SesisnfÉe Berlcliten. is, opgegraven dé'geraamten van zeven lijken, zonder kisten, njet^de voeten aan elkander liggende. Vermoedelijk heeft men hier to dénken aan een overblijfsel uit overouden'tijd, misschien uit het tijdvak dep Spaansche overheersching. Blijkbaar waren""'het"* geraamten van mannen van jeugdigen leeftijd. Een loteiing uit de gemeente M., die vrijstelling van den dienst der militie had ver zocht op grond van slecht gezicht, was dezer dagen voor den militieraad verschenen, om door de deskundigen te worden onderzocht. Telkens wanneer hem een andere bril werd opgezet, deed een der doctoren hem de vraag of hij daardoor lezen kon; doch steeds luide het stereotiepe antwoord; sNee meneer,'k ken niks 7ijn." Eindelijk volgde de viaag- nMaar vrindje, kun je wel lezen?" en na het; »Nee. schrieven en lezen heb 'k nijt geleerd," werd hem, op z'g'n verzekering heel goed speelkaarten te ken nen, op eenigen afstand een kaart voorgehou den. Dadelijk riep onze bijziende recruut: »Boeten acht!" en onmiddellijk volgde ook de uitspraakaAangewezen voor den dienst P Rotterdam. Om het standbeeld van Eras mus te dezer stede is een breed en verhoogd voetpad gelegd, waardoor het beter uitkomt in zgn omgeving van kramen en uitstallingen. Delft. Door den inspecteur van het ge neeskundig Staatstoezicht is verklaard, dat de mazelen in deze gemeente epidemisch voor komen. SedPit Januari jl. zijn door die ziekte aangetast '183 kinderen. Utrecht. Naar rnen verneemt, zal binnen t enkele dagen de hoofdcommissie voor de Unie- herdenking alhier bijeenkomen. In die verga dering zal waarschijnlijk behandeld worden het plan van een op te richten geiienkteeken. Z. K. H. Prins Hendrik zal, naar wij verne men, de vergadering presideeren en liet mid dagmaal gebruiken ten huize van den commis saris des Konings;. Nijmegen. De erfgenamen van den in den nacht van dl/12 Maait jl. in de Boddelstraat alhier vermoorden heer Van Veerssen, hebbén iseene premie van duizend gulden" uitgeloofd aan'dengene, die den dader of daders van dien moord weet jaaé t te wijzen, of zoodanige inlich tingen weet té "geveu, dat daarvan de aanhou ding van den dader of daders het gevolg is. Arnhem. In den Nljenoord onder deze gemeente is Woensdag namiddag een wissel- wachter zoodanig met den sneltrein in aan raking gekomen,- dat hem-het hoofd van den romp werd gescheiden. De ongelukkige laat een vrouw met 6 jeugdige kinderen achter. Waalwijk. Het zoogenaamde chagrijnleder is, zooals ieder weet, een product uit Duitsch- land. In ons land heeft riien tot dusverre op verschillende wijzen getracht dat leder na te maken, evenzoo-mokveriakt leder en gekleurde bazanen docli steeds zonder gunstig gevolg. Het buitenlandvooral Duitschland eu Enge land spanden in kwaliteit altijd de voorkeur. Thans heelt de toenemende energie onzer fa brieken en looierijen een proef genomen met runrierlmidenals chagrijnleder op te werken, speciaal voor dames- en heerenwerk. Dit pro duct ziet er pinchtig uit en kon wel eens een artikel worden, dat den buitenlandschcn fabri kanten gmote concurrentie aandeed. Nieuwe proeven worden genomen. De Londensche metselaars hebben eindelijk goedgevonden den arbeid te hervatten. Nu zij weer werken willen, hebben er echter een 500 geen werk Kunnen bekomen. Hunne we-kstnking duurde twee en dertig weken, en beeft aau de leden van huu bond 1 7~ ongerekend de gelden, die zij van andere bonden ter ondersteuning ontvingen een 30.000 p. st. gekost. Aan den anderen kant moeten de patroons eeu 10,000 p. st. hebben ten koste gelegd tot het aanwerven en »im porteereu" van werkvolk uit de provinciën en uit DuitschlandItalië en Amerika. Voegt men bij deze sommen de veler hande andere schadeposten, door deze werk staking veroorzaakt, dan mag men het totaal verlies gerust op een 60.000 p. st. schatten. Den', 20 dezer werd het huwelijk vol trokken tnsschen Hannah de Roih«ehil(l en graaf Rosebeny te Londen. Eerst werd het bunrerliji huwelijk voltrokken en daarna had in Christ Church de godsdienstige plechtigheid plaats. De bruidegom gaf aande bruid een kroon, haarkam en collier van briljanten, een collier van paarlen, fraaie oorringen en 4 prach tige gouden ringen met robijnen ten geschenke eu bovendien een bonbonnière en een waaier, die, naar men zegt, aan Marie Antoinette be hoorden. Nog kreeg de bruid diamanten van de Rothschilds en een fraaien ring van graaf Beaconsfield. De Prins van Wales zond den bruidegom eeu antieke kleerenfast, vroeger, naar men"'zegt, het eigendom van bodewijk XVI en Tyrwhitt, Roseberry's getuige, een cigaretten- koker van massief goud. Dezer, dagen deed eeu voormalig koffie- huisbediende zijn debut ais zanger in de Pariiscbe Opera. Hij trad op als Arnold in de Ouillaume Teil en ondervoed veel bijval. De man, in wiens loopbaan zulk een merkwaardige omkeer plaats greep, heet Sellier. De bekende schrijver Edniond About trof hem toevallig in eeu estaminet aan, hoorde dat hij een prachtige tenor-stem bezat en wist hem op het Parijschc conservatoire geplaatst te krijgen. Thans heeft hij een schitterende toekomst voor zichte meer daar hij het verlies van den zanger Duprez met zijn vermaarden nut de poitrine" kan vergoeden. Te Laeken heeft" verleden week zekere vrouw Antheunus getracht hare vier kinderen te vergeven met zuringzout in koffie. Drie dei- kleinenmeisjes van vijf, zeven en elf jaar, zijn bezweken. Men helt er.toe over, aan te nemen dat hierbij monomanie in bet spel is daar er geene denkbare reden voor den moord is aan te voeren en het gezin altijd iu vrede en eensgezindheid geleefd heeft. De begra fenis der kinderen heeft Zaterdag plaats gehad. De kistjes, met witte lakens overdekt, werden door meisjes van den leeftijd der overledenen gedragen. De gemeentelijke overheden, al de schoolkinderen inet hunne onderwijzers en een groot aantal belangstellenden volgden den stoet. De vader, Joseph Antheunus, een werkman, trad achter de dragers, met een negenjarig zoontje, 'dat mede van het vergif gebruikt had, doch hersteld wa«, aan de hand. Aan hunne snikken paarden tal van vrouwen en moeders hare traneu. De droefheid was algemeen en moet aandoenlijk geweest zijn om aan te zien. De moeder, die zelve van haar giftdrank gedronken en mede ernstig gevaar geloopen heeft, is aan de beterhand. Zij heeft het sterven der kleinen in het gasthuis met volkomen onverschilligheid aangezien. Men denkt te eer aan eene vlaag van krankzinnigheid, daar zij vele jaren geleden en ook nog verleden jaar zonder eenige be kende reden pogingen tot zelfmoord gedaan heeft. De Ballon captif van Gifiard. Zooals men zich zal herinneren heeft Henri GifTardde bekende uitvinder van de alge meen in gebruik gekomen injoeteurs voor het voeden van stoomketels, het plan inet een grooten ballon Captif de bezoekers van de Parijsche tentoonstelling in de gelegenheid te stellen een gedeelte der stad a vol d'oiseau te bezichtigen. Teiwijl gewoonlijk luchtballons met lichtgas gevuld worden, zal voor deze de veel lichtere waterstof''fgebi uikt worden. Door een bijzondere bereiding der waterstof is het moge lijk geworden haar tegen denzelfden prijs van het Parijsche lichtgas te leveren. Terwijl de voor hetzelfde doel dienende ballon tijdens de tentoonstelling in 1867 slechts een inhoud van 5000 kub. Meter had en niet hooger dan 250 Meter steeg, zal deze een vulruimle van 20,000 kub. Meter hebben eu zich met vijftig personen tegeljjk" op eeu hoogte van 500 Meter kunnen verheffen. Heeft de ballon het hoogste punt bereikt, dan wordt hij door een stoommachine van 200 paai den kracht weer naar bene len ge trokken. In uc afgoloopen week heeft een treurig voorval een diepe" ontroering teweeggebracht in de gemeente Tredez. Een visscher begaf zich met zijn 2 zoons in een klein bootje tiaar een naburige rots om zeegras te verzamelen. Bij de rots aangekomen, ankerden zij en gingen aan den arbeid. Toen de boot geladen \va«, keerden zij terug, doch ongeveer halfweg zijnde, sloeg hun vaaituig om door een zwa.o golf. Alle 3 vielen ,in zee, doch daar zij zwemmen konden, poogden zij het nabijzijnd punt, de rots, te bereiken. De vader, door een golf ge holpen slaagde er in. zich er aan va«t te klemmen, eenige oogenblikkcn daarna ook de oudste zoon, doch de jongste woistel'de te ver geefs tegen (Ie hem overstelpende haren. Door broedei liefde gedieven, wierp de oudste zich op nieuw in zee om zijn broeder te redden. Hij zwom naar hem toe, plaatste hem op zijn rug en trachtte aldus beladen naar de boot te zwemmen, die in de nabijheid ronddreef. Reeds ware;i de beide bloeders dicht bij de boot en waanden zij zich gered, toen een schuimende golf Imn scheidde. Dit was een oogenblik van vreeselijke angst voor den vader, die als on machtig toeschouwer op de rots stond. Hij zag zijn jongstra zoon nog «enige oogenblikken worstelen om den reddenden broeder te be reiken. Dit .gelukte; met de kracht der wan hoop kleiinlqthij zich aan Item vast en daai- door juist hinderde hjj hem in zijn bewegin gen. Nég enkëfé oogénblikken. eu de woeste zee telde 2 ilffers meer. i In de boeken verzameling der Imngeschooi te Caracas bevindt zich een merkwa irdig werk een muzikale compositie van den monnik Joanne Navano. Het werd iu '1604 te Mexico gedrukt ca is vermoedelijk het eerste toouweik, dat in Ao erika het licht zag. Graaf Eurenberg, vroeger vertegenwoor diger van Hessen te Parijs, bekend als een onvermoeid verzamelaar van autographeu, vroeg eens aan prins von Bismarck om een enkel woordje in zijn album te schrijven. De tegen woordige Rijkskauseiier voldeed na eenigej. weifeling aan dit verzoek. Op het blad, waarop; hij zou schrijven, las men reeds eenige regelen, De eerste strophe wus van Guizot »Mijn lang léven heeft mij twee wijfb grond regelen geleerdde eerste, om veel te vergeven de tweede om nooit iets te vergeteu!" De heer Thiers had daar onder geschreven ïletwat vergeetachtigheid zou de oprechtheid van de vergiffenis niet schaden." Prins von Bismarck voegde er nu het vol gende bij ïWat mij betreft, ik heb geleerd veel te vergeten en te hopen dat men mij veel ver geven zal." Er liggen drie levensgeschiedenissen vau be roemde mannen in deze drie woorden. In de Heeres-Zeilung woidt het navol gende uit liet oogpunt van natuurlijke historie zeer opmerkenswaardig feit vernield Toen het hoofdkwartier van don Grootvorst troonopvolger zich in Schirokoi aan de Lom bevond, vingen eeuige bedienden san den Groot vorst een jongen adelaarnamen hem van kwartier naar kwartier mede, verpleegden hem uitstekend en zorgden zelfs op de moeilijkste reizen en marschen voor zijn ondeikomen.'Met den groei des adelaars na^ook zijn aanhan kelijkheid aan zijn weldoeners toe. Aanvankelijk werd hij vastgehouden of opgesloten. Toen men evenwel bemerkte," dat hij, zelfs vrijgelaten, het hoofdkwartier niet verliet of na korte af wezigheid steeds' weer daarheen teiugkeerde tot dezelfde lieden die hem gevangen genomen en verpleegd hadd-n, gaf men hein geheel de vrijheid. Hij was aan het oorlogsleven zoodanig gewoon geraakt, dat wapengekletter en de donder van geweer en kanonvuur hem niet meer deden schrikken. Integendeel, gedurende het gevecht verhief hij zich koen in de lucht en keeide, zoodra alle* rustig was, weer naar zijn bevriend hoofdkwartier "terug. Natuuilijk wordt hij bijzonder gt-ëprrl; het dier is dan ook zoo tiotsch dat alles voor hem ruimte moet maken ah hij goedvindt ergeoa.op een stoel of bank plaats te nemen. Een'^eder, zelfs de Giootvoist, bewijst hem een zeker respect. Ouder het opschrift II e t il a 1 des doods, leest men in Het Vaderland het volgende» Door een Russisch officier is de verandering beschreven, welke de oorlog in het arme Tundja- dal, dat vroeger den poëtisch en naam droeg van sdal der rozen," heeft teweeggebracht. Het was er in vroeger jaren des zomers een waar paradijs. Te midden van het gebergte, waarop men er naar alle zijden een prachtig uit zicht heeft, strekte zich het dal uit als een groen met duizendo rozenbedden doorwerkt tapijt en leverde een verrukkelijken aanblik op. De heldere wateren van de Tundja en de Kasan vloeiden in grilligen loop door dit sUioone oord te midden dezer schilderachtige natuur verhief zich het stadje Kasanlijk met zijn slanke minarets en witte huizen, terwijl verderop het liefelijke Eslri Sagra het oog van den reiziger bekoorde. Wat is er thans van dat rozendal overgebleven "Vroeger stegen er heerlijke geuren uit op en ver vulden den omtrekthans verspreidt het aller- wege een vreeselijk bedorven lucht. Ofschoon de lente nadert, wordt men daaraan door niets her innerd alleen smelt de sneeuw die op do velden lag, en dit doet honderden half vergane lijken die hot reine sneeuwkleed bedekten, zichtbaar worden. De rozentuinen, bronnen van bestaan voor de be volking, zijn verwoest en als hot ware omgedolven de dorpen liggen in de asch Kasanlijk is ver brand Eski Sagra is een ruïnelangzaam stu wen de nu verontreinigde wateren van de Tundja de overblijfselen voort van gesneuvelde soldaten. Tusschen al die treurige herinneringen aan den oorlog zwerven de nog overgebleven bewoners, meest vrouwen en kinderen, half verhongerd en doodsbleek, als schaduwen over de velden. Slechts in Kerka heerscht loven en beweging. Maar welk een leven I Drieduizend vijfhonderd Turken en drieduizend Russen liggen hier door een, lijdende aan hun wonden of stenende aan vreeselijke ziekten. En voor de verzorging van die ongelnkkigen zijn slechts doctoren, acht zusters van liefda digheid on twaalf ziekenverplegers beschikbaar de overigen heeft de moorddadige typhus wegge rukt. Tien artsen en zeventien zusters bezweken er aan wat de soldaten betreft, hun aantal telt men maar niet eens. Wat beteekent hier het leven van een soldaat Kei ka ligt op don linkeroever der Tundja, dicht bij den grooten wegzijn vijftig huizen, rijzen als het ware uit den stroom op. Je'dcr ontwijkt, zooveel hij kau, de sombere plaats, van wier da ken de vlag waait van het Roode Kruis; ïceds op een afstand boort men het gejammer du ongelnkkigen, die onmogelijk behoorlijk vctbondeti en verpleegd kunnen worden. Op honderd meter van Kerka is een begnw plaats aangelegd. Een compagnie soldaten doet daar den dienst van de doodgravers; de menschea hebben do handen vol om kuilen te graven en weer dicht te werpen. De dooden worden in rijen van vijfentwintig naast elkaar gelegd, met takken, aai s en graszoden bedekt; boven iedere ■yijlentwmug wordt,-,een houten kruis in den grond g°i' nlj

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3