TïïÏÏflïailscïË Berichten. B X ELAN I>. To Alexandria houdt men algemeen het er voor, tint de commissie van enquête naar den toestand der Egyptische financiën benoemd is en dat een besluit der Regeeiing spoedig do namen der benoemden zal bekend maken. Ongeveer een millioen canlars suiker zijn door de Itegeering verkocht. Op de rijkswerf te Woolwich stortte "Woensdag een gebouw in. Een dertigtal werk lieden bekwamen lotsel, sommige zeer ernstig- Blijkens nadere berichten hebben niet 35 doel» 44 mannen en knapen bij de mynont- plolfing nabij Bolton het leven vei loren. OOSTENBIJ K. De begroolirgs-commissie uit de Oostenrijk- schc delegatie heeft met 4-1 tegen 9 stemmen het volgende voorstel van den gedegeleerde Schaup aangenomen: »Yoor het geval de ver dere ontwikkeling der gebeurtenissen in het Oosten, t( t handhaving van de eerste belangen der Monarchie, du mobilisatie van 's Rijks strijdkrachten onvermijdelijk maakt, wordt het gemeenschappelijk Ministerie gemachtigd orn, in overeenstemming met de beide Regeeringen, de noodzakelijke uitgaven te doen tot een be drag van hoogstens GO millioen." De gcdele-r geerde Sturm, die zich tegen het toeslaan van het krediet verklaarde, gaf zijn voornemen te kennen eene conclusie van de minderheid der commissie aan de delegatie aan te bieden, bij ■welk denkbeeld de afgevaardigde Ilerbst zich aansloot. ITALIË. De Koning verleende den president van den Senaat het kruis der Annunciada-ordc. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL Zitting van 15 Maart. In (leze zitting is ingetrokken liet wetsont werp, houdende bepalingen tot vervoer enz. van onontplofbare zelfstandigheden. Na de aanneming van het ontwerp wijzi gende den staat bij de wet, waai bij wordt geregeld het rechtsgebied van het hol te Am sterdam. kwam aan de orde het wetsontwerp houdende vaststelling van het slot der Indische .rekening over 48Ü7. De hoeren Wintgens, Corver Hooft en Verniers Van der Lorff zetten uitvoerig hunne bezwaren uiteen tegen de goed keuring door de Kamer, vermits door de Regee ring zelve de juistheid der cijfers niet kon worden verzekerd en zooveel onregelmatigheden in het financieel beheer waren waar te nemen. De lieer Wintgens schreef veel toe aan de comptabiliteitswet zelve. De lieer Ven iers Van der LoeiT echter bestreed dit. De Minister van Koloniën wees op veel wat tot vergoelijking der handelingen in Indië kon strekken, en op de onmogelijkheid eene juistere tekening aan te bieden. Het ontwerp werd echter verworpen met 37 tegen 25 stemmen. Aangenomen werd het ontwerp tot aanvulling van het Indisch Regeerings reglement. Voorts werd eeue viij uitvoerige discussie gevoeid over het ontwerp tot onteigening voor den spoorweg NijmegenVenlo, dal ten slotte werd aangenomen met 52 tegen G stemmen. Ingekomen zijn een ontwerp tut veiliooging van hoofdstuk VIII der stnatsbegi outing en een tot goedkeuring der overeenkomst met de ilol- landscbe Spoorweg-Maatschap pij, voor de ont eigening van den spoorweg Amersfooi tNij megen. l)oor den lieer De Casembroot werd verlof gevraagd en verkregen om den Minister van Koloniën op een muteren dag te iuterpelleeren OVt het administratief- en lechterlyk beheer va i Suriname en «ver de maatregelen, door de Regeering te nemen, ten behoeve der ïieger- bevolkmg aldaar. Op Maandag a. s. zal liet sectie-onderzoek der ondei wijs wet aanvangen. Enquête longziekte, liet Ina.ste gedeelte van het verslag der Com missie \nn Enquête omtrent de besmettelijke long ziekte onder liet rundvee is thans rondgedeeld, gevolgd door de opmerkingen der Commissie zelve, als nlgemecne indruk van do verhonren. Dat stuk, waarvan de conclusie vroeger reeds is medegedeeld, is zeer uitvoerig en blijkbaar met veel zorg bear beid. De rubriek Xlt over bet zoogenaamde S po o- 1 ingdistrict in Z.-Ilollaml luidt als volgt: De indruk, dien de commissie door du gehouden enqufcto omtrent dit deel des lands, wat do long ziekte betreft, verkreeg, was hoogst ongunstig. De ziekte liecrsclit daar voortdurend in sterke mate. Het district kan niet anders dan als een gevaar lijk brandpunt van besmetting beschouwd worden en zoo hot dit is, zal het wel vooral daaraan toe te schrijven zijn, dat do wet van 1870 er niet wordt toegepast. Het Staatstoezicht begrijpt onder bet spoeling district enkel do gemeenten Schiedam, Vlaardinger- Ambaeht, Schiebroek, Kcthei, Overschio en Deifs- liaven, omdat daar voornamelijk do vetmesterijen van het voe, vvolks hoofdvoedset de spoeling dor branderijen is. gevonden worden. Daarop alleen is ilus do ontheffing der wettelijke bepalingen, waar van hier sprake is, toepasselijk. Er zijn och tor zoogenaamde spoelingboeren ook in andere Zuid- Ilollandscho gemeenten, met name in den omtrek van Delft. Op dezen, waaronder er zijn, die insge lijks veel van de long/.iekto lijdon, wordt de wet van 1870 toegepast, ofschoon il:m ook wol licht niet altijd met do vereisebto volledigheid of gestreng heid. liet bedrijf van don veehouder, die zijn vee voornamelijk met spoeling voedt, beeft dit eigen aardigs, dat gestadige verwisseling van vee daarvoor noodzakelijk is. Na een drietal maanden zijn dikwijls op die wijzo gemeste runderen geschikt geslacht te worden en moeten zij door ander van elders aangebracht vee vervangen worden Werd die gostadige verwisseling van vee belemmerd of belet, dan zon, naar de verklaring der deswego geboorde getuigen, het bedrijf niet meer met voor deel uit te oefenen zijn. AVildo men, zoo beweer den zij, bij bet voortdurend heorschen der long/.iekto in de bedoelde streek de bepaling handhaven, dat niet slechts het eerste aangetaste rund wordt afge zonden! en afgemaakt, maar dat ook al do overige vanden stal of van den koppel verdacht verklaard wor den, zoodat geen vervoer van dio verdachte runderen kon plaats hebben en aan den anderen kant in den be smetten stal of koppel geen nieuw vee kon worden aangebracht, de vetmesterijen zonden ep den tcgen- woordigen voet niet kunnen blijven staan on do branders dientengevolge met opzicht tot don afzet van spoeling groote sthade lijden. Op den aandrang van deze belanghebbenden heeft dan ook du Regeering of het staatstoezicht in bet spoelingdistrict nagenoeg alle belemmerende wettelijke bepalingen opgeheven althans met toegepast. Da voorgeschroveno dade lijke aangifte van verschijnselen van besmettelijke ziekte wordt niet gedaan en bet onderzoek van den districtsveearts niet afgewacht; de onmiddel lijke afzondering heeft niet of niet regelmatig plaats; verdachte runderen zijn er eigenlijk niet, in zoo verre als zij niet gemerkt worden en er op liet vervoer daarvan geen toezicht wordt ge houden; voor ontsmettings-maatregelen wordt niet gezorgd, tenzij dit door den belanghebbende z.elven uit eigene beweging gescliiedo. Dikwijls wordt de plaats van een als aangetast verwijderd beest da delijk weder door eon ander, van elders aangevoerd, vervuld, zonder genoegzame ontsmetting van den stal, waar liet aangetaste rund gestaan heeft. Van de verplichte ineming der verdachte runderen zijn de veehouders bij eeno vroegere ministcrieele aanschrijving onthoven Waar dio inenting in het spoelingdistrict geschiedt, heeft zij plaats, omdat do veehouders daarin een voorbehoedmiddel zien, en dus uit eigene beweging. Geen andero voor zorgsmaatregel is in het spoelingdistrict in werking dan dat de veehouder wanneer hij bij een stuk vee sporen van longziekte ontdekt of daaromtrent twijfel koestert, en dientengevolge tot het doen slachten van dat rund wil overgaan, die slachting niet iiiinr willekeur kan plaats hebben. Hij is verplicht het rund naar daarvoor thans aangewe zene slachtplaatsen te doen vervoeren, die zich to Schiedam, Overscliie en Delfslmven bevinden, on heeft voor de overbrenging een door den burge meester of van zijnentwege afgegeven vervoerbiljet noodig. Er is dus althans oonig toezicht op het overbrengen van dat zieke voe naar de slacht plaats; maar aan onderzoek, uit welken sta! ol' van welken veehouder die longzieke runderen af komstig zijn, schijnt niet gedacht te worden. Vol gens eene der afgelegde verklaringen zijn in bet nfgeloopen jaar in eene der drie slachtplaatsen ruim 700 runderen geslacht en in eene andere niet minder. Daaruit alleen laat zich reeds afleidt n, hoe menigvuldig de gevallen van longziekte to Schiedam en omstreken steeds voorkomen. Een I brander uil Schiedam verklaarde trouwens, dat, volgens bij hem onlvnngene staten in 1870 en •1877 in het spoelingdistrict dagelijks ongeveer twee bekend geworden gevallen van besmettelijke long ziekte waren voorgekomen, terwijl, volgens hem, hot aantal der onbekend gebleven gevallen zich niet wel berekenen liet. Niet eens sclnjnfc do maatregel der slachting in eene bepaalde slacht plaats en dus de overbrenging onder zekere voor- I I zorgen met do noodige gestrengheid gehandhaafd j to worden. Meer dan een der getuigen sprak van het voortdurend bestaan van particuliero slacht huizen van longziek vee in hot spoelingdistrict. Het overbrengen naar de aangewezen slachtplaats geschiedt door gewone openbare middelen van vervoer, dio, zooals vroeger reeds werd aanga- merkt, niot ontsmet worden. Moer dan een der getuigen schatte de sterkte van don veestapel in het spoelingdistrict in zijn ruimeren omvang en dus in den omtrek van Schiedam, Vlaardingen, Delft en Rotterdam, op 15,000 stuks, voor verre liet grootste gedeelte slachtvee. Men geloofde niet dat zich daaronder 1000 kalfbeesten of melkkoeien bevonden. Die opoenhooping van voe in eene betrekkelijk beperkte ruimto moet reeds, als een maal de longziekte daaronder beorscht, voor de verspreiding der besmetting bedenkelijke gevolgen bobben. To meer zijn zulke gevolgen te vroezen omdat blijkbaar warme stallen en sterke voeding het zicktoprocos levorderen. Maar liet gevaar is grootcr, omdat de veestapel van hot spoelingdis trict driemaal 's jaars verwisseld wordt on men dus eigenlijk hier jaarlijks met 45,000 runderen to (loon heeft. Do besmetting in liet spcolingdistriet wordt ook daardoor gevoed, dat de veehouder elders, ja zelfs, zooals mon zich uitdrukte, in al de provinciën, als hij bij een zijner runderen sporen van long ziekte ontdekt en hij dus vrees koestert, dat zijne ovcrigo runderen de ziekte onder do leden hebben, deze naar do markt te Rotterdam of ook to Delft brengt en daar aan een zoogenaamden spoeling- boor verkoopt. Zoodoende wordt daar uit besmette stallen elders do ziekte onderhouden. Aan den anderen kant heeft er gestadig uit hot district uitvoer van runderen, die. waar de wet wordt toegepast, als verdacht vee worden beschouwd, naar do veemarkten van Rotterdam, 's Gravenlmgc, Le'den, Amsterdam, enz. plaats. Dat vervoer ge schiedt in den regel met nimmer ontsmette spoor wagens. Do nadeeligo gevolgen, die uit een en ander moeten voortvloeien, worden, naar men verzekerde, gematigd door bet toezicht, 't wolk op de vee markten gehouden wordt, wel niet of niet altijd door districtsveeartsen of hunne plaatsvervangers, maar dan tocli door keurmeesters van gemeente wege aangesteld, die echter alleen uit liet oogpunt der volksgezondheid de keuring doen. Zoo word door den districtsvee irts te Barendrecht medege deeld, dat vroeger wol eens op do veemarkt te Rotterdam honderd zitke runderen konden worden gozien, maar dat so lort het bestaan van eeno gemeente-verordening, volgens welke als een rund aan do markt komt. omtrent welks gezondheids toestand de allerminste twijfel bestaat, dc eigenaar met f25 boete gestraft wordt, niemand het durft wagen om op de genoemde markt vee to brengen, 'twelk slechts eenigermate blijken draagt van ziek te zijn. Intusschen meende meer dan één der getuigen, dat op de Rottordamsclu: veemarkt runderen voor komen van veehouders, op wier stallen do long ziekte werkelijk beorscht, terwijl een burgemeester uit het Westland bijzonderheden tncdedceldo om trent bet keepen van een os op do Rotterdamscbo markt door een Haagsc.hen slachter in het voorjaar van 1870, welke os latér bij bet slachten bleek longziek to zijn, zooals de kooper reeds dadelijk bad vermoed, zooilat bij met een beling van schadeloosstelling, indien liet vermoeden gegrond bleek, den koop bad gesloten. Er werd uitdrukkelijk bijgevoegd, dat dit beest per spoor was vervoerd en dus in aanraking kon gekomen zijn met vee, niet voor de slachtbank bestemd. De district.svceatts tot wiens kring tlmns bot spoelingdistrict behoort, ging vorder. Hij zeido te weten, dat te Haarlem, te Gouda, to Rotterdam on iu dun 1 laag longzieke koeien geslacht, waren, die van Schiedam kwamen. Do toestand van bet spunlingdistrirt is daarom te bedenkelijker, omdat een groot deel van hot daar gemest slachtvee naar buitenslands, vooral ook naar Engeland, wordt uitgevoerd Om zooveel mogelijk te walsen dat onder bet naar Engeland uitgevoerde vee zich geene, zieke runderen bevin den. zijn volgens hot Koninklijk besluit van 28 Mei 1871 (Stltl. nn. 42) van gnuvernomentswege veeartsen aangesteld, die op hot te Rotterdam in do stoombooten in te laden vee toezicht honden en ook van de zijde der stoombootmaatschappijen eeno belooning genieten. Er is bij de enquête geen stellig blijk voorgekomendat dit toezicht thans niel naar belmoren wordt uitgeoefend. Wel word dit door eun der getuigen met aanvoering van I feiten, beweerd, er bijvoegende dat van de uitge voerde runderen niet weinige in den zin der wet verdacht zijn. In Engeland schijnt men slechts zeer zeldzaam klachten te hebbendat daar van hief longziek rundvee wordt aangevoerd j hetgeen mis schien ook daarmede samenhangt, dat sedert eenigen tijd nl de in Engeland por stoomboot aangevoerde- runderen, binnen een zeker aantal uren na do aankomst, op een bepaald punt, te Deptford, ge- slacht worden. Alleen dus van don aanvoer vam

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2