BBitenlanflsclie Berichten 1A°. 1878. Donderdag 21 Februari. M 4356. l Twee en Dcrti«ste J" a x* g" a n g*. I RANT. f Abonnementsprijs, per kwaïtaal1.85. Franco per post, tloor het geheele Rijk. - 2.50. Afzondcihjke noinmors0. !0. BlIltEAlI: HiiKKT, E, 12 4. ADVUUTENTiFPnus: van 110 gewone regels, met mbegiip van eene Courant*1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woult tegen tweemaal beiekend Schiedam, 20 Februari 1878. 't Is een benijdbaar iets, de weelde van een kroniekschrijverwanneer hijna weken lang ■zijn lezeis te hebben moeten bezig houden met Russische iuti iges, Engelsche schi eeuwerij, Turksche onmacht en Dulgaaisch barbarisme, weer op eigen bodem terecht komt; wanneer hij dan kan roemen in Neeilands alouden vrij heidszin, en uit de volheid van zijn gemoed den lof mag vei kondigen van den gecerbiedigdeu Oranjestam, die van oudsher over Nederland zijne takkeu uitbreiddeonder welks schaduw de vaderen veilig hebben kunnen leven en werken. We vieiden gisteren den geboortedag van onzen geëei biedigden Koning, en hoewel op uitdrukkelijk vei langen van Zijne Majesteit alle publieke feestviei ingen achterwege ble ven, heerschte er in den boezem van alle op rechte Nettel landers eene stemming zóó feestelijk, als niet altijd op Zr. Ms. verjaai dag het geval pleegt te zijn. a Oranje lovctï' moet het ge klonken hebben iu de huizen van duizenden Nederlaudeis; toen aan den morgen van 19 Februaii 1878 in alle dagbladen het heugelijk nieuws te lezen was, dat bij Zr. Ms besluit aan Buigemeester en Wethoudeis van Roer mond was kenbaar gemaakt, dat hun besluit, waarbij de heer Petius Johannes VaQ de Kamp, hoofdondeiwijzer aan eene Openbare school in genoemde gemeente, vuoi drie maanden in zijne beliokking was geschorst, vooi loopig bui ten weikiig moest blijven en dat genoemde hoofdondei wijzer onmiddellijk zijne function moest hervatten, tot dat de Regeeiing de feiten nader zou hebben onderzocht. »Die man, zoo luidde het in het Raadsbesluit, werd ver dacht in een libeiaal blad te schrijven, of liever daarvan ledacteurte zijn"; die man was denclerus onaangenaam gevveesten daarom moest hij vallen, neen, zou hij gevallen zijn, als we geleefd haddeu onder het gouvernement van een de Bioglie on consorten, en niet onder het bestuui van ern geslacht, dat van een Zxoijger afstammend, niet dagelijks spieekt, maar als het gaat spieken, wootden doethoo- ren, die van Zuid tot Noord weciklinken, en ons vei kondigen, dat het zijn oude spieuk nik tal handkaren toe in liet laatste nageslacht getrouw blijft. Heil den Vorst, met zulke gezindheden be zield, gelukkig het Volk, dat door zulk een Vorst geicgeeid wordt. Maar uiet minder zij hulde gebtacht aan de raadslieden der ktoon. Als trouwe wachters op de muren hebben zij het ïeelit van den een- voudigen burger tegenover ben, die zich mach tig waandenj gehandhaafd; uu waar sedeit enkele dagen een geest van wrevel heeischte, naar aanleiding van het ongehoorde feit, daar is de overtuiging teruggekeerd, dat het toch beter is te wonen in het vrije Nedcsland, dan in eenig oord ter wereld. Moge onze liberale Regeering tot heil van het gansche Nederlandsche volk nog lang de teugels van het bewind in handen houden Wezenlijk, bij zulke feiten, al gelden zij maar een eenvoudig bui per, daalt de hooge politiek van haar staudpuut eu wordt bitter klein. De Engelsche vloot is een klein vveinigje terug getrokken. De Russen hebben voorloopig Kon- stantinopel met bezet. In het Engelsche Pai le nient werd van liet eeiste feit deze veiklai iug gegeveu, dat de vloot ter plaatse, waar ze zich nu bevindt een vpiüger ankerplaats heeft, dan eldeis, en dal de Russen ook niet verder kwamen. Hiennede heeft het Engelsche Pai te- ment genoegen genomen. Ook prins Bismarck heeft gesprokeu; wel is waar in zeer algemeene bewoordingen, maar toch zooveel was uil zijne edevoering op te rnakeu, dat liet Duilsclie rijk een algemeeneu Europeeschen oorlog niet waaischijnlijk acht. Nadere mededeelingeu kon de kauselier niet geven. Men zal zich herinneien, dat de Regeering van den Sultan in IS7li besloot aan het Turk sche volk een constitutie te schenken. Daar mede meende zij de confeieutio der Europeesche machten te bezweren, die te Konslautinopel bijeen zou komen orn over den ontredderden staat van het rijk te spreken en maatregelen te bei amen tot bescherming der Christenen. Dit Pat lemcnt werd geopend met alle plechtig heid. Ook kanongebulder ontbrak niet. Hooit! zoo spiak Mulliat-pacha tot de afgevaardiglen ter confeienlie, hoort bet kanon, dat aauTui- kije het begin van den nieuwen tijd aankon digt. Men hooide en zweeg. Nu, dit Parle ment is seileit dien tijd een paar malen samengekomen, heelt weinig uitgelicht eu is verleden weck ontbonden, zoodat de heereti afgevaardigden naar huis kouden gaan. Zij werden te lastig, vooial de Christen-afgevaar digden hadden niet geschroomd den ellendigen toestand des rijks bloot te leggen; zij meenden dat do gruwelen, door de ongeiegekle troepen, Baschi-Ï'.uzoeks gepleegd, oogluikend door de Regeering waren toegelaten, eu eischten, dat het land zou bevrijd woulen van den druk, door do pacha's op 'de bevolking uitgeoefend. Er moesten indicate hervoimingen woulen inge voerd. Dat was teveel; zulk een taal was in de residentie der Tutksche Sultans nog niet gehooid; met dat doel was aan Turkije geen constitutie geschonken de ontbinding volgde, en Europa heeft een nieuwe proef te meer gezien van den ellendigen toestand van een rijk, dat alleen nog maar bestaat door den naijver van hen, die het over de verdeeling er van niet eens kunnen worden. D I 'IS C H L A N D. In den Rijksdag van gistereu verklaarde Prins Bismarck, de interpellatie over de aange legenheden iu 't Oosten beantwoordend, eerst, dat hij eigenlijk weinig feitelijk nieuws mede te deelen had. Daarna ging hij de bepalingen der viedespreliminaireu stuk voor stuk na en betoogde hij, dat Duitschlands belangen daarbij niet zoo betrokken waren, dat het zijne tot dusvene in acht genomen onzijdige houding zou moeten vaai wel zeggen. De vrees ten aan zien van de Dardanellen achtte Bismarck door den feitelijken toestand van hetoogenbük niet gerechtvaardigd. Over de door Duitsch- land aan te nemen houding kan de Rijkskanselier uu nog geen officieele mededeeliogen doen daar eerst gisteren ochtend de daarop betrek king hebbende documenten in zijne handen kwa men. Bismarck gelooft niet aan een Europee schen oorlog, daar de mogendheden die tegen Rusland te velde zouden trekken, de verant woordelijkheid voor de regeliug der Turksche erfenis zouden moeten overnemen. Puilschland was voor eene bespoediging van het tijdstip der bijeenkomst van de couferentie, welke misschien reeds den 1 Maart of tegen de helft dier maand geopend zou kunnen worden. Bismarck verwerpt ten stelligste alle eischen welke aan Duitschlaud gesteld mochten worden om tus- scheubeide te treden. Duitschland wil op eerlijke wijze bemiddelen, maar niet het ambt van scheidsrechter in Europa uitoefenen. De Rijksdag heefi. het ontwerp betreffende het sluiten eeuer Ieeuing aan de begrootings- commissie verzonden. OOSTENRIJK. De Minister-president, Prius Auersporg, beantwoordde de interpellatie van Giskra c. s. over de Oosteische kwestie als volgt: De Regeering heeft kennis gekregen van de vredesgroudslagen, welke door Rusland en Turkije geteekeud zjju; zij stemmen iu 't alge meen overeen met hetgeen de Petersburgsehe bladen daaromtrent openbaar maakten. Van het bestaan van andere schikkingen is aan de Re geering geen keuuis gegeven. De Regeering heeft haar standpunt tegenover deze viedes- voorwaarden met openhailigheid blootgelegd j zij Jetklaaide, dat zij de bepalingen voor zoo ver deze de belangen der Mouaicbie of de rechten der gaiaudeeiende Mogendheden iaken, uiet als lechlsgeldig erkennen kau, zoolang zij niet in overeenstemming met de gai atuleei emle Mogendheden vastgesteld zijn. De onderhandelingen over het bi|eenroepen van een congies zijn nagenoeg afgeloopen eu de Itegeering gelooft du opening mui het con gres spoedig tegemoet te kunnen zien. Met het oog hierop kan de Regeering niet in ge- detaillecide uiteenzetting van haar standpunt tegenover de viedesgroudslagen tredenechter verklaart zij in 't algemeen, dat */ij enkele be palingen, als strijdig met de belangen der Monarchie, niet erkennen kau. Dit voorbehoud heeft echter geen betrekking op die punten, welke een verbs* ei'ng van het Ml: i u "ryti W. «'■."i"-1*',' v>» .fAS yyj.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1