ffiiteïïaüTclie Heruiten. Bioenlanflsüle Bericlt'ti "Seffletiie Bericltei ■van den Hertog van Monlpensier en van eene zuster van Kouingiu Isabella. De Cortes hebben het huwelijk goedgekeurd evenwel niet zonder dat er een stem opging, die met het oog op het verleden van den vader der bruid, voor verkeerde invloeden op den vorst -vreesde. F R i. N K It IJ li. In de den 22 dezer gehouden Minister) aad is voor goed de verandering in het personeel der ambtenaren van het OpenbaAr Ministerie vast gesteld. "Vijf procureurs-generaal zullen ont slagen en verscheidene verplaatst worden. De Kamer heeft de beraadslaging over het ontwerp tot het verleenen eener amnestie wegens drukpeisveigrijpen, enz, sedert 16 Mei tot 14 December, tegen Donderdag aan de orde gesteld. Van de 80 gemeenten in het arrond. Ajaccio ?.ijn in 44 al de repubiikeinsehe kandi daten voor de gemeenteraden gekozende Bonapartisten zegevierden slechts in 22; in 12 gemeenten werd niet gestemd. In de stad Ajaccio werden de republikeinen gekozen met 1144 van de 1160 stemmen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Bouike ver klaard dat er niets .authentiek bekend is omtrent het oprukken der Russen naar Gnllipoli. Sir S. Northcote gaf te kennen, dat ten gevolge van een rechtstreeksch beroep des Sultans op de Koningin, deze aan den Keizer van Rusland per telegraaf heeft doen weten dat, daar zij zijn ernstig verlangen naar den vrede kent, rij aan dat beroep gevolg geeft. Zij hoopt dat een spoedige wapenstilstand lot een eervollen vrede moge leiden. Midhat Pacha, die thans in het Black- friars-Hotel te Londen vertoeft, heeft in een schrijven aan de bladen de aandacht gevestigd op de ellende van de talrijke vluchteüugen, die bij het naderen der Russen hun woningen verlieten. Meer dan 60 districten waren ver laten en hun bewoners opgehoopt in de hoofd stad en in verschillende steden, 25 a 30.000 vrouwen, kinderen en grijsaards verkeerden op den weg van Adrianopel naar Konstanti- nopel in den bittersten nood. Sommige vluchte lingen uit Nisch en Pirot, die geen plaats kunden vinden in de treinen, die naar Bazardjik reden, gingen op de rails l'ggen en konden slechts met moeite worden verwijderd. Midhat doet een beroep ten behoeve der vluchtelingen op de liefdadigheid van het Engelsche volk, liet wonder van de weield i:n niet het minst van de Turken, die altijd dank baar zouden zijn voor hetgeen men van het begin van den oorlog voor hen had gedaan. RUSLAND. De Turksche gedelegeerden zijn den 19 dezer 's avonds te Kasanlük aangekomen. Bij den strijd, dien <le Russischen genei aal Gourko van den 15 tor 'lQn 18 dezer heeft gevoerd, zijn de Turken ten slotte over het Despoto-Dagh gebergte, tot achter Einikioi en Laskows, door hem teruggeslagen. Het veilles der Turken bedroeg 4000 man aan dooden en 3000 man aan gevangenen. TURKIJE. Eene officieele kennisgeving maakt de opening der onderhandelingen over den vrede bekend en zegt, dat, voor 't geval dat ze mochten mislukken, maatregelen genomen zijn voor eene verdediging tot het uiterste. S I» A N J E. De Madtidsche Pabcllon national zegt, dat de hertog van Montpensier aan zijne dochter 'Mercedes, de toekomstige Koningin van Spanje, een bruidschat heeft geschonken van 4,000,000 realen (ongeveer f500,000)," met inbegiip van den uitzet en de juweelen. ITALIË. De Koning heeft aan tachtig personen, die ter dood veroordeeld waren, kwijtschelding van de doodstraf verleend. Men verzekert, dat de Koningin van Engeland aan Koning Humbert de versierselen van de orde van den Kousebntid heeft doen toekomen. GRIEKENLAND. Het Miuisteiie heeft zijn ontslag aangeboden. Men gelooft dat Comoundouros belast zal wor den met het vormen van een nieuw Kabinet. SCHIEDAM, <lcn 23 Januari 1S7S. De heer Dr. W. A. Terwogt van Oude- Wetering voerde gisteravoud in het Nut op echt luimige wijze een persoon ten tooneele, die, gespeend aan aile hooger leven, godsdienst, geloof in vooruitgang, barmhartigheid, niets had overgehouden dan de overtuiging,' dat een smakelijke maaltijd een goed ding is en dat men best doet met zich verder de wereldsche dingen niet aan te trekken. Toch had deze wijsgeer zich te onzaliger ure laten vinden tot het houden van een lezing, waai voor hij geen beter onderwerp had weten te kiezen dan den lof van het akkerleven. Met levendige kleuren werd nu de heeilijk- heid yan dat leven geschilderd tegenover de ellende van den stadsbewoner. Voor dezen laatste geen veisehe lucht, geen gezond voedsel, geen vrijheid, geen rust; maar op het land Poot had het immers volkomen naar waarheid be zongen, hoe zalig melker zijn tijd doorbrengt! Ten slotte werden allen aangemaand om ook melker te worden, of lentenier op het land. Na deze voordracht, wier ernstige bedoeling, hoe geestig verkapt, niemand een raadsel kon "blijven, volgden eenige dichtstukje1', en zoo liep de vergadering, naar wij vei trouwen lot genoe gen van hen die opgekomen waren, af. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Slalen-Generaal hebben z:ch gisteren bezig ge houden' met het onderzoek der aanhangige wetsontwerpen, waaronder de kiestabel. Tussclien het kantoor der Rottei damsche Telegraafinaatschnppij te Helievoetsluis en het hoofdbureau te Rotterdam zijn proeven genomen met den kiauk leider (telephoon). De afstand tusschen deze kantoien bedt aagt aan landlijn- kabels eene lengte van 47,000 meter. De proeven voldeden goed. Zoowel het gesproken als het aangeheven lied werd duidelijk ver staanbaar overgebracht De heer M. Cohen Stuart, te Alkmaar, is benoemd tot hoofdredacteur van het nieuwe blad dat te Rotterdam zal verschijnen. De ook in ous laud zoo gunstig bekende Vlaamsche dichter en lettei kundige Fians de Cort is op den lSn dezer maand, in den leeftijd van 43 jat en, te Elzeue—Bi ussel ovei leden. De-persoon, die een mooidannslag heeft gepleegd op den bui gemeester vun Nieuwkoop, is de graal van R. L., die op 1 Oct. jl. als Lu -gemeesler ontslagen werd (o. a. ook wegens misbiuik van steiken diank) en die een wiok tegen zijn opvolger koesterde. Hij is gevanke lijk naar Utrecht vervoerd. Volgens nauwkeurige staten van het jaar- lijksch diankveibtuik in iedeie piovineie en in iedere gemeente van ons vaderland wordt er gedioukeu: In de provincie Gioningen II liter per hoofd, vrouwen en kindeien meegerekend, of 30 liter per consument. In de provincie Zuid-IIolland '10,78 en in Nooi d-liolland -10,38 liter per hoofd. In Lintburg slechts een .derde van 't geen in Groningen wordt verbruikt, maar deze pro vincie heeft 82 bierbrouwerijen. Die te Rotterdam in de termen valt van te kunnen drinken, gebruikt 50 a 55 en dezelfde te 's Hage 40 liter. Er zijn nog 27 gemeenten in ons land waar minder dan een liter per jaar en per hoofd wordt gedronken, nl.: in Noord-Biabant: Ranrle- Nassau, Verle, Putte, Stiijp en Vessem; in Noord-HollandHeemskerk; in Zeeland: Clinge; in Utiecht: Achttienhoven, Haarzuilens, Laag- Nieuwkoop, Sneliewaard, Maarseveen, Veldhui zen, Westbroek en Willeskop; in Overijssel r Kamperveen, en eindelijk in Limburg; Baexem, Broek-Sittard, Herkenbosch, Jabeck, Maasniel, Neer, Nunheim, Roggel, St. Odiliënburg, Stomp- rooy en Strucht. Onder die gemeenten zijn er nog twee waar in't geheel geen gedistilleeid wordt veraccijnsd, nl. Sneliewaard in Utrecht met 396, en Baexetn in Limburg met 647 zielen. Men berekent, dat in ons laud per hoofd aan spiritus wordt betaald f 7.50 per jaar aan rundvleesch f6.50. Vlaardingeu. Naar wij vernemen heeft de heer H. W. A. Verhoeil, predikant bij de Herv, gemeente alhier, in de namiddag-godsdienst oefening van Zondag jl.bekend gemaakt, dat hij voor het, op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Nieuwerkerk a'd. IJsel be dankt had. Leiden, De Commissie van oppertoezicht- en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft bericht, dat op Maandag 28 dezer in genoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's tijks zeedienst wenschen aan te gaan. Utrecht. Op de eergisteren gehouden paar denmarkt waren aangevoerd 586 paarden; de handel was vrij levendigook voor het buiten land. Er weiden enkele paarden van weelde- voor f 1200 verkocht. Amsterdam. In Juli '1876 werd een knaap, ter zake van brandstichting iu de tapijtfabriek van de heet en L. S. de Leeuw Zoon naar de gevangenis opgezonden. Thans is die knaap weder in de cel. Hij was werk zaam aan de Palmitinefabriek, en nam daar kaarsen weg. Op de vraag waarom hij den diefstal gepleegd had vertelde hij. dar bij hem in de buurt een paar oude lieden wonen, die- het zeer armoedig hebben, en niet in staat zyn kaarsen of olie te koopen om des avonds hunne woning te verlichten. Medelijden met die oude lieden had hem tot diefstal aangezet, om die oudjes des avonds van licht te- voorzien, Thans zit hij- zelf in den donker. Amersfoort. Een wissel wachter, door wiens schuld op 2 Jan. jl. een trein op een veikeerd spoor was geloopen en tegen wien daarom pi oces-verbaal was opgemaakt, heeft voor eenige dagen getracht met een pennemes zich den hals af te snijden. Ofschoon de wond zeer diep is, bestaat er nog hoop op zijn hei stel. Maastricht. De man uit het gerucht Bies land, die in den nacht van 22 op 23 December 11. zoo deeilijk door honden weid verwond, is niet alleen tegen alle vei wachting nog levend, maar vei keert thans ook buiten gevaar. Hij is echter nog in het liurgergasthuis alhier onder geneeskundige behandeliug. Een prachtige meteoorin horizontale richting van oost naar west loopende, was, blijkens de thans ontvangen Indische bladen in den avond van den 23sten November, ge dut ende 6 secondeu te Bodjonegoio zichtbaar. Na ziju verdwijnen beeft men den gloed van den staart, die, naar gissing, bij eene dikte van p, m. één palm, 50 a 60 nieter lang was, nog gedurende 20 secondeu kunnen waarnemen,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2