Gememile BerioHten. IN 6 no M DEI eiieliit Niem Beorsberiolit m Amsterdam. Wisselkoersen. 2 Peru 1870 6 1872 5 Verken, Statin 1861 8 h. 1865 6 M'.xico, 1851 3 1864 - l fgotrokkcn tegen tien man en de vrouw, by wie itij ais kostganger inwoonde. De vrouw kwam er zonder ernstige kwetsuren af, maar de man werd deerlijk aau. de lianden en vooral in het aangezicht gewond. De dader is in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Heerenveen vervoerd. Groningen. De politie alhier heeft tot wering van liet tradioneele schieten op oude jaarsavond, dit jaar eens proces-verbaal opge maakt tegen enkele liefhebbers van die balddadig- heiddie wegens het dragen van verboden vuurwapenen zullen terechtstaan. Yecndnm, ruim 10 duizend inwoners, 't grootste, en misschien het bloeiendste dorp van ons Vaderland, in 't bezit van eene gem. H. 13. school met Sjarigen cursus met 95 leer lingen, de voorbereidende schoot daarvan met 72, een zeevaartkundige school met geregeld 60 a 70 zeelieden, een gymnasium, een school voor m. u. 1. o. voor meisjes, negen lagere scholeri, een Rijks-Normaalschool met 8 be»n-zen, een school voor nijverheid en landbouw, in 't verschiet een practische ambachtsschool, waar voor reeds terrein gekocht is, zeven aardappel- meel-en siroopfabrieken, drie stoomhoutzaag- molens, vier stoomkorenmolens, stoom-koper-en metaalgieterijen, vier leerlooierijen, orgel- en pianofabriek en de eenige steennootfabriek in Nederland, vermeerderd met eenige scheeps hellingen en een honderdtal schepen voor de groote en kleine bui'.envaail en I stoomsteeu- en panuenbakkerijen, deze gemeente zal verrijkt worden met een'eigen Gemeentehuis. Reeds is daarvoor een paud in 't midden der gemeente aangekocht en eene som van ongeveer f 16,000 op de begrooting van 1878, tot het doen bouwen daarvan, uitgetrokken. De stichting van dat gebouw beteekent op zichzelven niets, doch als rneu weet dat alles \Vat gemeentezaken aangaat, tot nog toe ge schiedt in een koffiehuis en dat bij trouwen, aangiften van geboorten of overlijden enz. het eeu bijna gedwongen gewoonte is iets te ver teeren, vooral in het oog van den minderen man, dan kan men zeggen dat ter wilie van den arbeidenden stand een groote schrede voor waarts is gedaan. En als binnen een jaar tijd, zooals men met gegronde hoop verwachten kan, de tram door het dorp tot 't station Zuidbroek rijdt en Kerkeluan en eenige andere wegen verbeterd zijn, dan kan deze gemeente in den waren zin des woords heeten: eeu modeldorp, aangezien 'alles uit eigen kracht, belasting, moet voor vloeien, want de gemeente-eigendommen bren gen niet meer dan f200 op. - (N.v.d D.) Gaastcrlancl. Sedert eeuigen tijd heerscht in deze gemeente in erge mate de kinkhoest. Eenige kinderen zijn reeds aan die kwaal overleden en ook zijn er enkele gevallen onder volwassenen voorgekomen. Wederom is een begraven schat aan het daglicht gekomen. Te Wiffersheim bij Duren overleed dezer dogen een grondeigenaar en bij liet iiiventaiiseeren vond men in den kelder begmven eene waarde van ongeveer 50,000 tlia)er deels in gel i deels in papier. Dit laatste was gedeeltelijk reeds buiten koers, o. n. 1100 Ui. Scheine, die niet gaugbaar meer zijn. i)at de uitroeiing van wilde beesten ia Briisch-Indie nog weinig vorderingen maakt, Li tij kt weder uit de thans openbaar gemaakte statistiek'der slachtoffers. Officieel is geconsla- teeid, dat in het afgeloopen jaar 21000 men- scben en 48000 stuks hoornvee door wilde beesten en slangen zijn gedood. Daar echter de opgaven zeer onvolledig zijn en uit sommige provinciën 'zelfs geheel.ontbreken, kan veilig"'' worden aangenomen dat dit cijfer meer dan de helft beneden de weikelijkhoid blijft. De slangen zijn verreweg liet gevaarlijkste voor de menschen. Van de. QIOOQ personen werden er 45,946 door slangenbeten gedood. Vooits zijn de gevaarlijkste vijanden-tijgers en wolven. Voor liet hoornvee schijnen de slangen minder gevaarlijk dan tijgers, luipaarden, wolven en hyena's. De slangen maakten daaronder slechts 6,500 slachtoffers. De regeering looft premiën uit voor het dooden van schadelijk gedierte. Dientengevolge werden o. a. premiën betaald voor 270,185 gedoode slangen en voor 22,357 stuks ander schadelijk gedierte. De geneeskracht van blauwe venstergla zen, Vóór eenige jaren deed het bericht door de couranten de rondte, dat men szieis- zieken" kon genezen, als men ze in een van blauwe glazen voorziene kamer bracht. Vooral woedende lijders zouden spoedig gecaltneerd worden. De zaak scheen echter geen opgang te maken. Thans evenwel komt in The Jievieto of mental Science een stuk voor, waai in de dirigeerende geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Maidstone, in het graafschap Kent (Engeland), dr. Davies, mededeelt, dat hij een aantal kamers sinds eenige jaren van blauwe vensterglazen heeft voorzien en daarin een groot aantal maniaci heeft behandeld. Bij velen daarvan was de werking vunassend snel en merkwaardig. Na 3 dagen deed zich over't ge heel beterschap voor en werd 't besef helder. Een opmerkelijk verschijnsel was, dat niet of vóór de beterschap op den derden dag hoofd pijn zich pleegt voor te doen. Onlangs werd in de bladbn melding ge maakt dat de Heidelbergsche catechismus in 't .iapansch is vertaald. Waaischijnlijk staat dit in verband met de opening van hei theolo gische Seminarie in Toekie. De Protestantsche missiesalsde Amei ikaansch-Presbyteriaan- sche, deNederduitsch-Hervormdeen deSchotsch- Presbyteriaansclie hebben zich tot dit doel vereenigd. Het Seminarie zal een staf iiebben van drie professoren, waarvan ieder der missies er een benoemt. De lectoren worden door de professoren onder ling benoemd, liet ouderwijs strekt zich uit over al de vakken die aan onze theologische faculteiten worden onderwezen. Bovendien zijn nog verschillende leeraars voor bijvakken be noemd o. a. een docent in 't Chineescli. Een gedeelte van het ouderwijs wordt nog in 't Engelsch gegeven, mnar zoodra mogelijk zal dit veranderd worden en uitsluitend in de„ Japansche taal worden gedoceerd. Ue inrichting telt reeds 30 studenten. In Pruisen behoort, blijkens eene aan schrijving aan de provinciale rcgeeiingeu, ook de kinkhoest tot de besmettelijke ziekten, en moeten de daaraan lijdende kinderen uit de scholen worden geweerd; het/eifde wat in Nedeiland bier en daar bij gemeentelijke rege ling is bepaald. Dezer dagen is te Parijs ove'i leden de beroemde Ruhmkoiff, een man die zich door zijn uitvindingen en toepassingen op liet ge bied der electriciteit een onsterfelijke» naam heeft verworven. In Dnilschiarui geboren, ver liet hij als eenvoudig weikniau zijn vaderland, en begaf zich naar Pm ijsom hier zijn geluk te beproeven. Door zijn ijver, werk/aamheid en volharding en bovenal door zijn heidei e inzichten in de toenmaals in gebruik zijnde betrekkelijk gebrekkige physische instrumenten verbeterde hij niet alleen deze, maar vervaar digde ook nieuwe, waarvoor hij op de gioote tentoonstelling in 1855 niet de gouden medaille bekvoond werd. Drie jaren later viel hem een tweede onderscheiding te beurt, toen hij ridder van liet Legioen van Eer werd. Tot aan zijn doodsbleef hij met gunstig gevolg zijn ntbeid voortzetten, en bleef steeds zeer eenvoudig en ingetogen leven. Zateidag volgde een oua£ zienbare massa volks, ink uit tie voornaamste' klassen, den lijkwagen naar Rulinik'u fis laatste rustplaats. Ter bevordering' der gezondheid. Wio hoeft een paar ilinke baggerlaarzen? Dien nooclig ik uit een wandeling te maken langs don Buitenhavenvveg. Behalve de gewone slijk hebben Donderdag on Vrijdag karren met spoeling-mest van haar smerigen inhoud rijkelijk medegedeeld aan de straatkeien. Dat zulks voor de bewoners (en ook voor do schoolkinderenzeer ongezond is, zal wet niemand tegenspreken. Aan de bevoegdo autoriteit iaat ik ter beoor deeling, of dit elke week mag voorvallen en of er niets tegen to doen is. Inmiddels dank ik U, M. </e Red. voor do plaatsing. W. BURGER' L II K E STAN D. Geboren: 30 Dec. Johanna Elisabeth, doch' ter van G. Rens en K. Leus, Overschiesche Weg, 34. Petrus Bernardus, zoon van P. I. Bonman en XI. Kleijlieeg, Boterstraat. 2 Januari Theodorus Cortielis, zoon van C. de Kouiug en P. C. Noordyk, Nieuwe Haven. Overleden: 2 jan. Levenloos aangegeven zoon van P. van Dijk en C. II. van der Veen, Broersvcld. 3. Levenloos aangegeven doch ter van G. van der Sloot en A Overvliet, Hoogstraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS f EMJIIIEDAM, van den 4 Januari 1878. Kogge zonder handel. Gerst: per 1950 kils jar. Pertmu f212 3/mr f 14 V, per hectol. Gt. .Jenever: Amsterd. proef, f 15% a f 15% pei hectol. Ct. zonder lust en zonder belasting. Spoeling f 1 per ketel. By de Sehiedainsei.e Sporimg-Vereeuiginv, f 1 per ketel. «Cl Kreime Seen. luUt'ril. 3 Nebehl. VWrkl.Sdmlil. S'/„ Hamlel-Maatscii. rese. Ubl. Ceolraal-Spoorw. Spanje, Binnenlandsclie. Dito, Buiten! 1867 PO'lTllGAL, 1867 Rusland, Nicolal 72/73 1875 4% Aand.ZH. 10018B4 5 1366 5 i}r, Rh»: Sji -Maal». 5 DoHTHNn.,Otil. pip. Mei 5 iilvcrJaii. 6 I.r.ti'u 1854 4 1861». 5 1864 üoiig, s 1870 Tukkuk, O UI. 1866 5 E'.yi'Tk 1868. .7 1873 COLUMBIA. 4'/j Erie-Spoorv* Illinois All. Miss Ohio. 7 3 Jan. 101 103% 38% 12% 28't 27»/,» 60 <4 77»/,» 7oy„ 135 V, 132% 106 52% 55% 95 113'/, 63% C'%» 12 10%, 103 V» 3% 37% 3% 21% Per Teleo*. 4 Jan. 63% 12 26 V» 12% 27% 49% SS 77'%* 70% 105% 52% 55% 0% Rotterdam, 4 Jan. tlisc. t.omlen 5 l'arij- 2 Antwerpen 3%®o per 1 fr. ICO fr. 100 8/M. f 12 00 - 47 16 47.67% Ko-i. f 12.11 - 48.07% - 48.07%

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2