fiemtiilit Berichten. fUrüini.t ver, en kwam gelukkig in vloot water en binnen. Volgens later bericht schijnen ecuigen der ekwipage zich aan den omgeslagen vuurtoren te hebben vastgeklemd. De reddingboot is derwaarts vertrokken en de TFm. Cotilman zit bij de witte ton no. 5 vol water. Behalve de hofmeester, die verdronk, heeft de ekwipage die op den vuurtoren was zich met eigen boot gered. De Wm. Coulman is van boven lek en 2al de .lading lossen om te lichten. De stoomboot Zierikzce is ter adsis- tentie derwaarts vertrokken, Het nieuwe jaar is heden recht droevig aangevangen met ons land een achtenswaardig, nuttig burger te ontnemen. In Arnhem over leed namelijk Dinsdagochtend de heer J P. De Keyser, predikant aldaar. Zijn nuttige werkzaamheid op velerlei gebied werd daaral- gsmeen gekend en gewaardeerd, maar ook daarbuiten deed zij zich gevoelen, en was een ware weldaad voor velen. De Arnhemsche kweekschool voor onderwijzeressen door hem gesticht, is thans een bloeiende inrichting, waar reeds menigeen tot een nuttig lid der maat schappij gevormd is. Op letterkundig terrein is de overledene ook niet vruchteloos werkzaam geweest; zijn onlangs verschenen Standaardwerk uNederland's letter kunde in de negentiende.eeuw" is in dat opzicht reeds een onvergankelijke eerzuil voor zijn naam, (A. v.d.D) Door wijlen den heer B. Huwart, te Bergen-op-Zoom overleden, is bij testament f 70,000 aan verschillende personen en ge stichten vermaakt, o. a. f 10,000 met huis en. stalling aan de Hervormde keik. Terwijl het stoomschip' Drenthedat in den loop der vorige maand naar Indie vertrok, te Southampton aan den wal lag, had een ge val van desertie plaats, dat zeker niet alledaags is, te minder daar alle voorzorgsmaatregelen wiren genomen en de mariniers hun wacht posten hadden betrokken. Toch wist een der 150 aan boord zijnde soldaten, een Franschman, ondanks het scherp topzicht. te ontsnappen. Terwijl de officieren aan tafel zaten, begaf hij zich in de kajuit van den officier van gezond heid, wiens oppasser hij was; hij opende een der kisten, nam er een compleet uniform uit, en begunstigd door de reeds invallende duister nis, begaf hij zich in de kleerpn van den docter naar den wal; ondanks alle nasporingen ismen er niet in geslaagd den deserteur weer te vinden. Al, beletten ook de omstandigheden de redding der geheele bemanning van het op 18 de/er bij Nieuwediep gestrande Ueensclieschip Fordlijsch, ai kostte ook de redding van een deel der schepelingen aan twee mannen van de boot het leven, toch mag de Noord- en Zuid-llollandsche reddingmaatschappjj ook dit- man! met irotsch wijze op hetgeen te Nieuwe diep is geschied. Reeds in 1824 opgericht, geheel gesteund door particuliere krachten, hee!t die maatschappij zich toch zoodanig uit gebreid, dat zij thans 24 reddingbooten en 14 vuurpijl-toestellen op de eilanden en de Hol- landfeche kust gereed heeft staan; aan kloeke mannen, die, niet om het geid, want de be looning is slechts zeer gering, rnaar tut mensch- lieveuiie hulpvaardigheid steeds gereed zijn in geval van nood met, die booten zee te kiezen, is gelukkig geen gebrek. Het feit, dat door de maatschappij sedert haar bestaan reeds meer dan 3000 rnenschen zijn gered, levert daarvoor het bewijs. Voorwaar, een schoon resultaat! Rotterdam. In de Maandag jl. gehouden ver- gaderingder afdeelingen: Rotterdam Schiedam en omstreken van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw werd door de afgevaardigden naar Alkmaar verslag uitgebracht van het verhan delde in de 32e algemeene vergadering der Maatschappij, terwijl tevens door hen nog werd medegedeeld dat, tengevolge van de op 19 Dec. te Haarlem gehouden buitengewone algemeene vergadering, het Hoofdbestuur door de ver kiezing van den beer mr. W. O. T. VnnOud- heusden te 's Ilage, als lid daarvanwerd voltallig gemaakt. Hierna overgaande tot de verkiezing van leden van het bestuur der af- deeling, in de plaats van de heden aan de beurt van aftreding zijnde hoeren .1. Loopuyt te Schiedam, D. Vermaat te Charlois en mr. Hannema alhier, werden verkozen de heeren C. J. P. Van, der Schalk te Schiedam en Jb. Noordzij te Charlois, ter wij! de heer mr. S. Hannema als secretaris herkozen werd. Onder anderen werd door den voorzitter medegedeeld,', dat het Bestuur een progtamma voor de op 9 April 1878 alhier te houden ten toonstelling van runderen, schapen, varkens en pluimgedieite heeft vastgesteld, dat thans ge drukt, verzonden en verder voor belangstellenden verkrijgbaar is. De uitgeloofde prijzen zijn deels verhoogd, deels vermeerderd tot aanmoediging van de steeds grootere belangstelling door de talrijke inzenders in de tentoonstellingen van de afdeeling Rotterdam enz. betoond. Eindelijk werd nog besloten zoo mogelijk ook dezen winter wederom twee landbouwvoordrachten in verschillende plaatsen der afdeeling te doen houden. Terwijl met kracht gewerkt wordt aan de verbetering van 'den toegangsweg naar het centraal station te dezer stede, is tijdelijk een verhoogd voetpad aangelegd, tot groot ge rief voor voetgangers. Den llaag. Bij het vervoer der paarden van het Kou. Ned. Circus naar het spoorweg station is Maandagochtend een der hengsten ontsnapt en rende langs den Bezui-lenhoutschen weg in de richting naar de Pooten. In destal len van het ciicus op het plein schijnt de vier voeter gedurende zijn verblijf hier ter stede zich blijkbaar thuis te hebben gevoeld, want na zyn ontvluchting zocht liet ros de verlaten woning nog eens,op en bleef daar uit vrije beweging stilstaan tct groote. geruststelling van de velen, die van deze hollende vaart ongelukken vreesden. Ridderkerk, 22 December, t- Hedenavond omstreeks elf uren, werden de ingezetenen van het dorp verontrust eu velen uit hun eersten slaap gewekt door het luiden der klok, daar er brand was ontstaan in een arbeidersnuis met loodsje aau den Lagendijk, uabij het dorp. Was de richting van deu wind niet zoo gunstig geweest als het geval was, dan had de brand waarschijnlijk wel grooter uitgebreidheid ver kregen door de uabijheid eener vlassery enz. nu heeft hij zich gelukkig bepaald tot het aan getaste perceel. Een brandspuit is in werking geweest; on gelukken zijn niet voorgekomen, en de oorzaak van den brand is onbekend, waarschijnlijk moet zij toegeschreven worden aan onvoorzichtigheid. Groningen. Het is opmerkelijk, hoezeer in den laatsten tijd de smokkelhandel in jenever langs de oostelijke grenzen van deze provincie zich weder heeft uitgebreid. Althans de aan halingen zjjn nu zeer, veelvuldig en betee- kenen soms vrij wat. Zoo werden in den nacht van 25 dezer onder Bellingwolde aan gehaald 475 liter van 88 pet. Nu en dan worden de sluikers bekend. Onder Oude Schans werd dezer dageu procesverbaal opgemaakt tegen eau sluiker van twaalf jaren. Nu reedsvolgens de oflicieele lijststaat Gro- niugm boven aan, wat het gebruik van je never betcelt, en het is waarlijk dubbel treurig, als' daar nog zooveel jenever uit Pruisen wordt binnengesmokkeld. Zevcuvrohle. Er is bier zoovee! sneeuw .gevallen, dat ze op vele plaatsen meer dan een s vort hoog ligt. Uit de hooge venen is daardoor een groote toevloed vau water, die door de waterloozingen met rnoiitc wordt' afgevoerd. 't Water iu de Compagnonsvaart stijgt daar door bij den dag. 't Bovenst pand in de vaart, zijnde tusschen 't bovenst vnilaat en den dam tusschen Friesland en Drenthe bjj Appelscha, kan de aanstroomde hoeveelheid niet bergen, zoodat het water over de sluisdeuren loopt.' Kampen In 4877 zijn 327 jongelieden bij het instructie-bataljon alhier in dienst getreden, Tilburg. De prijs van het gas is met 4 Januari alhier vau 41 op 40 ct. gebracht, Een Gentsch dagblad meldde dezer da gen, dat er in een der R. K. kerken een !e-. deren zakje gevonden was, waarin zich voor, f 75,000 aan obligatiën bevonden. Ziehier wat het Fondsenblad daarover vertelt: Er is inder daad een leêren zakje gevonden in de kerk der paters Discaisen, door een jongen, die het mede naar huis nam, alwaar men het onder zocht. Niemand wist wat die papieren waren. Een buurman, meer op de hoogte van die za- ken, verklaarde, dat het obligatiën warén, elk van honderd francs; er waren er negen, dus 900' francs. De persoon, die het gevonden had, is er meè naar de kerk teruggekeerd. Na bekomen, inlichtingen ontdekte men, dat die obligatiën aan een bedelaar toebehoorden, die zijn schat bij zich droeg als hij aan de kerk kwam- bedelen en het zakje aldaar verloren heeft. Men, ziet dat degenen, die zoo openlijk op de- straat vragen, niet altijd de ongelukkigsten zijn. In Amerika zegt Sanpervirens, gaat men, om druiven goed te houden, op de volgende manier te werk. Men laat de druiven zoo lang mogelijk aan dén wijnstok, totdat de invallende vorst daaraan paal en perk stelt. Vervolgens snijdt men de trossen af en verwijdert daaruit alle aangestoken druiven; nu hangt men de trossen gedurende ecnige dagen in een koud' lokaal en pakt ze vervolgens laagsgewijs in blikken kistjes, doozen, trommels of andere dergelijke voorwerpen, tot het inmaken van vruchten gebezigd. Men drage hierbij vooral zorg, dat de be doelde kistjes enz, hermetisch worden gesloten, waartoe men zich met vrucht van gewoon zegellak kan bedienen, Nadat zij deze bewerking hebben ondergaan, plaatst men de kistjes, enz., op eene koele, vorstvrije plaats. Onder de jongste jachtavonturen wordt verhaald een geval dat bij Eindhoven dezer dagen plaats had. Twee hazen liepen van tegengestelde richting op elkander in; de jager, die op beide loerde, wachtte tot ze juist elkaar zouden pas- seeren en schoot ze alle twee met één schot» y Dit herinnert ons een ander geval van dien aard, dat nog curieuser was. Er liepen toen ook twee hazen op elkander in, doch van twee andere kanten kwamen er nog twee en deze vier ontmoetten elkander juist op hetzelfde punt. Dé behendige jager schoot er twee, ter- wyl de beide anderen zich de koppen te pletter liepen tegen elkander. Dat was een mooie coup* Ned. Herv. K ark. Beroepen: te Groningen, dr. J. Ricrners, te Brie-; bergen. Rozenburg c.l. Rotterdam Y J. Bootsinn, Kand. tot deu Heiligen Dienst. Monnikendam, J. Montagne, te Wondsend. Heijkop en Bankop, C A. Lnzonder, te Otdenbrook. Klevekcrkc, J. G» Ormei, te St. Maartensdijk. Giossen en Rijswijk, li. Grobncnveid, te Wnnrder. Bedankt: voor Ridderkerk, T. E. Steenbakker Moriiyon Lpyscn, te Bruehem. Molkwerum, E. Eisma, prop. Lienden, Schr.tai d en Pieishil, B. ten Kate, kand. Aangenomen: naar Ter Ape), G, Tj. Keizer.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2