FerscMjit iaselijls, litpzoiM linsrtaff. A°. 1878. Maandag 11 Januari. Jfè 4329. is T w ee en 13 erti ff ste J a a r gr a n COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal. 1.85. Franco per post, door hot gelieele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nomrners- 0.10. OUllEAU; DlAllKT, E, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.1 U. Iedere gewone regel meer. - 0.40. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 12 Januari 1878. lu de eerste dagen van dit jaar werd meer malen een naam genoemd, die overigens in de laatste jareu minder op de lippen kwam dien van Victor Emmanuel, eertijds Koning van Sardinië, in later tijden Koning van Italië. Hij ontving voor eenige dagen den Fransehen Repu blikein Gambeltawien hij met de hem eigen rondheid toevoegde; als gy Italiaan waait en in Italië even populair als ia Frankiijk, gij zoudt mijn eerste Minister zijn. Een enke len dag later stierf de Ilaliaansche generaal Lamarmora, een dargenen, die kiachtig aan de vestiging der Ilaliaansche eenheid hadden medegewerkt. De Koning zond den burgemees ter van Florence onmiddellijk een bericht, waarin hij zijne diepe smart te kennen gaf over het verlies van dezen dapperen krijgsman en groo- ten stas'sbuiger. En thans, ook Victor Emma nuel is niet ineer. De »re galautuomode man van eer is tot zijne vaderen vergaderdop een leeftijd, die naar den loop der menschelijke berekeningen, hoop mocht geven, dat Italië zijn eerstm Koning nog lang op den troon zou zien. Den 9en dezer stierf hij na eene ziekte van weinige dagen, en er heerscht diepe rouw op het Schiereiland, en gelijk de berichten luiden: de winkels zijn gesloten. Er is reden voor dien rouw. Eenmaal,'t is jaren geleden, noemde de Oostenriiksclie Minis ter Vorst Metternich, Italië slechts een aardrijks kundigen naam. De Italianen waren, volgens hem geen natie. liet schoone Schiereiland moest in een aantal kleine maehtelooze staatjes ver deeld blijven, uitstekend geschikt, om Oosten- rijksclie Aartshertogen aan kleine tronen te helpen, en het Oostenrijk van Metternich, het despotieke, kleingeestige Oostenrijk moest in al de aangelegenheden van het Schiereiland de hand hebbeu. Daar kwam de storm van 184S. Metternichs denkbeelden werden weggevaagd ais het kaf voor den wind. Venetië en Lombaidije, bij het Weener-Cougres in '1815 als kioonlauden aan Oostemijk toegevoegd, weuschten niets liever dan het drukkende juk van den vreem deling af te werpen: Karei Albeit vati Sardi nië bood beiden landen de reddende band en gordde het zwaard tegen Oostenrijk aan. Zijne krachten bleken te zwak; hij werd bij Nov an a vet slagen en de teleurgestelde Vorst, wars vau staatszorgen, deed afstand van den troon en begaf zich naar Portugal, waar hij eeni- gen tijd later le Opoito overleed. Zijn zoon Victor Emmanuelde thans overleden Vorst volgde hem den 'Jeu Mei 1819 op onder om standigheden die menigeen voor den zvvaren last, als de Koningskroon van Sardinië toen te torschen gaf, zou hebben deen terugdeinzen. Vic tor Emmanuel nam dien last op zich, en hoe hij zijn laud, hoe hij geheel Italië aan zich ver plicht heeft, dat getuigt de touw, dien Italië draagt om zijn edelen Koning, wiens woord hem altijd heilig was, en die nimmer zijne beloften hoeft gebroken. Hij was de eerste Vorst op Italiaanschen bodemdie aan zijne onderdanen eene vrij zinnige staatsregeling schonk en zich daaraan met de meeste stiptheid hield. In zijn eersten Minister, graaf de Cavour, bezat de Koning een uitnemend staatsdienaar, in wiens brein het denkbeeld der Italiaausehe eenheid het eerst opkwam. Als gevolg van Cavours plannen nam Sardinië deel aan den zoogenoemden Krimooiing tegen Rusland; zijne gevolmach tigden kregen daardoor zitting in het vrede- congres te Parijs in 1856. De staatkunde hechtte den vorst nauw aan Frankrijk, en zijne dochter werd de gemalin van Napoleons neef, den zoon van Jerome. In 1859, weinige maanden nadat Napoleon op den Nieuwjaarsdag zijn bekende onheilspellende taal tegen den Oostenrykschen gezant had doen hoorenvatte Sardinië, in bondgenootschap met Frankrijk, de wapenen tegen zijn ouden vyaud op. Oostenrijk leed de nederlaag, vooral in de slagen bij Magenta en bij Solferino, en het stond Lombardije af aan den Franschen Keizer, die het weder aan zynen bondgenoot vau Sardinië overdroeg; bij het uitbarsten van den oorlog hadden Toscane, Panna en Modena hunne gehate Vorsten verjaagdzij voegden zich bij Sardinië, en was deze aanwinst groot, de vreugde er over mocht niet onvermengd zijn, daar Savoie, liet aioudo ei lland van Victor Emmanuels voorvaderen en Nizza aan Frankrijk moesten worden afgestaan. Een groote stap was nu wel gedaan tot de verwezenlijking van Cavours plan, een eenig Italië, toch was het doei nog niet bereikt. De bekende Garibaldi laudt met de zijnen op Sicilië en neemt liet eiland zonder noemeuswaardigen tegenstand in bezit; hij steekt naar het vaste land over. maakt zich van Napels meester, geeft de veroveringen aan Victor Emmanuel over, en deze neemt in *1801 den titel aan van Koning \an Italië. Dat was een ongedachte gebeurtenis, zoo zelf had Keizer Napoleon het niet gemeend. Velen onzer lezers herinneren zich nog - de plannen tot een con gres, en een brochure. men beweerde dat ze van de hand van Napoleon zelf was, die tot titel had: »de Paus en liet.congres, eu een Italiaanschen Statenbond aanbeval, rnet don Paus als eerovoorzitter. Wat er van zij, de brochure kwam bepaald te laat. lu 1866 stond Italië aan de zijde van Pruisen in den Oosteurijkschenoorlog. Italië verloor; de Oosten- rijksche aaitshertog Albrecht vei sloeg de Itali anen bij Custozza; en toen de overwinnaars, die echter in Uohemen duchtig geslagen werden (KöuiggiiU/, en Sadowa) een afzonder!ij gin vrede met Italië wilden maken, tegen afstand van Veuetië, weigerde Victor Emmanuel. Zijn bondge noot en hij waren één, van geen afzonderlijken vrede wilde hij welen, Venetië weid hem bij den ruiger viede toch toegewezen, eu alzoo waren slechts de stad Rome met liaie omstre ken, het dus genoemde erfdeel van den Heiligen Petrus, nog van het overige Italië gescheiden: Fransche bajonetten beschermden sedert '1851 de aloude stad der Pausen. Daar brak in 1870 de Fransch-üuitfclie oorlog uit; Fiankrijks troepen 'verlaten den Italiaanschen bodemde Italianen bezetten den Kerkdijken Staat, en de Ilaliaansche ecuheid was een feit, een fait accompli geworden. "Wensehle Italië die eenheid ;was de vrijzinige Sardinische staatsregeling overal op het schier eiland welkom? De algemeene rouw bij den dood vau zijn eersten Koning, is het beste antwoord, dat Italië bij diens stervenssponde kan geven. Men heeft Victor Emmanuel ook wel den rooverkoning genoemdwe weiden hierover niet uit, doch heriuueren ons, dat da vijanden van Prins Willem I hem ïle Taeiturue," den Zwijger noemden. Wat is die naam in den mond van liet Nederlandsche volk gewor den? De geschiedenis leert eenmaal hoe het Italiaansche volk over den bijnaam, zijn ridder lijken Koning toegevoegd, oordeelen zal. Met Pi ins Willem I zijn we op Nederland- schen bodem geland. Van hier valt weinig nieuws mede le deelen. Een enkel feit, oube- teekenend misschien in de oogeu van velen, mag naar onze meening in ons overzicht niet ontbreken. Ziehier in korte woorden de zaak< Een kolonel straft een soldaat; dat mocht hij doen; de man kan de straf wel verdiend heb ben; alle soldaten zijn geen heiligen. Maar die kolonel gaat zijn bevoegdheid te buiten, als hij dien soldaat zijn straf aankon digt in deze woorden: jij gaat een dag naar de provoost en ik ga naar de komedie. Zeer ongepast antwoordt daarop de soldaat- sloop jij naar de helen sacht dagen provoost" repliceert de bevelhebber, De soldaat wil later teekenen voor den Indischen dienst, doch de bevelhebber bemoeilijkt hem daarin, vau wege de bovengenoemde straf. Onze tegenwoordige Minister van Oorlog echter wisclit die straf van liet conduiteboekje uit en de soldaat vertrekt naar ludië. Tot zoover het verhaal. Wij vven- schen er liet een eu auder aan toe le voegen. Er is een Anti-dieustvei raugingsbond in het leven geroepen. sAlle Nedeilamleis moeten dienen is de leus van dat bondon liet is de sclii ik geworden vau velen; die zonen heb ben en geld om zonen van den militairen dienst vrij te koopen. Maar zal dat bond slagen, dan beliooit het militaire leven andere te worden, beter, humaner. Men eische strenge plichtsbe trachting van don militair; de krijgstucht zal hem ten goede komen, als hij het militaire weer met het butgei kleed heeft verwisseld. Maar uit die enkele vvooiden Jij naar de provoost en ik naar de komedie," ontwikkelt zich een geheel diama voor onze vei heel ding, en het is niet veikvvikkelijk voor den viijen Nedeilan- i der, dit te ovoiduukei., Van een Minister van Ojilog, als wij thans het geluk hebben le

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1