Einneilaiilule Bericliten. ■1^ - SCHIEDAM, don 1 Maart 1878. Wij mogen ons, helaas! met slechts wei nigen, verheugen, dat wij gisterenavond de uitvoering van het Zweedsche Zangers-kwartet bijwoonden, immers wat door dit gezelschap •werd ten gehoore gebracht, mag iuderdnad zeldzaam heeten. De gunstige beoordeeling van de JProtr. Overijsselsche en Zwohche Cou rant, achter het programma, als aanbeveling vermeldmag wellicht sommigendie geen kennis maakten met dit uitstekend gezelschap eenigszins overdreven voorkomen; thans' kun nen wij ten volle instemmen met wat daar gezegd wordt. Glaszuiver, eenvoudig en tot in het kleine nauwkeurig, werd ieder nommer onberispelijk voorgedragen. Wij achten ons niet bevoegd, en het is ook geenszins onze bedoeling, ieder nommer afzonderlijk te bespreken. Het zjj genoeg gezegddat als muzikaal schoon de Nos. 3, 4, Gen 12 tot het beste behooren. DeNoordsche wel nu en dan stugge, doch al tijd edele, ei'nstige en degelijke muziek, kon moeiehjk beter ten gehoore gebracht worden. De baryton en tenor solo's waren keurig en werden door de overige vier uitmuntend be geleid. De eenvoudige, bezielde en gevoelvolle voordracht, de bescheiden forto's en vooral de pianissimo's lokten de aanwezigen herhaald tot applaus uit. Jammer, dat het publiek niet talrijker was, waai toe het ongunstige weder ook -wel aan leiding kan gegeven hebben. Men beklaagt zich dikwijls en soms terecht, dat er in Schiedam wel veel, doch zeldzaam uitstekende muziek te booren valt, en men genoodzaakt is, zich op andere plaatsen daarvoor schadeloos te stellen, doch wanneer inderdaad iets schoons, en voor ieder toegankelijk gegeven wordt, dan schittert het kunstminnend publiek door afwezigheid, Mocht het Zweedsche Zangerskwartet den moed hebben Schiedam nog eens te bezoeken, dan hopen wij, dat een groote opkomst het bewijs zal leveren, dat men ook hier weet te waardeeren,' wat rein, goed en schoon is. Het doet ons genoegen, dat het bestuur der Sociëteit ade Vereeniging", dat den leden reeds meermalen een genotvollen avond ver schafte, er blijkens achterstaande advertentie ook nu weder op bedacht is geweest, het Zweedsche Zangerskwartet voor een concert op Dinsdagavond te engageeren. Voor de Noordpool-expeditie is nog ont vangen: van de heeren Tielemnn en Dros, te Leiden," 100 liter ingemaakte eetwaren in blikken bussen; van den heer P. N. Van Kampen boeken voor de bibliotheek aan boord. Door 243 landbouweis, veehandelaren en 'andere belanghebbenden is tot de Regeering een verzoekschrift gericht om bij het Engelsche Gouvernement de noodige stappen te doen tot opheffing of" wijziging der bepalingen op den invoer van vee uit Nederland. De luiteoanl ter zee 2de klasse C. II. Cornelisscn, opvolger van wijlen den luitenant •ter zee Schouw Santvoott, als aanvoerder der wetenschappelijke Sumatra-expeditie, zal den 8 Maart a. s. met het stoomschip Voorwaarts de reis naar liulie aanvaarden. Tegen de verkiezing.te Zevenbergen is protest aangeteekend, omdat '105 stemmen van de kiezers te Waspik, zonder geteekend proces verbaal ingekomen, toch als geldig zijn be schouwd. Uit het vei slag der verrichtingen van het hoofd-comité van het Roode Kruis in Nederland in de jaren 1875 en 1876 blijkt, dat het getal comitö's van' 121* tot 118 gedaald is. De Npderlambche vereeniging vond wederom een ruimen werkkring, zoo met het oog op den oorlog met Atsjin, als op dien in het Oosten -van Europa. Na herhaalde bespreking heeft het comité een circulaire aan de comité's gezonden, over de wijze van voorbereiding der Nederlandsche vereeniging voor den oorlog. Tengevolge daar van hebben sommige comité's een deel der taak van voorbereiding op zich genomen. Uit de mededeelingen van het centraal- comité te Batavia blijkt, dat de daarheen ge zonden goedeien steeds in goede ordezijn aan gekomen. In Indië bestonden in 1874 een blij vend comité en 3 vooiloopige; op het einde van 1876 waren er 10 comité's, terwijl 33 correspondenten het centraal-comité ten dienste stonden. Van 1 Januari 1875 tot ultimo December 1876isin Indië ontvaugenƒ110,430.03 Op 31 December'76 was nog in kas ƒ40 758.60 Onder de bijlagen van het verslag behoort eene belangwekkende beschrijving van de dezer dagen reeds besproken ziekensloep vau den luitenant ter zee le klasse O. J. Marinkelle, met platen. Genoemde officier, die aan de le en 2e expeditie naar Atsjin met onderscheiding deelnam, heeft een ziekensloep uitgedacht, waarmede het mogelijk wordt zelfs de zwaarst gekwetsten van den wal in de ziekensloep en uit de sloep in het ziekenschip te doen ver- vervoeren, zonder dat dp lijder van zijne lig plaats in een ziekenkot behoeft te worden ver wijderd. Door de welwillende medewerking van den Minister van Marine zal een model der sloep voor de verzameling van het hoofd-comité worden aangemaakt. Het 2V. v. <1. J). heeft een tweetal arti kelen gewjd aan de Vrouwenvraag. 't Wordt tijd zegt het blad dat geheel het wel denkende deel van het Nederlandsche volk zich met de kwestie bezig houde en dat opstellen als Bergopwaarts", door een vrouw, en iOv»r den maatschappelijken toestand van de vrouw" door Vau Houten, (beide voorkomende in de Vragen des Tijds) worden gelezen en tot na denken stemmen. Het aantal huwelijken in hoogere standen neemt af, duizenden vrouwen vinden geen map, die hare toekomst met de zijne vei bindt; het kwaad, dat de prostitutie' sticht, staat, in' huiveringwekkende naaktheid voor ons. Er moet raad geschaft worden. Dichterlijke ontboezemingen over de waarde der vrouw, over de noodzakelijkheid om haar, de zachte, fijngevoelige plant, toch niet aan het ruwe weêr der alledangschc, hardvochtige wereld bloot te stellen, baten niet langer, evenmin jammerklachten overliet treuiige ver schijnsel, dat er zoovelen ongehuwd blijven en aldus ha<e ware bestemming niet bereiken; men moet naar middelen otnzieu, waardoor meisjes uit den fatsoenlijken stand, wier ou ders haar niet genoeg kunnen nalaten om te levenin haar onderhoud kunnen voorzien. Wat tot nu toe is geschied luttele hoogere burgeischolenenkele kweekscholen voor on- derwijzei essen enz. beleekent weinig. De Stnat doet niets en de vooroordeelen wijken niet. Op welke wijze verbetering aaa te brengen is, geeft het blad nog niet aan. In het voor bijgaan wordt er op gewezen, dat vrouwelijke krachten voor het kantoor, voor posterijen en telegrafie te gebruiken waren, terwij! daarbij tevens wordt herinnerd aan hetgeen-in Zwitser land geschiedt, waar de dames, met die function belast, zeer spoedig een man vinden. De slotzin luidt: Heeft de vrouw over zooveel hart te beschikken, kan zij zulk een gezegenden invloed uitoefenen op de verzachting der zeden en het reinigen der gedachten, als de onder vinding dit nu reeds leert, hoeveel meer moet zij dit kunnen doen als zij haar verstand daar bij heeft leeren gebruiken. Maar om dit doei te bereiken moet men een andei en weg inslaan dan haar hoofd opvullen met onbegrepen kennis en dwaze conventioueele regels, die in hel licht der ware wetenschap niet kunnen bestaan. Op de middelen om dat doek te bereiken komen wij nog wel eens terug." Volgens bericht van liet Bureau Veritas zijn in de maand Januari 1878 verongelukt 154 zeilschepenalsvan Engeland'67, Amerika 24, Frankrijk 9, Buitschland 8, Italië 7, Dene marken 6, Noorwegen 6, Oostenrijk 4, Neder land 4, Spanje 3, Rusland 2, Zweden 2, Mexico 1, Portugal 1 en 10 waarvan de natio naliteit niet is aangegeven. Hieronder -"n 13 vermisten. Ia dezelfde maand zijn verongelukt 42 stoom- booten, als: van Engeland 6, Spanje 3, Duitsch- land 1, Amerika 1 en Portugal 1, waaronder 2 vermisten. Door het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland" zijn benoemd tot leden der Commissie om de boter- bereiding en den boterhandel in Denemarken te onderzoeken en daarvan te rapporteeren, de heeren: O. L. Yan Beymp thoe Kingma, voorzitter van het hoofdbestuur en burgemeester van Lemsterland; P. Walma, vice-voorzitter van het hoofdbestuur en veehouder te Oppen huizen, en H. Spasma Fzgrondeigenaar en wethouder vanHaskerland, te Nyehaske. De ïBurlington Fine Arts club" is voor nemens dezen zomer een tentoonstelling te houden van teekeningen van oud-Holiandsche meesters. Twee belangrijke verzamelingen, het eigendom van particulieren in Engeland, en eenige teekeningen van Rembrandt, welke aan den heer Seymour Haden behooren, zijn reeds gesteld ter beschikking van het comité, dat zorg zal dragen, dat slechts echte en uitgelezen werken van de eerste meesters opgenomen worden. Een beredeneerde catalogus zal tegen de opening der tentoonstelling worden uitge geven. Een nieuw 'Pompejï is toevalligerwijze ontdekt in de nabijheid van den berg Gargano, niet ver van Manfredonia. Gevonden werden een oude tempel van Diana, eene prachtige portiek, ongeveer 20 meters lang, en eene on- 'deranrdsche begraafplaats, (necropolis) van eene groote uitgestrektheid. Een groot aantal inscripties werd reeds naar het nationaal mu seurn te Napels overgebracht en daar tentoon gesteld. De ontdekte stad is het oude Sipun» tum, nabij Arninum, door Strobo en| Titus li- vius vermeld. De huizen liggen omstreeks 20 voet onder den beganen grond. De stad verzonk inder.'ijd tengevolge eener verschrik kelijke aardbeving. Het Iuliaansclie gouver nement heeft li- jringen op groote schaal be volen. (Aardrgksk. Weekblad.) Amsterdam. Een makelaar in effecten te dezer stede is in arrest genomen, onder ver denking van verduistering van gelden tot een bedrag vau ruim f 10,000. Nicnvrodlep. Naar men ons bericht, heeft de proeftocht van Zr. Ms. ramtorenschip Ko ning der Nederlanden uitmuntend voldaan. "Wanneer de gelegenheid gunstig is, vertrekt genoemde bodem Zondag aanstaande via Suez naar Oost-Indië. (H. en Nd.-ct.) Kortingen. Alhier worden pogingen aan gewend, om voor de Evangelisch .utherscha gemeente een kerkgebouw te stichten, ruim genoeg om ook de moderne leden der Herv. kerk te kunnen bevatten, die de prediking vau Ds. Mees bijwonen en waarvan eeitang een 40tal tot de I.uth. gemeente zullen overgaan? Delfzijl. Uit deze gemeente wordt dezer dagen een scheepslading gezouten panharing en sardynen naar Engeland verzonden. De prijs van deze in ons land anders zoo goed- koopu vischsoorten is, nu ze, uitvoerartikelen worden, met meer dan 100 pCt. geslegen. Hilversum. Eenige fabrikanten in deze gemeente hebben een goede uitbreiding gege ven aan de wet op den kinderarbeidzy heb ben zich verbonden na 1 Mei 1879 geen kin deren beneden 14 jaren in dienst te nemen die niet behoorlijk kunnen lezen cn«schrijven.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2