E1 nu e d 1 a n as q.iie, jB,er je li t en. f enboven- de zeer natuurlijke neiging aan den dag legt, te bijten, als men deu stok tegen Jien opheft. Voor het overige heeft de schrijver volkomen gelijk, wanneer hij aan geteekeude opstellen meer waarde toekent dan aan anonieme. Zie jonze bladen iuX klaagt van daag over een ^tinkende sloot, Y. morgen overeen hoop puin, overmorgen over onvoldoende verlichting van een straat. Daargelaten of het niet veel verstandiger zou zijn zich met dergelijke kluch ten tot de bevoegde autoriteit te wenden, is het zeker van belang, dat men weet wie X, Y of Z. moeten voorstellen. Achter die stinkende sloot, dat hoopje steenen of het slechte gas schuilen niet zelden bedoelingen, waaraan een niet zeer welriekende lucht is. DEK HAAG, 22 Haart 1878. Z.- M. 'heeft bij 'de directie der militaire hospitalen tot kapitein-directeur van 's Rijks hospitalen te Utrecht benoemd deu kapitein- kwartiermeester S. C. Rijnbende van het bataljon mineurs en sappeurs. SCHIEDAMden 23 Maart 187S. De leden der Tweede Kamer zullen in de volgende week de werkzaamheden in deafdee- lingen voortzetten. Dinsdag zullen worden onder zocht de vplgeude wetsvoordiachten: onteige ning voor de spoorwegen DordrechtKesteien en AmersfoortNijmegen; bepalingen omtrent ijk- en weeg werk tui gen; kredieten boven de -In'dische begrooting vooi; 1878;'naturalisatie; verder verhooging der. loopende begrooting vau Oorlog, en bekrachtiging der overeenkomst met (le Hollandsehe IJzeren-spoorwegmaatschappij. De Commissie van Rapporteurs nopens 'het.'wetsontwerp tot wijziging in de wet op het notarisambt achtte ondanks de aanmerkelijke wijzigingen door dezen Minister gebracht in 't ontwërp. Zijns vooi gangers, de hoofdbeginselen bij hetréérstesectie-onderzoek voldoende bespro ken e'n een twoede- afdeelingsoriderzoek dus niet noodig. Zij is - echter 'met den Minister van'Justitie in overleg getreden ornti ent enkele by haar gerezen bedenkingen tegen de formu leering of redactie van's Miuisteis denkbeelden in het ontwerp. De Minister kan.uiet toegeven aan. haar vei langen om ter verkrijging van-het getuigschrift .bedoeld in art. 15, grondige kennis van het burgerlijk- en handelsrecht in hun ganschen omvang te cischen. Ilij bleef 'b!j zijn gevoelen, dat alleen >nioest. gevergd worden kennis van die gedeelten welke betrekking heb ben op het notarisambt. Wel daarentegen kon de Minister voldoen aan enkele andere opmer kingen der commissie tot wijziging of aanvulling op ondergeschikte puuteu. Bij nota van wijziging is de Minister daartoe dan ook nu overgegaan. De commissie acht thans het ontwerp rijp voor openbare beraadslaging. liet Hoofdbestuur van de Hollandsehe Maat schappij van Landbouw is voornemens op Woensdag 24 Apiii as., ia de Sociëteit «De Yereeniging" te 's Giavenhage, eenealgemecue vergadering te houden, ter behandeling van de volgende vragen: 1. Is de herziening der grondbelasting nood zakelijk? 2d Zoo ja! zal de voorgestelde herziening het beoogde doel, namelijk: ahei stel der thans bestaande onbillijkheid" bereiken? 3. Is de voorgestelde grondslag: »dc huur waarde" als juist en doeltreffend, aan te nemen? 4. Is het noodig dat eene dergelijke regeling vau het Kadaster, daaraan vooraf, ol daarmede gepaard ga? 5. Moet aan een anderen grondslag, bijv. het classiliceeren der landerijen, volgeus grond typen, de voorkeur wuiiieu gegeven?, 6. Moeten, onverschillig weKu'giomlslag van waardeering wordt aangenomen, bij de vast stelling der belastbare waarde, de polderlasten worden in aanmerking genomen? 7. Is het in het algemeen belang vvenschelijk, dat de tegenwoordige opbrengst der grondbelas ting, bij deze wet oo veranderd blij vu vastgesteld? Zoo niet! is het dan vvenschelijk, dat die opbrengst aan wisseling onderworpen zij, ten einde bij hoogere opbrengst over te gaan tot afschaffing -van andere lasten, die op deu grond drukken, zooals het mutatierecht en-het obligatie- recht bij vestiging van hypotheken? Men bericht ons, dat tie mededeelingen van onzen correspondent over de schade, door deu jongsten storm aangericht aan de zee weringen vau het hoogheemraadschap Delfland, zeer overdreven zijn. Gelukkig heeft de storm slechts gering nadeel veroorzaakt. Yan de plannen tot het leggen van een paardenspoor en tot verlenging der steenen hoofden is nog niets bepaald. Dezer dagen beeft alleen de openbare aanbesteding vau de herstellingen en het ge wone onderhoud der bestaande werken plaats. In de eeiste dagen van Juli p. k. zal in de gemeente Haarlemmermeer hel zilveren feest van de droogmaking van het meer op luister rijke wijze gevierd worden. Men schrijft ons: Geheel in strijd met de wet op liet lager onderwijs vvoidt in het jongste uommer van De Wekker door den burgemeester der gemeente Wamel, geviaagd een hoofdonderwijzer aan de opeiibaie school, van den R.-K. Godsdienst. AmhC'i.) Het Hoofdbestuur der verecuiging Volks onderwijs heeft besloten tot het uitschrijven eener algcmeene vergadering tegen de tweede helft der maand April, ter behandeling van het ontwerp van wet op liet lager ouderwijs. Vooraf zal aan de leden een praeadvies van het Hoofdbestuur worden medegedeeld. Jhr. mr.'J. W. Ploos, vaii Ainslel be schrijft in het Jlbl. als volgt den indruk, dien hij van ooze vestiging op Atjeh ontving >Hoe zal ik mijne 'bewondering beschrijven, roept hij uit, toen wij op de reede van Oeleh Leb ten anker kwamen! Veel had ik vei nomen omtrent de veiaudeiingen en verbeteringen, die iiier hadden plaats gehad maar die belaug- laugrijhe openbare werken, die aanzienlijke ge bouwen alles iu den koiten lijd van ciica vier jaren totstandgekomen het bedrijf en vertier, dat rondom mij heerseliteovertrof mijne stoutste verwachtingen. Twee steigeis, een vau hout en een geheel van ijzer, zijn van liet strand iu zee gebouwd. Die vau ijzer loopt •tamelijk ver in see eu is voorzien van twee bruggen, die met de deining de beweging der zee volgen, eu levens van een stoomkraan aau liet einde tot liet lossen eu laden van goedeten uit en in de lichteis. Ken spoorweg loopt langs dezen sloiger naar Oeleh Leh en naar Kotta Radja, waarmede de goederen naar deu Kraton of Koita Radja ven oei d worden, hetgeen bet land aanzienlijke kosten van koelie- eu piauvvlnon uitspant i. Onder de gebouwen van belang betomen de magazijnen van de Regeering, van den aannemer, van de Neder- laudscti-lndisclic stoomvaartmaatschappij eu van I liet piauvvenveer. Verder treft men er ver scheiden winkels en ïulundsche lestuuiatiën aau. De Kampong der met ons bevriende Asjelisclie bevolking ligt uiet ver vau de lan dingsplaats; die bevolking bewijst der Regeering versanti lende diensten iu deu aanleg van wegen t O O of auileie wei ken, waarvoor zij een billijk loon ontvangt. Ooi een vooi beeld aan te balen van den vooi uitgang eu de toenemende be schaving van die bevolking, mag ik hierbij voegen, dal eenige wei keu alhier door Atjehsche aannemers zijn totstandgekomen," Als een bewijs van deu handelsgeest, die zich op Atjeh openbanit, .vpeit de schr. aau, dat de pai ticuheie handel reeds op 20 pCt. vau het totaal bedrag der aanvoeren geschat wordt- Ongetwijfeld, dat de particuliere handel zljijy tegenwoordige opkomst voornamelijk aan de troepen, die op Atjeh gelegerd zijn, te danken heeft; maar men vergete niet, dat, behalve de Atjehsche bevolking, reeds nu over de 5000 Cliiueuzea, Arabieren, Javanen en andere vreem delingen op Atjeh gevestigd zijn, dat hun aan tal iederen dag toeneemt en dat die bevolking zeer spoedig andere kanalen zal opzoeken tot haar welvaart, dun het. voorzien in de behoeften van onze land- en zeemacht. Het Bestuur komt de bevolking daarin dan ook zooveel mogelijk tegemoet: en nu de oorlog feitelijk over is, dg verschillende staten tot rust komen, en de in landers zich met vernieuwden ijver op den landbouw toeleggenmag men met grond verwachten, dat het cyfer van deu uitvoer handel, dat voor 1876 op 4 a 5 millioen wordt geschat, in de aanstaande jaren belangrijk booger zal zijn. Delfshaven. Aan de fabriek van de firma Christie, Nolet De Kuiiper alhier is een aanvang gemaakt met het maken yan een zoogenaamde» sllopperdiedger", een bagger-1 vaartuig, voorzien van ktepruim tot vervoer van uitgebaggerde specie. De stoomwerktuigen, welke iu dit vaartuig zullen worden geplaatst zijn bestemd oin twee voortstuwers in beweging te brengen, aangebracht aan beide uiteinden, van het schip, zoodat de schroefas het schip over zijn gansche lengte doorloopt. Beide ste vens worden van roeren voorzien, ten einde bedoeld vaartuig zoowel vooruit ais achteruit te kunnen doen stoomeii. Dit schip, bestemd voor Soerabaja, zal een iengte hebben tiissehen de loodlijnen van 54 S7 Meter. De grootste breedte bedraagt 11.17 M. eu de hoogte 4.27.M, Delft. Gisteren werd de dies natalie van het Delftsche sluderitenkorps op de~gebruike- lijke wijze gevierd. Na receptie bij den Senaat,- zette zich ten één uur een gecostumeerde op tocht der studenten in beweging, uitgaandd van de Groote Markt. Tn 1848 werd dit korps opgerichtde groote festiviteiten ter gelegen heid van zijn dertigjarig bestaan zullen fierst' in den aanstaanden Zomer plaats hebben, en alsdan met eene maskerade, eene reünie, con certen enz. enz. gevierd worden. Gisteren avond gaf het Duitsclie tooueelgezelschap van Vfln Lier, ter gelegenheid vau liet studentenfeest in den schouw buig alhier eer.e voorstelling. Haarlem. Van wege deu officier, van justitie alhier is bet volgende bekend gemaakt »In den nacht van 20 op 21 Maart II. zijn uit het huis van arrest le Haarlem in huime.ge- vangeriiskleediiig ontvlucht: lo. Albertus Fre- derik Hauweit, 28 jaren, geboren en laatst wonende le Rotterdam; lang 1,72 meter;aan gezicht: lang; voorhoofd smalmond: gewoon; oogen: giys; haar, wenkbrauwen en baard:' bruin; kleur: bleek: neus: groot; kin: spits; bad bij zijne aankomst in de gevangenis eene verzwering aan de voorzijde vau het linkerbeen, waarvan wellicht nog sporen aanwezig, z'yw 2o. Hendrik Roeper, zich ook genoemd bubbeude Jacob Bakker, mul 36 jaren, geboren te Nieuwe- diep; lang: 1,78 meter; aangezicht: .ovaalj Voorhoofd: lang; mond: gewoon; oogen: blauw; baar en wenkbrauwen: blond; kleur: bleek neus: spits; lijdt iri lievige mate aan asthma (kortademigheid); is een gevaarlijke inbreker. «Beiden bevonden zich in liet buis van arrest ter zake vau door hen gepleegde valscliheilen in authentiek geschriit. Ilauweit iu preven tieve hechtenis; Rueper was tijdelijk uit het tuchthuis te Leeuwarden herwaarts overge- biacht en is reeds driemaal tot tuchthuisstraf veroordeeld. Ieder, die de ontvluchten/Ver bergt of helpt verbergen, stelt zich bloot aan de straffen, daarop bij de wet gesteld. Ver zueku opsporing, aanhouding eu opzending. Naar wij vernemen hebben de ontvluchte^

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2