(reineniie Berichten. "Sieieljji; Nienws. Carialijsten.' Staatsloterij. larttrt Tan Petrolaw. De dochter van den heer Rothschild, te Londen, zal weldra in het huwelijk treden met lord Rosebery, den vermoedeiijken erfgenaam van den titel van hertog van Cleveland en dei- goederen aan dien titel verbonden. De dochter des heeren Rothschild brengt een bruidschat aan, naar men zegt, ten bedrage van 5 millioen pond sterling. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat verschei dene eigenaars van groote restauraties het gas lichthebben afgeschaft en door petroleum hebben vervangen, dat niet alleen goedkooper maar ook beter moet zijn, Ed. de la Boulaye vertelt iu zijn Paris en Amériquo hoe hij op een morgen naar de kerk willende gaan, aan eene oude jufvrouw vroeg waar de kerk was, waarop de/e hem in een enkele wijk, wij meenen wel twee en ze ventig gebouwen noemde, waarin even zooveel verschillende kerkgenootschappen hunne gods dienstoefening hielden. In ons land is er ineer eenheid, maar de tijil schijnt toch nog niet daar, dat alle schapen in een stal zijn. Zoo geeft do 'Reraut alleen van een kerkgenoot schap, dat der Hervormden, de volgende nuances Supranaturalisten naar den conservativen kant; dogmatisch modernen; modernen; ge matigde aroningers (dus^waarschijnlijk ook ge avanceerde Groningers); Groningers; ethischen; critischenOosterzeeianen; chiistelijk supiana- turalisten; aesthetisch-ethischen; confessioneelen en gereformeeiden. Toen eergisteren te Parijs geloot moest worden, trok Prins Joachim Mural voor den Keizerlijken Prins het nummer 3U7de Prins is natuurlijk als oudste zoon eener weduwe vrjj van den dienst. Woensdagavond II. is in een der buiten- wyke.i van Parijs een bediende van het hoofd kantoor der Regie, die een som van 59,000 francs had opgehaald aan pacht van de tabak- verkoopersbrutaal aangerand. Voor alle zekerheid droeg de man het geld iu een lede ren zak ouder zijn blouse en had reeds de kerk St.-Ambroise iu de straat Lacluu rière bereikt, toen drie mannen hem aanvielen, op den grond wierpen, en terwijl twee hem vast hielden wrong een derde hem een papieren prop in den mond. Toen sneed men zijn blouse open en slaagde er in, niettegenstaande zijn ■worstelenden 'lederen riem af te snijden waarmede de zak met geld om zijn middel was gegespt.. De man hield den zak met geld met zijn krachtige vuist zoo goed vast, dat zijne aanranders er niet in konden slagen hem dien te ontrukken. Toen sneed het geboefte den armen kerel drie vingers af van de rech terhand waardoor hij niet meer bij machte was het hem toevei trouwde geld. te verdedi gen, en de schurken verdwenen zoo spoedig mogelijk met hun kostbaren buit. Na een tijd bewusteloos gelegen te hebben, kieeg de kan toorknecht ziju bezinning' terug en sleepte zich naar een wijnhuis, waar men de prop uit zijn mond haalde en de vreeselijk bloedende hand veibond. De inmiddels geroepen politie vond op de plaats van de aanlanding eeoe groote plek bloed, waarin twee vingers lagen en een rol frniicsstukken, ouder het worstelen uit den zak gevallen. Eeu eind verder lag een schoen makersmes, waarmee de misdaad is gepleegd. Sneeowvlokken. Ook de sneeuw heeft hare poëzie. In «Sneeuw witje' vinden wij ze thans op muziek gezet. Er is uit de middeleeuwen een romantische liefdeshistorie tot ons gekomen, waarin Sneeuw de hoofdrol vervult. r; Eginhard, de geheim-en historieschrijver van1 Karei de Groote, verliefde op Emma, 's vorsten dochter. Op zekeren avond in 't geheim zijne geliefde bezoekende, begon het te sneeuwen, en toen hij zich gereed maakte om afscheid te nemen, ziet toen was het aardrijk bedekt met een verraderlijke sneeuwlaag Maar Emma was niet enkel steik in liefde. Zij nam haar min naar op den tug en droeg hem naar zijne wo ning. Het noodlot wilde, dat Karei de Groote de gelieven bespiedde. Eerst joeg hij Egiuliai tl fallen schrik aan, door hem te vruge:., welk lot wel tie man verdiende, die een lastdiei maakte van de dochter zijns Kouiugs, maar't imgenMik daarop gaf hij echt koninklijk zijne toestemming tot het huwelijk van 't minnend paaitje, dat zooveel te danken had aan eeu .sneeuwbui. Nog is ons uit lang vervlogen eenwen een prachtig verhaal bewaard, in 't welk de sneeuw aandeel heeft. Er- is bezwaarlijk een schooner toespeling op sneeuwjacht en winterstorm ergens opgeteekend dan in de heel,ispiaak van tien Schotschen hoofd man die, toen Paulinas het Cluistendom pre dikte aan het hof van Koning Edwin, het men- schelijk leven vergeleek bij het fladderen van een musch dwars door de goed verwarmde ge hoorzaal ties Koiiings. Het diertje, beschutting zoekend tegen de stormwinden, c(ie buiten loei den, was de eene zaaldeur binnengevlogen, om weltli a door de andere weer te ontsnappen. «Ziet," aldus spiak de hoofdman tot den Ko ning, «zoolang dit vogeltje hier binnen toefde, was 't beveiligd tegen den ruwen winterstorm, maar de enge ruimte, waar 't veiligheid en vvaimte vond, is in een kleine wijl doorvlogen, en 't vogelije verdwijnt in den winternacht waai uit het ééu oogenblik te voorschijn kwam! En van even korten duur is 't leven van den mensch. Maar van wat voorafging en van het geen volgen zal weet de mensch niets. Zoo dan de nieuwe leer, die gij predikt, ons kan verlichten^ dan is het wijsheid, dat wij ze belijden." Er is minder dichterlijks in de sneeuwstormen onzer dagen dan in die van langvervlogen jaren Destijds had hij, die in den wintertijd reizen moest, te rekenen met de sneeuw, 't Gebeurt maar hoogst zelden in onze eeuw van stoom- sneeuwploegen, dat een reiziger, ook bij de meest barseln» weersgesteldheid zich verhinderd ziet in 'l bereiken van hel doel zijner reis. Hoe geheel anders was dit, toen we ons in post wagens voortbewogen langs de heirbanen Eu toch hebben we niet verder terug te gaan dan tot tien winter van het jaar 1842, om in de kronieken van dien tijd opgeteekend te vin den, dat ei m December een sneeuwstorm woed. de. zooals er iu de laatstverloopen honderd jaar geen was geweest. «Nadat het twee etmalen aaneen fel gesneeuwd had," zoo Ie/en we, «groeide de sneeuwstorm in den avond van den 26n tot een orkaan. In dien tiénen nacht viel er van vier tot negen voet sneeuw, tei wijl enkele sneeuwheuvels twin tig, ileitis ja vijitig voet diepte hadden. Gedutende een guusche week was heel het postverkeer gestiemd, tot dat door mannen macht een weg was gebaand in de sneeuw. Groot was het aantal der 'onder de sneeuw be graven reizigers. Tusschen twee plaatsen in ons vaderland was een hooggeladen postwagen in dienzelfden nacht geheel en al door de val lende sneeuw bedolven, zoodat zeventig man noodig waren, om het reisgevaarte uit die lastige positie te bevrijden." Men ziet het, de poëzie'der sneeuw was som tijds ook tragisch De namen Moskou en Napoleon I in verband met het jaar 1812 roepen ons sneeuwstormen in het geheugen terug, verschrikkelijker dan die de wereld wellicht nimmer heeft aanschouwd. Zelfs de beteekenis van den jongstenRussiscli- Tuikschen vvinterveldtocht verdwijnt hierbij iu het niet. t Geen winter heeft ooit zoovele slachtoffers geëischt als die van 1842. Napoleon had Moskou genomen, maar 'twas er ver van af, dat hij daarmee ook Rusland reeds overwonnen had. De jaarboeken van den oor log bevatten geen hartverscheurender bladzijde dan die, welke 't verhaal behelst van den terug tocht des Grooten Legers. In geheel Europa hadden zich de kenteeke- tieu vertoond van een vroegen winter, toen Napoleon op den 19den October uit Moskou terugtrok. In Rusland was de winter niet slechts ongewoon vroeg, maar ook met ongewone streng heid ingevallen. De tocht van Moskou naar Smolensk duurde drie weken. De sneeuw viel bijna zonder tusschenpoozon gedurende al dien vreeselijken tijd; voor zich uit en van achteren, ter rechterzijde en ter linker was het Groote Leger gewikkeld in een noodlottig lijkkleed van sneeuw. Bij honderd en hij duizendtallen, bij geheeie gelederen en gaiisehe bataljons vielen mensehen en paarden langs den weg, om nim mermeer op te staan, terwijl de onbarmhar tige sneeuwstorm een oogenblik daarna hun spoor had uitgewïscht. Uitgehongerd, bevroren, halfnaakt strijdende tegen den vr-'cselijken win ter en tegen de aanvallen der Russische troe pen, bereikte het uitgeputte overschot Smolensk. Ook hier niet één oogenblik van rust of raen- schelijke hulp; vóóit, altijd vóóit over dat grenzelooze sneeuwveld, die oeveilooze zee; vóórt naar tie Bercsina, die alleen twintigdui zend rampzaligen verzwelgt tusschen hare rol lende ijsblokken! En dan neemt de koudenog in vinnigheid toe, en zoo berukt ten laatste slechts een klein hoopje ongelukkig»»!! Frankrijk. Viermaal honderdduizend menschen bezweken gedurende dien jammervolleu veldtocht. In dit groote treurspel heeft de sneeuw hare rol uitstekend vervuld (P. CL) E. v. 11. B IJ R G E R L IJ K F STAN D." Geboren: 29 Januari. Dirk, zoon van D. Krommenhoek en J. Visser, Lange Acht er ie eg. 30. Arnolthif, zoon van A. Bleecke en E. Schef- fers, Nicuxastrnat. Overleden: 29 Januaii. Maiia Elisabeth Merten, oud '12 weken. Hrcrenpad. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, 31 Januari. Rogge en Gerstzonder handel. f 1QV« per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, fl43Aafl5'A per hectol. Ct. 'onder lust en zonder belasting. Spoelingf 1.50 p. k. Bij de Sehiedamsche Spoeling-Vereeniging, f 1.50 per ketel. LIBAU. Longlürst (stb.,) k. B. lilasby, 73GO tsebw. Gerst. LIBAU. Diana (stb.,) k.' G. Krause, 79>/2Iast Kogge. 150 last, 24 loof Gerst. NEW-CASTLE. Aretak W. Venlress 3283/5 tons Steenkolen. WINDAU. Neplun, (stb, k. W. Jantzen, 1887'/, Ischw. Geist, 570 t&cliw. Kogge. Prtjsen en premier) van f 100 en daarboven. Ie Kl. 3e Trckk., 30 Jan. N» 29674 f5000.— No. 12814 f 2000. Nos. 13017 en 14221 ieder f 400. Nos. 384 én 2275 ieder f200. - Nos. 4796 6014, 18705 en 19794 icdct f 100. Antvvkiii'F.n 30 Jan. Markt gesouteneerd. Geraffineerde Amerikaansche; Loco fr 27'A a 27'A betaald, fr. 2714 A verkoopers Januari 27 '/4 27 27 'f, Febiuari 27'A Maar.t 27% 27'/»» 3/m. i 27 yj i September 30 14. m. s 30Vj

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3