(.tcmene Berichten. provincie Zuid-Holland zijn eerste algemeene vergadering in Diligentia gehouden. Lelden. Door een onbekende uit deze ge meente is aan de Maatschappij van-Weldadig heid weder een gift geschonken van f2000. Amsterdam, Een kantoorbediende van de Associatie-cassa alhier heeft zich aan misbruik van vertrouwen schuldig gemhakt. Hij moet een som van p m. f 10,000 het Geil. Pol.- nieuwt zegt f30,000 ontvreemd en eenige boeken vernietigd hebben, ten einde ontdekking van dien diefstal te voorkomen. Bij zijn arrestatie werd nog slechts weinig geld bij hem gevonden hij heeft zijn schuld beleden. Nienvrcdiep. Dezer dagen is alhier van Newcastle aangekomen een nieuw stoumsleep- schip, de Simson, dat o. a. een salvagopomp heeft, die 750,000 liter -water in het uur uitpompt, en er geheel op ingericht is om aan in nood verkeerende schepen hulp te ver- leenen. Hilversum. Alhier is van vrijzinnige zijde kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld dr. H. van Capelle, referendaris by het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Gorrcdijk. Terwyl een moeder alhier naar de Kerk was, gaf haar oudste dochter aan een driejaiig zusje een beker, om daarmede te spelen. Zonder dat z'y 't wist, bevonden zich daarin eenige lucifers, die door het kind werden afgeknabbeld, hetgeen den dood ten gevolge had. js Maandagavond 1!. was er aan het station de Liile sprake van een vreeselijke misdaad, des morgens ie Anzin gepleegd. De reizigers ver haalden dat twee personen vennoord waren gewordenen dat de moordenaar zich toen voor den kop had geschoten. Dit verhaal zegt de Echo du JTordis maar al te waar. De heer Casimir Demouchy, commissaris van politie te Anzin en* zijn brigadier zijn tegen l'l uur door een persoon met een revolver doodge schoten, die zij moesten arresteeren, en die, na zijn huis in biand gestoken te.hebben, zich zelf van het leven had beroofd. Deze misdaad wordt op verschillende wijze besproken, ziehier meest de geloofbare De misdadiger is een grijsaard van 73 jaren. Wegens een hevige twist met z'yn schoondochter zouhij alle familieleden uit liet huis gejaagd en! hun gezegd hebben, dat hij het huis in brand ging stekenen dat hij den eerste zou doodendie hulp verleende. Deze gingen de politie waarschuwende commissaris van politie, vergezeld van den brigadier, begaf zich naar de plaats, en sommeerde den grijsaard hem te volgendeze echter beantwoordde dit door twee revolverschoten. liet eerste trof den commissaris in de borst, het tweede den brigadier in het hoofd beiden vielen dood neder. Op dit oogenblik snelden de gendarmes aan, de boos wicht vuurde op hen, zonder ze te rakeu, ver schuilde zich toen in zijn huis, maakte toebe reidselen het in brand te steken en beroofde zich van het leven. Deze gebeurtenis heeft in Anzin en omstreken groote verslagenheid gebracht. Te Warschau vertelt men in Ru.sisch- gezinde kringen, hoe de generaal sorblDunduhoto- JKorsaJcowte Kiew, vijf Poolsclte dames van Türksche sympathieën heeft genezen. Bij den doortocht van Turksche gevangenen hadden zy dezen manden vol wijn, sigaren en lekker nijen' geschonkenzonder eenig acht te geven op het begeleidend Russisch transport. De generaal liet dè dames onverwijld airésteeren en naar het krankzinnigengesticht overbrengen, als lydende aan j>Turkomanie". Eerst na drie dagen mochten zy vertrekken, na plechtig te hebben verzekerddat zy genezen waren van hun-Kwaal. "Volgens een in de Belgische Indêpen- dance voorkomend bericht, waarvan de herkomst echter niet wordt aangegeven, heeft men in de openbare boekery te Lyon op eene aard globe van het jaar 1701 eene in bijzonderheden uitgewerkte kaart ontdekt van het stroomgebied van den Nyl en de Congo, gelijk dit door Grant, Baker, Livingstone en Stanley beschreven is. Deze kaart, zoo wordt verzekerd, is getce- kend op last van de paters Placide de Saint- Amour en Crispinien van Toulon, en door de paters Bonaventure en Gregorius. Deze pater Gregorius moet niemand anders geweest zijn dan de Lyoijsche aardrijkskundige Henri Mar- chand. Het voorname verschil tusschen deze oude kaart en de opgave der jongste ontdek kingsreizigers schijnt hierin te bestaan, dat de bronnen van den 'Nijl en de Congo door deze iets noorderlijker gesteld worden, De Melbourne Argus" deelt mede, dat een inval van kangoeroes groote ontsteltenis te weegbracht in verschillende graafschappen der Engelsche koloniën op Nw. Holland, meer bepaald van Queensland, liet schijnt dal de droogte, welke den laalsten zomer geheerscht heeft, en het gebrek aan voedsel, 't welk daar van het gevolg was, deze dieren uit het bin nenland verjaagd heeft. Ten getale van duizenden zijn zy afgedaald naar het terrein der setters op hun tocht zoowel het gras als liet graan verslindende. 7,ij lieten zoo weinig over, dat het vee en de schapen zich met drooge blade reu moesten voeden. De kolonisten hebben tegen de indringers een linrdnekkigen Itr'jg geopend. Op verschil lende plaatsen lukte men de viveselijke knaag dieren binnen een besloten ruimte, waar men ze door geweerscheten afmaakte, eiders orga niseerde men jacht partijen, waaraan verscheidene honderden jagers drop-amen. In een gevecht heeft men meer dan 4000 kangoeroes gedood. Philippe en Philippine,wie kent niet de deeling van den dubbelen amandel, de afspraak en het willens of onwillens verliezen der dis cretie? Dr. Mannhardt te Dantzig geeft in zijn nieuw werk iWakl-und Feldkulte" deze ver klaring van het woordHet is een oud-Ger- maansch gebruik het vruchtbaarmakend be ginsel in de natuur, het herlevende voorjaar te vieren door symbolische huwelijken in de maand Mei. Vandaar de May-Queen, de Pink sterbloem, de Valentine in Engeland, en ge lijksoortige plechtigheden in alle andere Ger- maansche landen. In Duitschland heeten de bruidjes in deze denkbeeldige verlovingen Maifrauen, Liebchen en Vielliebchen, en van dit laatste is het Fransche Philippe en Philippine afgeleid, alzoo eene tijdelijke vei bintenis, waarin van het oorspronkelijk volksgebruik en de sym- bolieke plechtigheid, alleen het cadeautje over gebleven is. Een wijnhandelaar te Mainz, die lange jaren zaken met EugelaucT gedaan had, kreeg dezer dagen van een overigens goeden klant bij de betaling eener rekening den raad, zijn wijn voortaan maar aan een zijner Russische vrienden te vei koupen, de Eiigelschmau wilde geen wijn van Duitscliers meer hebben. Leo XIII, de nieuwe Paus. Het Conclave, dat Dinsdag bijeen is gekomen, om over te gaan tot het verkiezen van een Paus, heeft, na twee vruchtelooze slenuningen- op dien dag, gisteren (gelijk wij reeds gisteren per bulletin aan onze abonné's in de stad mededeel den) den opvolger van Pius JX kozen. De "kardinaal-kamerling Pecci diaagt de tiara. Ziehier wat de Romeinsche correspondent vau de Timet voor eenige dagen omtrent hern bericht heeft: De meest iu 't oog vallende figuur in liet Conclave is. kardinaal Pccci. Hij bezit menige hoedanigheid, die geschikt: maakt tot regeeren. Hij is geboren te Carpiuetonabij Anagui den 2 Maart lS10.cn stamt af van eene oud- patricische familie uit die streek, waarvan een tak te Sienna gevestigd is en die op vele leden, zich onderscheidende door vroomheid en kennis kan bogen. Een van Pecci's voor vaderen was in de veertiende eeuw stichter eeaer godsdienstige orde in Spanje en werd daardoor heilig verklaard. Pecci is rijzig, heel mager, met een schoon hoofd, een hoog voor hoofd, een lang aangezicht en scherpe trekken," een breeden mondvooruitstekende kin en een open, innemend gelaat. Hij heeft eene- zachte, welluidende stem, veel deftigheid in zijn voorkomen, iu 't openbaar leven zijn zijne manieren zelfs streng; in het particulier leven is hij echter vooi komend en gezellig. Hij studeerde op een college te Rome' en werd huiskapelaan van Gregorius XVI. In 1837 werd hij als delegaat (gouverneur) naar Bene- vento (aan de Napelsche grenzen) dat toen door bandieten werd afgeloopen gezonden. Pecci ging met zeldzame vee. kracht te werk, leverde de roovers in handen der ju-litie en herstelde de ru«t en veiligheid in het district. Later kwamen Spolnti en Portici onder zijn bestuur. In 1843 ging bij als Pauselijk nuntius naar Brussel; maar zijne slechte gezondheid noopte hem naar Italië teiug te keeren. Hij kwain in zijn Vaderland terug met brieven van aanbeveling van Leopold I aan den Paus, die hem als aartsbisschop naar Perugia zond en hem kardinaal in petto maakte. Maar Gregorius stierf in 1846 en Pius IX, tegen Pecci ingenomen door toedoen van Antoneili die naijverig op hem was, bevestigdede verheffing eerst in 1853 en liet Pecci te Perugia, omdat Antoneili zijn invloed op het Vaticaan vreesde. Een prelaat uit Engeland dacht eens ecn.gucd woord voor Pecci bij Pius IX te doen, en beval hem, na deh dood van Barnabo, in 1874, aan voor de opengevallen plaats bij, de prefectuur van de propaganda. Pecci is een voorbeeldige bisschop," zeide de bedoelde prelaat, ijuist," antwoordde Plus, seen uitmuntende bisschop, en daarom blyve hij bisschop." Doch na den dood van Antoneili iu 1876 riep de Paus hem naar Rome en benoemde hem in November van liet vorige jaar tot kamerling. In deze hoedanigheid voerde hij gedurende het interim I-et hoogste gezag op het Vaticaan, leidde de werkzaamheden van het Conclave en ontwik kelde een grooten ijver als hoofd der gema tigde partij, die, zonder fonneel af-tand te doen van de rechten van den Heiligen Stoel, het verstandig acht in den wil der Voorzienigheid te berusten en de feiten, die onwrikbaar vast schijnen (e staan, aan te nemen. Een kamer ling brengt het niet licht tot Pausrnaar het algemeen gevoelen is dat het Heilig College, als hot geleerdheid, tact, wilskracht, waardig heid, beminnelijkheidzedelijk bewustzijn en echte godsvrucht waardeert, niemand vinden kan, die meer dan I'ecci verdient Paus te zijn. Te Perugia volgde Pecci dezelfde staatkunde als Riario Sforza te Napels. Hij maande de katholieken aanhunne plichten bij de ver kiezingen voor gemeente en gewest als goede staatsbuigers te vervullen, toen declericale dagbladen, die zich als de tolken van liet Vaticaan opwierpen, liet stelsel van onthouding predik ten. Pecci heefL met klem gesproken tegen net vooiste! om lift Conclave buiten Rotne te houden en tegen andere voorstellen van de reaclionuh e partij. De liberalen in het Heilig College, althans de ineesten hunner, stellen vertrouwen iu hem. Zijn privaat karnktci is vlekkeloos. Hij heelt groote letterkundige ver dienste, ook als dichter is hij bekend. Vroeger is hy nooit in aanraking geweest met de amb tenaren van het tegenwoordig -Italiaanse!) Gou vernement, maar hij wordt door hen allen geacht, en zij, met wie hy als kardinaal-kamer ling zich thans in verbinding» heeft moeten stellen, roemen hem zeer.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3