, Achterkamer, Keuken, Kelder en Weikplunts en bovendrie Kamers met Provisiekamer en Zolder en is voorzien van eene G.isb-i ling en zeer iele gemakken, Zijnde iu eigen gebruik. Grondbelasting over anno 1877 f 49.50. II. Eeu hecht en sterk FAKIIIJI9 met BOVENWONING en £516Vlts, staande en gelegen te Schiedam, in de Lonihard steeg, achter het vorige perceel, Wijk E, no. 217, kadaster Sectie B, no. 1240, groot 27 centiaren. Het PAKHUIS is in eigen gebiuik en de BOVENWONING verhuu»d voor f 1.75 in de week, makende /'9l 'sjaais. Grondbelasting over anno 1S77 f 7.04. De peiceelen welke eeist afzonderlijk en daarna gecombineerd worden afgeslagen, zijn door hunne bijzonder gunstige ligging op den besten Winkelstand en in het midden dei- stad, uitstekend ge-ehikt voor de uitoefening van allerhande bedrijven of neringen en te aanvaarden op den 1 Februari 1979bij de betaling der kooppenningen. Te bezichtigen op Wocii<5<lng en Don derdag, dcu 19 en 29 "leocmber 1977, van des i ooi middags 1® tot d's namiddags d uren, op vertoon vau een hewo.s urn toegang door genoemden Notaris- uigegeven sn wiens kantine aan de Lange Haven, Wijk C, no 58, nader e inlichtingen te bekomen zijn. DIAKENEN der HERVORM DE Gt-.M EENTE te Schiedam, hebben de eer, hij deze ter kenuis te brengendat zij op aan de huizen der Gemeenteleden eene zullen doen houdenteneinde te kunnen vol doen aan de talrijke aanvragen om klccdiiig- stukken, door de aan hunne zorgen toever trouwde Armen. Daar de opbrengst der eerste voordat doel gehouden Collecte op verre na niet toerei kende was om in den bestaanden nood te kunnen voorzien, veroorloven zij zich mitsdien de vrijheid, andermaal een beroep te doen op de liefdadigheid der Gemeente en eene ruime gave, eene gave der liefde, te vragen, in het vertrouwen dat die poging met den gewettsch- teu uitslag zal worden bekroond. Diakenen voornoemd Namens hen, C. 'T HART, Voorsitter, C. MC)HRING, Secretaris, Een in zaken ervaren Verlegen woordleer, gedurende twintig jaren te Brussel woon achtig, zoekt als een solide D I 9, T IL Ij E E IID E K IJ, te vertegenwoordigen. De beste referentiën staan hem ten dienste. Brieven francoonder letters F H X, atut -liet Bui eau dor. Scliiedamsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3