Yerschijnt iaielijls, nitpzoieri Diisiat. BnitenlanüsGlie Benciten A0. 1878. Keimisgevi ng. Maandag 21 Januari. J\S 4334. Twee 11 X> ertigste J a r g- a m. g-. AbpkNementspiujs, por kwartaal1,85. Franco par post, door het gehcele Rijk. - 2,50. Afzoiuleilijke nommers- O.IO, lurlgUngcn ïrclkc gevaar, scliade of hinder kunnen veroorzaken. DunGEHKESTER (3n W E T II O U D F. It S van Schiedam; Gezien de ingekomen verzoeken: •1, Van J. II. MULDER, om vergunning tot oprigting eener spekslagerij en rookcrij in het pandstaande en gelegen aan de Dam wijk A. no. 27, Kadaster Sectie A. no. 983; 2. Van P. VAN DER VELDEN Cz., tot oprichting eener branderij, op het perceel open grond (voormalig Da!kengat), gelegen aan de Willemskade, Kadastiaal bekend onder Sectie E. no. 1442; Gelet op de Arlt. 6 en 7 der Wet van den 2en Jun'y 1875 'Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Xntcrdag den 2 February a. s., des middags ten 12 ureten Raadhuize gelegenheid za! worden gegeven om bezwaren tegen bet oprigten dier inrigt'ngen in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór liet tijdstip hieiboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van do schafturen, die ter zake mog- ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 Januarij 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 49 Januari 1878. Jongstleden Donderdag werd de zitting van het Engelsche Parlement geopend. In de troon rede, waarmede de zitting namens de Koningin aanving, werd omtrent den Russisch-Turkschen oorlog gezegd, dat de Engelsche regeering alle pogingen in het werk had gesteld, om de vij andelijkheden te doen eindigen. De voorspoed der Russische wapenen had de Turksche re geering tot de overtuiging gebracht, dat het zaak Was de vijandelijkheden te eindigen. De regceriug van den Sultan wendde zich met dat doel tot de neutrale mogendheden, maar deze weigerden tusschenbeide te komen. Toen richtte do Porie zich afzonderlijk tot Engeland dat de opdracht aanvaardde Rusland over den vrede te onderhouden, en de Gzaar had geantwoord, dat hij niels liever dan vrede wenschte." Dit alles marcheert kostelijk; maar daar verheft zich Erittaunia en het klinkt verder op dreigen den toon: als de vijandelijkheden langer moch ten voortdurenkon er licht iets gebeuren dat voorzorgsmaatregelen \an den kant der Engelsche regeering mogelijk maakte, en inet het oog op dat iels en op die voorzorgsmaat regelen was nu het Parlement vroeger dan an ders bijeengekomen. Dat woordje iets is pracli- lig; kan men onbepaalder zich uitdrukken? Engelands tijd om de rol van eersten bemid delaar in Europa's aangelegenheden te spelen, BIIKEAB: MARKT) E, 12 4. is voorbij. Een vcgeering, die zich in zaken van zoo ernstigen aard als deze oorlog is, redt met het volkomen onbestemde woord iets, maakt zich bespottelijk. En dan nog Konstantinopel en Adrianopel en Sofia en Plewna, al deze namen jagen de Engelsche regpering een schrik op het lijfI Iloe angstig zijn Lord Beaconsficid en de zijnen voor buur- mans huis. Iloe ziet het er echter bij hen zelf uit? Lees het tafereel uit Daily News over den maatschappelijken toestand in Zuid-Wales en denk dan aan de gelijkenis van den splinter in buurmans en den balk in eigen oog. Dat blad zegt, dat daar tal van vrouwen en kinderen van honger en koude zijn omgekomen. Hetzelfde volk, dat in 4872 tegen eene geringe loonsvermindering protesteerde, dat een in komen van f 30 tot f 3G per week afsloeg, vraagt thans aan den landgenoot het genade brood. Cardiff is niet minder het tooneel van hongersnood geworden; huisgezinnen van zeven leden waren in 44 dagen tijds tot op de helft verminderd. Een blad uit Birmingham meldt insgelijks, dat in den laatsten tijd werklieden naar hun werk gingen met niels dan droog brood in hunnen randsel. Menig huisgezin teerde op den afval van het in de brouwerijen verwerkte graau en dagelijks werden kinderen grafwaarts gedragendie in koolbladen geen voldoend voedsel vonden. Het is uitgemaakt, zegt dit blad, dat liet volk, dat thans het meeste gebrek lijdt, juist de held is van den verwoestingsoorlog, dooi den arbeid tegen het kapitaal gevoerd; het hielp het loon tot zulk een onnatuurlijke hoogte opvoereti, dat de hooge boom er op nedervallen moest. Toen het loon zijn toppunt bereikte, werd ook alles verteerd. Het werkvolk heelt zelf de poorten der nijverheid gesloten. Zelfe de reus der "Wales-mijnwerkers (Brawshay) moest voor zijne overmacht wijken en sloot zijn mijnwerk. De dag van de opening van het Engelsche Parlement was ook die der begrafeuis van Koning Victor Emmanuel. Niemand heugde liet, dat de stad van Koningen en Keizers, van Kerkvorsten en Prelaten, zooveel duizenden binnen hare muren zag ais op dezen dag. Wat men zich gemak kelijker kan voorstellen is de pracht eener vorstelijke begrafeuis: wat men echter in de verte niet kan gissen, is de vereering van dezen Kouinklijkeu doode. Van de Zeealpeu en de Adriatische Zee tot aan Palermo toe heeft men hulde gebiacht aan den ridderlijken Vorst, en al ware er niets anders, dat Koning Humbert I tot een ernstige opvatting zijner taak bewoog, het zouden de afgeloopen dagen zijn, waarop de droefheid van het dankbare voik hem zoo ondubbelzinnig toeriep: tZie, hoe lief men hem had!" Zie, hoe een dankbaar volk een goed Koning vereert I C D U R A N T. AnvEnTENTiEPims: van 110 gewone regels, met inbegrip van cene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. 'an het oorlogstooueel wordt weinig ver nomen. Dit schijnt zeker, dat de Russen voor waarts rukken, en, volgt de wapenstilstand niet spoedig, weldra Adrianopel, de tweede stad des rijks zullen bereiken. De Turksche legers trekken gestadig naar het binnenland terug, en verwoesten alle plaatsen die zij doortrekken. Zoo zou dit lot ook de belangrijke stad Philip- popel getroffen hebben. Dit alles namelijk behoort tot Bulgaarsch grondgebied, en 'tschijnt dat de Turken er een voorgevoel van hebben, dat dit terrein voor hen verloren is. Zij willen het dus zoo ontredderd mogelijk achterlaten,. De berichten uit Azië vermelden, dat Er- zeroumde door de Russen belegerde stad weldra het lot van ICars zal deelen. De stad is volgens den correspondent van Daih/ JSTews een groot hospitaal, waarin dnge- lijks 400 soldaten sterven, wier lijken in den grond gestopt worden, na eerst een nacht aan de vorst te zyu blootgesteld. Nu reeds heerscht er typhus, wat zal het zijn, als de felle koude wijkt ou de dooi invalt? ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft lord Beaconsfield, in antwoord op 'tgeen lord Granville in 't midden had gebracht, verklaard, dat hij voor eene voorwaardelijke onzijdigheidspolitiek was, dat wil zeggen voor onzijdigheid, indien de Engelsche belangen niet bedreigd worden. De minister toonde verder aan dat Engeland niet geïsoleerd is. Rusland eu Turkije hebben de overeenstemming in den Europeeschen raad vei bi oken. Indien men in de tegenwoordige hoop teleurgesteld mocht worden, dan zal de minister niet aarzelen aan het Parlement de middelen te vragen ter verdediging van Enge lands belangen. Nadat lord Argyll de regeeringspolitiek had aangevallen, werd die verdedigd door lord Salisbury. Deze zeide dat de golven des oorlogs van zeer nabij het gebied naderen, waar Enge land zijne belangen heeft. Ilij verklaarde verder dat het onwaar was, dat het Kabinet oneenig is. liet adres is daarna aangenomen. u liet Lagerhuis gispte loid Uartiöglon da inconsequentie van de staatkunde der Re<mc- riug. Sir S. Northcote legde daarop dezelfde verklaring aau den dag, als lord Beaconsficid ia het Hoogerhuis gegeven heeft. Hij voegde er bij, dat op dit oogeubiik de Regeering mats voorstelt, omdat zij onbekend is met Uuslnuds voorstellen. De lieer Gladstone keurde dit standpunt goed. De heer Mitchell Ilemy, een der lersche leden, stelde een amendement op liet adres voor, waarbij eene bijzondere wetgevende macht voor Ierland gevraagd wordt. De beraadslaging is verdaagd tot Vrijdag. Uit de onder de parlementsleden rond-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1