Tersclijit iaplijls, itpfcitri DMai. Al 1877. Maandag 31 December. M 4319. Bnitenlandscbe Bsriclteii. Nieuwjaarswenschen Een en D ertigs tie «X a a r g a n g. worden evenals vroeger, in deze Courant geplaatst voor viJFTiGr oeistts. Men wordt verzocht deze Advertenties inlezende n uiterlijk Maandagavoad te A uren. Daartoe zal het Nommer dat naar den regel in den avond van Dinsdag den I Januari zoude moeten verschijnen) zoor den uitgegeve?iin den vroegen morgen, van den Nieuwjaarsdag. i; i Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door hut geheelo Itij - '2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. Schiedam, 29 December 1877. De Kerstweek pleegt in den regel op politiek terrein een week van ruste te wezen. "Was zij ook ditmaal gewijd aan de dingen des vredes of is er gekuipt om den vrede op aarde nog jammerlijker te "verstoren, dan helaas reeds zoo lapg het geval A's? Deze vraag is slechts door ingewijden te beantwoorden; 'dïtis zeker: het »vrede op aarde" is in 1877 en in de laatste dagen van dat jaar vooral schandelijk gelogenstraft. De Russische hofcouranten, evenals alle bladen van die soort, historieschrijfsters van het aller minst allooi belichtten, dat de Czaar, de Bevrijder, van wie of van wat wordt ver zwegen er bij zijne terugkomst te Petersburg goed uitzag, maar alleen wat mager was ge worden en dat hij dezer dagen de plechtigheid heeft bijgewoond in de kathedraal van St. Pieter en Paulus, ter herinnering aan den lOOsten geboortedag van Keizer Alexander I. De Keizer kuste het marmer, waaronder zijn groote en kleine voorgangers rusten-ei ,yas zeer bewogen en hij heeft gesproken ook én heeft de behaalde zegepralen verheerlijkt, en zijn soldaten gewezen op nieuwe lauweren, die nog te plukken zullen zijn; want tan vrede kon nog geen sprake zijn. Europa, sprak de Keizer, volgt met vertrouwen onze handelingen. Engeland alleen schijnt daarop invloed le willen uitoefenen "en de Porte in haar verzet te stijven. Alles schijnt aan te duiden, dat de Czaar te Conslantinopel vrede wil sluiten; als in deze oude hoofdstad der Byzantynsche Keizers, voor het eerst na meer dan vier -douwen, een vreemde krijgsmacht gebiedend optreedt, dan, zoo redeneeren d6 Russische bladen, dan zal Turkije's trots breken en de tijd voor het onderhandelen over den vrede gekomen zijn. Waar echter die Russische bladen over zwij gen, dat is over de namelooze ellende der soldaten. Het vei haal daarvan herinnert niet de levendigste trekken aan de lotgevallen van het groote leger in '1812. Doodcn eu gewonden worden door elkander begtaven; hier wordt een trein met gevangenen en gekwetsten, slecht gekleed en slecht gevoed, onder de sneeuw bedohen; daar bevriezen honderden BUREAU: MARKT-» E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone reget meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekeiid. arme krijgers in naam van de, humaniteit ten strijde opgevorderd, of in dek'naam. van Allah naar het slagveld getogen. De Engelsche cor respondent van Daily Ifewsf anders een ver klaard voorstander van Turkije, vergelijkt den toestand der Turksche gekwetsten te Plewna bij de pest te Florence. Osman Pacha, de held, de hoogvereerde ook door zijné vijanden, maakte van zijne gekwetsten weiuig werk en liet ze bij zijn vertrek hulpeloos achtei*, en het Russische ambulance-wezen schijnt in zulke en toestand te verkeeren, dat or letterlijk aan alles gebiekis. Plewna blijft, volgens dezer Correspondent, één groot sterfhuis, een stad vol onverzorgde dooden en zwaar gekwetstenMaak de Keizer van Rusland zag er by zijn terugkomst goed uit; dat vergoedt, ja, hoeveel wel voor duizenden in rouw gedompelde famiüën? Meer dan 80000 stijjders uit het Moscovitische ijk toch zijn buiten gevecht gesteld, die vaders, moedeiseu andere verwanten achterlisten, allen met meuscheiijke aaudoeuingen begaafd, evengoed als de Keizer^ die er thaos ad uitziet Wat die allen zich vCllcvvrkt'eu - getroost, zullen gevoelen bij deze blijde mededeeliug der Russische hofcouranten In Frankrijk herleeft het vertrouwen. Eiken dag bevat het Journal Official reeksen van benoemingen, en het peisoneel der prefecten in de depai tementen, betrekkingen, die vrij wel overeenkomen met die onzer Commissaris sen des Konings in de verschillende provin ciën, is thans zoodanig gewijzigd, dal èa de Regeering hen volkomen kan vertrouwen, èn de bevolking er volkomen vrede tneê heeft. Te Marseille alleen is door den prefect van het departement vergunuing veileend tot de heropening van 23 koffiehuizen, die sedert den 16 Mei op last der vorige Regeering waren gesloten. Engeland's Kerstviering was ditmaal niet zoo opgewekt als anders. Het meerendeel der natie wenscht vrede en is niet gerust over de plannen der Regeering. De '17e Januari, het tijdstip, waarop het Parlement is bijeengeroe pen, wordt daarom met ongeduld tegemoet ge zien. Tusschen al dat politiek geharrewar door, werpen de verhalen der Engelsche bladen over de Kerstviering in Old-England een helder licht over den zedelykeu toestand van dit niet zelden als zoo vroom afgeschilderde volle. Wat te denken van een bevolking, als de Regee ring eener stad als Dundee tegen Kerstmis vijf kiuiwagens aanschaft, om daarmede de beschonken feestelingen naar de politie-burenux te vervoeren? Waarlijk, allen, die in het jaar, dat welhaast aanvangt, willen meèwerkeu aan de bevordeiing van het maatschappelijk on zedelijk heil der rnenechheidbehoeven niet naar bezigheid op dit tenein te zoeken. Er is werk in overvloed! »,jf» ji OOSTENRIJK. Aan de JPolitische Correspondent wordt uit Bucharest gemelddat de Rumeensch'e Minister van Buitenlandsche Zaken den 26en per telegraaf eene circulaire zond aande diplomatieke agenten in 't buitenland, waarin hij voor de wijze, waarop de Turken oorlog voeren en de conventie" van Genève eerbid- 'digen, de overgave van Plewna als bevvy's aanvoert, waar op 't oogenblik van Osman Pacha's capitulatie geen enkèlé gewonde of gevangene Rumeensche soldaat 'gevonden werd, hoewel Osman Pacha aan de Porte verzekerde, dat zich nieer dan 300 Rumeensch'e soldaten in zyne handen-bevonden. ,.*r' DUIT SC,HL AND. Prins Bismarck wordt volgens de tot-dus ver vastgestelde plannen medio Januari'te Berlijn terügge wacht. j 'ft e -O-K R IJ K... M Het Journal ojfioiol deelt het besluit' mede, waarbij generaal Bressolies (van Limo,- ges) ter beschikking van den Minister wordt gesteld, en verschillende benoemingen van vrederechters. De Gemeenteraadsverkiezingen in Algerië zijn op 13 Januari bepaald. RUSLAND. Het beursgerucht omtrent onderhande lingen over den vrede schijnt ongegrond. In de regeeringskringen is niets bekend van stap pen, welke tot dergelijke geruchten aanleiding zouden kunnen geven. SERTIE. De Serviers vereenigden zich met de Rumeensche troepen bij Widdin. De Turken werden bij Raska geslagen. ITALIË. De correspondent van de Times seint van den 25 dezer uit Romeïde gezondheids toestand van den Paus is niet goeder bestaat naar men zegt, vrees voor koud vuur in een zijner beenen." AMERIKA. De wettelijke bepalingen op den accijns op het gedistilleerd zijn te New-York eensklaps met grootere strengheid dan te voren toege past, een maatregel die tot de ontdekking van groote misbruiken heeft geleid. Volgens de wet mag geen drank worden vei kocht zonder ver gunning en is een commissie aangewezen om toezicht te houden. Doch waarschijnlijk om den politieken invloed,, welke van do tappeiijen uitgaat, waar voortdureud politieke debatten tusschen de bezoekeis worden gevoerd, liet dit toezicht veel te vvensclieu over en de vergun ningen werden noch aangevraagd noch nagezien.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1