Blöïi laïïs cl n 8 r i cl t e 11. schenkomst van de Itnliaansche Regeering de •verzekering te ontvangen, dat zij elke verdere beweging van dien aard te keer zal gaan. Pius IX heeft een brief aan zijn opvolger nagelaten. Al mio successore luidt het opschrift. De brief is in handen van den kardinaal- kamerling. De Voce della Vcrita spreekt met afkeuring van sommige clericaie bladen, die den schijn aannemen, alsof de naam van den te kiezen Paus hun reeds bekend is. Niemand weet, geeft het blad te kennenDiemand kan zeggen, wie op den stoel van Petrus komen zal. liet gedrang om het lijk van den Paus te zien is zoo groot, dat reeds een aantal personen er de slachtoffers van zijn geworden. Waarschijnlijk za! het conclave Diasdag 10 dezer bijeenkomen. De aartsbisschop van New- York wordt 21 dezer verwacht. Men vermoedt dat de nieuwe Paus nog vóór dien dag zal gekozen zijn. Komt hij nog tijdig te Rome aau, dan zullen al de kardinalen, 64 in getal, aan de verkiezing deelnemen. De Mogendheden hebben, naar men wil, een viertal Kardinalen buitengesloten, het zijn de meest onverzoenlijken. Dagelijks wordt de kans grooter, dat een gematigde en vrede lievende Paus zal gekozen worden. Vooral de Italiaansche Kardinalen zijn, wat de meerder heid betreft, in dien geest werkzaam. Reeds spreekt men er van, dat de nieuwe Paus zich weder in de straten van Rome ver- toonen zal en worden de Pauselijke rijtuigen schoon gemaakt. EiHELiO. In het Lagerhuis verklaarde Northcote in zijn antwoord aan Harrington, dat de Porte weigerde verlof te geven voor den doortocht der vloot. De Regeering heeft daarop bevel ge geven, dat de vloot den Hellespont binnenliep. De bevelhebber van de Dardauellen protesteerde, doch de Minister zei de niet te gelooven, dat er metterdaad tegenstand was gebodenHij vermoedt, dat de vloot thans in de nabijheid van Konstantinopel is ingekomen. De Britsche Regeering heeft geprotesteerd tegen het voor nemen vau de Russenzij verklaarde gerechtigd te zijn tot de bevvegiug der vloot ter bescher- miug van Britsche onderdanen, een daad, waarvan overigens de bezetting van Konstanti nopel door de Russen geenszins het gevolg behoefde te zijn. De admiraliteit heeft van den Britschen consul te Tschardad een telegram ontvangen, hetwelk bevestigt, dat Woensdag zes schepen vau de Engelsche vloot de Dardanelleu zijn gepasseerd. De Turksche bevelhebber van Tschardak bepaalde zich tot een formeel protest zonder tot daden over te gaan ter verhindering van den doortocht. De admiraal had den last om de straat binnen te loopen met of zonder verlof, om schikkingen te maken ter bescher ming van zijn achterblijvende schepen en om zich gereed te maken voor den strijd. Bij de admiraliteit zou eene depêche ont vangen zijn van ndmiraal Hornby, dat zijn eskader de Dardanelleu passeerde zonder tegen staand te 'óntm'oelen van de Turksche for ten. i)e admiraliteit had geen beii'cht ontvangen, dat het eskader voor Konstantinopel aange komen was. I) U I T S C II li A N' 1). Prins Llkinarek is gisteren namiddag te 5 uren 50 minuten te Berlijn met zijn familie aangekomen. Il;t ollioieuse hoofdorgaan, de Prov. Corr zegt in een artikel over den dootl van Pius IX „IJlt ééne staat vast: line ook de vcrlricz.ir.g van een nieuwen Paus moge uitvallen, zoo 4» leveren de kerkelijke wetten, wier invoer ing Pruisen en het Duitscha Rijk iu de laaUte jaren hebben uoodig geacht, den noodigeu waarborg dat de belangen en eischeu van den staat onder alle omstandigheden verzekerd blijven." In het Poolsche district Plock is de run derpest uitgebroken. De Pruisische Regeering heeft langs dr grenzen de noodige maatregelen genomen. ItCSLANl). De Russische bladen her inneren aan de woor den van vorst Von Bismarck, verleden jaar uitgesproken, dat Duitscbland bij de crisis in het Oosten werkzaam zou zijn om den alge- meenen vrede te behouden, zij voegen daarbij, dat Duitschland te meer geroepen is, als scheids rechter op te treden, aangezien het door zijn militair ove-wicht en omdat het niet betrokken is bij de Oostersche kwestie de eenige mogend heid is, welke die rol met vrucht kan ver vullen, als het zich tegen dengene verklaart, die het eerste kanonschot lost. TURK IJ E. Het Parlement is ontbonden. Talrijke Russi sche troepen rukken op naar Tscliataldsha. De Sultan heeft Koningin Victoria verzocht af te zien van het zenden der vloot. De Konin gin heeft daarop geantwoord, dat dit onmoge- - lijk was, er bij voegende, dat het binnenstoomen der vloot met een vredelievend doel geschiedde. B E L G I E. Het dagblad Lc Nord maakt eene corres pondentie uit St. Petersburg openbaar, waarin gezegd wordt, dat Von Bismarck geen cougres wil. De conferentie zal dus alleen samengesteld zijn uit gewone gezanten. SCHIEDAM, den 15 Februari 187S. Gisterenavond gaf de vereeniging Schiedams Mannenkoor sOrpheus", onder leiding van den bekwamen directeur, den beer C. C. A. De Vliegh, haar tweede Winter-Concert voor de buitenge wone leden. Getuigde het programma van eene goede keuze, de uitvoering gaf het bewijs van degelijke studie. De groote rrioeielijkheden in slloop" bij het dissoneerende »Steile bergendorre dalen Kronkelwegen, hinderpalen" en in Saul's Lier zang bij den aanhef»0 God span uw boog" lot aan: jid'Enaien zaaien dood; die weerstaat is verplet", werden glansrijk overwonnen. Laatstgenoemd toonwerk zouden wij bij eene volgende gelegenheid gaarne nogmaals willen houren. Van zulke stukken geniet men eigen lijk eerst recht bij eene tweede uitvoering. De »Stem der Zee" werd ook zeer verdienstelijk gezongen en onberispelijk geaccompagneerd. De zekere aanslag bij moeielijke passages verried de meesterhand. Over het geheel werkten de dippe bassen gedurende de gelreele uitvoering uitstekend; de Irooge baksen waren somtijds al te beseheiden. Bij de tweede tenoreu vernamen wij enkele malen in de Irooge tonen een minder aangenaam geluid; de eerste tonelen zijn nog steeds te zwak. De beide solo's voor clarinet met pianobe geleiding voldeden ous uitmuntend. De heer Keuzeukarnp is vuoi een liefhebber bepaald een virtuoos. Hij is zijn instrument volkomen meester. Uit zijn voordracht bleek, dat hij niet alleen kennis van muziek hadmaar dat hij ook de schoonheid er van gevoelde. De pianobegeleiding vooral in ïAir Varié" van Frederic Berr was keurig. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente te 's Hage, kornt n.a. voor do heer II. W. Creutzbeig, predikant bij die gemeente alhier. Naar wij vernemen is door-de firma S. J. Melchers alhier" aangekocht liet Belgische di ierrmstsehip 7e Grand Guslave dat voortaan den naam zal dragen van Marie en Antoinette en bevaren worden door kaptein Hemmes, Het is bevracht om in Pensacola een lading hout voor Engeland te laden. In de gisteren gehouden zitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Rotterdam werden L. B. en J. B.. beiden wonende te Overschie, beschuldigd van oplichting, vrijgesproken van het hen ten laste gelegde. De Staatscourant van heden bevat de vervolg-opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesehe militairen van de expeditionaire macht in Atsjinsedert den 2isten Augustus 1877. Onder deze opgave komt voor W. Bek kers te Delfshavenfuselier bij het rechter 8ste bataljon, die by een vyandelyken nachte lijken aanval op het bivouac te Pengilik den li Augustus '1877 Klewanghouwen ontving aan de rechter en linkerschouder en linkerzijde. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verwittigt de belanghebbenden 1. dat ingevolge Koninklijk besluit van 16 Januari 1878no. 2, (Staatsblad no. 1), te rekenen van den '16 Februari e. k.liet op klimmend recht der aangeteekende brieven met aangegeven geldswaardeboven het portin verhouding tot hun gewicht, twee en een halve cent (f0,02a) voor elke honderd gulden van de aangegeven waarde zal bedragen. Voor eene verzending onder een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan vijftien cent geheven. 2. dat het geven van een bewijs van ontvang voor aangeteekende brieven, 't welk tot dusver geschiedde door het stellen der handteekening van den belanghebbende in een daartoe strek kend registermede te rekenen van den 16 Februari e. k.zal plaats vinden door do onderteekening van een een ontvang-bewys, voorkomende op het formulier van kennisgeving aan de geadresseerden. De onderteekening van dit ontvang-bewys geschiedt op het postkantoor in tegenwoordig heid van den ambtenaar met de afgifte der aangeteekende brieven belast. Het is tevens volstrekt noodig dat de volmachten tot afgifte van aangeteekende brieven, die op het boven bedoeld formulier van kennisgeving zyn afge drukt, voortaan met de meeste nauwkeurig heid door de lastgevers worden ingevuld vermitsbij gebreke daarvande afgifte der brieven moet worden geweigerd. 37 Abonnés en Habitués van de Hoog- duitsche Opera te Rotterdam (bevoegd in deze een woord mee te spreken)in geenen deele kunnende instemmen met de recensie over de Opera »Melusine", van Carl Grammann, voor komende in do Nieuwe Jtotterdamsche Courant van den 8 Februari li., hebben den heer Jean Pfliiging, directeur der Opera verzocht, met de opvoering de/er Opera moedig vooi ttegaan. Zij noodigen alle kunstvrienden uit, de vol gende voorstellingen te gaan bywonen, overtuigd zijnde, dat zij de Opera als degelijk kunstwerk geheel anders zullen beoordeelen dan de be doelde recensent der Nieuwe Jtott erdamsche Courant, en over de uilvoering en inise-en- scène, waaraan groote zorg is besteed, zeker zeer tevreden zullen zijn. In rle veigadeiing van de kiesverecniging ïDe Grondwet", gisteren avond te Amsterdam gehoudenis tot kandidaat gesteld de heer mr, G. van Tien hoven. In een kiesvcrgndcring te Stads-Kanaal (kiesdistrict Winschoten) is met nlgumeene stommen kandidaat gesteld de heer L. G, Brocx, oud-Minister van Mm ine. liet Rotterdarnsch (Pauseiyk) zouaven- comitó heeft eene oproeping tot alle Neder- landsche Katholieken gericht, om op de vol gende wijze rouw te betoouen over het afsterven vau Paus Pins IX: a. Op den dag der begrafenis van Pins IX worden de vlaggen uitgehangen halfstok, of worden de jaloesiën en gordijnen, neergelaten, als bij sterfgevallen gebruikelijk is,

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2