A0. 1878, Woensdag 16 Januari Vemhijflt Saplijks, ititziM DiasJai 'BiiteilaiiscU B trie kt ei BiHeDlaiiscbe Bericbtsi. JW. 4330 Twee en Dertiff ste Jaarsrau^. Av, COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door hst geheele Rylc. - 2.50. Afzonderlijke nommers- O.iO. DVJtEilV: HARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FBANKBIJK. De geruchten betreffende veranderingen in het Eugelsch ministeiie worden tegengesproken. Men verzekert, dat Beaconsfield aan het Parle ment een krediet zal aanvragen van 250 mil- lioen francs. De menigtedie Maandag by de begrafe nis van Raspail op de been was, wordt op 70,000 menschen begroot. Geen enkel bijzon der voorval had er plaats. De Italiaansche studenten te Parijs hebben aan de Ministers te Rome een '"legram gezonden, waarin zij hun deelneming betuigen met het overlijden van Victor Emmanuel. Gambetta heeft een. condoleautie-telegram aan Koning Humbert gezonden. Volgens de Rappel zijn door de jongste gemeenteraadsverkiezingen in 9 van de 29 departementen, die in 1879 senatoren zullen moeten kiezen, en waar vroeger de reactionairen de meerderheid hadden, thans de republikeinen meester. De republikeinen zouden dus minstens 23 zetels iu den Senaat winnen. -De Paus had aan den bisschop van Angers krachtens een bul het recht gegeven diploma's uit te reiken aau de leerlingen van de Katho lieke faculteiten. De Minister Baidoux heeft z'jjn collega Waddington verzocht, tot den nuucius daarover vertoogen te richten, daar de inmengin; >r curie in een zaak, die alleen van den Staat afhangt, niet mag worden geduld. De executeurs van het testament van Thiers, MiguetBarthélémy Sant-Hilaire en Qiiaud, zijn bezig met het nazien van diens brieven. Thiers heeft verscheidene werken nagelaten: een geheel voltooide geschiedenis van deünanciëele onderhandelingen met Duitsch- land gevoerd om de betaling der milliardea te regelen; fragmenten over sommige staat kundige gebeurtenissen onder de Regeering van Louis-Philippe, het verhaal van sommige gebeurtenissen, toen Thiers president der Re publiek was. De Société'du Crédit Industrie! "et Com mercial maakt bekend, dat zij bij het gebrek aan voldoende remise de coupon van 12.50 verschenen 1 Januari der algemeene Turksclie schuld voorloopig slechts met 7.50 francs kan betalen. RUSLAND. Behalve Eupatoria hebben de Turken ook ïheodosia gebombardeerd. Het beschieten van open stedenjuist wanneer er om een wapen stilstand van de zjjde der Turken wordt ver zocht, maakt een des te treuriger indruk, naar- «ttiate de Turksche vloot tot dusver bijna niets beeft gedaan. 'M'3 wordt van 12 dezer gemeld ,-Eê uetachteinent Russische cavalerie uit 10 pjólniëu bestaande onder den generaal-majoor |oris Melikoff, vau Iviosciia uitgezonden, heeft op een straatweg naar Trebizoude bij Baiburt, een afdeoling Turksche cavalerie ter sterkte van 6500 man aangegrepen, het verslagen en vervolgd tot, Kopdagh. De Russen maakten vaandels buit, een aantal geweren, paarden en allerlei voorraad. Zij namen gevangen 1 officier en 100 soldaten. Sedeit den 9n dezer is Erzeroem volkomen ingesloten. De Turken, die Chryskala bezet houden ontvangen versterking. ENGELAND. Reuters Office meldt uit Konstantinopel van jl. Zondag, dat de Porte heeft besloten, de pacha's Server en Namyk als onderhandelaars, met alle volmacht, naar ICasanlyk te zenden, waar de grootvorst Nikolaas wordt verwacht. Het troepeaschip Jumma, met 1067 man Britsche troepen komende van Indië, en het troepnnschip Euphratesmet 1142 man Brit sche troepen, bestemd naar Indië, zyn te Maltha teruggehouden. Te Alexandrië heerscht groote agitatie onder de bevolking; honderden worden geprest, om te dienen als soldaten bij de expeditie tot onderdiukking van ded slavenhandel op den Nijl. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt getelegrafeerddat de Czaar reeds 12 dagen ziek is; hij had koude gevat bij zyn aankomst te Petersburg. Als een bewijs, dat de Pruisische minister van Onderwijs enz., dr. Falk, wezenlijk belang stelt in den bloei van het ouderwijs blijkt, dat op zijn eeiste begrooling in '1872 was uitge trokken voor de gezamenlijke scholen 5,628,542 mark, en op die voor 1877 18,661,037 mark. In het akaderniegebouw te Berlijn wordt onder bescherming van eenige hooggeplaatste personen een tentoonstelling gehouden, waar aan eene loteiij verbonden is, tot opbeuring vau het onderwijs in Zuid-Ilaiie. OOSTENRIJK. De PoUiische Correspondent bei icht uit Bel grado: Den '13 dezer bad de vereeniging der Serviërs met de Rumcuiërs plaats bij Widdin. De bevelhebber van Widdin, tot de overgave aangespoord, verzocht vrijen aftocht voor liet garnizoen, met behoud van de wapenen. ITALIË. Het beiicht van een Eugelsch blad, volgens hetwelk de ambassadeurs Reuss en Corti aan de Porie hebbén verklaard, dal zoo de Engelsche vloot zicli naar Konstantinopel begaf, Duitsch- land en Italië ook hun vloten door de Darda- «ellen zouden zenden, is ten eeneumale ouge- grond. De Duilsclie kroonprins is te Rome aange komen, Manciui zal aan het Parlement voor stellen het Pantheon te doen dienen tot be graafplaats voor liet ïegceiend j'oisteuhuis. T If li KIJK. Ten gevolge van een déraillement van een trein op den spoorweg vau Adriaoopel zyn alle treinen buiten staat om te vertrekken Volgens betrouwbare berichten zijn de Turksche gevolmachtigden den 14 dezer naar het Russisclt hoofdkwartier vertrokken. DEN IIAAGden 14 Januari 1878. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, van li dezer, bevat het bericht dat de ex-radja van Simpang-OlimToekoe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, na de inneming zijner versterking te Panteh-Siram werd melding gemaakt in de Staats-Courant van 18 Juli '1877, No. 165), zich aan het Ne- derlandsch gezag onderworpen heeft. De gezondheidstoestand iu Groot-Atsjin wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd. SCHIEDAM, den 15 Jannari 1878. De -Gemeenteraad alhier zal aanstaanden Donderdag, den '17 dezer, des namiddags te half twee uur, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukkeu, waaronder missiven aan Burgemeester en Wethoudeis van den districts-schoolopziener en van de plaatselijke Schoolcommissie betref fende de vervulling eener vacature van hulp- onderwijzeres aan de openbare schooi voor meisjes; weike stukken zijn ter visie gelegd. Deiibeiatie over: Machtiging tot het voeren eener procedure met kerkmeesteren der Nederd. Herv. gemeente over uitkeeriug wegens gemis van begrafenisrechten voorstel betreffende vervulling eener vacature van hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes; beslissiug nopens, den eisch van J. Nederlof en consorten over den verkoop van een gedeelte der plaat in de rivier de Maas; benoeming vaste com- missiëu uit den Raad. En verdeie voorstellen en mededeelingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 12 Jauuari '1878. Afwezig de heerèu A. M. F. van Deventer en P. J. Wouterlood. 1. Resumtie der notulen vau de vergadering van 21 November 1S77. 2. Herbenoemd worden tot Voorzitter de heer J. J. G. Nolet, tot Voorzitter-plaatsver vanger de beer J. T. Beukers. 3. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1877 wordt goedgekeurd. 4. Aan Vomzitter en Secretaris wordt opge dragen aan heeien Burgemeester en Wethouders dezer 'gemeente te kennen te geven, naar aan leiding van het verzoek van A. de Heer Gz., tot vestiging van een omnibusdienst, dat bij de

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1