Heiende Bericlitee. Beursbericht van Amsterdam. 1873. Peru 1870 1873 Vfrkul Htaïpn 1861 »'V.. in Duitschland geboren is, de eer te beurt, van H. M. de Keizerin van Duitschland de hiervoor bestemde decoratie le ontvangen, be staande in een mat gouden kruis en eigenhandig door de Keizerin onderteekend diploma. Barendrccht. Door de afdeeling Dordrecht en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten op 24 Mei e. k. eene tentoonstelling te houden te Dordrecht, en wel hoofdzakelijk van fokvee, zoowel paarden als runderen. Het is aan de commissie mogen gelukken een terrein daarvoor te bekomen in de onmiddellijke nabijheid van het station van den Staatspoorweg. Yelp. Dezer dagen is alhier brand ont staan in een manufactuurwinkelbij welke gelegenheid verschillende goederen zijn ont vreemd. De eigenaar van den wiukelzijn echtgenoot en nog twee vrouwen zijn gearres teerd, terwijl nog een persoon voortvluchtig is, die de manufacturen zou hebben weggevoerd vóór dat de brand uitbarstte. De daad schijnt met niet veel overleg te zijn gepleegd. De brand toch was ontstaan in de bovenverdieping en beneden vond men een 'kastje, waarin geen spoor van brand zichtbaar was en de papieren, waarin de zoogenaamde verbrande manufacturen gepakt waren geweest, nog ongeschonden werden aaugetroffen. De planken van de bedstede waren met petroleum bestreken en blijkbaar aangestokenwant niets toonde aan dat de vlammen daarheen een weg hadden gevonden. Op den zolder eindelijk vond men nog een vaatje petroleum het vat zelf was van het perron van het station gestolen maar door het water der spuiten had de ont vlambare vloeistof hare kracht verloren. Tilburg. Het buiten genaamd De Kolk, gelegen in het midden van St. Oedenrode, wordt sedert eenigen tijd bewoond door Duit- sche liefdezusters. Maastricht. In het in de nabijheid dezer gemeente gelegen Heer is Dinsdag-nacht eeu moord gepleegd op een GOjarïg persoon en wel door twee personen, waarvan de een niet de dochter vau den verslagene wilde huwen, wat hem .door den vader werd geweigerd. De beide daders zijn in handen der justitie. Zelfs het plukken van gevogelte, deze zeer tijdroovende bezigheid, kan thans meteen werktuig geschieden, dat, volgens de Deutsche landw. Presse, zeer vernuftig ingericht is. Het is van Amcrikaanschen oorsprong en bestaat uit een rad van ongeveer meter doorsnede waarvan de rand met vingers of klauwen (jpickers) van -gutta-percha voorzien is. Deze pakken, bij liet omdraaien van het rad, alles aan wat in hun bereik komt, zoo'spoedig zij boven aan den rand van het bordwaarop het gevogelte ligt, te voorschijn komen, en laten de vederen weder los als zij aan het tegenovergestelde punt aangekomen zijn, Een doelmatig gerichte luchtstroom blaast de kleine vedeien in een buis, de grootere in een trechtervormige opening, waar zij door een automatische hand aangepakt, in bosjes gepakt, met bindtouw omwikkeld en daarna in een mand geworpen worden. Het weiktuig wordt door een treeplank, evenais een slijpsteen, in beweging gebracht. Men kan er in een minuut een kip volkomen schoon mede plukken. Wilde men stoomkracht gebruiken, dan zou men ongeveer 200 stuks in een uur kunnen plukken. Bij de Chineezen is een vernuftig ge vonden manier van rekenen in gebruik. Zij bedienen zich hiertoe van de vingers en zijn daarmede in staat alle soorten van rekenen, als optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en declen, en wel met getallen van 1 tot 100,000, uit te voeren. Zij gaan daarbij op de volgende wijze te werk: de kleine vinger (pink) ver tegenwoordigt de eenheid, de ringvinger de tienden, de middenvinger de honderden, de wijsvinger de duizenden en de duim de tien duizenden. Door te wijzen op de drie leden eens vingers aan de binnenvlakte der hand telt men een, twee en drie van iedere der bovengenoemde getalsgrootheden vöor den aan gewezen vinger. Vier, vijf en zes worden op de rugviakten der verschillende vingers naar hunne leden geteld. Zeven, acht en negen wijst men aan door aanraking dar iaatsten op de rechterzijde van het onderste tot aan het bovenste derde deel des vingers. De Chineezen bezitten in deze higet spraak eene buitengewone vlugheid en maken zich daarmede zeer spoedig en met groote zeker heid ouder elkander verstaanbaar. Voor de huismoedersHoe komen er bij de wasch gaten in 't linnen? Door liet troebele bleekwater. Indien het bleek water troebel is, is dat een bewijs, dat er kleine vlekjes onop geloste chloorkalk in gebleven zijn, en als die vlokjes tusschen het linnen blijven zitten, vallen er gaten in. Het bleekwater moet zoo helder zijn als kristral, zal 't gneu schade aanrichten. Wanneer men het door een zeef giet, zoodat elk klontje achterblijft, kan liet bleekwater geen schade aanrichten. Handel in kikvorschen. Boeken en hlee- deren, liederen en wandelstokken, zomerpakken en winterjassen, kaaitspelen en schoeiselde baarden der mannen en d» kapsels der vrouwen, alles in één woord moet zich aan de luimen der mode onderwerpen. Ook de huiselijke haard is in zeker opzicht aan haar onderworpen. Aau de macht der algebïedster, de mode, is toe te schrijven dal zekere spijzen, die vroeger tot de lievelingsgerechten van gelieele volkeren behoorden, eensklaps van het menu vei dweuen. De oude Romeinen b.v., die op het gebied van de gastronomie wel in aanmerking mogen komenhadden een bepaalde voorliefde voor slakken. Zelfs uit Afrika liet men deze weekdieren ovei komen en mestte ze vervolgens, om haar smaak lekkerder te maken en ze in omiang te doen toenemen, met meel en warmen wijn. Tengevolge van deze zaakkundige behan deling kwam meermalen voor, dat bij gast malen in het oude Rome slakken van meer dan v yf en-twintig pond werden aaugetroflen. Maar niet alleen in hel oude Rome vond men slakkeu eeue lekkernij, voor vemtig a vijftig jaren werden in het noude Weenen" nog groote partijen van deze weekdieren genuttigd. Tijdens het winterseizoen der slakken was de markt »Ar.) Peter" steeds dicht bezet met kooplieden, die in deze volksoesters," zooals men ze noemde, handel dreven. En tegenwoordig? Wie eet nu nog slakken? Een betrekkelijk klein aantal liefhebbers -van vreemdsoortig tafelgenot. Op de menu's der logementhouders komen op de gebruikelijke vischdagea nog wet »slakken" voor, doch gebruikt worden ze zeer weinig. Met de slakken is 't gegaan, als met den slakkengang. Gelijk lot van achter uitstelling heeft tegen- wooi dig den kikvor sch getroffen. Kikker houtjes, een delicieus, fijn vleeteh die dikwijls als een licht verteerbare spijs den zieke werd aanbe volen, woiileu tegenwoordig niet meer gegeten. Kikkerboutjes, gebakkeu met botersaus, of gestoofd, is een lekkernij, waarvan bij de ge dachte alleen oude lekkerbekken begonuen te wateitanden. Hoe groot het aantal kikvorschen was dat men vroeger in Weenen ver orberde, kan men afleiden uit de omstandigheid dat aldaar, afgescheiden van delahijke kooplieden die van buiten hun waar ter markt brachten, een kik- vorscliliandelaaister bestond, die de zaken in hét groot dreef en ook op groote schaal zich met 'de voortteling dezer dieren bezig hield. Ritter von Fluinmcnstern schrijft over een bezoek, dat «mSi- hij aan deze Weener specialiteit bracht o. a. het volgende: »Den 22 Mei *1822 kwam mij ter ooren, dat te Weenen een magazijn bestond, dat dagelijks 30,000 tot 80,000 levende kik vorschen ter markt- bracht. Ik begaf er mij henen en vond de verkregen opgaven juist. Dit magazijn van levende kikvorschen is gelegen in de voorstad Erdberg, aan iiet einde van de Kirchougasse no. 289, ten huize van mevrouw Muck, die sedoit vijftig jaren eigenares vau dit magazijn is en wie geheel Weeueu kent. De kikvorschen worden bewaard in het achterhuis op eeu kleigrond: er zijn drie diepe kuilen ge maakt en in de eerste bevinden zich gewoonlijk ongeveer 15 000, in de tweede 20,000 en in de derde 30,000 stuks levende kikvorschen. Naar de 'behoefte worden dagelijks 6 tot '8000 dezer dieren uit die vergaarplaatsen genomen en in de belendende slachtplaats afgemaakt; vervolgens worden zij 12 uren in het water ge legd en den volgenden ochtend ter mm kt ge bracht. 't Is verwonderlijk te zien hoe vet de kikkers na een verblijf van eenige dagen in de kuilen wordenofschoon hun voedsel bestaat uit verrotte planten. "Volgens mevrouw Muck ontvangt zij gedurende vijftig jaren de noodige kikvorschen uit Hongarije, de grootste en vetste uit Raab eu de middelsoort uitStuliweissen- burg. Op wagensgeborgen in zakken die van 5 tot 600 stuks bevatten worden zij aan gevoerd vervolgens door haar gesorteerd en in de kuilen geworpen." Zondagbl. N. v. <i. D. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting teweeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gcbiuik de reeds eenigszins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels en met medewei king der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeda zoo populaire genees middel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsnles. De gelieele behandeling ko*t dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat vau het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet meu op de driekleurige handtee- kening \au den heer üuvot, op het etiquette letten. In de meest goede apotheken zijn de kapsules te vei krijgen. Per Teleur. Premie ion. h iln-rf Nedski.. Werkl. Sr'nilil. Hanilel-Maatsdi. re«c Obl. Cenlraal-Spniii w Shnjs, Binnenhnilsi'lie. Cito, Buileal 1867 i Por'mal, 1867 H i:-l*nb Niculai 72/73 1875 Aand.Z IUUIM8IÜ 1866 Ur. Urns Sp -M«sls. -Iihtimi.,UW. pup. .Mei jilverJan l.olüii 1864 I860 1864. Huns. 1870 T iiKur. OM. 1866 Emz 1868. 1865 M-.xico, 1851 1864 ClLUMRIA Erie-Spoorw. Illiioi» All. Miss Ohio. pCl 6 tl. 1 1 1 2 3 4 5 *'/3 5 5' 5 5 S 4 5 5 7 7 6 5 6 - 6 8 3 16 Jan. 101% 64 104!»/,, 38% 12%. 25% 12»/,, 28% 49% 72% 80% 74'/,, 142% 142% 107% 53% &6%e 91% 96% 115% 11% 10% 3%. 38% 19% 17 Jan. 64 12% 26 12% 28% 49% 72% 80% -53% 56%« 10

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3