Yeischuut flaplijis, titiezoËert BMai. A. 1878. Donderdag 28 Maart. M. 4381. Kennisgeving. rJD w e eu «J tx x' a ai Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheole Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. II U JHt K A, U s IIilIlKT, SS, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, inet inbegrip van ecne Couiant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal beiekend. InrJgtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BunaiiMEESTEU en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Junij 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat bij besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie dd. 18/23 Maai t jl.B, no. 667, (le Afd.) G. S., uo. 28, aan DIRECTEUREN der Stearine Kaarsenfabriek „A-pollo" alhier en hunne legtverkrygeuden, vergunning is verleend tot plaatsing van ceu stoomketel, gemerkt "No. II, in hunne fabriek, gelegen aan den Bui ten haven weg, kadastraal bekend onder sectie D, nos. 1359/1361. Schiedam, den 27 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Be Secretaris, A. YV. MULDER. Schiedam, 27 Maart 1878. Vervelendniet waar, dat politieke nieuws in de lentedagen van 1878. Wanneer ge op zoo'n echten Maarlscheu morgen uw versch van de pers gekomen nieuwsblad opeuslaat, zou de inhoud van de lejegiammen uit Konstauti- pel en Petersburg, gevoegd bij den onaangena- men invloed van een flinke Maartsche vlaag voldoende zijn uw dag volkomen te bederven, als ge ten minste geen oog hadt voor de koes terende zonnestralen, die in een enkele minuut de dikke pas gevalleu sneeuwvlokken onherroe- iijk vernietigen en, trots de Gortschakofls en Beancousfields en hoe die lieden meer mogen heeteu, het u krachtig vei kondigen, dat dier heeren dry ven een schaduw is en uiets meer. De zonuebrand vernietigde eeus Cainbyses' leger in de woestijnen van Amnion de wintervorst stelde paal eu perk aan de plannen van Napo leon maar tegenover die beelden van vernie- tiging predikt de lentezon, die over de goeden en buozeu van alle natiën haar verwarmende stialen uitspreidt, een macht, waarbij het kin derspel der hooge politiek belachelijk, neen, laat ons een krasser woord gebruiken, verach telijk is. Daar was eens een man, hij is lang dood en geen standbeeld is voor hem opgericht, 't welk zeer getuigt tegen het nageslacht, slat zulks vergat; die man nu wilde de menschbeid opvoeden; en hij wees haar op de natuur, en zeidevolg haar en hare wetten en ge zult gelukkig zijn. Nu was die man niet oorspron- kelyk in zijn denkbeelden, dat geven we gaarne gewonnen; ruim achttien eeuwen geleden wer den de meuschen door den leeraar der leei aren ook al op de natuur gewezen, en klonk het t reeds: jaauziet de vogelen desvelds"; en werd er gesproken van vogelen des hemels die nesten, en van vossen, die holen -<en, en van zaaiers, die uitgingen om te zaaien maar ach de mensch- heid leest zoo langzaam, ze is zoo bitter traag I 4878 sclnijven we eu dat we zoo schrijven, is na een gebeurtenis, die de wereld zou otnkee- ren. Eo ja, tegen één beschouwer die in deze voorjaarsdagen naar de uitbottende knop en de ontluikende bloem liet oog wendt, zijn er tien die tuien op de beursberichten eu honderd die niets zien, en zijn er eenige percenten, die naar Lord Beacousfiold heeubiikken alsof die man iets met de natuur gemeen had I Of we deze dingen prijzen zullen? dat zy verre; maar de herinnering kan toch nooit kwaad, dat ér zoo veel schoons te genieten, zooveel wonderbaars te aanschouwen valt, op hetzelfde tooneei waar de menschen zoo klein, zoo slecht, zoo gevoelloos, zoo schutkachtig kunnen, te kéer gaan, zoo lang, dat de onnoozelcaspreeuwJietjeshijnt te gevoelen,' die rustig op deu rug van een schaap gezeten, zijn schoonste lentelied kweelt, maar verschrikt wegvliegt ais een bezitter van zooveel óf zoo veel stuks Turken of oude Russen toevallig de weide voorbijkomt! Daar is een groole schrede tussehen lord Beacousfield en een spreeuwmaar ter wille van o..s overzicht moeten we dien afleggen al verlaten we de laatste noode voor de eerste. Het congres dat de slaat van zaken in Eu ropa op vasten voet zou breugen, zal wellicht niet bijeen komenzoo althans schijnt liet heden, Er ziju bladen, die Engeland volkomen gelijk geven en zeggen: Rusland verscheurt op eigen iianrl traclaten, waarvan de vernieti ging alleen aan alie gioote mogendheden toe komt Engeland heeft gelijk dat het den Noordschen beer, den Moscoviet den voet dwars zet. Nu zullen er in Nederland wel weinig bewonderaais van Rusland ziju; alleeu de Russificatie van het ongelukkige Polen werpt een donkere schaduw op dat gioote land. maar aan Engeland past het voeren van een hoog woord liet allerminst. liet speelde op de conferentie te Konstaiitinopel een Judasrol, hitste de Turken aan tot hot verzet, dat iiun alle tegouwooidige rampen bezorgde, kocht intusscheu de aandeelen in het Suez-kauaal bij massa's op en annexeerde tegelijkertijd de Tuuisvaalsche republiek: maar liet protesteert tegen de vrij verklaring van Bulgarije, en is gedwongen, zoo waarachtig, de Engeische bladen gebruiken dit woord, en is gedwon gen zicli ér tegen te verzetten, dat Tutlïye aan Engeland G00 inillioenen gulden schuldig blij ft. Van de stad Göltingen zeide Heine eens, dat ze het best beviel, wanneer men haar den rug had toegekeerd. Bevalt u En geland beter? Meikwaurdig tegenover jle bwesliüu die aan de orde zijp, is de houding van Frankrijk. ?Die>aau een - polilieko onmacht van dit land xrMï ging gelooven, deed verkeerd; met Frankrijk, met het verjongde Frankrijk mo°L rekening worden gehouden; als ge 't niet over het hoofd ziet, moet het u duidelijk, worden, dat Frankrijk dagelijks aan inwendige sterkte wint, en terwijl daar buiten de oorlogsbazuin wordt geblazen, het kruit slechts wacht op de vonk, die een algemeene losbarsting zal teweegbreng gen, is de stroom van de werken des vredes naar Parijs gericht, waar de arbeid dezen zomer haar heerlijken triomf vvenscht te vieren. Het pleit niet voor de Duitsche gemoede lijkheid, dat op den 22 Maart jl.. den verjaar dag van den grijzen Keizer Wilhelm, e en dag blad met een rouwrand veischeen, omdat in het jaar 48-48 op dienzelfden datum, de be grafenis plaats had van hen, die in het oproer te Berlijn waren gevallen. Vele» onzer lezers zullen zich herinneren, hoe Koning Friedrich "Wilhelm genoodzaakt werd, die begrafenis met ongedekten hoofde te aanschouwen. Zij herin neren zich ook, dat dit de straf was voor het sluiten van het Heilig Verbond, dat alle revo lutionaire bewegingen zou onderdrukken, en dat koren was op den molen van deu terug gang, die, kortzichtig genoeg, de 47de, 4Gde of zoo men wil, du 45de eeuw wedergekeerd waande. Als de Duitschers uit de volheid des genioeds aanheffen: »Een vaste burcht is onze God," dan ziju ze in hun rol; socialistische bewegingen echter behooren op Duitsclieu bo dem niet te huis. Een telg uit het huis van Oranje bezoekt Brussel, 't Is nu wel zoo erg belangrijk niet, maar toch, 't feit verdient opmeiking. Wel had onze Koning eens, bij zijne terugkomst uit Parijs te Luik eene bijeeukomst met den rader van den tegenwoordigen Koning van België, een officieel bezoek van een Neder landse! i en Prins was in Beigics hoofdstad nog' niet afgelegd, 't Bewijst wel voor de goede vei standhouding tussehen de beide rijken, wier bewoners tooneu uitmuntende naburen van elkandei te zijn, terwijl ze het als huisgenooten slecht met elkander konden vinden. Heden wordt door do Kamer eene beslissing genomen in de zaak der Zevenbergsche \<iv- kiezing. De commissie uit de Tweede Kamer tnct het ondcuoek der zaak belast, is niet tot een eenpat ig besluit kunnen komen. De meer derheid der Commissie stelt voor eene nieuwe herstemming; de minderheid wil de bus uit Meeuwen, dat dorp verkrijgt op deze wijze eene goede bekendheid, ook nog geopend hebben. Wat nu ook de uitslag moge zijn, het geval zal de ledeu van bureaux tot nauwkeurigheid nopen; zijn er formaliteiten voorgeschreven, zij dienen stipt te worden opgevolgd, opdat flinke lieden geen slachtoffers worden vaa der gelijke abuizen. »Dat een keukenmeid vergeet een Jlesch dicht te kurken", zegt de Delftsche

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1