Seiemie Bericliieii. S i e d e 1 ij F S i e n w t. G-eveilfle eu raioclite onroerenfle peten. Alle zottaven en gewone leden dingen een half jaar rouw, ieder naar goedvinden, c. In dien tijd worden geene uitvoeringen gegeven en neemt niemand onzer deel aan publieke vermakelijkheden. -dEiken Zondag wordt bij de opening der ver-gaderingen de Litanie der geloovigo zielen gebeden, tot lafenis der ziel van Pi us IX. e. Op den dag der begrafenis algemeenc communie, Men deelt het volgende aan de Arnh. Gt. mede: De dagbladen brachten ons onlangs het be richt, dat te Delft was overleden de heer N. Van Leeuwen, die 100 jaar en 9 maanden heeft geleefd. Zeker was hij wel de oudste mensch in die stad, en zeer weinigenj als er nog Zijn, zullen in ons land dien leeftijd heb ben bereikt. Bij het lezen van dit bericht, herinnerde ik mij bijzondorheden, vermeld omtrent een anderen heer van Leeuwen, die ook heel oud geworden is, on eene nakomelingschap aanschouwen mocht, waarvan Abraham met zijne echtvriendin Sara, als ze tijdgenooten geweest warea van dezen Van Leeuwen, zeker zouden zij ujaloersch geweest. In het jaar 1538 werd te Utrecht in de Buurkerk begraven de edelman genaamd Albert Van Leeuwen. Hy was gehuwd met Maria Salm. Dit echtpaar kreeg 24 kinderen. Op merkelijk dat van die 24 er juist 12 waren van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Nog opmerkelijkerdat deze heer Albert van Leeuwen het voorrecht had, die 24 kinderen allen gehuwd te zien. Honger be hoefden ze niet te lijden, want de edelman was vermogenden gaf aan ieder kind jaar lijks f300 ten huweiyk mede. En dat was voor dien tijd eene zeer aanzienlijke som. Toen hij nu was oud geworden hoe oud weet ik niet, maar heel oud had er een groot feest plaats, en vereenigden zich om den ouden heer Van Leeuwen 284 feestvierenden, die allen wettige nakomelingen waren van dezen edelman en Maria Salm, met dezen ge huwd of uit die huwelijken geboren. Den Kaag. De politie alhier heeft Don derdag, onder het vermoeden van pogiug tot vergiftiging, in hechtenis genomen freule P. geb. v. d. S., wonende in de Jacob Van der Doesstraat aldaar. Deze dame wordt verdacht getracht te hebben haren echtgenoot, den heer P., door het toedienen van een drankje ver mengd met vergiftige bestanddeelen, van het leven te berouven. Op last der justitie is zij naar het huis van arrest overgebracht. Roermond. Burgemeester en wethouders alhier deelden Maandagavond in de raadszit ting de schorsing van den hoofdonderwijzer der 2de openbare lagere school mede en deze mede- doeling viel in zoo goede aarde, dat het lid Anderheggen voorstelde den lieer P. J. V. d. Kamp te ontslaan. De burgemeester beloofde hiermede met den schoolopziener in overleg te zullen treden. liet Dngeliiksch Bestuur heeft pogingen aan- j gewend om een oud-hoofdonderwijzer van een der omliggende, dorpen, die reeds eenige jaren gepensioneerd is, voor den tijd van de schorsing aan 't hoofd van die school te doen optreden. Deze heeft echter voor die eer bedankt. De Jndép. had eenigen tijd geleden de onvoorzichtigheid, mede te doelen, dat zekere Renard, te Soerabaia overleden, een som van 04 millïoen gulden had nagelaten, die door het Nederlnndsche gouvernement beheerd werd; het blad ontving deze mededeeling van werke lijk betrouwbare zijde, doch heeft nu grooten spijt, ze in'zijn kolommen opgenomen te hebben. *Op ^het' vooruitzicht van zulk een begeer- r J.' lyke prooi, (leest men in het nummer van heden) zijn alle Heintjes in het heelal uit hun holen te voorschijn gekomen; zij verdringen zich op onze trappen en belegeren onze bureaux. De zaak neemt dergelijke proportiën aan, dat, zoodra een onzer employés een vreemde in het gebouw ziet, hij hem aanspreekt als monsieur Renard en dat negen van de tienmaal de vreem deling zeer verwonderd is, dat wij hier zijn naam reeds kenden. »Het blijft liierby echter niet. Ook Neder- landsche Vossen beginnen hierheen te komen om. nadere inlichtingen en men verzekert ons, dat een groot aantal Engelsche Foxes op het punt staan, hun eiland te verlaten, orn van ons te hooren of zij ook kans hebben op een paar der millioenen, terwijl de Duitsche Fiichse zich omgorden om hetzelfde te doen. Onder de ontelbare en vaak onleesbare brieven, die men ons betrekkelijk deze zaak zendt, komt er een voorvan een Spaansche Renard, die meent te welen, dat zijn grootvader een neef had dien men vermoedt, dat naar Holland ge gaan is en die dus wel dienst voor Ned.-Indië kau genomen hebben." Het blad spoort Reinaert, van welken land aard ook, ernstig aan, zelf een onderzoek in te stellen en de vereischte stappen te doen; de redactie heeft daarvoor lust noch tijd. Nopens de buitengewone haringvangst aan de kusten der Zweedsche provincie Bo- huslen kunnen wij nader rnededeelen, dat die vangst nog altijd zoo voortgaat. Uit Lysekiel wordt van 31 Januari gemeld, dat in het vaar water van Hiistvam en FJitskö de onbegrijpe lijk talrijke scholen zelfs nog toegenomen waren. Daar lagen niet minder dan 36 stoombooten, vele Noorweegsche jachten en galjassen, als mede een menigte Zweedsche booten, om den buit op te koopen, waarvoor minstens 3 kronen bedongen werd. Naar Gothenburg werden op 27 en 28 Jan. minstens '10,000 ton haring oyeigebracht, en de geheele haven aldaar lag vol haringschepen. In de week te voren was circa 20,000 ton daarheen vervoerd, ten deele gezoutenten deele versche. De professoren Sars en Smitt waren door de Regeerhigen van Zweden en Noorwegen naar de vischplaatsen gezonden, om daar de gewenschte wetenschap pelijke en andere waarnemingen te doen. In het Belgische krankzinnigengesticht, te Gheel is dezer dagen, in den ouderdom van 103 jaren, een man overleden, die aldaar sedert 1830 verpleegd was. De paarden en veulens, voor de Engel sche wedrennen bestemd, stijgeu voortdurend in waarde. De gemiddelde prijs voor een veulen bedroeg in het laatste jaar f 12,000. De paar den der stoeteryen, waaruit deze veulens voort komen golden naar verhouding. Voor het paard Formosa werd 50,000, voor Scottish Chief ƒ100,000, voor Don Caster f 175,000 betaald. De waarde der merries in die stoe terij wordt op 7i/3 millioen gulden geschat, die der hengsten op de helft. Eert paard voor de wediennen bestemd kost jaarlijks aan on- dei houd 3000. Het getal dier paarden be draagt 2054, zoodat er ongeveer 6 millioen 's jaars mede gemoeid zijn. Te Berlijn is de koopman 11. Priifer tot 100 mark boete veroordeeld, omdat hij eene soort koffie, die hij voor l'/s mark placht te verknopen, zonder voorkennis van den kooper niet surrogaten had vervalscht. De meester slotomaker Horstman te Merse- burg heeft in verschillende Duitsche dagbladen de volgende bekendmaking geplaatstnGroote o vei winningNa vijftien jaren zwaren ou moeie- lijkcn arbeid, is mij de oplossing van het lang en overal gezochte raadsel, het perpetuum mobile uit te vinden, gehikt. liet werktuig is van 17 tot 28 dezer maand in mijne werkplaat» voor het publiek ten toon gestéld." Reeds zyn er fotografische afbeeldingen van vervaardigd en verspreid. De hnnfiimot iren zijn twee gewichten, beuitelings op een hefboom drukkende, die op een drijfwiel werkt. Op het spoorweg-station te Hannover heeft men een nieuwe methode van stelen ont dekt. De dieven zijn altijd op reis en hebben een of twee handkoffers by zich. Deze hand- kofiers evenwel zijn niets anders dan houten kokers, beneden open en van binnen met een mechaniek voorzien. Na aankomst van den trein zoekt de dief in de wachtkamer kofiers uit, die gemakkelijk in zijn holle kokers passen, plaatst deze over de vreemde koffers, laat het mechaniek werken en gaat dan met zyn buit weg alsof er niets gebeurd i«. Hij die op deze wijze het slachtoffer van de oplichting is ge worden, kan natuurlijk lang zoeken voor hij zijn koffer terug heeft: de vermetele dief stapt intusschen rustig met zijn kofier in den gereedstaanden trein, zonder dat iemand Item verdenkt. In Zweden wordt een onderwijzer ge vonden, die zeker eenig in ziju soort is. Per Erick Lunstedt, 21 jaar oud, werd zonder armen geboren. Ilij eet met zijn voeten en heeft het door aanhoudende oefening zoover gebracht, dat hij ook met zijne, voeten kan schrijven. Wegens zijn bekwaamheid heeft de gemeente Gnarp Item de waarneming van de onder wijzers betrek king aldaar opgedragen, en hij vervult haat* met eere. Niet alleen kan hij behoorlijk orde honden, maar bij weet ook zijn leerlingen tot vlyt aan te sporen. Het zal echter een vteemde vcrtoonitig zijn, wanneer deze onderwijzer den voet opheft om aan de eerstbegintienden de leit.us van liet alphabet voor te schrijveu. Het aantal te Parijs op straat gevonden voorwerpen gedurende 1877 bedraagt een cijfer van 16000, waaromier niet minder dan 4650 portemonnais, urrnbandon, horloges en hoioge- kettiugen. Het bedrag aan geld in de parte mommies gevonden bedroeg, bijeengeteld, een kapitaal van *73584 francs, 90 centimes. Dezer dagen heelt te Saintes (dep. Gha- rente) een feit plaats gehad't welk een sprekend bewijs is vo >r de opofferingen waar toe een moeder in staat is, wanneer het leven van haar kind in gevaar verkeert. Een meisje van 5 jaar had, terwijl de moeder afwezig was, zich te dicht bij hot vuur gewaagd, waardoor haar kleereu iu brand waren geraakt. Het kind had een hevige brandwonde bekomen in den hals, zóó zelfs, dat de dokter na ver loop van eenige dagen verklaarde dat er geen ander middel was om de wonde te genezen, dan door haar te bedekken met een stukje leveml vel. Zonder aarzelen ontblootte toen de moeder den arm, en deze den geneesheer voorhoudende, zeido zij: »Neem wat gy noodig hebt." De geneesheer ontnam haar toen eenige duimen vel, welke hij op de wonde van het kind legde. Toen deze pijnlijke operatie was afgeloopen, zeide de heldhaftige moeder tot den geneesheer: slndien gij nog meer noodig hebt, neem liet dan, doch diaag zorg dat het mij niet belet in het werken." De armen hebben geen tijd om ziek te zijn. Voor eenige dageu is een winkelbediende te Parijs, die met eene bekoorlijke winkeljuffrouw sedert eenigen tijd betrekkingen had aange knoopt, na hun terugkeer uit den schouwburg door deze gevraagd met hem te trouwen. De jonkman weigerde Het meisje lmalde toen eeu revolver uit den zak en vuurde tweemalen op haren minnaar. Meenendo, dat hy dood wa«, keerde zij liet wapen tegen zich zelve en viel naast den jongeling. Doz.e was editor niet dood eu zal waarschijnlijk in het leven blijven en alzoo ruime gelegenheid hebben liet meisje te be ween»!:, met wier onschuld hij zoo roekeloos den spot gedreven shad en dat, naar gezegd wordt, hem iunig' 'liefhad. liet arme kind werd ter aarde besteld onder de deelneming van allen uit de wijk, die haar gekend hebben, en de geestelijk hei I, aannemende dat zij in een oogenblik van zelfvergetenheid zich van kant gemaakt had, heeft toestemming gegeven haar in gewijde aarde te begraven. Minder tragisch is een ander voorval, hoewel het tot diep medelijden met het lot van de jeugdige vrouw wekt, die er het slachtoffer van werd. Terwijl haar huwelijksfeest nog ge vierd werd, werd haar rnau door politie-agenten gehaaid, omdat hij 's nachts (te midden van den dans lrnd hij zicli verwijderd) zich naar het huis zijner tante iiad begeven, aldaar eeu kast opengebroken en eene som gelds er uitgestolen had. De jonge man, een koopman, die zijn winkel, welke door zijne vrouw zou woideu waargenomen, van een goeden voorraad arti kelen wil.le voorzien, had zijne vermogende tante eenig geld tor leen gevraagd doch deze was hiertoe niet bereid. De jonge koopman, in zijn wenseh teleurgesteld om zijne vrouw in een goed voorzienen winkel te brengen, besloot nu zijne tante te bestelen, terwijl zij te bed lag. Ilij werd echter op de daad betrapt, op het oogenblik dat in de bruiloftszaal eene polka geëindigd was en eene quadrille zou beginnen. De jeugdige vrouw, echtgenoote van nog niet één dag, voor altoos in 'thart gewond, is nu in het huis t.arer ouders teruggekeerd. Wat de ouders wanhopig maakt is, dat er in Ft ank rijk geen mogelijkheid bestaat om het huwelijk te ontbinden. Scheiding van tafel en bed i-* al wat de rechter kan uitspreuen, zoodat de jong gehuwde. tenzij ze haarman vergiffenis schenkt, fille-veuve zal blijven, totdat de dood den band des huwelijks verbreekt. Een te Parijs dienend Engelseh meisje, 21 jaren oud, genaamd Harriet Huriingtnn, werd dezer dagen op de ziekenzaal van de prefekluur van politie aldaar opgenomen. Zij leed aan eeu hevigen aanval van delirium tre- tnens, en blafte als een hond; in de afgeloopen maand had zij dan ook niet minder verzwolgen dan 95 liter wijn en 40 liters bi arde wijn. Ziedaar een kwantiteit, waarvoor zelfs een geroutineerd sjouwerman eerbiedig de muts zou lichten. Twee kinderen, te Sceaux in het depart. Sarthede man 79 jaar en de vrouw 84 jaar oud, hebben hun moeder verloren. Do oonde vrouw" stierf in den ouderdom van 100 jaar. BÜRSRRL 1.1 K E S T A NT D. Geboren13 Februari. Clata Antimatte Marianne, dochter van A. Berkelaar en C. Burg®, Lange Kerkstraat. '13. Adolpltine Suphi.i Louisa, dochter van A. C. Perre en M. R. TVeb er, Vissch e '■straat. 14. Klazina. dochter van C. M. Kooiman» ett C. E Duiser, Korte Haven. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van deu '15 Februari. Kogge: per 2100 kilo Libau f197 C tv.; Conische f 'DIS 3/m. Gerst: per 1950 kilo Jat*. Windau f206 3/m., N. dito f203 3/m.; Libau f197 3/m. Jloubrija: f 10'q per heetol, Ct. Jenever: Amstenl. proef, f 14%:'i f'15Vi por heetol. Ct. zander fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.90 per ketel. Bij de Schimlamsche Spoeling-Vereonigitig, f J.50 per ketel. Geveild 15 Felir. Een Woonhuis niet Loods, Open Plaats en Erve, Broers- vest, kadaster B, no. 2112, f 4250. Een lltiis, verdeeld in een Ronoilen- en Bovenwoning, met Open Plaats en Erve, Broer.-vcst, kadaster P, no. ti3t, 3200.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3