Seinende Beriolitei. veertigje noemt of een twintigje, omdat het muntstuk een veertigste of een twintigste deel van een heelen of een hal ven gulden vertegen woordigt. Wat een vooruitloopen op de toe komst, indien men werkelijk meent, dat het volk zelf wel voor een gepasten naam zal zorgen. De bekende kanselredenaar Spurgeon is wederom otn gezondheidsredenen naar Frank- ryk gegaan. In eenè houtzagerij in Den Haag geraakte Maandag een werkjongen met een der armen tusschen een stoomzaagwaardoor dat lichaams deel geheel werd afgesneden. De jongeling viel machteloos neer en is terstonds naar het gasthuis overgebracht. Een Duitscher, te Rotterdam woonachtig, zond onlangs aan een vriend te Dresden eenige proefjes van Hollandsche nijverheid, als daar zijn: kaas, jenever, tabak, pijpen, de leemten tusschen een en ander aanvullend met een eveneens echt nationaal product: onze eenige, onze vermaarde turf. Helaas 1 niet zoo vermaard als men vermoedt. De afzender kreeg in het bericht van ontvangst de volgende allerkostelijkste critiek, waaraan wij ons wel wachten zullen door vertaling geur en kleur te ontnemen: «Der Kase ist vorzüglich, de: Genever delicat, die eine Sorte Taback ausgezeichnet. Der ge- presste Taback (niemand anders dan onze niets kwaads vermoedende turf!) will mir jedoch nicht schmeckeu; er stinkt ganz fdrchteriich beim rauchen und ich glaube, derselbe muss erst' zubereitet werden ehe man denselben raucht. Bitte mir mitzutheilen etc." Het mooiste volgde echter nog Als' Curiosum (alsof bet vorige niet curieus was 1) theile ich Dir noch mit, dass die Steuer- beaiobten hier beim öffnen der Kiste den Press- Taback für Pumpernickel {grof zwart brood) absahen und kostetennatüriich allgemeine Kotzerei! (N. B. Ct.) Egmond. In den bij 'deze gemeente ge zonken loodskotter no. 8 zal men een torpedo nederlaten en deze doen springen om het ver ongelukte scheepje, dat door 't werkend zand vast ligt, voor de scheepvaart onschadelijk te maken. Meyyel. Als eene zeldzaamheid kan ge meld worden, dat Zaterdag middag even buiten de stad muggen bij millioenen in de zon dansten eh enkele voorjaarsvogels in de lucht .vlógen, alsof, zij om strijd den zomer wilden aanmelden. 'JiieuwTeen. 'Een hevige brand heeftjl. Zon dag tusschen 7 en 11 ure alhier gewoed. Twee kapitale bouwmanswoningen met hooi bergen, hooigereedschappen en een 20 stuks vee, beneveus nog een ze3tal andere .huizen zijn door brand vernield. De oorzaak van het onheil is onbekend. Vele gezinnen zijn van have en dak beroofd' Treurig is de aanblik der verwoesting. Wel is'waar zijn sommigen tegen brandschade ver zekerd, maar de meesten veel te laag; hun verlies is inderdaad zeer gtont. Gelukkig zijn er geen mensehenslevens te betreuren. De brandweer zoo van hier als uit vele aangrenzende gemeenten heeft zich meeste) lyk van hare taak gekwetenen zonder hare krachtdadige hulp zou er door hetallervernielend vuur'niets gespaard'zijn gebleven. Eene groóte menigte van elders is herwaai ts gestroomd om de treurige overblijfselen der verwoesting te aanschouwen. Brandwijk. Ten huize van een landbou wer viel Dinsdag een kind van omstreeks 15 maanden uit de wieg in een pot kokende melk. Ofschoon spoedig door de ouders, die op het geschrei toeschoten, alles werd aangewend om hulp te bieden, verkeert het deerlijk gebiaude kind in gevaarlijker! toestand. Odoorn. Iu deze-gemeente viel dezer dagen een klein kind in eene sloot. Een hond, die het er in zag vallen, hief een luid gejank aan, waardoor de ouders opmerkzaam werden ge maakt en het kind nog juist in tijds gered kon worden. De Eskimo's, die geruimen tyd te Parijs te zien zijn geweest, zijn Donderdag II. met hunne ijsbeereu, zeehonden en trekhoudeu te Brussel aangekomen en hebben daar op een grasveld in den Dierentuin hun kamp opgeslagen. Volgens de Meereszeitnnj heeft de inge nieur Mannlicher een nieuw achterlaad-repe- teergeweer uitgevonden, dat zich van al de tot dusverre bekende geweer-constructies daar door onderscheidt, dat de enkele bestanddeelen zonder behulp van schroeven of stiften met elkaar verbonden zijn. Het aantal samenstel lende deelen van dit wapen is 21, liet minimum dus dat tot nog toe bereikt werd, want het Martini-Heury-geweerdat op dit oogenblikin het oostea een groots rol speelt, het WerndI-, Sharp-, Remmington-, Beaumontgeweer enz., hebben elk tusschen de 50 en 60 bestanddeelen. De haan wordt bij het Mannlicher-geweer met den duim overgehaald, waardoor hij bij het vuren in de richting blijft. De loop is getrok ken en het rechts achterwaarts geplaatste ma gazijn wordt op zeer eenvoudige wijze voor 10 schoten tegelijk gevuld. Het geweer weegt zon der bajonet 4 kilogram. In Nooi wegen (te VamdaieD) heeft iemand een rijke zilverader ontdekt. Den ontdekker zijn 80,000 S. daalders beloofd, als de rijkdom van het erts aan zilver waar blijkt te zijn. Dit nu schijnt inderdaad te zijn gebleken, en daarom vraagt de ontdekker nu nog een grootere be- looniug. Het grootste en prachtigste raadhuis in Groot-Brittannie, en ook in de wereld bezit sedert kort Manchester. Het werd met behulp eener leening op stads kosten tot stand gebiacht, eu kost niet minder dan f 7,480,000. Het werd den 15 Sept. ingewijd, en den 1 eu 2 Oct. door de bevoegde macht betrokken. Een van de grootste reeders van Marseille, de heer Verminck, is een Belg van geboorte en de oudste zoon van een armen schoolmeester, die met elf kinderen gezegend was. Hij zocht als jongeling zijn fortuin op Afrika's West kust, dreef daar zeer gelukkig handel in goud stof en elpenbeen en vertrok later naar Marseille. Hg is nu reeder, olie-fabrikant, koopman en bezitter van een vermogen van verscheidene millioenen. De Marseillnausche bladen zijn vol bijzonderheden over de feesten, gegeven bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter met een burggiaaf De Pieires, kapitein bij de dragoudeis. De bruidschat, waarmede de jonge dame in het huwelijksbootje stapt, be dt aagt ruim een millioen. Te Rousoy, in het Fransch Departement Somme, is een 102-jarige gtijsaard overleden, Louis Etienn'e Mil vault geheeten. Hij zag de heele Ftansche ievolutie. De Vorstin Lichtensteio, vóór haar huwelijk de tooneelspeelster Hedwig Stein, reisde dezer dagen vau Neulengbach naar Weenon. Eerst zat zij in een coupé alleendoch bij een tusschenstation kwamen twee dames by haar zitten. Zeer beleefd bood een van haar de Vorstin een modejournaal ter lezing aan; deze dooi bladerde het, doch werd weidia door een onweerslaanbaieu slaap overvallen; waai uit zij eeist teWeeneu ontwaakte. Zij was toen zeer ongesteld en ha.l een gevoel alsof zij was ver giftigd, hetgeen ook werkelijk, zoo bleek te zyn, toen zij in de wachtkamer een glas melk had gedronken. Intusschen hadden haar vi iende- lijke reisgenuotcn zich uit de voeten gemankt met fl. 50, den inhoud van de portemonnaie der Vorstin. Het journaal bleek bij onderzoek met een sterk narcotische stof te zyn door trokken. De geografen van professie spreken tegen woordig, behalve van volkstaal, volkszeden, enz., ook van een volksgeur. Zij beweren, dat by vele Tolken de nationaliteit zich zoowel open baart in den geur als in de leefwijze, taal en andere kenmerken. Zoo rieken de Letten aan de Finsche Golf naar schapenhuiden en ge droogde vischde bewoners van Groenland naar walvischtraande Russische boeren naar leder en berkenteer. In sommige streken van van Zuid-Frankrijk en Spanje riekt elk dorp en ieder kleedingstuk naar uijen en knoflook de boeren van het arme Auvergne naar zure melk. In het koningrijk Saksen riekt elke woning naar de beroemde Saksische »Blum- •chenkaffee," die daar den geheelen dag door gekookt en gedronken wordt. In de straten van een Amerikaansche stad, waar alles too haastig in zijn werk gaatheerscht een geur van aangebrand eten. Opmerkelijk is het zeker, dat de dieren met hun fijnere-reukzenuwen bijzonder met den volksgeur te rade gaan. In Achter-Indië' snuffelen de tijgers alleen naar het spoor van inboorlingen, zelden naar dat van Europeauenwier vleesch zij minder lekker vinden. De bloedhonden, door de Spanjaarden in Amerika gebruikt om Indianen en Neger» op te sporen, wisten altijd deze huu slachtoffers te onderscheiden van Europeanen of Kreolen. Zooals bekend is, zyn de bevers schier geheel uit Europa verdwenen. De markies van Bute, een der rijkste grondbezitters van Enge land en Schotland, wil het nu beproeven, deze interessante dieren in Schotland aan te kweeken. Nabij Rothesay, in het midden van het Maria Stuart-woud, heeft hjj een groote, boomryke plek met muren laten omringen en uit Canada ingevoerde bevers, daar binnen gebracht. Een van deu berg neerstromend riviertje besproeit het park. De bevers van lord Bute hebben drie dammen in het riviertje gelegd. Takken, boomstammen en steenen, die zij daartoe noodig hadden, leverde het park in overvloed. Op de oevers hebben zij verder kleine hutten gebouwd met twee uitgangen, een naar den waterkant en een landwaarts. De vorm der hutten her innert aan een groot omgekeerd lijsternest. Zij zijn stevig van wanden en zoowel van binnen ais van buiten met een soort van een gips be dekt, zoodat de regen niet kan doordringen, Tot den bouw van hunne woningen gebruiken zij veel hout, 't welk zij met behulp van hunne scherpe tanden zeiven vellen en naar behoefte kleiner maken. De beschermelingen van lord Bute zijn reeds belangrijk in getal toegenomen, Blijkens eene officieele opgave bestonden op 31 December 1875 313,529 inrichtingen tot het verkoopeu van sterken drank débiti de loixton) in Frankrijk. Het grootste getal bevond zich vergelijkenderwijze in het departe ment Seine namenlijk 24,809. Daarop volgden de departementen Nord met 23,127, Pas-de- Calais met 13,297, Seine et Marne met 9625, Seine-Inférieure met 6821, Aisne met 6514, Somme met 6235, Rhóne met 6014. In do zes departementen Cótes-du-NordFinistère, Ille-et-VilaineIsère, Loire en Puy-de-Dóme- waren er van 5000 tot 6000 in elf, Ardennes, Calvados. Gironde, Loire-Inférieure, Maine-et- LoireMancheMarne, Mayetine, Morbihan, Orne, Saóne-et-Loire van' 4000 tot 5000in 15 departementen van 3000 tot 4000; in '19 van 2000 tot 3000; in 23 van 1000 tot 2000. Miuder dan 1000 werden er gevonden in de departementen: Lozere 950, Hautes-Alpes 937, Basses-Alpes 933, Geis 579 en in het Fransch gebleven gedeelte van Haut-Rhin (gebied van Belfort) 512. De BeiTy tische landwirlhschafllicJie Presse verneemt vaneen, ouden jager, dat er geen •4£,*a

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2