Tmciiijüt japlijts, iiitpzoicrJ IMag. Bniteitaudsciie BencMen. Au. É878. Maandag J 8 Februari <M 4354. Twee e ii Dertigste Jaar a: a u ft*. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door hat golieclo Kijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers0,10. I! UK li AU: MARKT, E, 12 A. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.1(1. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend Bij «lc/.c Courant behoort een Bijvoegsel. Schiedam16 Februari 1S78. ïBij den baard van deu profeet," zal menig orthodoxe Turk iu deze droevige dagen wel uitroepenzoo ver als thans, was het met Turkije uog nimmer gekomen Engelsehe, Oostenrijksche, Fransche en Itali- aansehe hamlets forceeren of zullen forceeren de zeeëngle dor Üardanellon, allen met vrede lievende bedoelingen, om Konstantinopel van de zeezijde te bewaken, en Russische leger benden zullen met dezelfde vredelievende be doelingen de stad binnentrekken; waarlijk, Turkije dreigt onder den bijstand te stikken! Waar zijn ze gebleven do heerlijke dagen van Tuikijes roein en grootheid, toen een zijner Sultans zelfs Weenen belegerde, Weeneu, de metropoli, der Duitsche KeizersFn zoo mijme rend grijpt ou/e Turk zijn heilig boek, deu koian. en de woorden, die duizenden van dap peren koolnluudig ten sLi'yde deden trekkenen Overwinnen, ncii, zij verkwikken hem niet meer weg is de curei Ja, deze zelfde woorden moeten den Turk thans een bittere spotternij toeschijnen. Hoor, zoo luidt het iu T>l)e bazuin van den heiligen krijg uit denmand van Moham med, dun zoon vim Ab-d Allahdun profeet Voor het Vaderland te strijden is meer dan het vijfvoudig gebed. «Die strijd is, na het geloof, de verdienste lijkste daad; meer dan bet oproepen ten ge- bede, meer dan den pelgrim water toe te reiken; hij is iu het oog des Allerhoogsten de welge- yalligste en schoonste handeling, de verhevensto plicht, tot welks beoefening niet dan de voor- trelïelijksteu kunnen opklimmen. pDe strijder heeft verdienste, zoodra zijn paard zich slechts op de weide omdraait. ïBeler is liet, deu heiligen krijg te voeren, dan dat gij tehuis zeventig jaren bidt. Wat wilt gij? Yeigeving en bet paradijs? Drr is de weg. Al strijdt gij niet langer, dan de zuigende kameel de speen zijner moedor loslaat, omadem te scheppen, zoo hebt gij toch het paiadijs ver worven," nil ij, wiens voeten iu de veldslagen des Hoe ren bestoven worden, zul ten dage van liet groole gericht verder van do plaats der pijniging zijn, dan de weg. dien de snelste ruiter in dui zend jaren zal kunnen al'leegen." sliet stof van Gods wegen is ten dage vau het groole gericht het schitterendst blanketsel des aange/.icbts." Waar deze woorden eei tijds werden gehoord, daar vloog du Turk te wapen, en door den meest fanatieken ijver aangevuurd, was zijn doods verachting onvergelijkelijk, zijn moed ontem baar. Maar lliaus is dat alles voorbij, en schoon er minstens evenveel Mohammedanen als Chris— nenen op den aardbodem zijn, ze hebben hun tijd gehad. En de toekomst van een volk met zulke grondbeginselen houdt thans geheel Europa iu spanning. Zou men aan den eeneu kant zeg gen: een algemeene oorlog is onvermijdelijk, aan de andere zijde bespeurt men weifeling. Bestaat er nog een drie Keizersverbond of heeft dit door Ruskinds eiseheu en Oostenrijks houding opgehouden te bestaan? Wie waagt hel den sluier op te lichten, waarmede de diplomatie haar onderhandelingen bedekt houdt? Meermalen bereidde zij ons werelddeel verras singen, waarop het in liet geheel niet voorbe reid scheen te zijn. 't Is een groote eeuw ge leden, dat Tm kijo zich ook tegen den Russischen overheorscher had te verdedigen. Toen ver wachtte Europa niet anders dan den val van liet Turksche rijk iu Europa; maar Pruisen en Oostenrijk vonden goed, verdragen met den Sultau te sluiten en Rusland scheen te moeten wijken. Doch de sluwe diplomaten wisten raad. Begrensd door Pruisen, Oostenrijk en Rusland lag daar het door inwendige twisten verscheurde Polen; behendig werd aan Pruisen en Oosten rijk de gelegenheid geopend van dit ongeluk kige Polen niet Rusland elk een brok te nemen beide rijken omhelsden dit voorstel eu het ver baasd Europa, ontving bet bericht, niet dat de Turken in Eu'-opa waren ten onder gebracht, maar van het schandelijke feit, in de geschie denis bekend onder deu naam van Eerste ver deeling van Idolen?' I Prins Bismarck is te Berlijn aangekomen. Men zegt, dat hij zeer verstoord is over het voor- j nemen hem ia den Rijksdag over de zaken in het Oosten te iiiterpelleereu. Thans, te midden van al de verwikkelingen hem te vragen naar den stand der zaken, dit komt den Vorst zeer ongelegen, terwij! het feil, dut de Russische Regeeringsbladeu zich op een teu vorigeu jare door Bismarck gehouden redevoering beroepen, om daaruit te betoogeu, dat aau Uuilscbiand de rol van scheidsrechter toekomt, wel bewijst, dat Duitscblaud niet buiten du zaken is. Op hut oogonblik is de toestand deze: Euge- landsvioot is dc Uardauelleu doorgestoomd, eu genaderd tot do Prinsen eilandendus nog niet ju iel voor de stad. Men schijnt de hoop te voeden dal Rusland daardoor zal weerhouden worden, zijn troepen binnen Kon- sluutiuopel te laten trek ken. Üe Engelsehe Minister Northcote beeft in het Parlement verklaard, dat bet Engelsehe kabinet had ge protesteerd tegen do bezetting van Koustauti- nopel door Russische troepen. De daad der Imgelseho Uogeering, die eeavoudigjten doel had do bescherming der Britsche onderdanen, kou en mocht nooit, volgens den Minister, den maatregel der Bussen tengevolge Rebben of wettigen. Wat Oostemijk Hongarije belrelt, de Hon garen zouden door iladen dc onschendbaarheid vau Konstantinopel willen bevestigende Ooslenrijkscbc bladen slaan een geheel ande ren toon aau. De Neue Freic Jdresse ge looft noch aan den ernst van Engeland, noch aan Duitschlauds neutraliteit op het beslissende cogenbük, en evenals wij, vervolgt het blad, ons geliefd 'Vaderland zoolang het nog tijd was, vermaand eu gewaarschuwd hebben voor de gevolgen vau Ruskinds voortrukkeu over den Balkan, zoo waarschuwen wij het ook thans, nu een verblinde politiek een nagenoeg onver- anderlijkeu toestand hielp in 't leven roepen, voor oorlogzuchtige neigingen. Oostenrijk alleen kan niets doen en 't zou waanzin zijn, thans aan iets anders dan aau diplomatieke daden te denken. Verstandiger woordeu zijn er zeker over de ingewikkelde kwestie wel niet gevoerd. Nu van een bezoek der Turksche vloot in de Grieksche wateren niets te duchten is, Zijn de Grieken eensklaps tot do wetenschap ge komen, dat de Turken iu Thessalie verschrik kelijke wreedheden hebben gepleegd, en beslaat bij hen het voornemen een leger ter bescher ming der Christenen naar dat gewest te zenden. Alsveor bescherming! Wat zal men veilig rus ten in dit Thracische Schiereiland a*:.tlM- LTr1"'-— s=ü -- ----- - - - ENGELAND. üe hertog van Richmondvoorzitter van deu Privy council, legde Dinsdag in het IIoo- gerliuis het wetsontwerp der tafel, strekkende tot wijziging van de wet van 1869 tot wering van besmettelijke veeziekten. De hertog lichtte het wetsontwerp toe; en uit de opmerkingen van eenigo sprekers bleek (naar de Times meent) dat althans in het Huis dor Lords deze bilt geene ernstige oppositie heeft te vreezen. De b i 11 is in de eerste plaats gericht legen de runderpest eu andere besmettelijke vee ziekten, die van het Vasteland kunnen worden ingevoerd. De zeer strenge bepalingen, door de Commissie voorgesteld, zijn echter door de Regeering niet in het ontwerp opgenomen. Dit wordt door de Timen goedgekeurd. Gelijk, wij reeds vroeger opmerkten (zegt het blad) is het verbod van allen invoer tan vee uit RuslandDuitscblaud en Belgie niet te billijken, tenzij om reden van de dringendste noodzakelijk heid. En dut zoodanige reden niet kon aangevoerd wol den, blijkt uit de weigering der Commissie om den invoer Vau levend vee uit Nederland en Ilolslein te verbieden. Geheel noord lijk Europa (meent de Timesmoet op dit stuk over één kam geschoren worden Mocht het later noodig blijken den invoer van vee uit Rusland en Noord-Duilschland te verbieden, dan zal men hetzelfde moeten bepalen wat vee uil lJelgie, Nederland en llnlstein betreft. Gedurende !S77 zijn door do Engelsehe reddingmaalsehappij 811 meuscltei! levens en 35 schepen gered. Verder heeft de maatschappij belooningcn uitgereikt voor bet ivdden van 2(30 levens door vissehors. Sedeit de oprith-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1