SeMMils Berichten. SieiteliÜ Nieim. School no. 4nnn tie Nadorststraat te Rotter dam, op eene jaarwedde van f 500, is met ingang van 1 Jan. e, k. benoemd, mej. I. B. G. Elberg te Schiedam. Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Graven» hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlis- singen, Groningen, Leeuwarden, Ilarlingen en Zwolle is gezouden het bericht wegens den handel en tie scheepvaart in het Britsche Koninkrijk over November 1877. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Imiie bevat het bericht, dat de Imam van Tjadeh te ICotta-Radja bc- eedigd is en zich met de bevolking weder te Tjadeh (in het door onze troepen bezette kust gebied rler KXVI Moekim) gevestigd heeft; •voorts dat Toeankoe Hoesin te Kotta-Radja aangekomen is en dat aldaar ook de radja van Merdoe een bezoek had gebracht. De gezond heidstoestand in Groot-Atsjin was gunstig. De bijdragen tot leniging vau den nood op Curasao en Bonaire, tengevolge van de ramp door den orkaan van 23 September, komen nog in, ook uit het buitenland, zoowel van Europa als Amerika. De Commissie door het Gouvernement van Curasao, benoemd voor de Sophia-stichting heeft tot dusverre een bedrag van f 700 ont vangen, een bedrag dat, onder de omstan digheden, waaronder Curasao thans gebukt gaat, niet onaanzienlijk is te achten en getuigenis geeft van de waardeering van Neörlands Koningin ook door de bewoners van dit eiland. Het stoomschip Conradhetwelk 20 De cember te Batavia verwacht werd, is den 27sten dezer aldaar aangekomen. Alles wel. De vertraging in de aankomst is veroorzaakt door het breken den oden December op 489 mijlen voorbij Aden van de lage drukzuiger. Het schip had echter nog 8 mijl vaart be houden. Bij de gespannen verwachting naar tijdin gen over de JMesland willen wij een gerucht niet verzwijgen, dat volgens de Midd. Courant te Vlissingen de ronde doet; de Friesland zou met een groot Franseh oorlogsschip in aan varing zijn geweest, met het gevolg dat beide schepen zijn gezonken en van het Fransche schip slechts enkele manschappen gered wer den. Wanueer er van dit gerucht iets aan was, zouden wij wel reeds nadere berichten daarover hebben. (Vad.) Tegelijk met het 1Ge taal- en letterkundig congres te Kampen in de tweede helft der maaud Augustus van 4878, zal de Kamper liedertafel uEuterpe" haar 25-jarig bestaan vieren, waarvoor' reeds eenige liedertafels uit ons land zijn uitgenoodigd. Niet te laat. Nog voor .dat de Eerste Kamer zich vereenigd heeft met Kappeyne's kiestabel, beveelt Fe Standaard reeds een stel kandidaten aan voor de 6 nieuwe kiesdistricten en wel: Wolbevs voor Goes, Lobman voor Zevenbergen, Schimmelpenninck van der Oye voor Hilversum. Wijnmalen voor Rotterdam, Gratama voor Winschoten en van Leunep voor Amsterdam, 't Is vreemd, dat menschen die zóo bij do hand zijn, 't niet verder brengen in de wereld. (Vad.) Zekere II. K„ geboren te Kuinre, is te Amsterdam gearresteerd, wegens bigamie. Hij was in Amerika vóór eenige jaren gehuwd, terwijl zijn wettige vrouw hier te lande door hem verlaten was. Uy bevindt zich te Heeren- v'een in het huis van arrest. Hoe een oud krantenbericht weer nieuw wórdt! In ons noinmer van 8 Augustus II- plaatsten wij een uit een Duitsch blad over genomen beticht over tvvee dame», die bij •.Postdam ten trein deden stilstaan, ten einde hun 'vader.spoediger gelegenheid .tot uitstappen te geven. Het beticht werd door de meeste bladen overgenomen, schijnt op die wijze weer zijn weg naar Duitsehland ie hebben gevonden, om terug te keeren naar Nederland, waar het in een der bladen een plaats vond, met de bijvoeging, dat het feit eerst Zondag ll. plaats had. Een nieuwtje das! (Vad) Het Hunnebed, onder Valthe ontdekt, is gebleken uiets meer dan een enkele steen te zijn. Rotterdam. Een stoomboot van hier-op Delft, die een nieuwen ketel had ingenomen aan de fabriek der heeren Walker, van Delden Stronck, te Delfstiaven, en weder naar de Schie stoomde om in dienst te worden gesteld, ge raakte Maandagavond bij wassend water onder de Weezenbrug alhier vast. Daar het water steeds wassende bleef, moest óf die vaste brug bezwijken, óf de boot zinken. Het laatste is gebeurd, maar ook de brug is nogal beschadigd. De bont is in den nacht van 26 dezer gelicht en weder onder de kraan gehaald om den stoomketel die er, uitgevloeid was, weder in te nemen. Door de spoedige lichting is de vaart niet noemenswaard gestremd. Strijcn. Den 27n dezer, des ochtends te 4'/j uur, brak aan den Oudendijk alhier, bij den landbouwer J. de IIterwijl de bewoners nog ter ruste lagen, een hevige brand uit, waardoor de geheele huizing afbrandde zonder dat iets kon gered worden. Een paard, eenige koeien en, wat erger was, een kind kwamen' in de vlammen om. Groningen. Bij het vergraven van tie wierden (terpen) van Lutkeaaksum en Ernst- heem is onlangs o. a. gevonden de punt van een lans van been, waarin men meent dat runeschrift is gegrift. Het voorwerp bevindt zich in de verzameling van dr. Folmer, te Eenrum. Er zullen er zijn, die onwillekeurig hierbij denken aan het Atztekische teekenboek van den Fransehen geestelijke dat vóór ettelijke jaren werd uitgegeven. Leeuwarden. Alhier zullen eenige dames eene tentoonstelling houden van voorwerpen van kunst en nijverheid, uitsluitend door vrou wen van Nederland vervaardigd. 's Bosch. Het gerechtshof te dezer stede heeft in de processiezaak tegen pater Sweens en kapelaan Mottu met de """rechtbank van Roermond overwogen: dat, al mocht een pro cessie rondom de kapel in 't Zandt, die feitelijk heeft bestaan sinds 1848, tot de geoorloofde godsdienstoefeningen behooicn, (welke vraag het Hof in casu niet noodig achtte te beslissen,) alsdan de appellante» nog geen bevoegdheid hadden die processie uit te breiden, zoodat zij, dit doende, in elk geval gehandeld hebben in strijd met de wet. Naar wij vernemen, zuilen de veroordeelden zich tegen dit airest in cassatie vooizien. Dezer dagen werd te Stuhhveissenburg in Oostenrijk een jeugdig koopman begraven, Moritz Guthardt geheeten, die overleden was aan kanker in de toug. t Zooais 99 van de 100, had de ongelukkige de gewoonte om de kleef stof aan zijn enveloppen met den mond te bevochtigen, in plaats van met dun vinger. Een paar maauden geleden kreeg hij daarby een, naar hy meende, zeer onbeduidend wondje aan de tong, dat evenwel spoedig zoodanig verergerde, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Het was te laat en na een hevig lijden bezweek hij ten laatste aan den kanker. De Ileidelbergsche catechismus is thans ook in het Japansch vertaald; er zullen 4000 exemplaren worden gedrukt. Eeu vreesdijk voorval 'heeft in liet dorp Gareune algemeene ontsteltenis verwekt. M, L.loodgieter, die werk had te Parijs kwam onlangs des avonds te Garenne, waar hij vernam dat zijne vrouw en twee kinderen I levend verbrand waren in hunne woning. j Het volgende had plaats gehad: sinds een jaar leed om onbekende redenen vrouw L. aan zwaarmoedigheid, en verscheidene malen had zij den wensch geuit weldra te zullen sterven. Haar man had de onvoorzichtigheid gehad aan deze woorden geen gewicht te hechten Echter bincht zij haar plan ten uitvoer door zich met hare vier kinderen te doen stikken. De twee oudsten, een jongen van zeven jaar en een van vijf jaar heeft rnen in leven terug kunnen roepen. Vrouw L.op een steel gezeten, was ge heel verkoold en hield de overblijfselen Van haar dochtertje in hare armen geklemd. De ongelukkige Lheeft men naar 't krankzin nigengesticht moeten brengen. Gustave Doré heeft zich eeu muzikale grap veroorloofd. Boven in den gevel.zijner villa heeft hij de volgende noten laten aanbrengen, do, mi, si, la, do, re. Natuurlijk moet hieruit ge lezen worden: domicile a Doré, voorzeker een geestiger opschrift dan onze namen: Welge legen, Nooit gedacht of Narust I Welke bestrating is voor de steden de beste Deze vraag iszooals men weet, sedert lang, in vele steden aan de orde van den dag. Uit Warschau wordt medegedeeld, dat de onder vinding aldaar heeft beslist ten voordeele van de bekleediug met ijzer. De gewone bevloering met steenen (graniet of veldsteenen, op een zand-, kies- of cementbedding) was de slechtste; die niet asphalt hield evenmin stand en bleek- voor de paarden gevaarlijk; daaientegen hield zich de ijzeren bestratiug boven verwachting goed. Op eene lengte van 2 kilometer iff sedert 9 jaren nagenoeg geen enkele reparatie noodig geweest, en wat vernieuwd moest wor den, werd, zonder hinder voor het verkeer, in een paar minuten afgedaan. De ijzeren straat ligt in Warschau o. a. in het druksta kwartier der stad, waar gemiddeld 100 rijtuigen per minuut passeeren. De oorspronkelijke be vloering ligt nog precies als vóór 9 jaren. Noch zelfs bij sneeuw, noch bij gladijs blijkt- het ijzer lastig voor de paarden. Ook voor 't reinhouden der straten is deze methode hoogst- doelmatig. De kosten schijnen volstrekt geen bezwaar op te leveren. B G R G E R L U Kb" STAN 0. Geboren s 26 December. Martinus, zoon van G. van den Tempel en W. C. Kok, Nieuwe Buurt. Elisabeth Maria, dochter yan A Wijzenbroek en A. M. Pöppelman, St. Piet erst eeg. Bernardus Petrus Hendricus, zoon van P. O. Wuisman en A. Lourens, Zwaansteeg. Davidzoon van A. Marines en E Scheepmaker, Buitenhavenweg. Catha- rina Maria, dochter van 0. Verkade en C. M, van der Kamp, Heerenstraat, 27 Machiel, zoon van C. Zonneveld en E, M. Ruisbroek, 1 Ploegslraat. Overleden 25 December. Geertrui Baron, oud 67 jaren en 1 rnaand, echtgenoot van Adrianus Visser, Oude Sluis. Philip Clnis- tiaan Visser, oud 7 dagen, Lange Haven. 26 Heindereijntje van der Kruijt, oud 87 jaren, echtgenoot van Simon van Jeveren, Broersveld, t 27 Arendje van der Vlies, oud 1 jaar en 8 maandenLange Kerkstraat. MARKTPRIJZEN aan DE BEURS TE SCHIEDAM, p *au den 28 December 1877. Kogge; per 2100 kilo Windau f206 6w. Gerst: per 1950 kilo N. Pernau f200 Gt. MoutvvUa i f 14V, per hectoi. Ct. •Jenever; Amsterd. proef, f 45'j a1 f 45*4 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2