Hei- 8D Fundeer werk, van Maandag 25 Maart 1878. Biiteiilaiisüs Bericlten. Gemencfle Bsrichlen. ADYERTÏETIEN. ROTTERDAM. aannemer van Kccrwcerlnan, uunjj,ei;o 21 II EI PA LEKs leeds in alle af- metingen voorhanden. STOOSJlllSMACIllIMiS, te huur. Jll£lSTKLLIi>GEl> Ie huur en te koop. i V LOT O E E LEK voorhanden Alles, tegen zeer billijken pryst, belovende prompte en civiele Spfl bediening. -M «43 I E i S B IJ K. Tot dusver zijn op het Champ de Mars 636 wagens met voortbrengselen voor de tentoon stelling aangekomen. Hiervan had Engeland gezonden 140, Belgie 100 en Rusland 40. China heeft gezonden 4500 kistente zamen wegende 47,000 kilo's. Men verwacht nog vóór 15 April 1500 a 1800 wagens met voortbreng selen. In 1867 kwamen er ia 't geheel 2000 wagens, waarvan Pruisen 400 had gezonden, Ondanks de nietdeelneming van Turkije en Mexico, en van Duitschland, voor wat zijne nijverheid aangaat, zal alzoo de tentoonstelling van 1878 nog 200 a 400 wagonladingen meer te aanschouwen geven dan in 1867. De Senaat nam liet amendement aan waarbij de post voor een aalmoezenier op de vloot, dien de Kamer geschrapt had, opnieuw op de begrooling gebracht werd. In de Kmner werd op verzoek van den Minister Lóón Say de discussie over de conversie der 5 pet, Fransche lente. welke de Uonapartist Haentjes onmiddellijk aan de orde wilde gesteld hebben, eene maand verdaagd. De Senaat heefc.de bpgrooting van marine, ouderwijs en schooue kunsten aangenomen. De Kamer nam het vooistel aan tot afschaffing der wet op de herbergen en bekrachtigde ver volgens de verkiezing van den afgevaardigde Combes voor Castres. De weduwe van Rossini is heden overleden. In de volgende maand zal van Victor Hugo een gedicht het licitl zien, getiteld: »Le Pape." Huul en Demanges, bankiers te Nancy, zijn op de -vlucht. Hot passief is drie millioen. Sedert 1865 hebben 32 vrouwelijke stu denten zich te Parijs laten inschrijven, om de lessen van de geneeskundige faculteit bij te wonen. Van deze hebben 9 den graad van doktores verworven. Op dit oogenblik vqlgen 23 datnes de bedoelde lessen, als: G Engelsche, 12 Russische en 5 Frausche. BELGIE. In de Kamer heeft de Minister van Buiten- latulsche Zaken het bericht tegengesproken dat de Belgische gezant bij den Heiligen Stoel het adres, der Belgische pelgrims aan den Paus mede onderteekend zou hebben. Bij het debat over de gevraagde kredieten voor de oorlogsbegrooling verklaarde de Minister dat voorloopig andere kredieten ounoodig waren, en dat er geen sprake was van vermeerdering der lichting. De afdeeling voor financiën van de So~ ciétê commerciale et maritime besloot de pogin gen der buitenlaudsche somite's voor de belan gen der houdeis van Turksclie fondsen te ondei steunen. DDITSCIILA N'D. 1 Volgens een gerucht te Berlijn is er sprake vau een voorstel aan den Rijksdag, om te be palen dat' de Regeering over Elzas-Lotharingen vooitaan steeds zal worden, opgedragen aan den,Kroonprins van het Duitsche lijkonder, den titel van Souverein Vorst. De Duitsche Regeering hoeft eergisteren 310,000 jonge zalmen tusschen de 4 en 5 wekon 'oud - bij ïlüniugen in den Rijn laten werpen; binnen korten tijd zal .nog met 200,000 stuks jpnge zalmen hetzelfde gescbie de ENGELAND. De Timet meldt uit Philadelphia, 21 Maart: dat Rusland in stilte een massa krygsmaterieel koopt. Dinsdag werden 8400 kisten met patronen uit New-York naar Krooustadt gezonden. Ook is men bezig voor de Zwarte Zee te laden. ITALIË. Volgens geruchten is 't nog onzeker, of de heereu Confortie en Baccariui rle portefeuilles van justitie en openbare werken zullen aan nemen, Ook is de titularis voor marine nog niet definitief aangewezen. Uit Rome wordt het bericht tegengesproken dat de Paus ongesteld is. OOSTEN EIJK. De Oostenrijksche delegatie nam het krediet ten behoeve van de vluchtelingen uit Bosnië en de Herzegowiua en het regeerings-vooistel, betreffende de voorloopige goedkeuring der buitengewone uitgaven voor 1878 tot ultimo Ap. il, aau. De gevallen besluiten wijken slechts zeer weinig af vau die der Hougaarsclie dele gatie; .morgen zai eene bijeenkomst plaats heb ben. om overeenstemming te brengen tusschen üe/e punten van verschil, eu waarschijnlijk ler-ds dit duel bereikt worden. Ten plan om den Jsoanlpool door middel van luchtbollen te bereiken. De konnnan- denr Cheynue, van de K. Engelsche marine, heeft in allen ernst~zulk een"plan"voorgeslagen, zoouis uit de Scientific American blijkt. Hij wil 3 ballons door houten ramen samenvoegen. Daarin zullen 6 man met 60 centenaars aan sleden, gereedschappen, levensmiddelen, tenten, gecomprimeerd gas, ballast eu honden voor 't trekken der sleden, geborgen worden. Bal- lastvoorraad, sleeptouwen enz., zuilen zich op de vereischte plaatsen bevinden, Die louwen zulleu 't opstijgen boveu de 5üG M. verhimle- len. Tusschen het schip eu de balkons zou eeu eieclrische communicatie blijven bestaan. Met het oog op de gesteldheid van den wind aan den Noordpool meent Gheyune, dat hij tot •20 Eng. mijlen den pool zou kunnen naderen, liet medegenomene gecomprimeerde gas zou dietien, om op den terugtocht naar het schip het gas in de ballons weer aau te vullen, jEen niet-gebrouwd bier. De koopman Puls ea de kasteleines wed. Goslaf in Nord- hausen, worden vervolgd wegens ontduiking van de bierbrouwbelasting bij het maken van hun bier. Voor het gerecht bleek, dat deze bierfabrikanten hun bier niet gebrouwd, maar bereid hadden. Hun recept is het volgende, om ïchainpagne-bier" te makenOp elke 25 liter water wordt 'P/s pond suiker eu i/a p.md van .de zoogenoemde bier-eouleur genomen onder een weinig gist en 2 liter jong bier. Dit mengsel wordt zonder voorafgaande gisting op flesscheu getapt eu verkocht als cliampague- bier. Het Hof verdaagde de zaak en benoemde eeu expert tot nader onderzoek. liet ijzer van Groenland. De bekende Noordpool-reiziger Nordeuskjüld had op 31 Au gustus 187Ö op het Blaafjeld op Disko, bij Noord-Groenland, groots massa's gedegen, nik- keihoudend ijzer gevonden. Iu.stiijd met de gewone meening, maken voortgezette onder zoekingen eu waarnemingen, op de plaats zelf gedaan door Steesntrup het zeer waarschijn- lyk, dat die i s, ofschoon ze gedege zijn en nikkel bevatten, toch niet meteorisch zijn, maar van tellurisclien oorsprong. Dezer dagen had iemand in Luik het bouwen van eeu huis aanbesteed. Toen de aannemer op liet terrein kwam om de noodige opmetingen te doenbegon de grond onder zijne voeten te zakken. Het gelukte hem te vluchten. Dat dit niet overbodig was, bleek uit het feit, dat eeu uur daarna op de plek waar 't huis zou gebouwd worden, eene groote diepte ontstaan was. Men peilt nu reeds 300 meters. Waarschijnlijk heeft men met een ver laten mijn te doen, waarover indertijd planken zijn gelegd, die met aarde waren overdekt. In Amerika, waar men van alles de gel delijke winstgevende zijde het eerst in aan merking neemt eu waar het geweten en het fatsoen slechts in de tweede plaats in aanmer king komen, past men die gewoonte ook op de kerkelijke zaken toe. Zoo verkeerde de Hervormde kerk in Madison Avenue (New-York) in ftnaucieele moeielijk- heden. De kerkeraad deed niet wat men teu onzent doen zou, een beroep op de beurzen der lidmaten en schreef ook geen hoofdelijken omslag uit. Praktischer dan wij shuurde" hij eeu predikant, die om zijne welsprekendheid zeer beroemd was en dit had den besten uitslag: de zitplaatsen werden zoo duur aan den man gebracht, dat binnen weinige maanden de schuld door de opbrengst er van was gedelgd. De Beverend, die volkomen wist waarom hy beroepen was, meende nu ook overigens te mogen doen en laten wat hy wilde. Hij leidde een zeer vroolyk leven, maar leden vau den kerkeraad, die meenden dat op een predikant toch uog eene andere taak rustte dan om schuld te delgen, lieten zijne gangen nagaan. Hij werd in wijn- en andere huizen gevolgd eu het einde was, dat hij zijn ontslag kreeg. Maar de schuld was gedelgd. De toestand voor de Hervormde gemeente in Madison Avenue is echter duister, want uu de welsprekende leeraar haar verlaten heeft, is er eene andere gemeente opgericht, die hem tot herder koos eu zeer vele gezinnen hebben zich bij deze laten overschrijven. Ook in de Amerikaansche Kerk is dus niet 3 alles in den haak. v «t 'A A *1 Bé

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5