Binne.ilaniLsohe Berichten. 2 M. de Koning, heeft den burgemeester van den Kyude en mevrouw de barones van Reyne- gom de Buzet, verzocht peter en meter te zjjn. De zevende zoon werd in stoet afgehaald door de fanfaren-maatschappij en andere personen, en gedoopt in de parochiekerk, onder den naam van Leopold van der Linden. Mevrouw de barones had loffelijk voor de kleeding van den doopeüng gezorgd, en de burgemeester ont haalde de familie feestelijk. A M ERIK A. Aan de kust van Amerika heeft j|. Zaterdag een geweldige storm gewoed, die tal van on gelukken op zee heeft veroorzaakt. Nu reeds betreurt men liet verlies van ISO menschen- levens. SCHIEDAM, den 5 Februari 1878. De verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal zal plaatshebben, op Dinsdag den 26 Februari e. k. van des voormiddags te 9 tot des namiddags te -4 uren, ten raadhuize. In de avondgodsdienstoefening van de Her vormde gemeente, Zondag jl. in de gasthuiskerk gehouden, heeft haar predikant, de heer M. A. Gooszen haar medegedeeld, dat hij de benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Leiden had aangenomen. De heer P. 3. Van Leeuwen, R. K. priester en pastoor aan de 0. L. V. Kerk alhier, herdacht Zaterdag jl. zijne benoeming vóór 25 jaren. Benoemd zijnde nog vóór geroemde kerk ge heel voltooid was, aanvaardde de heer Van lieeuwen eerst zijn ambt in de maand Mei daaraanvolgende, waarom ook de feestelijke v'e-ing eeist in de maand Mei e.k. zal plaats hebben. Zooals zich trouwens verwachten liet heeft het examen der Muziekschool alhier ook nu weder een gunstig resultaat opgeleverd voor den bloei dezer nuttige inrichting. Een 35tal nieuwe leerlingen toch werden voor de ver schillende klassen ingeschreven. De tentoonstelling van de Kunstkroniek, iu- het lokaal Paulus aan de Korte Haven alhier valt een diuk bezoek te beurt, waf trouwens teverwachten was. Het plau van den uitgever om een schitterende verloting te houden is'vol- komen geslaagd; de verschillende voorwerpen zoowel van goud en zilver, als de schilder stukken, pianino, lakwerken, het ameublement, enz. enz., getuigen zoozeer van kunstsmaak, dat men zich er door voelt aangetrokken een onderneming te steunen die dit zoozeer verdient. Naar wij vernemen zou de heer E Douwes Dekker (Multntuli) voornemens zijn ook hier ter stede een voordracit te honden. Totnogtoe zijn alle nasponingen om den persoon van P. B die Donderdagavond de ouderlijke woning verliet, te vinden, vruchte loos gebleven. Onder de opgave van brieven geadresseerd aan onbekenden, over de de helft der maand Januari '1878, welke aan het Postknntoor te Rotterdam schriftelijk door gr adresseerden of afzenders kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voorP. Montes pii Schuurkogelte Schiedam; de Rost en D. Ardljk, te Vlaardingen. Door den Commissaris des Konings in deze provincie zijn tot secretarissen van de miiitieiaden voor de lichting van dit jaar be noemd de volgende heeren bij dien in het le dhliiet- .1. J. F. Witmer,-te 'a Gravenhage bij dien In liet 2e district J. J. Finr-pois, te Rotterdam; bij dien in het 3e distiict P. de Haas te Leiden en bij dien in het 4e district mr. II J. M. Tijsseus, te Dordrecht. Het Hoofdbestuur van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft bo m sloten, aan de 99 in het fonds opgenomen verminkten in de strijd met Atjeh dit jam- een verhooging van 150 pet. boven hun gewone gratificatie toe to kennen, te bestrijden uit (ie renten van 's Kotiiugs geschenk ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering. De commissie van enquête van de'Tweede Kamer der Staton-Generaai, omtrent het rund vee, lieoft heden haar werkzaamheden hervat en ais deskundigen gehoord de heeien: S. Thielè, veearts te Overschie; P. G. Stoop, bur gemeester te Zevenhuizen, en A. Noord am veehouder te Hof van Delft. Men verzekert, dat de commissie nog slechts enkele zittingen zal houden. Het onderzoek moet voornamelijk loepen over den toestand van het vee gedurende zijn verblijf in de stallen, De Minister van Justitie heeft, opgrond der bepalingen van liet burgerlijk welhoek, bezwaar gemaakt, zijne toestemming te geven tot het splitsen der legators van geboorte en overlijden, waartoe de Amsterdam«clie wet houder, de heer Uriessen, machtiging had ge vraagd, om teg 'moet te komen anti de bekende moeilijkheid. De Minister beeft echter beloofd nader te oveiwegen, of er termen zijn een wetsverandering voor te dragen. Bij den Raad van State is een ontwerp voor een nieuwe regeling van de krijgsschool voor officieren in onderzoek. Het - U. I). voegt er bijdat in strijd met wat daaromtrent uit Breda werd gemeld, het stellig voornemen bestaat om de krijgsschool naar 's Hage over te brengen. Thans wordt bij onderteek emit* advertentie de heer inr. L. G. Groeve, kantonrechter te 's Hage, als kandidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer in liet distiict Hilversum aanbevolen Het hoofdbestuur van de vcieeniging «Volksonderwijs" heeft nan den Koning een adres gezonden, verzoekende dat n> een in te dienen voordracht tot wijziging der ontlui wijs- wet liet beginsel van leerplicht opgenomen worde. Men verlangt de invoering niet dadelijk, maar toch binnen een vast te stellen termijn. In een der laatste buitengewone zittingen der Synode is o. u. besloten een adres nan Z. M. te richten, houdende verzoek dat bij de her ziening van de wet op het lager onderwijs de bevoegde macht verplicht wordt om op verzoek van de kerkelijke besturen, die in hun kring met de zorg voor het godsdienstonderwijs belast zijn, geschikte uren aan te wijzen, waarin geen schoolonderwijs 2al worden gegeven, maar waarin de schoolgaande kinderen gelegenheid zullen hebben 't zij in, 't zij buiten de school lokalen godsdienstonderwijs te ontvangen. Een weisontwerp tot heffing van het recht van successie in'de rechte lijn is bij den Raad van State in onderzoek. liet TP eekblad voor het Notarisambt meldt dat de Minister van Justitie door lusschenkoinst van zijn ambtgenoot van Financiën rnededeeiiug van het gevoelen van de ontvangers der tegi- stratie heeft gevraagd omtrent eene eventueele vermeerdering van liet getal notarissen binnen den kring van iedeis kantoor. Het vonnis der Rotlui damschc rechtbank houdende veroordeeling van den heer G. Dirk zwager president der fciesvurceuigiug Concordia te Maassluis, wegens beleediging van den heer J. Van der Spek een lid van den Gemeenteraad aldaar, iu een gedrukt en verspreid geschrift is door liet gerechtshof te 's Hage iu liooger beroep vernietigd. Het hof besliste dat de beleodigende bedoeling niet was gebleken en sprak den appellant vi ij. Men schrijft uit de residentie aan de Amst Ct. »De onpartijdigheid gebiedt te erken non, dat de werkzaamheid en werkkracht van den nieuwen minister van oorlog allen lof verdie nen. Hij is gewoon uit eigen oogeu te zien en alle zaken onvermoeid tot in de kleinste- bijzonderheden na te gaan. Zijne aanmerkin gen op en wijzigingen in de stukken welke- hem worden voorgelegd, getuigen van groote zaakkennis, die weinig gevonden wordt bij titu larissen die voor de eerste maal een ministrieele- portefeuille aanvaarden. De nieuwe bronzen centen, welke wjj heden voor het eerst in handen kregen, onder scheiden zich door een net en duidelijk modeb Ze zijn wat kleiner en lichter dan de koperen centen. Aan de eene zijde ziet men het waardemerk »1 cent" in een lauwerkrans, •au de andere zijde den staanden leeuw met den pijlbundel eu het zwaard, te midden van het randschrift «Koningrijk der Neder landen," Wat beter staat en zinrijker dan dc groote W der oude centen. Een gekartelde- rand omgeeft bet geheele stuk. (M. Ct.) Als een bewijs van godsdienstige ver draagzaamheid wordt uit Kamp, aan den Rijn, liet volgende gemeld Onlangs overleed aldaar een ingezetene, lid eener Doopsgezinde gemeente^ Voor de beginfenis werd het Katholieke kerk hof hoogst welwillend beschikbaar gesteld. Een groote toevloed belangstellenden, meest Katho lieken, benevens de Katholieke scholen en het- uit Katholieke mannen, vrouwen en meisjes- bestaan 'e zangkoor hebben zich bij den lijk- itoet aangesloten, terwijl de klokken der Katho- lieke kerk werden geluid. Ds. Hillanuit- Neuwied, die bij het _giaf eene lijkrede hield, noemde dun ook rnet alle recht dat feit een- bewijs zoowel van «eenheid in den geest dooi den- bami des vredes," ais van den heilzamen invloed der houding van den pastoor der Katho lieke gemeente. De koopmans-bediende F.sedert eenige maanden uit den dienst eener handelsfirma te- Amsterdam ontslagen, verloor dezer dagen zijue portefeuille, waarin een aantal lombardbrief jes, en door tusscheukomst van de politie kreeg hij het verlorene van den eei lijken vinder, diff daarvan aan een der bureaux had kennis ge geven, terug. Maar tegeiijkertijd legde de po litie de hand op F. daar zij juist door deze ioinbardbriefjes op het spoor gekomen was eener geheele reeks van diefstallen van zijden sloffen enz, door hem ten nadeele zijner voor malige patroons gepleegd. Het grootste ge deelte van het gestolene werd in velschillende beleenbanken in beslag genomen en de dader jl. Zaterdag naar de cellulairegevangenis over gebracht. De Fransche bladen maken melding van eeu bal van blinden in een restauratie te Parijs- Twee honderd heeren en dames zouden daar aan hebben deelgenomen. Verschillende Neder- landsclie bladen herhalen het vertelsel. Ver moedelijk is ook hier eeoe weddenschap in hot spel: ons begrip althans gaat liet te boven, dat blinden zich door iotgenooten omringd- zuilen wagen aan een wals of galop, terwijf een quadrille al even groote moeilijkheden moeten opleveren. ArnhCt.) Eeu eigenaardig crimineel proces diende dezer dagen voor het gerechtshof te Slougli- De oppassers der koninklijke zwanen in den Theems waren gedagvaard door de Vereeniging tot bescherming van dieren. Men was gewoon in Engeland de zwanen voor diefstal te behoe den en hen te waarmerken door een insnijding in den kinnebakeen operatie, die uiterst pijnlijk is en waarbij de zwanen hun leeen hun protest luidruchtig te kennen gaven. Het- water was somtijds door bloed gekleurd eu de- arme dieren lieten bij de hardhandige behande ling van den koninklijken zwnnenhocder ette lijke veeren in den steek. De Maatschappij, die de vervolging belange loos aanvaardde, stolde als een lofwaardig voor beeld... den Koning der Nedci landen die zijn zwanen te 's Hage met een ring om den nek versierde.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2