Tersclljiit üaielijis, nitpzoiM itsflai. Maandag 1 April. M 4384 rl? w e o si 3L> c r t i g' t «X x- g- sa n g'° Abonnementsprijs per kwartaal1.85. Franco per post, door het gcheele Rijk, - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. By deze Coarant bekoort een By voegsel. Schiedam, 30 Maart 1878. In het oude Sparta, welks inwoners in den regel voor geen klein gerucht vervaard waren, vond men, naast tal van merkwaardigheden, een tempel, gewijd aan de vereering 'eener godin, aau welke men oppervlakkig niet denken zou, dat deze stoere zonen van Zuid-Grieken land eenige aandacht waardig keurden. Die tempel was gewijd aan i>da Vrees." Onze Christelijke Maatschappij kent natuur lijk zoodauige tempels niet, Maar toch, in de groote steden van Europa zijn, natuurlijk onder andere benamingentrotsehe gebouwen ver rezen, waarin aan de godin tde Vrees" dik wijls belangrijke offers worden gebracht. Hoe meer het gerucht van oorlog den krijger van moed en strijdlust doet blaken, hoe angstiger binnen de muren dier gebouwen de harten kloppen. Behoeven we ze u te noemen, of hebt ge niet reeds geraden, dat we de effec tenbeurzen bedoelen, waarin den vorm van daling ten bedrage van zooveel of zooveel per cent, ide Freeseen hulde ontvangt, waarop Jupiter, de oppergod, zelfs jaloerseh zou kun nen worden. De wanden dier sheilige Hallen" zouden van wonderbare geheimen kunnen klappen. Keizers en Koningen, mannen van name, wer den ziek; aanstonds plengden de priesters in die tempels milde offers aan de godin stfe Vrees", die deze liefdegaven, bij het herstel van. den uitverkorene gewillig in diens geld kist overstortte. Men fluistert ten minste, dat zoo iets wel eens gebeurd is. Dezer dagen heeft onze godin haar zetel weer bestegen, en hoe dreigender Engelands taal wordt, ea hoe harduekkiger Rusland op zijn stuk blijft staan, hoe inniger tde Vrees" wordt vereerd. Wanneer ge het geschiedboek openslaat, in plaats van Ruslaud, Frankrijk leest, en 1803 zet in stede van 1878, dan kunt ge u volko men in die dagen verplaatsen. Dezelfde vermoeiende berichtenhetzelfde politieke gehaspel had plaats in de dagen, die het verbreken vau den koitstoudigen vrede van Arnieos vooiaf gingen. De beursnoteeringen werden eiken dag lager; c„de toestand werd met elk oogeublik meer ge bannen, totdat eindelijk het woord ïOorlog" /ezenlijk verademing bracht Maar er is meer; dat aau die eerste dagen dezer eeuw doet denken, 't Is of de Engelsclie bladen eeuvoudig de beschouwingen hunner voorgangers uit liet stof hebben opge haald en getrouw gecopieerd, alleen den naam Era uk rijk doorhalende om et Rusland voor in de plaats te zetten. De korte zin is het eeuwenoude Engeische thema: Wij hebben geld; hebt gy, Rusland, millioenen, wij bezitten duizendtallen van millioenen, milliarden. Na poleon maakte een groote scheepstimmerwerf van ÏSUREA.U: MAKMT, E, 12A. de kust vanïessel af tot Cadix toe, ea duizenden on tieuduizenden zijner krijgers, lagen te Bologne, gereed om tussclieu den eenen vloed en den daarop volgenden over te steken en op En- gelselien bodem te landen; wij vreesden niet, wij hadden geld, eu met een handvol geld was Oostenrijk te vviunen en Pruisen te verblinden, en de legers, gereed westwaarts te gaan, moesten van koers veranderen, om met bliksemsnelheid het Oosten te bedwingen, neen, te vernederen, te vernietigen. Het Oosten mocht toezien, wij, zonen van Albion, hadden ons de Fransehen van den hals geschoven." Nu, in'1878 is het met wat va- riatiën het oude lied. Engeland zal, volgens de ininisterieeie bladen den oorlog niet onmid dellijk verklaren. Het zal 7.00 lang mogelijk een beslissing pogen uit testeilen en intusschea met alle kracht leger eu vloot versterken. Men begint met de oproeping van de legerreserve, ter sterkte van '130U0 man, en der militie reserve, ter sterkte van 25000 a 26000 man. De inlijving der militietroepeu bij het leger zal eerst plants hebben bij vertrek eener expeditie naar het buitenland. Engeland zal dus Ruslaud dwingen zijn legers op oorlogs voet te houden, waarvan het land de ontzet tende kosten moeielijk diagen kan, en Engeland zal een machtigen bondgenoot, den tijd, aan zijne zijde hebben. Sterft de Keizer van Duitschlaud, die zeer oud is, de Engelsclie bladen verheugen zich blijkbaar in deze laatste hoedanigheid van den grijzen Wilhelm en komt de Czaar, die toch ook sterfelijk is, te overlijden, dan zou de dood van een dezer alleenheerschers een groote verandering in de staatkunde der beide rijken kunnen teweegbrengen. En, voegen de Engeische bladen er met opgewondenheid bij: in Duitscliiand denkt inen evenals wij. De Berliner Post toch verklaart, dat, indien Enge land vijf iniliiarden franken besteedt aan het handhaven vau een gewapenden vrede, dit rijke land het verlies even weinig gevoelen zou, als een sterk ir.an dit een prik in zijn viuger doet. Ruslaud zou daarentegen in een geheel anderen toestand gebracht worden. Zyn verlies zou ontzettend vermeerderd worden door zijn pa pieren geld, terwijl liet toch den intiest van zijn schuld en al ziju bestellingen buitenslands met klinkende munt betalen moet. Inderdaad een fiaaie toestand, waaraangansch Europa de uitwerkselen zal voelen eu dat alleen, wijl Eugeland aan Rusland het leeuwen deel in den Turkschen buit, niet gunt. Nu heet' het weder, dat de sleutel van den toestand thans in Weenen ligt eu de zending van generaal Ignatieff dus we! ten doel hebben zal, het voor Engeland duidelyk te maken, dat het niet op Oostenrijk te rekenen heeft. De Frausche Tweede Kamer ligt met de Eerste overhoop. De constitutie schijnt de be voegdheid van beide staatslichamen niet nauw keurig te omschrijven. Althans «enige sommen, Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van cene Courantf 1.1U. Iedere gewone reget meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekond door de Kamer der Afgevaardigden van de Staatsbegrooting geschrapt, wil de Senaat er weer opbrengen. De post voor het Huis der Invaliden, door den Senaat met 00,000 francs verhoogd, is wel door de Kamer aangenomen, die van 33,000 francs voor de wederaanstelling van een opperaaimoezenier bij de vloot, een verhooging van 140,000 francs ten behoeve der Rijksbeurzen aan de Seminarian, zyn echter door de Kamer verworpen. Wie zal deze kwestie uitmaken en op welke wijze ICwestiën, ach, ze doemen op met den dag. Daar heeft er zich weder een opgedaan, en wel in de Nederlandsche Tweede Kamer der Staten-Generaal; een kwestie, waai vau de op lossing misschien even spoedig te wachten is als van de Oostersche, de Nederlamlsciie onder wijskwestie, die van Duitschland met het Vaticaan, die van Grieksche fondsenhouders met het Ilelleensche''gouvernement, dat misschien wel een goeden wil, maar ontegenzeggelijk een ledige schatkist heeft, en dergelijke kwestiën meer. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal dan is door den heer Gramata beweerd, by gelegenheid, dat de conclusie over de enquête in zake de longziekte in behandeling was, dat in ons land de boer aan zijn vee, boven zyn vrouw de voorkeur geeft. Met een weinigje fantaisie hebt ge u dus den veehouder voor te stellen, des avonds zich verkwikkende naar den geest in den aanblik van een koeienkop, terwij! hij zijn vrouw alleen laat zitten. Gy hebt alle recht uw fantaisie nog heel wat meer speling te veroorloven. Maar er is een ander deel van ons land, Limburg, daar houdt de boer meer van zijn vrouw dan van zijn koeien, ymdnt de reden werd door den heer De Bieberstein opgegeven omdat ziju vrouw zoo goed op zijn koeien past Een drogredenaar zou hier eeu prachtig jacht veld op paradoxen vinden. Wij, die ons aan het onderzoek van deze inderdaad interessante kwestie niet wagen, bepalen ons tot liet con- stateeren, dat de boer, door den lieer Giatama geteekend, weinig rein menschejijks aan den dag legt, en dat de liefde van zyn Limburg- schea collega ook juist niet van platouischen aard is. Iemand, die zich met het onder zoek dezer kwestie mocht'.willen bezighoudeu, verwijzen we naar een bevoegd beoordeelnar- Hüibert Corneliszoon l'oot" die over de zaak schreef; met de waarschuwing evenwel, dat de 1 man misschien wat eenzijdig was, ziju bekende genegenheid voor de Delflsche schooneu in aan merking genomen. Plaatsgebrek verhindert ons, ditmaal eenige beschouwingen der pers over het ontwerp van wet op het lager onderwys op te nemen. Yoor een dezer echter maken we een uitzondering. De heer Gispen, predikant by de Christelijk gereformeerde gemeente., te Zwolle, trad Dins dag jl. op in een bidstond voor de Christelijke school. Zyneerwnarde deelde bij die.gelegens

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1