A0.' 1878. YncMjit iaplijh, ilpziW Biiislaj. Biiitcnlaiiisciï Bericliten. .M 4331. Donderdag 17 Januari Twee en. JL> ertijrste J a a r s: a 11 Abonnementsprijs, per kwartaal1.85- Franco per post, door het gelieelc Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers-0.10. BVKSAD: 9IAUKT, E, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 16 Januari 1878. De vredesvoorwaarden zijn thans bekend dat wil zeggen de Servische! Natuurlijk be dingt dit kloeke Vorstendom zijn onafhanke lijkheid; maar, wat het fraaiste is, het eischt van Turkije vergoeding voor de schade, die het leed *>n de verwoestiugenaangericht in den vorigen oorlog, toen het door Turkije totaal verslagen werd. Dit is wel de onzinnig heid ten top voeren, en Rusland zou al zeer diep gezonken zijn, als het de dappere Serviërs niet binnen de perken der gematigdheid terug voerde. Wat Ruslands èischen aan Tui kije zijn nog niet bekend. Geen der mogendheden weet die. Zooveel is zeker, dat ziju onder handelaar, Grootvorst Nikolaas, van uitgestrekte volmachten -is voorzien, en dat hij de Turksche onderhandelaars heeft aangeraden bij hunne j Komst ook daarvan voorzien te zijn. Sedert de Turksche toestand gestadig ongunstiger wordt, Kaast Rusland zich niet, en dit schijnt eeu bedenkelijk teefcen. Rusland heeft zich ontzag lijke offers getroost, thans, nu zijn tegenpartij Op alle punten verslagen is, zal hel zeker niet vyeinig eischen. Dit ducht ook Engeland, en daar iu klinkende rnuut van het Rijk des Sultans vyeinig zal te halen zijn, vreezen de Engelschen, dat het Turksche grondgebied het duchtig zal npoeten ontgelden. Of het wijs is van de Turksche Regeering, dat zij, tegen het sluiten van een wapenstilstand en op het punt van over den vrede te onderhandelen, haar vloot bevel geeft in de Zwarte Zee te opereeren, en weerlooze. naveus te beschieten, gelijk in de laatste dagen geschiedt, zal de toekomst leeren, De berichten uit Italië leveren met eiken dag de treffendste blijken van de hartelijke gouegenheid der natie voor haar overleden Koning. Zelfs de clericale pers in dat land uit zich in bewoordingen, die haar alle eer aandoen. Zeer steekt daarentegen de Fransche peis af; vooral de bekende Veuillot is heftig. Vóór twintig jaar leefden drie doodvijauden dei- kerk, Cavour, Napoleon III en Victor Emmanuel. Dood zijn ze thans alle drie; maar de kerk, de rots staat nog onwrikbaar vast. YVel be schouwd is. deze uiting des heeren Veuillot niet meer dan een kolossale gemeenplaats, die aan den Israëliet van Heine herinnert. Mo/es Lamp prijst zich Vrijdagsavonds bij zijn brandende Sabbathslamp ook gelukkig, omdat Titus en al liet volk, dat zijn natie weleer vervolgde, "goed en wel dood zijn, terwijl hij gezond en we! met de zijnen het Sabbatlismaal nuttigt. Wordt iemand door dergelijkeu troost versterkt, hij geniete dien naar hailelust. f De begrafenis des Konings zal te Rome plaats •hebben. De stedelijke regeering vraagt het voonecht, het stoffelijk overschot van zijn eersten- Koning in de stad del- zeven hemelen ie behouden en dit voorrecht zal zij genieten. - Reeds zijn verscheidene personen ter by woning van de .begrafenis aangekomen, onder anderen de Kroonprins van Pruisen, terwijl de maar schalk Car.robert, 's Konings wapenbroeder in den Frasisdi-Italiaansch-Ooslem-ykschen oorlog als vertegenwoordiger van Frankrijk bij die gelegenheid optreedt. Meer dan 2700 deputaliën hebben zich reeds aangemeld, om bij de treurige plechtigheid tegenwoordig te zijn, terwijl de Paus bevolen heeft de wensciien der Koninklijke familie zooveel mogelijk te voorkomen. Een der veteranen onder de Fransche Republikeinen, Raspaii, die in 84 jarigen ouderdom overleden wasis Zaterdag onder eeu ontzettenden toevloed van menschen op Père la Chaise begraven. Degelijk geleerde, edel mensche..vriend, man van karakter onverschrokken strijder voor zijne beginselengeen dezer hoedanigheden wordt hem betwist. Hij heeft veel geledenher haaldelijk werd hij in de laatste 40 jaren vau zijne vrijheid beroofd, en zoo hij den triomf van zijne beginselen .al niet heeft mogen zien; hij is heengegaan, terwijl hij op een goede toekomst voor zijn land mocht hopen. Zijn oude medestrijder Louis Biauc wijdde hem een treffend woord van hulde bij zijne begi afenis. S 1' A S J Is er al dan niet een aitikel in de grondwet, dat viijheid vau godsdienst waarborgt? liet attikel beslaat, maar voor de geestelijkheid, zooals het inaar al te dikwijls schijnt, slechts op het papier. Wat onlangs te Alcoy is oor- gevallen strekt er opnieuw ten bewijze van. Ziehier wat er gebeurd is, naar luid der minis- terieele bladen: Eene moedor en dochter waren sedert ge- ruiinen tijd iu genoemde stad gevestigd. Beiden behoorden tot den protestantschen godsdienst en bezochten geregeld de zoogenaamde Engcl- scbe kapel. De moeder werd ziek en ontving gedurende hare 'ziekte telkens de bezoeken van deu pre dikant. In den as oud van dun 25a December nam de ziekte zoodanig toe, dat de geneesheer de dochter op het ergste voorbereidde en haai den raad gaf geestelijken bijstand in te roepen. De dochter ontbood, in overeenstemming met de leden der familie, den predikant. Een weinig later kwam de pastoor ten huize der stervende en wist zich toegang tot haar te verschaffen, in weerwil dat de familie tegen zijne toelating was. Aan hel ziekbed gekomen, bleef hij daar eene geruime poos, zuchtkens tot de zieke sprekende. Vóór dat de pastoor liet huis verlaten had, kwam de predikant. Er ontstond tusschcn hen eene woordenwisseling, waarvan liet gevolg was dat de pastoor het huis verliet. Men zegt dat de bloedverwanten en de predikant den alcade en een beambte der politie hebben laten roepen, ten einde tegen den gewetens dwang van den pastoor beschermd te worden, Is dit waar, dan heeft hun beroep op bescher ming van de zijde der mannen van de wet weinig geholpen; want korten tijd daarna kwam de pastoor terug, vergezeld van eenige dienaren van politie, die last gaven den pastoor alleen te laten bij de stervende. De bloedver wanten kwamen hiertegen in verzet en verklaar den dat niemand den priester had doen roepen, en deze dus weer kon heeugaau. De pastoor ging, maar kwam voor den derden keer terug, ditmaal met niet minder dan zes of zeven personen, ouder welke een dienaar van politie. Iiy drong de kamer der stervende binnen en diende haar het laatste oliesel toe. De vrouw stierf den 28en December, en gedurende den geheelen dag zag men den predikant van het raadhuis naar het gereijffts- hof heen en weder gaau, en van daaiv naai den militairen gouverneur, om verlof te.bekomen het lijk een protestantsche begrafenis te be., zorgen. Dat moet vele moeilijkheden hebben opgeleverd; maar eindelijk werd het verlof verleend, doch onder voorbehoud dat het lijk op de katholieke begraafplaats ter aarde zou worden besteld. Werkelijk werd het aldaar begraven. Diario Espanol, over dit voorval sprekende, zegt het volgende Het behoeft niet gezegd te worden, dat het geen te Alcoy gebeurd is, van het hoogste gewicht is. Zeker is het dat er geweld is ge oefend of op de bloedverwanten of op de ster vende; want do pastoor heeft zich laten ver gezellen door eeu ambtenaar van de openbare macht. Deze geweldpleging mag niet ongestraft blijven. Op eene schandelijke wijs is jegens'eene vrouw, die op het punt stond de eeuwigheid in te gaau, en jegens hare familie art. '11 dei- grondwet geschonden. Misschien ziju bij dit geval nog meer personen betrokken; misschien hebben dê alcade en andere overheidspersonen de hand geleend tot de grondwelschemn?. Iu hoever zij zich vergrepen hebben aan do hoogste wet, zal uit het verwacht wordeude proces blijken. TURK IJ E. Server en Na inky Pacha, vergezeld door deu Turkschen rechtsgeleerde Tarin Pacha, zullen over twee dagen te Kasanlik aankomen. De Grootvorst Nikolaas heeft aan Reotif Pacha doen weten, dat zij volmacht zulleu hebben om over de vredesvoorwaarden te onderhan delen. Die voorwaarden zijn aan geen der Mo gendheden door de Russische gezanten mede gedeeld. De Kamer heeft eenstemmig de motie van een afgevaardigde verworpen, waarbjj de Regeering uitgenuodigd werd aan de Kamer 0 DRAMT. c

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1