Al 1878. Vrijdag 11 Januari, Tmcliijnt iairelijts, rttpzoiM BisJaj. Biiteilaiiscle Berichten. BiiiSijaiidiii» Berisii'jt. J\$ 4327. enn is^-eviii"»-'. Twee en J3> ertigste J a a r g a u [HE ËïsasKïr COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal. -1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: HARKT, 13, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant 140. Iedere gewone regel meer.- 0/10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doon te weten Dat het suppletoir Kohier voor de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente voor het dienstjaar '1877, vooiloopig is vastgesteld, en ingevolge liet bepaalde by art. 204 der Gemeentewet, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter lezing op de Secretarie der Gemeente is nodcrgclegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet be- hoort, den '10 Januarij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJ if VAN MATENESSE. De Secretaris, A. \V. MULDER. ITALIË. Konii g Victor Emmanuel is "Woensdagmiddag te 2 uren 30 min. overleden, na voorzien te zijn vau de heilige saci amenten der stervenden. Marie Albert Eugène Ferdinand Thomas, Victor Emanuel II, werd 14 Maart 4820 ge- «boren; hij volgde zijn vader in de regeering ■op'3 April 1849. Victor Emmanuel werd reeds tweemaal door dezelfde ziekte aangetast. De Paus betoonde veel belangstelling in den toestand van den .Koning en informeerde trouw naar den loop der ziekte. De Kroonprins Humbert is tot Koning geproclameerd. Hij bevestigde de Ministers in hun ambt. De droefheid over het overlijden van Victor Emmanuel is algemeen. De winkels zijn gesloten. De werking, die van het boek van pater Curci verwacht kon worden, schrijft men uit Eome aan de JKölniscke Zeüung, lieoft zich reeds in onderscheideue kringen geopenbaard, het duidelijkste in de alhier gevestigde sver- eeuigiug voor de Katholieke belangen." Een deel er van toch heeft zich voor de denkbeel den van Cuici verklaard,' hetgeen den voorzitter,. Prins Lancelotti, aanleiding heeft gegeven om het voorzitterschap neder te leggen. Ook op de kardinalen heeft het boek gewerkt. Een gedeelte van het heilige college verklaart zjph met kracht tegen het deukbeeld, om depenue- 1 vrucht des paters op den Index te zetten. De leden der Congregatie van de heilige inquisitie weten geen raad met het boek. Zij willen deu pater volstrekt te lijf; maar men vindt in zijn werk niets, wat tegen het geloof of de goede zeden strijdt, en om het te brand merken, moet men zich behelpen met de bekende formules uit het arsenaal vau het heilig officie: sschamlelijk" ,en sergerlijk voor i - vrome oorcu." Alen zal echter wel grond vin- I den, om een mspensus in sacris over den pater uit te spreken, 't geen echter, daar geen we- reldlijka arm der Curiemeer ten dienste [Ij, staat, hem-wel niet' in gevaar ,zal brengen, om bij wijze van vergissing in eene sacristij opgehangen te worden. Ten opzichte van het Conclave, meldt dezelfde correspondent, is er eene zekere beweging ontstaan, om het in Spanje te houden. ENGELAKUi De Morning-Post meldt, dat, om de vredes voorwaarden van Rusland te vernemen, Enge land der Porte heeft aangeraden, rechtstreeks met het Russisch hoofdkwartier-generaal over ihet sluiten van een wapenstilstand te onder handelen zooals Rusland dit verlaugt. De Daily Telegraph, bevat eene depêche uit Pera, waarin het bericht vau den Morning- Fost wordt bevestigd. De nota van Engeland dieubeti effende bevindt zich reeds in handen der Porte. Peuten Office beiicht uit Konstantinopel van 1 dezer, dat in den ministerraad aldaar de voorwaarden tot het sluiten van een wapen stilstand /.ijii aangenomen en deze ter bekrach tiging aan den Sultan ziju voorgelegd. Op de. raadgevingen van lord Derby heeft de Porte rechtstreeksche' onderhandelingen met Rusland aangeknoopt. In het afgeloopen jaar hebben in het Yereenigde Koninkrijk 11022 faillissementen plaats gehad, waarvan er 2172 in de bankiers- zaken en in den groothandelen 8850 in den kleinhandel en vei der beroep plaats vouden. De Engelsche reddingsbootei hebben in het afgeloopen jaar 841 menschenlevens gered eu 35 schepen voor ondergang bewaard.' De vereeniging die door vrijwillige bijdragen woidt gesteund heeft gedurende het genoemde tijds verloop beloouingen uitgegeven voorliet ledden van 200 menschen, door middel van visschcrs- sloepen en andere booten. Alles bijeen gere kendwerden 'door tussehenkoinst van de ver eeniging in liet voiig jaar 4041 menschen levens behouden. De Engelsche Economist geeft een ver klaring van het |ii schijnseldat velen veirast heeft, namelijk de kalme houding van het Fransche volk bij de politieke gebeuilenissen in het afgeloopen jaar. liet blad schrijft dit toe aan de in Frankiijk in Zwang komende gewoonte oin geld te beleggen iu Fransch staatspapier. Daardoor steeg bij allen het be lang iu de handhaving van rust eu orde. Met cijfers woidt aangetoond hoeveel milhoenen meerer nu belegd worden dau vroeger, toeu het volk zijn geld opspaarde, maar geeuefiec- ten er voor kocht. De inschrijvingen in het grootboek klommen in zes jaren tijIs vau 1,254,000 lot 4,405,000 Cr. eu alleen door tus sehenkoinst van de algemcene ontvangers werd voor een bedrag van 2/125,000,000 fr. belegd. T U R K IJ E. Het antwoord, bevattende Ruskinds voor- zwaarden tot het sluiten van een'wapenstilstand, wordt heden te Konstantinopel verwacht. Men gelooft, dat er een wapenstilstand voor een maand zal gesloten worden. Het bevestigt zich dat de Poite een wapenstilstand vraagt, waartoe zij in beginsel is besloten. De minister van oorlog maakt zich gereed, om naar het Russisch hoofdkwartier te vei trekken, ten einde daarover te onder handelen. Peuter» Office meldt, dat, nadat de Sultan den wapenstilstand bekrachtigd hadReouf- pacha, de minister van oorlog, bevel gaf aan de Turksche kommandanten, met de Russische bevelhebbers een wapenstilstand te sluiten. Voor evenwel toe te stemmen in directe on derhandelingen, telegrafeerde Server-pacha, de minister van builcnlandsche zaken, om Musurus, den Turkschen gezant bij het Engelsche hof, aan lord Derby te vragen, met Rusland de voorwaarden voor den wapenstilstand vast ,te stellen. Lord Derby antwoordde hierop aqn Musurus, -dat Rusland een zoodanig verzoek van Engeland van de hand wijzen zou, waarom hij de Porte aanraadde, rechtstreeks met Rus land te onderhandelen. RUSLAND. Officieel wordt uit Bogot van 8 dezer gemeld In den nacht van 6 op 7 dezer zond generaal ICazeff vier bataljons en 300 kozakken uit, om de Turksche stellingen, die den weg naar den Tranjaanschen muur vei sperden, om te trekken. Den 8sten werd een Turksche redoute genomen. De Russische banier werd hierna op een der hoogste punten van den Balkan geplant. De Turken vluchtten hierop. Onze voorhoede trok daarna naar Teke. Den 7en dezer verdreef Krasowsky de Turken uit hunne versterkte stellingen bij Dewibcha Mogila en sloeg hen terug tot Staija Reka. De Turken lieten omstreeks 270 dooden achter. DEN HAAG. den 9 Januari 1878. Z. M. de Koning heeft goedgekeurd de door du Staten dezer proviucie in hunne najaars- vergadeiiug vastgestelde besluiten tot intrekking, wijziging of vaststelling van bijzondere regle menten voor verschillende, polders. SCHIEDAM, den 10 Januari 1878. Gisteren üs in »Musis 'Sacrum" alhier, het vijfenzeventigjarig bestaan van het Lees gezelschap »Tot Nut en Vermaak", waarvan de heer "kV. 13. Verkerk gedurende een reeks van jaren Directeur i3door zijn leden met eene .diner herdacht. Bij deze gelegenheid werden aan de leden vau het Bestuur, de heeren W. B. Verkerk, G. A. E Visser en C. J. Loncq, als blijk van waardeertng geschenken in zilver aangeboden, waartoe een Commissie was benoemd, bestaande uit de heeren: J. LechnerG. Visser Bz. eu

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1