Bniteilaidscbe Berichten. voorbaat mede te doelen, dat alle geleverde Weeding- stukken en levensbehoeften, op het oogcnblik, dat zij gobmikt worden, meer dan het dubbele kosten van wat zij onder oen waarlijk eerlijk bestuur zouden kosten, a Van andere, nog lagere omkoopbaarheid van de bereidwilligheid, waarmede mannen, van wie men mei grond iets beiers verwachten konter wiiic van een belooningverraders worden en zcl- ven aanbieden geheimen en geheime documenten te verlioopendurf ik niet spreken. Hel onderwerp is al le droevig.'' begunstiging is een tweede kanker, die aan het Russische logor knaagt. Indien do Russische offi cier slechts een kruiwagen heeft, behoeft hij geon bekwaamheid te bezitten, om vooruit te komen. Do bekwaamste bevelhebbers, die zich vroeger hadden onderscheiden, liet men in dozon oorlog opzette lijk op zijde. sTchernaiélï, dio met oen troop on- geoofendo miliciens do Turken vier maanden in bedwang hieldkon in Rusland op zijn lauweren rustentot hij eindelijk het beloedigende aanbod van een bevel over oen brigade in Azié ontving; thans is hij voor goed terzijde gezet op aanvraag van den Grootvorst Michael, die jatocrsch mis op de ovaties, waarmede men dozen uitstekenden sol daat en kundigon veldheer in zijn hoofdkwartieren ontving. Die in gunst is kan zich schuldig maken aan insubordinatie, valsche tijdingen verspreiden, oneerlijkheid plegengetuigo de vcldhecrenals men zo zoo noemen magPrins SchakolTskoy, Krtulener, Schilder-Schuldnor en Kriloll', die minstens allen een vonnis zouden verdiend hebben I en tocli in al hunne waardigheden gehandhaafd blijvon. En aan geneiaal Skobeloff, »da hold van Lovca" wordt door don Czaar do rug toe- 1 gedraaid, onkel omdat hij in ongenade is en zijn moed hem nog niot de Keizerlijke gunst terug haddon verworven. Volgens mijne ondervinding zegt Forbes, is het kamp, hel hof, het hoofdkleur- tier, de stafhet regiment, het bataljon, in één I nK"d iedere Russische kring een brandpunt van j onwaardige kuiperij. liet gebrek aan een betamelijk gevoel van ver antwoordelijkheid is mccrondeols het gevolg van bovengenoemd stelsel. «Niemand rekent zich b. v. verantwoordelijk voor de noodzakelijke herstelling van con brug, en de brug wordt eenvoudig niet gemankt. Niemand gevoelt hoe dringond hij aan zichzel- ven, zijn kameraden en don staat verplicht is zorg te dragon, dat or op liet juiste oogcnblik reserve-troepen gereed zijndus de reserve ontbreekt en dc onderneming mislukt. Algemeen wordt het militaire voorschrift veron achtzaamd, dut, indien mrn slagen wil, ieder in hel bijzonder de handen aan het werk mout slaan als hing van hem alleen de uitslag af, als stond zijn eer, zijn leven op het spet. Do lieor Forbes eindigt zijne beschouwing over de Russen met een woord aan den Keizer gewijd. Ik wensch, zegt hij, het wel begrepen te heb ben, dat niets, van hotgeon ik geschreven heb, op horn van toepassing is. Hoe meer men hem in betrekking tot zijn lioogon workkring leert kennen, hoe meor men zich tot de oprechtste achting en innigste sympathie gedrongen gevoelt. Hij is oen oprecht vaderlander, die ernstig arbeidt aan het welzijn van zijn land. Maar hij arbeidt te midden van lailooze belemmeringen, hij wor stelt tegen ingekankerde misbruiken en onoverko melijke bezwaren, dio bom mot bangen twijful en mncbtoloozen toorn moeten vervullenen welker beschouwing zijn ziel met een smart moet door doorvlijmen, die hem schier tot wanhoop zou brengen. Ilij is niet verantwoordelijk voor do ontwikkeling van liet valsche systeemdat de levenskracht van het Russische logor ondermijnt, maar dit belot hem toch niet er den hcilloozen invloed van te besellen. Ilij is do Ilerkuies niet, die dezon Augiasstal kun reinigen, maar hij kont er al de onreinheid van, en in dit uur van vrecse- lijko beproeving moet die bedorvenhoid hem met een walging vervullen, des te grooter, naarmate jiij zich machteloozer gevoelt Hot is mijn innige overtuiging, dat van liet geheclo Russische volk de Keizer de man is', die zonder acnigc zelfzucht wol het smartelijkst lijdt, wanneer een ramp zijn leger treft. Tot zoover Forbes zijn schets van den Rus- sischen Keizer is vleiend genoeg. Een enkelo vraag kunnen we na de lezing er van echter niet terughoudon. Heeft deze Keizer van Rusland, die zoovee! duizenden Polen, van land, huis, bof, vrij heid van persoon en vrijheid van geweton heeft beroofd, en in ballingschap in Siberiö doet zuch ten, heeft deze Keizer van Rusland geen macht onf een heirioger van schurken naar dp,mijnen van hot Oeraliscli gebergte of nog verder, naar de Chineesclie grenzen te zenden Misschien, zal men zeggen, hield do man dan nion'.and ovor, dio van zijnon rade is. Dat beteokont nietsdeugt de lioogcre niot, de lagere standen zullen wel wat beters to leveren hebben. En mocht ook daar een bederf lieerschon, gelijk Forbes ons schotst, dan, ja dan zou men haast wenschon, dat Rus land Maar genoeg; 'tis immers een oor log, ton bolioovo van humaniteit on beschaving gevoerd doen wij er liet zwijgen toe. Wordt vervolgd.) FRANKRIJK. Volgens i i telegram uit Rome, Donder dag te Parijs ontvangen, is het onmogelijk nauwkeurig te weten, of de Paus stervende dan of hij reeds ovei leden is. Een nad:r telegram uit Rome luidt echter, dat de Pat$ gisteren te 5 uren 57 min. over leden is. v Léon Say diende een wetsontwerp inter vorming van een a(losbare rentetot opening van een krediet van 331 miilioen, bestemd voor den aankoop van spoorwegen. liet ont werp werd verzonden naar de commissie voor de begrooting. In de jongste zitting van het arbeiders congres te Lyon heeft eene vrouw uit Parijs, Kardouin genaamdover opvoeding en on derwijs gesproken. Zonder degelijk onderwijs valt er aan de vei heffing van de arbeidende klasse niet te denken. Volgens spreekster moet het onderricht gepaard gaan met vak-onderwijs. Lessen over de gezondheidsleer mogen iu de schooi niet ontbreken. De meisjes moeten voorts onderwezen worden in hetgeen haar tot goede verzorgsters van tie huishouding kan maken. Goed onderwijs zal verhinderendat de arme zich laat bewegen eene bijdrage te leveren voor den St. Pieteispenning. Eene andere spieekster, Deschamp uit Lyon, wees op de noodzakelijkheid oin het openbaar onderwijs voor allen toegankelijk te maken, en mitsdien het onderricht in den godsdienst uit de school te houden. In dien geest spraken nog verscheidene andere leden. Ecu der sprekers wilde, dat de syndicale Kamers, bij liet sluiten \an contineten lus- schen ambachtsleerlingen en bazen, eunwooid medpinultenen dat dc werkplaatsen van tijd tot tijd door commission bezocht werden, om toezicht te houden op het nakomen der ver bintenissen. De betrekking van gouverneur van Parys, sedert eenige jaien vervuld door genei aal Ladmirault, zal opgeheven worden. Do dienst tijd van dien generaal zal den 17 dezer ge- eindig d zijn; met dien dag zal hij op pensioen gesteld worden en de betiekking vati gouver neur der hoofdstad vervallen. In zestien arrondissementen zijn de kie zers tegen 3 Maart bijeengeroepen, om over te gaan tot iiet verkiezen elk van een afgevaardigde, ter vervulling der opengevallen plaatsen, ont staan door nietigverklaring van '14 veikiezin- gen en door liet overlijden van twee afge vaardigden. Dezer dagen is eene bijeenkomst gehou den van do Protestaiitsche leden der Kamer, om te overleggen, of er middel zou wezen om eene verhooging te verkrygen van de bezoldi ging der Protestantsche predikanten in den- lande, die voor het meerendee! sedert veertig jaren niet meer ontvangen dan 1600 fr.'s jaars-, ofschoon de r. k. kapelaans hunne emolumen ten gednreode dat tydpcrk met 400 fr. hebben zien vermeerderen. De beraadslagingen hebben tot de slotsom geleid, dat het bezwaarlijk gaan zou, eea voorste! tot tractements-verhooging nog op deze begrooting in te dienen, zaodat men besloot, daartoe met het oog op het budget van 1879 krachtige pogingen aan te wendeu, EN G E L A N l>. De Times gelooft, dat de bezetting van Kon stantinopel door de Russen slechts van den zelfden aard zal zijn als het binnentrekken der Duitscliers te Parijs. Het blad waarschuwt voor opgewondenheid en gistingen stelt groot vertrouwen in de vredelievende verzekeringen van den Duitschen Keizer. De Daily Telegraph en de Morning Pott daarentegen bevatten oorlogszuchtige artikelen en sporen de Regeering aan, om de eer van Groot-Brittannic te handhaven. Volgens den Morning Advertiser zou de Britsehe Regeering reeds bericht ontvangen hebben van het binnentrekken der Russen te Konstantinopel. De Morning Post gelooft, dat dit bericht, hetwelk via Bombay Alexandria bereikte, op offieieele rnededeelingen steunt. Donderdag werd een kabinetsraad gehouden. Noch b'j de Russische, noch bij dn Turksciie ambassade had inen Donderdagochtend te 10 uren eenige bevestiging ontvangen van het gerucht, dat de Russen Konstantinopel zijn binnengetrokken. Gisterenavond op een bal bij den Duitschen ambassadeur deed het gerucht de rondte. Het gerucht vond geloof tengevolge van eenige schikkingen tussclien de Russische en Turksciie bevelhebbeis, waar door de Russische troepen een weinig in de richting van Konstantinopel voortrukten. Een te Londen openbaar gemaakte depeche uit Bucharest verzekert, dat er onderhandelingen worden gevoerd om aan de Russen uit te- leveren het eskader van Hobart Pacha, dat- naar den Piraeus is vertrokken. Nortlicote bevestigde in liet Lagerhuis, op eene vraag van Partington, dat de Russen tot op 30 Engelsclie mijlen afstand rmar Kon-- stantinopel zijn voortgerukt eu de Turken tot den terugtocht noopten. Misschien stemt dit* met de bepalingen van den wapenstilstand overeenofschoon de Turken voorgevendat zij verrast werden. De Engelsclie Regeering wendde zich jl. Donderdag tot het Kabinet te Potersbuig met verzoek om ophelderingen,, onder verwijzing naar de belofte van den Czaar dat hij Konstantinopel slechts in geval van uiterste noodzakelijkheid zou bezetten. 1' orster trok na deze mededeeliug zijn amen dement in. Op het Kuipersplein te Kaapstad is op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor de Roomsch-Kalholieke kerk met school tukloosteiv BELGIE. De rechtbank te Brussel heeft uitspraak ge daan ia de zaak van prof. Laurent tegen de. Courricr do Bruxélles. De rechtbank heeft zich niet vereenigd met hetgeen de gedaagde aanvoerdedat het antwoord van prof. Lau rent eene meening mlsptnk ton ecnenmale in- strijd met de overtuiging van de Courrier, zoodat deze niet verplicht was het antwoord- op te nerr.en. Toch heeft de rechtbank den eisch ontzegd,- omdat het aangeboden antwoord in uitgebreid heid de grenzen overschreed, welke de wet heeft gesteld.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2