Biaiealanlsclie Bericltea. kregen, hebben zij zich tot dentPau gewend, om hem tot andere gedachten te brengen; want Simeoni's benoeming had voor haar de beteekenis, dat de tot dusver door het Vaticaan gevolgde politiek voortgezet zou worden, en dit kwam de Mogendheden in de tegenwoordige omstandigheden niet raadzaam voor. Haar stap bjj den Paus werd door eenige kardinalen ondersteund. Voorts wordt gemeld, zoo het heet van goed ingelichte zijde, dat Leo XIII de kennisgeving omtrent zijne verheffing aan den sKoning van Sardinië naar Turin heeft gezonden. TÜRKIJE. De Sultan zond den 3 dezer per telegraaf uit Konstantinopel zijne gelukwenschen aan den Czaar met den feesteljjken gedenkdag zijner troonsbestijging en sprak daarbij den wensch uit, dat de vriendschappelijke relaties tusschen den Czaar en heup hernieuwd zouden worden. De Keizer seinde nog den avond van den 3den aan den Sultan, om zijn dank te betuigen voor den uitgesproken gelukwensch, hy voegde er bij, dat hij die gelijktijdig ontving met het bericht der onderteekening van den vrede, en dat hij in dien toevalligen samenloop vqn omstandigheden een gunstig voorteeken zag voor de duurzaamheid hunner goede relaties. ENGELAND. Na een langdurig debat werd in het Hooger- huis tot de tweede lezing van de nieuwe bill tot wering der runderpest overgegaan. De be paling op het slachten van buitenlandsch vee. ter plaatse van aanvoer, werd bestreden. Er is daarop een amendement aangekondigd, dat tot een nader debat zal aanleiding geven. De Minister Hardy, in het Lagerhuis de oorlogsbegrooting overleggendeverklaarde dat het leger in uitmuntenden toestand verkeert. De cyfers zijn gesteld op 110,000 man geregelde troepen en 400,000 man hulptroepen. OOSTENRIJK. De Folititche Corretpondens verneemt uit St. Petersburg, dat het bericht van goed in gelichte zijde bevestigd wordt, dat het vredes- tractaat de bepaling inhoudtdat de ratificatie binnen 14 dagen na den dag der onderteeke ning van het tractaat te St. Petersburg moet plaats hebben. SCHIEDAM, den C Maart 187S. Gisterenavond te ongeveer 7Yz uur ontstond brand in de branderij van de heeren J. T. Brandhoff Sc Zn. aan de Buitenhaven alhier die, aangewakkerd door den zuidwesten wind, spoedig zoo in hevigheid toenam en daardoor zulk een omvang verkreeg, dat het geheele gebouw weldra in lichterlaaie vlam stond en ook de beide belendende perceelen had v aangetast. Zooals trouwens altijd het geval is, waren de autoriteiten en de brandweer met den vereischten spoed op de plaats des onheils egenwoordig, en is het aan hunne voortvarend heid en doeltreffende maatregelen, die met den meesten lof verdiepen vermeld te worden, te dankendat de belendende panden geen noe menswaarde schade bekwamen en dat de brand, hoe vreeselijk hij zich ook liet aanzien, tot de branderij beperkt bieef. De 9 spuiten, die waren aangerukt, waarvan No, 2 het eerst water gaf, bleken voldoende om den brand binnen een paar uren tijds in zooverre te beteugelen, dat alle gevaar geweken was. Langs, de Buitenhavendoor de weerspiege ling in het water en de verlichting der panden gan den overkant; maar vooral aan den Rot- terdamschen dijk, van waar men den bi and jn;(al zijn omvapg kon waarnemenleverde /hyv.aan„>de taliob|||>toeschouwers een treffend en indrukwekkend schouwspel, te meer, door dien het brandende graan bij myriaden vonken, gedreven door den win(d, zich door het lucht ruim verspreidden. De vermoedelijke oorzaak van den brand zou, naar wij vernemen, zijn toe te schrijven aan het niet sluiten van een der gaskranen, terwijl de meter niet was afgesloten, waardoor het ontsnapte"" gas, door het vuur onder den ketel aanwezig, ontvlamde. De branderij met toebehooren was verzekerd bij de te Tiel gevestigde assurantie -maatschappij. Een paar personen zijn in de Buitenhaven geraakt, doch werden spoedig geholpen en kwamen er met een nat pak en den schrik af. De leden van de Sociëteit de Vereeniging met hunne dames maakten gisteren avond in groc ien getale gebruik van de gelegenheid hun geschonken tot bijwoning van het Concert ge geven door het Zweed«che Mannenquartet. De gunstige opinie omtrent de voordrachten dezer heeren is door hun vernieuwd optreden in allen deeie bevestigd enkele nummers werden door hen welwillend gebisseerd. Dat reeds in de eerste afdeeling het tromgeroffel, dat »brand" verkondigde, den zang accompagneerde, was voor velen een onaangename verrassing, maar had overigens weinig gevolg, daar behalve de autoriteitenwier plicht hen riep waar het gevaar was, verreweg het grootste gedeelte der aanwezigen zich bleef verlustigen in dit zeldzaam zuivere, welluidende gezang. De Staats-Courant bevat de volgende opgave van de op 28 Febr. 1878 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam26,417,000 kilogr. Rotterdam10,270,000 Schiedam Dordrecht Middelburg Totaal 36,687,000 kilogr. De heer F. J. Heineman, predikant bij de Hervormde gemeente te Kethel en Spaland, is als zoodanig beioepen bij die gemeente te Almkerk en Emmikhoven, en ontving toezeg ging van beroep naar Alblasserdam. 1 Het Ministerie van Koloniën maakt in de Staatscourant een staat van nalatenschappen openbaar, afkomstig van burgerlijke ambte- naien en van gewezen militairen, berustende bij de Weeskameis te Batavia, Samarang, Soerabaya en Amboina, waarvan de saldo's als minder dan f250 bedingende, ingevolge Konink lijk besluit van 24 November 1849, no. 81, door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en. ontvangen bij het Ministerie van Koloniën in Nedeiland, De uitkeering eener nalatenschap zal, wanneer sedeit het open vallen daarvan geen drie jaren zijn verloopen, niet eerder geschiedendan nadat vau het Indisch Bestuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geen schuldeisehers bij de be trokken Weeskamer hebben aangemeld en het .Departement van Koloniën tot de be tali ug van het saldo kan oveignan. Ook bevat de Staatscourant een staat van nalatenschappen van manschappen der Konink lijke Nedei 1. Marine en vau het korps Mari niers, die in den loop van het jaar 1876 zijn beschikbaar geworden en niet door de erfge namen opgceischt. Aan de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen, als: lo. Om den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortel- suikerfabriekanten op nieuw te verlengen met één jaar. 2o. Houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op deu wijn. Daaibij wor- deD in wetsvorrn in hoofdzaak bestendigd de bestaande veroideningen, waai van de doelma tigheid is gebleken. De Miuister van Koloniën heeft ingediend een wetsontwerp tot verhoogiug der Indische begrooting met ruim 5 miltioeu, als: lo. voor den aanleg en de voorbereiding van de exploi tatie der ontworpen spoorwegen Buitenzorg— Bandong—Tjitjalengka en MadioenBlitar Sidhoardjo; 2o. voor uitgaven benoodigd voor de voorbereiding, der invoering met 1879 van eene personeele belasting en het patentrecht; 3o. voor de verhooging der kosten van bezet ting van Atchin met 2' 3 millioen. Tot dek king dezer verhooging stelt de Minister voor, de bijdrage van het vorige jaar aan de rijks middelen niet uit te keeren en de vermoede lijke saldo's dientengevolge van den. dienst van 4877 toe te voegen aan de middelen van den Indischen dienst voor 1878. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben, naar aanleiding eener opdracht van de Provinciale Staten, voor eenigen tijd aan den Koning een adres gericht, met verzoek dat wettelijke maatregelen^ worden genomen ter bescherming van de insectenetende vogelen. De Minister van Justitie en die van Wateistaat enz. hebben hierop te kennen gegeven, dat zjj het gevoelen deelende, dat bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige dier soorten wénschelyk is op het voorstellen van maatregelen ter voorziening in deze be hoefte bedacht zijn. Naar gemeld wordt, 'heeft de Regeering besloten tot oprichting van een leerstoel in de pharmacie aan de ryks-universiteit te Gronin gen. Het aantal pharmaceuten aan die univer siteit is grooter dan dat te Leiden eu Utrecht, De benoeming van een hoogleeraar in dit vpk zal eerstdaags plaats vinden. De Haagsche kroniek der Qron. Ct. be vat 0, a. het volgende: Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M, den Koning verneem ikdat zware hoofdpijn H. D. in de laatste dagen bij;ven kwellen, doch dat de verkoudheid, waarvan ze het ge volg zijnby na geheel is geweken. De Minister van Ooi log, die sedert geruimen tjjd reeds aan, „verzwakking..yap zjjn gezichts vermogen Ijjdt, heeft dezer dagen eene operatie ondergegaan die aanvankelijk de beste resulta ten heeft opgeleverd. Toch heeft de heer de Roo zijn arbeid verricht en zich met de dage- lyksche zaken van zijn departement bezig ge houden. Ouder anderen heeft hy de benoeming van een opvolger des afgetreden gouverneurs der militaire academie tot onderwerp van een nauwgezet onderzoek gemaakt, en het .schijnt nu vast te staan, dat kolonel Pfeiffer als zoo danig zal optreden. De voordracht daartoe ligt, naar men mij zegt, gereed. Door nu wijlen den heer J. Van der Feltz, rustend predikant te Arnhem, is een bedrag van f 5000 gelegateerd aan de ver eeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers der reederjjen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. De voormalige directeuren der Nederi, Suikerraffinaderij II. I. F. Munzebroek en H. C. Cruijo zijn door de Arrondissemeuts-recht- bank te Amsterdam vrijgesproken van de be kende aanklacht wegens misbruik van ver trouwen. Op een bevolking van 3,865,456 zielen, op lo Januari 1877, telde Nederland 115,560 kiezers, of 299 op de 10,000 zielen. Het getal der meerdeijarige mannelijke Nedei landers be droeg 975,500, van wie dus ongeveer 12 pCt, kiezers zijn. YlnanUngeu. Maaudagmorgen sprong een stoompijp aan den stoonimcehnolen de Maas al hier. De machinist, die in de machinekamer was, zocht aan den outsnappenden stoom te ontkomen, door een raam aan de havenzijde der fabriek. Door een ongeluk viel hij evenwel van dat(iuam in het water na eerst nog met deu havenkant in aanraking te yijn geweest, waaruit hij evenwel zonder veel moeite gered werd. (Nbl. v. VI. enz.) sgssss—

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2