Bgitenljiflscke Berichten. op (lea voorgrond, dat het hoe onvoldaan 1 het zich ook in menig opzicht ook hetoonen moet, onvoorwaardelijke instemming betuigen kan met de beide leidende beginselen, wanrop het thans aanhangige wetsontwerp gebouwd is. Daarna gaat het over tot een behandeling der punten die het gaarne gewijzigd of in het ont werp opgenomen zag, en waarvan we de voor naamste met een enkel, woord willen aanstippen. De organisatie van het bewaarschool- of voor- bere'uiehd onderwijs, zoo noodig voor het wel slagen van het lager onderwijs is niet aangeroerd, Teekenen en gymnastiek zijn niet als integreerend deel van het Volksonderwijs erkend, maar zullen slechts daar onderwezen worden waar daaraan sgenoegzame behoefte" bestaat. Die behoefte /is reeds lang'geconstateerd vooralle plaatsen, meent het hoofdbestuur, Dat de schooltijden zoo geregeld dienen ie worden, dat goede en voldoende gelegenheid voor het genieten Tan godsdienst-onderwys niet ontbreke, vindt krach- tigen bijval by het Hoofdbestuur, evenals de bepaling aangaande herhalings- en voortgezet onderwijs, schoon xtj het betreurt, dat dit onder wijs slechts szooveel doenlijk" zal gegeven wor den. Kweekelingen zouden volgens het Hoofdbe stuur in geen geval voor bun zestiende jaar voor hunne practisehe opleiding geduld moeten wor den. Dan meent het verder, dat het aantal rijks kweekscholen voor onderwijzers minstens op 10, voor onderwijzeressen minstens op 3 zou moeten worden gesteld, teryvijl de inrichting der normaallessen bij maatregel van algemeen bestuur zou dienen te worden geregeld. Afkeurend is het .oordeel van het hoofdbe stuur over, de bepaling, dat uiet vóór het 23ste jaar examen in vreemde talen zal kunnen worden afgelegd. Wordt ingenomenheid be tuigd met de wyzewaarop voortaan het examen als hoofdonderwijzer zal worden af genomen, aanstonds volgt de bijvoeging, dat ook de examens als (hulp)onderwyzer van hun provinciaal karakter dienden te worden ontdaan en op :dezelfde wijze als die voor hoofdonder wijzer moesten worden ingericht. Met leedwezen wordt de verplichte mede werking van den schoolopziener gemist bij schorsing en niet-eervol ontslag van openbare onderwijzers. Dezen moeten, tegen mogelijke willekeur, zoo niet erger van den kant van gemeentebestuur en gemeenteraad beveiligd zijn. Een betere regeling der minimuincyfers van bezoldiging is 2eer noodig: de som van 400 gulden voor een hulponderwijzer wordt een doode letter genoemd, en al is het hoofdbestuur van Volksonderwijs tegenhooge bezoldiging der jeugdige (hulponderwijzers, het meent met nadruk te moeten opkomen voor de belangen van. hen, die de acte als hoofdonderwijzer hebben verworven, en voor wie een minimum van f 700 moest worden uitgekeerd, terwijl het na een llink woord van toelichting, meent niet meer dan het hoogst noodzakelijke te vor deren. als het voorstelt, dal f 800 'sjaars de geringste jaarwedde zij, waarop in Nederland de onderwijzer aan het hoofd eener openbare school te rekenen hebbe. ENGELAND. Reuters office meldt, dat lord Salisbuiy ondér dngteekenïng van 1 April, aan alle am bassadeurs van Engeland by de buitenlandsche kabinetten een depeelie zond, welker korte inhoud deze is: De secretaris voor buitenlandsche zaken resu meert eerst de gewisselde depeches van 14 Januari tot en met die van giaaf SehouwaloiT van 26 Maart, wuariu medegedeeld wordt dat Rusland zijne in dato 19 Maait gegevene ver klaring handhaaft. De Regeering Haier Britsche Majesteit betreurt* dat besluit ten zeerste. Het is'onmogelijk reeds vooiaf te zeggen in hoe- vei re de voonwnanlen van het trnctaat van San Stefan" algemeene goedkeuring zouden vinden, maar hel voorbehoud om er willekeurig de discussie over aan te nemen of af te wijzen ontmoet ernstige bezwaren. Engeland kan geen gedeeltelijk onderzoek van het trnctaat aan nemen, omdat elk artikel als vanzelf eene opheffing van het tractaat van 1856 beduidt. Lord Salisbury wjjst verder in bijzonderheden op de ernstige gevolgen van het tractaat van San Stefano hetwelk een machtigen slavischen staat in het leven roept", ten nadeele van het Griekgche element en van allo staten welke aldaar be langen he"bben geplaatst onder Russische controle, waardoor Rusland een overwegenden invloed verkrijgt in de Middel landsche zee. De Minister vestigt verder de aandacht op den afstand van l'essarabie en de annextie van Batum, waardoor Rusland beheerscher wordt van de Zwaite zee; op de oorlogsvergoeding welke Turkye's hulpbronnen te boven gaat en op het feit dat het Tuiksche Rijk in allen deele aan de Russische politiek onderworpen wordt Echter is 't niet deze of geene bepa ling, maar de algemeene strekking van het tractaat, waaraan Europa zijne aandacht moet wjjden. Lord Salisbury somt vervolgens Enge- lands belangen op met betrekking tot de Dar danelles de Aegeïsche en Zwarte zee, de Perzische golf, de kusten van den Levant en het kanaal van Suez, en drukt er Engelands bezorgdheid over uit, dat het de voorposten eener groote en machtige mogendheid zoo dicht daaraan ziet naderen en de Turksche jurisdictie in die wateren en gawes' n. ernstig door deze mogendheid bedreigt ziet. Engeland blijft steeds, evenals gedurende de conferentie te Konstan- tinopel,- streven naar bet welzijn der bevol kingen in 't Oosten en zou .[gaarne aan een congres hebben deelgenomen,.(waarop liet trac taat in zijn geheel in beraadslaging genomen zou zjjumaar noch zijne belangen noch het welzijn der bevolkingen zouden bevorderd worden door een congies, welks beraadslagingen be lemmerd zouden zijn door het vooi behoud, het welk door Pi ins GortschakolT^verd voorgesteld. Het officieele blad maakt bekend, dut Hardy tot Minister voorindie en Stanley tot Minister van Oorlog is benoemd. - l Naar de Standard verneemt, is het plan tot vestiging van een inuritiemstatiou te Tenedos opgegeven, om den naijver dep andere mogend heden niet te wekken. Twe| houten oorlogs schepen worden tot ho'spitaaldienst in de Mid- dellandsche Zee ingericht. Berichten uit Zuid Afrika dd. 5 Maart melden, dat het ooilogsnieuws niet ongunstig is, wat de beteugeling der oproerige stammen betreft, maar du vijandelijkheden der Zoeloes zijn meer dreigende. Ketswayo heeft de zende lingen verdreven, uit vrees, dat zijn plannen aan de Britsche Regeering zouden worden over gebriefd. Ziju krijgeis worden met allerlei middelen van bijgeloof ten oorlog aangezet. Generaal Thesiger is met zijn staf naar de gren zen vertrokken om, naar bevind van zakens aan de Key o! tegen de Zoeloes te opeieeien. De krijgswet is iu de districten Stutterheim en Komglia ingetrokken. Aanzienlijke hoeveelheden koren en meel worden voor het leger ingekocht, hetgeen nog op geen spoedig einde der vijan delijkheden doelt. In. Walvischbaai is het Britsch gezag geproclameerd. De langdurige dioogte is nadeelig voor dun wijnoogst en het vee der Kaapkolonie. In liet district Victoi ia- west gingen 2511,000 schapen 'verlorèn. De Britsche consul te Zanzibar kapitein Elton en de gouverneur van Quillima, bevorderaars der Belgische expeditie naar Afrika, zijn ovei leden. De Gazette maakt de proclamatie van de Koningin openbaar, waarbij de reserved worden opgeroepen zich te bevinden op de door den Minister van Oorlog aan te wijzen plaatsen, vóór den 19 dezer. In een meeting vnn liberalen van Birming. ham werd besloten te protesteeren tegen de staatkunde der Regeering. Nog besloot men eert deputatie tot Hartington en de leiders derlibe- rale party af te vaardigen, om hen tot krach tige maatregelen aan te sporen, ten einde een oorlog te voorkomen. F K A N K It IJ K. In de zitting van den Senaat van 2 dezer verklaarde de heer Waddington, in antwoord op 'eene vraag van den filer Saintmar, dat, indien liet Congres bijeenkwam, de belangea der schuldeischers van Turkije wellicht onder de aandacht van aIe vergadering zouden kunnen gebracht worden. Het was eehter, met het oog op den ernstigen toestand in het Oosten, on mogelijk op die vraag een steltig antwoord te geven. De Senaat is tot 29 dezer uiteengegaan. De Kamer nam de wet aan betreffende den staat beleg, met de daarin door den Senaai gebrachte wijzigingen. De betrekking van secretaris-generaal van het Presidentschap, die de heer Emmanuej d'Harcourt vervuld heeft, zal, naar gemeld wordt, afgeschaft wórden. Daar Mac Mahon voortaaa zich stipt aan zijne constitutioneele plichten- wil houden, zoo heeft hij niet meer als vroeger een ar 'vtenaar noodig, die uit zyn naam met de leden der Kamers over de aanhangige vraag stukken handelt. De niet-staatkundige ambts verrichtingen van het secretariaat-generaal zullen overgebracht worden' bij het Kabinet des Maarschalks. De directeur van dat Kabinet, generaal Robert, zal de taak ontvangen. Mac Mahon op de hoogte te honden van al de aangelegenheden, die zijn aandacht verdienen, Hij zal in een woord, dat gedeelte van hst secretariaat-genei aal overnemen, hetwelk in over eenstemming is met den sedert i4 December ontstanen toestand. De gemeenteraad van Parijs laat op het plein voor het tentoonstellingsgebouw een groot borstbeeld van de Republiek verrijzen, dat reeds in 1848 door Soitoux vervaardigd was en de eer der bekroning waardig gekeurd werd, maar dat tot nu toe wegens de ongunstige tijds omstandigheden in net Raadhuis quarantaine gehouden had. OOSTENRIJK. Het FremdenlUtt zegtReeds alleen de mo- reele overeenstemming tusschen Engeland en Oostenrijk-Hongnrije, welker meening over de niet rechtsgeldigheid van het vredesverdrag voor de overige staten éene en dezelfde is, en het streven van beider kabinetten oin het even wicht in 't Oosten te bewaren, moet Rusland van een oorlog met Engeland terughoudeu, zoodat de hoop op het behoud des vredesnog steeds zeer gerechtvaardigd is. Een bericht uit Konstautinopel aan deJPohï Corresp. maakt melding van eene nieuwe be weging der Russen tegen Galiipoli. Ondanks het druk verkeer van den Sultan en de Turk sche Ministers met den Grootvorst Nicolaas, heet het dat het- wantrouwen der Russen ten opzichte van Turkije's houding toeneemt. Daar mede moet samenhangen het gerucht, dat etc uitlevering van de Turksche krijgegevftrijgenen voor onbopaalden tijd verschoven is. De Turken versterken inmiddels Bujukdere. Te San Stefano komen alle dagen Russische stoombooten aan, met zware ladingen proviand. Vooits wordt aan de Polit. Corresp, gemeld, dat alle be noorden clen Balkan staande Russische troepot -nader bij de Donau worden saamgetrokken Overal worden door die troepen nieuwe ver sterkingen aangelegd, terwijl de oude herstek worden. In Sofia wordt eene talrijke Russischi troepenmacht geconcentreerd. Ookberuiden dei Balkan trekken de Russenondanks de on gunstige sanitaire omstandigheden bij opeei hooping in enge garnizoenen, in alle gewichtig' stellingen hunne krachten samen.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2