Gemengde ïëïïcïïïT rüng tot hot bebouwen van een aan ben indertijd j afgestane ««irnok gemoentegi ond aan den Km ten j Achterweg. In handen gesteld van de Commissie van Fabricage, ten fine van bericht en raad. '13. Idem een adres van D. Hulsinga om afstand van grond aan den Buitenhavemveg tot het bouwen van een of twee branderijen. Gelijk besluit. 14. Idem een adres van J. Rijnbende om vergunning tot demping van een gedeelte sloot aan de Fiankelandsche Laan. Gelijk besluit. 15. Idem een adres van J. A. Van Velzen, houdende gelijk verzoek. Gelijk besluit. 1G. Aan de orde was de vaststelling van het i suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting j over 1877, ten bedrage van f 1813.09. Met j plgcmccue stemmen wordt het suppletoir kohier goedgekeurd. j 17. Aan de orde is de vaststelling van het be- drag der te heften percenten van liet belastbaar bedrag voor de plaatselijke directe belasting in 1878. Met nlgemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en "Wethouders aan- genomen om, in overeenstemming met het in de genieente-begrooting vastgestelde cijfer, de percentenevenals voor den loopenden dienst, op 4Vj> te bepalen. 18. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, de uitslag van de gehouden aanbesteding van leverantiën ten dienste der Fabricage, in 1878. Gegund zijn: houtwareu aan F. W. Van der Eist Co. alhier voor ƒ3782; straatkeien aan F. J. Smits te Dordrecht voor f 90.85 per i duizend; straatklinkers aan Kappetein &Braat te Rotterdam voor 17.96 per duizend; grint aan A. H. Swets te Ilardinxveld voor f 1.98 per stèie en zand aan G. Snoeij te Krimpen j aan den IJsel, het scherp riviereand voor ƒ0.70 het plaat/and voor ƒ0.60 per stóre. Aangenomen voor kennisgeving. Niets meer aan de orde zijnde, is de ver gadering gescheiden. In eene vergaderiug van liberale kiezers alhier, gisterenavond gehouden, is tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ge steld, de heer Mr. A. Kerdijk. Gisterenavond trad in de Vereeniging »Paulus" de heer Dr. II. J. E. Van Uoorn, predikant te Hoorn, als spieker op en hield eèu opgewekte en boeiende rede, over den hervormer en christen Lessing. Vooraf ging een veislag van den voorzitter omtrent den toestand der Vereeniging, die zich in meer dan één opzicht in Voortdurenden bloei bleek te mogen verheugen. Gisterenavond gaf de Schiedamsche Ver eeniging »Pio Patria" eene tooneeluitvoei ing. Dé stukken, die werden opgevoerd, waren: Olaw de Noorman of Friesland in 810. Ge schiedkundig drama in drie bedrijven en De gefopte communist of eigenbelang boven alles. Blijspel in dón bedrijf. Beide stukken werden, te oordeeleu naar de herhaalde bijvalsbetui gingen, ten genoegen vau de talrijke toeschou wets afgespeeld. 7. M. de Koning heeft liet beschermheer schap aanvaard tan liet 16e Nederlandsch taai en letterkundig congres, dat in de tweede helft van Augustus a. s. te Kampen zal wor den gehouden. Omtrent liet program van de antirevo lutionaire partij hoort men niets meer. Van bevriende zijde heeft meu herhaaldelijk op nadere toelichting aangedrongen, maar te vergeefs staat men op den uitkijk. "Ilebben de leiders afstand gedaan van hun leiderschap? Zoo uiet, ware dan voor de op handen zijnde verkiezingen een nadere uitlegging niet wen- schelijk geweest? Of blijkt het program oveibodig, zoo niet schadelijk te zijn voor de ïgoede zaak?" (Fad.) Van anti-revolutionaire zijde is in het kies Iwtriet Winschoten kandidaat gesteld prof. Gratamn. De JProv. Br. en Asser Cl. beveelt den kiezers in het district Winschoten de vei kiezing tot lid iler Tweede Kamer aan van mr. .1. W. baron De Vos van Steenwijk Te Zwolle. liet Journal de Oarul verneemt uit goede bron, «lat het tractaat tusschen Neiler- lanil en België tot regeling van de kwestie over het Kanaal van Neuzen dezer «lagen ge- teekend is. Men schrijft uit Brussel aan het JV". e. d.'B: Naar men weetbevinden zich de Koniag en de Koningin onzes lui ds te Berlijn, ten einde het huwelijk der beiile Duitsche prinses sen by te wonen, en vertegenwoordigt Prins Hendrik der Nederlanden uwe Koninklijke familie bij de plechtigheid. Men deelt mij nu daareven een paiticulieren brief van een «Ier leden «Ier Koninklijke om geving mede, waai in met zeer voel lof van den brooder van uwen Koning wordt gewaagd, 't Was namelijk de eerste maal dat Prins Hendrik met ons Koninklijk gezin in aanraking kwam. Niettemin waren tie wodeizijdsche betrekkin gen reeds dadelijk uiterst hartelijk. Ksuing Leopold heelt den Nederlanilschen Prins uit- uitgenoodigd liet Belgische hof te bezoeken en, naar mijn coriespnmlent beweert, heeft de Pi ins vrij stellig beloofd aan die uitnoodiging, en wel eerlang, gevolg te geven. De heer J. Wateireus te Roermond spreekt het bericht tegen alsof hem door Burgemeester en Wethouders tijdelijk «Ie waarneming der betrekking vau den hoofdomlet wijzer Van de Kamp was opgedragen. Bij tien uitgever P. M Bazendijk te Rot terdam is verschenen eene kaai t van den wa terweg van Rotterdam naar zee, naar de nieuwste gegevens bewerkt en waarbij van 1879 tot en met 1881 jaarlijks verbetei blaadjes worden geleverd, ten einde tie kaart in overeenstem ming te houden mpt de veranderingen in den Maasmond. Omtrent het niet uitkecren der geheele belooning van 100. gestehl op het vinden van liet lijk van een Engelsehmauonlangs te Rocka.ije aangespoeld, en dat, zooals daarbij ge meld werd, aanleiding tot een proces zou kunnen geven, deelt thans de consul van Groot-Bi itlannie te Rotterdam, ter vuoi koming van eene verkeerde opvatting van do zaakliet volgende mede in «le JV. li. Ct.-. Dooi- «ie familie van den persoon wiens lijk gevonden i«, is eene som van .6 100 uitgekeeid en door mijne tusschenkonist overgemaakt aan ilea burgemeester van Rockanjemet vei zoek, va» vvege de familie, dat «lie geldenna eene billijke bolooniugaan den vinder, zomieu vvoiden aangewend, naar des burgemeesters goedvinden, ten behoeve der armen zijner gemeente. Dit is geschied en de vinder heeft f200 genoten. De menseh komt zonder zakken ter we reld, laat Heimich Ileinc zijn Atta Troll op merken als argument, dat hij ook geen recht heeft om iets te bezitten. Maar als de men- schen eeus geboren weiden met zakken, dan zou het ons toch verwonderen zoo zij geplaatst waren daar, vvnar de Fransche modemaaksters ze thans bij de dames-osei kleedei en aanbren gen buiten bet gezicht en schier buiten het be reik van baar, tl ie er zich an moeten bedienen. Het gevolg is dan ook dat menigmaal de in houd wordt geleegd zonder voorkennis van de eigenares. Ken paar zakkenrollers te Amster dam, die de gelegenheid tot dief bad gemaakt, zijn dezer dagen betrapt op liet bestelen van de dameszakken, üe vraag is of hierdoor ver andering in het model zal worden gebiacht en of de dames meer aan «le mode dan aan haie bezittingen zullen hechten. De ervaring pleit niet voor het eeiste. Als de natuur ons zakken gegeven ha«l, ver moedelijk zouden zij daar zijn waarin de bljj. spelen de minnebriefjes geborgen worden. (Arnh. Ct) De Dordr. Ct. geeft het volgende ver haaltje van een zeer dorstigen brandblusscher: Dordrecht, 15 Febr. Hedenmorgen te circa 11 uur heeft er een schoorsteenbrand plaats gehad iu liet pand D no. 983, in de Vrieze- straat alhier, welke braud werd opgemerkt door den heer P. A. Tenenti, die hem heeft ge- bluscht, door den schoorsteen te dekken ea daarna eenige emmers water te gebruiken." Zwolle. Jl, Woensilag heeft alhier een trefieml sterfgeval plaats gehad. De vrouw van den heer Bramson alhier is gisteren plot seling overleden. Dit echtpaar zou a. s. Zon dag gouden bruiloft vieren, hunne dochter de zilveren en nog eene andere dochter de zooge naamde groene bruiloft. Hilversum. Iu deze gemeente zijn een paar jongens van 14 jaren gear resteerd, die de arm- bus m de kerk, welke iu den muur is gemet seld, hebben bestolen. Moorsson. Gisteren had alhier de begra fenis plaats van den heer P. Regout, Het aautal personen, daarbij tegenwoordig bedroeg ruim 3000. Een expres-trein uit Maastricht- voerde 2000 personen aan. Te Brugge heeft in den nacht van 18 op19 Februari een hevige brand gewoed. Het gebouw van het provinciaal gouvernement waar dien avond een bal zou worden gegeven, is tegen 5 uur in brand geraakt. Ongeveer teil 9Vs ure was me.t den brand meester. Al leen de vleugel van het gebouw, die ter be- vvoniug aan den Gouverneur is afgestaan iff gespaaid. De schade is aanzienlijk, vooral «loorilieu ai hetgeen strekken moest voor het bal, mede verbrand is. Het ventilleercn van gebouwen, dat hier te lande veel te vvenschen overlaat, schynl in het buitenland meer de aandacht te trekken. Volgens het Bulletin de la soeiéte de Mul- housen, is daar op eenige fabrieken het systeem van Manddsie toegepast, dat uitmuntend vol doet. Volgens dit systeem wordt de lucht niet weggenomen, maar versdie lucht ing-perst. Op een werkplaats van 3000 M inhoud werd per uur 9000 M' veische lucht ingeperst, die ver warmd en van het noodige vocht was voor zien de werklieden hadden volstrekt geen hinder van stof of luchtstroomeu. In het op gegeven geval had een dwarsche ventilatie plaats, in de l«mgtc van de werkplaats. JE-«c trmrije statistiek. De Sun tan New- York heeft de moeite genomen, om alle van Juni 1S73 tol October 1877 door de dagbladen bekeml geworden diefstallenafzetteryen en oneeilijkhedenvoor zoover die (in Amerika) zijn gepleegd door personenwelke met de bewaring van andermans geld belast waren, statistisch samen te brengen. Ofschoon het bla«i daarbij enkel de groote lui onder de dieven, d, i. dezulken die meer dan 5000 dol lars stalen, in aanmerking neemt, vult deze lijst toch nog eenige fijn gedrukte kolommen in deze groote courant. liet totaal van het- in boven vermelden tijd gestolen geld bedraagt- meer dan 40,000,000 dollars. Onder de dieven zijn alle mogelijke klassen van de mnatschappij vertegenwoordigd. liet grootste contingent- editor wordt geleverd door presidenten van banken, spoorwegen, spaarbanken, assuiantic- maatschappijenpostmeesters, tolbeambten bankiers en hunne kassiers, staats- en parti culiere ontvangers. Twee sluitende bijzonder heden komen bij deze lijst in aanmerking: de~ meeste misdadigers stalen niet uit armoede of gebrek, en de meeste van deze dieven werden' niet gestraft!

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2