Gsmsmie BtritHtt S i 8 a e I ij t il i e i w s; aan wending hunner verstandelijke vermogens ïèo bekwaamheid aan de maatschappij bewe- jzen, kunnen tot leden der Vereeniging worden ^aangenomen". Daartoe behooren openbare ambtenaren en jbeambten, officieren, onderofficieren en be- ïambten bij het leger en de marine, godsdienst- Dieeraren, onderwijzers, letterkundigen, genees- skundigen. beambten van bijzondere vereeni- Dgingen, van alle handels- en nijverheidson- ïdernemingen. Naar wij vernemen is voor de Prinses "Von Wied de hulp ingeroepen van Dr. Meliger, 1 te Amsterdam. Zaturdag 11. was het juist 15 jaar gele den dat de Prins van Oianje de eerste spade in den grond stak aan den Hoek van Holland voor den nieuwen waterweg. Volgens de Tallettes Tun Spcctateur heb ben de RegeeriDgen van Nederland, België en Denemarken aan den Koning van Zweden de vraag gesteld, of hij zou medewerken tot het plan van Rusland en Duitschland om de passage van de Sond aan alle vreemde oorlogsschepen, zonder machtiging van één van beiden, te be letten. Het gouvernement van Stokholrn moet nog niet geantwoord hebben. Volgens de N. Rott. Ct. is het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs zoowel als het voorstel betreffende de te sluiten geldleeningbij den Raad van State ingekomen. Multatuli zal eerlang eenige voordrachten in ons land komen houden de eerste te Rotterdam. De firma Baak en Boissevain, te Amster dam, heeft ten behoeve van de Nederlandsche expeditie naar de Noordpool een Hinken voor raad wijn beschikbaar gesteld. Zoo langzamerhand wordt de belangstelling in dezen tocht levendiger. Naarmate het tijd stip van vertrek nadert, zal zij zich steeds kiaciitiger openbaren, vertrouwen wij. Voor de haven van Oude Tonge is "V rij - dagavoud, te midden van een sneeuwstorm, een met kolen geladen aak gezonken. De op varenden, naür de N. 22. Ct. bericht, bestaande uit den schipper en zijne vrouw, drie kinderen, twee knechts en een. ioods zijn bij deze droevige ramp omgekomen. Men schrijft dal in 't Noorden des lands sedert Vrijdagnacht zooveel sneeuw is gevallen, dat op sommige plaatsen in Groningen en in Friesland de« gemeenschap voor postkarren en andere voertuigen versperd is. De ophooping bedraagt hier en daar meer dan 6 voet; van gemeentewegen zijn arbeiders aangesteld om ruimte te inaken. Van verschillende kanten wordt diuk geklaagd over het vangen van veel te jonge visch door de visschers. De visscherij op de Zuiderzee gaat dientengevolge steeds achteruit. In Semper Virens wordt gewezen op een maatregel tegen liet beschadigen van appels door insecten. Zoodia de appel de grootte heeft van een hazelnoot, snijde men met een scherp mes de kelkdie dan nog uitpuilend is, weg. De appel wordt dan grooter van stuk en staat veel minder aan vei rotting bloot. Zij heeft dan geen klokhuis. Den Hang. Op 's Konings verlangen zal dit jaar ter gelegenheid van Zr. Ms. verjaar dag alhier geene openbare feestviering plaats hebben. Heden werd de gemeenteraad inet dien wensch vau Z. M. in kennis gesteld. Orerschie. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is gekozen de heer Arie Maat. Kralingen. Zekere v. W. alhier, dievei- zuinod had zich ten vorigen jare voor de militie aan te geven, is door de politie naar Den Haag getransporteerd, orn, volgens de wet, zon der loting bij de militie te worden ingedeeld. Middelburg. Zaterdagmiddag had in liet armenweeshuis ter dezer stede een jammerlijk ongeval plaats, Eenige meisjes wareu op de plaats bezig met het werpen van sneeuwballen en werden door den vader uit het gesticht ver zocht daarmede op te houden. Toen zij hieraan niet voldeden, had hij de onvoorzigtigheid een geweer, dat hij in handen had, en meenende dat dit niet geladen was, gekscherende op haar aan te leggen en af te trekken, inet het onge lukkig gevolg, dat twee volwassen meisjes zwaar gewond werden en niet buiten levensgevaar zijn. (29. 22. O.) Uit Rome wordt gemelddat eenige struikroovers den 2dcn dezer, voor midder nacht, zekeren Alexander Paris! uit het hart van Palermo in een rijtuig hehben medege voerd, en zulks in tegenwoordigheid van vrien den en bloedverwanten. Zij lieten den man eerst, na een ellendig vei blijf in enne berg spelonk, elf dagen later tegen betaling van 10.000 lires in pond of 57,000 lires in papier, weder los. Dit vermetel bedrijf heeft de ge- heele bevolking weder in de grootste onge rustheid gebracht en na het vallen van den avond waagt men zich liefst niet meer op straat. Toen Abraham Lincoln nog een arm rechtsgeleerde was, bevond hij zich op een kouden dag in een dorp tamelijk ver van zijne woonplaats Springfield gelegen, en wel zonder middelen om zich van een vervoermiddel te bedienen. Ilij zag een heer over den .Spiing- fieldschen weg rijden, liep hem tegemoet, en zeide zeer beleefd: sMijnheer, wil u de goed heid hebben mijn oveijas mede naar de stad te nemeD?" sMet genoegen," antwoordde deze, «maar hoe zult gij dien dan terug be komen?" O! zeer gemakkelijk," antwooidde Mr. Lincoln, ïdaai* ik voornemens ben in de jas te blijven." ïStap in," zeide de lieer lachende. Eu de toekomstige piesideut had ecne kostelooze en aangename reis. In voedingswaarde staan eierpn vrij hoog, ofschoon die waarde vaak overschat wordt. Gewoonlijk wordt een ei in voedingswaarde gelijk gesteld met kilo vleesch. Betekening leert ecliter dat niet minder dan zes eieren daarmede gelijk staan. Bij den tegenwoordigen prijs der eieren zijn ze dan ook duurder dan vleesch. De beer Jullien, d'uecteui* van den Wester spoorweg, drie of vier jaar geleden gestoi ven vermaakte bij zijn t-siameut 50,000 fr. nan zijne geëmployeerden" Over de uitlegging dier benaming, en bijgevolg over de uitvoering van den uitersten wil, is een pioces ontstaan, dat eerst dezer dagen te Parijs door de civiele rechtbank beslist is, en we! iu dien zin, dat niet uitsluitend en alleen mie gcëmployeeulen" op des heeren Julliens hm eau, zoo als door dezen beweerd werd, maar al ue geëmployeerden bij de spooi wegmuatschapplj zoo als door andeizijds was aanstaande 'gehouden, bedoeld, en mitsdien gelijkelijk recht h-bbend waren. Na di ie jat en wachtens en pleitens krijgt nu ieder geëmploveeide bij de Westei-spoorweg- maatschappij, zonder onderscheid vainang. drie fi ancs I Onlangs hoorde rncu bij de algemeene voedering der wilde dieren iu de diergaarde te Philadelphia eon eigenaardig gehuil opgaan uit de kooi, waarin zich een prachtige leeuwin bevond. De bewakers schoten toe en zagen met schrikdat iiet dier haar maaltijd wat te gulzig verorberd had, en dat een groot been in haar keel was geschoten, zoodat zij dreigde te stikken. De oppasser wilde natuurlijk, alles in het werk stellen om het kostbare dier te redden, sprong in de kooi, greep de koningin der dieren aan den staart en slingerde haar op zijde, in de hoop dat zij door deze oneer biedige behandeling tot een laatste krachtige poging zou komen om het been kwijt te raken, doch tevergeefs; het dier was reeds zoover heen, dat het zich alles liet welgevallen. Nu stroopte de oppasser zyn mouw op, stak on vervaard de hand in haar muil greep het been vast en rukte het haar uit de keel. Daarop verwijderde hij zich onmiddellijk uit de kooi, zonder het geiedde dier tijd te laten hem voor zijn afdoende hulp te danken. Volgens de Time» heeft dr. .Fonlis, te Glasgow, aan de Maatsch. van Geneeskunde té Londen bericht gegeven van een even moeilijk ais zeldzame heelkundige operatie, door hem verricht. Hij heeft n.l. zekeren James Houston een kunststrot ingezet; deze man leed reeds sedert geruimen tijd aan een gezwel in den strot; hij had reeds herhaalde operation on- dergaau, doch, telkens keerde de kwaal terug en ten laatste zoo hevig, dat zijn dood onver mijdelijk scheen. Dr. Foulis besloot toen den zieke den strot te lichten en deze door een kunstmatige te vervoegen: dit gelukte, nadat eerst de slagader gestopt was, ten einde bloed storting in de longen te voorkomen. Daarna was dr. Foniis twee en een half uur bezig met het verrichten der operatie: gedurende dezen tijd was de patient gechloroformiseerd. De kunststrot beslaat uit twee buizen, een die naar de slagader en een die naar den mond voert. Zij hindert den zieke volstrekt niet in het spreken; klank en aiticulatie van de woorden laat niets te wenschen over; de zieke* is vry wel. Het denkbeeld om kunststrotten aan te brengen is het eerst, in 1873 door de doktoren Billroth en Gussenbauer te Weenen toeg past. ERICA, Jaarboekje der Muatschappij van Weldadigheid voor 1878. Prijs fl,-. Met genoegen plaatsen we een hartelyk woord van aanbeveling bij de verschijning van dezen jaargang van Erica. Onze lezers kennen haar sedert jaren deze Maatschappij, die trots de grootste hinderpalen van velerlei aard een toe vluchtsoord blijft leveren aan zoovelen, die in den strijd om het bestaan dreigden te bezwijken. »Erica" wordt uitgegeven met een edel doel. ïDe opbrengsten van het Jaai boekje strekken geheel tot bevordering en aanmoediging van het onderwijs in de koloniën, in den uitge- strekten zin van het woord en worden dus besteed, niet alleen ten behoeve van het on derwijs der leerlingen van dö dag- en avond scholen, maar ook voor die der teelten-, naai en breischolers." Door dit edele doel zou, zoo noodig, een zeer toegevende beoordeeling vam den inhoud alleszins gebillijkt worden. We haasten ons te verklaren, dat zoodanige beoor deeling volstrekt niet noodig is. Integendeel, Nederlandsche schrijvers en dichters van naam hebben van hunne pennevruchton afgestaan, om Erica een uitstekende Bloemlezing van proza en poezie te doen zijn. O.n. gaf Haver- sehmidt zijn keurig gepenseelde schets »Twee Bioeders" ten beste, We hopen hartelijk, dat zij, die èn voor eigen genot èu voor anderer heil eenige stuiveis over hebben, zich het ge noemde Jaai boekje zullen aanu'halfen. B U R G F, R L 1.1 K K s T A N Geboren: 25 Januari. Johannes Coenraad, zoon van II. van Diggelen en W. G. Poulus, Westvcst. Johanun, doclder van M, van Meuis en M. Vei boon, llagastraal. 26. Cor nells, zoon van J. van Kastrnp en A. W. van Beekum, Broenvest. Wilhelmirm Maria Johanna, dochter van P. M. G. Heijmans en J. W. Baumiiöcr, Tuinsinrjei. Gerarda,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2