"limieiilaiiSsclie Bericnten. den oorlog te verhinderen, indien de Regeertng besloten is eene oorlogzuchtige staatkunde te volgen. Ilij (Granville) en lord Hartington zullen het mogelijke doen om den oorlog te voorkomen. Lord Hartington heeft in denzelfden zin geantwoord. De nieuwe Minister van Oorlog is kolonel Stanley, een j"ongere:/broeder van lord Derby. Hij was financieel secretaris bg de schatkist, vroeger Hd van de admiraliteit. In het Parle ment heeft hij zitting voor North Lancashire. De Standard meldt, dat de "regeering heeft besloten, de hertog van Edinburgh dadelijk uit de Middellandsche Zee terug te roepen. De kanaal vloot zal waarschijnlijk spoedig naai den Pyraeus stevenen. KOSLASD. Tegenover de mededeeling "van de Weener Montagsrevuomen gejooft dat Ignatieff de Russische Regeering zal aanraden het te zamen komen van het congres zooveel doenlijk te be vorderen, stelt het Journal de St. Petersloxirg het beweren, dat de Russische Regeering niets meer doen kan, dan zij reeds gedaan heeft om de samenkomst van het congres gemakkelijk te maken, daar haar overredingskracht op houdt op het punt, waar de bezorgdheid aan vangt voor haar waardigheid. Te Petersburg bestaat, volgens het officieuse Journal de St. Peterslaurg nog geen neiging om Engeland tegemoet te komen en daardoor .het congres mogelijk te maken. De Oosten- Irijksche ambassadeur te Londen, de van ouds bekende Von Beust is op reis gegaan, men zegt naar Weenen. Ignatieff is gisteren te Petersburg aan gekomen en door den Keizer en Goitschakoff ten gehoore ontvangen. 'F E A N R II I. In de Kamer van afgevaardigden heeft de Bonapartist Lenglc den Minister Dufaure ge vraagd, waarom hij den advocaat-generaal bg het Hof van cassatie Godeile had ontslagen. De Minister heeft geantwoord, dat hij zich door het openbaar belang heeft laten leiden. De Begeering kan niet toelaten, dat hare ambte naren het gouvernement des lands bestrijden. De Kamer heeft de vei kiezing van graaf du Demaine te Avignon nietig verklaard. De Kamer heeft besloten uiteen te gaan tot 29 April, De Fransche Regeering heeft een voorstel bg de Kamer ingediend, strekkende otn onder de" inzendeis op de tentoonstelling 300 ridder- orclèn te verdeelen (225 ridders, 60 officiers, 12 commandeurs en 3 grootkruizen van het Legioen van eer.) Op de tentoonstelling te Londen in 1851 werden 52, op die te Parijs ia 1855 171, op die van 1802 te Londen 127, op die van 1867 te Parijs 230 decoratiën ver leend. In 1867 was het aantal inzenders'16,000, Jthans is dat 31,500, waaronder 22,000 Franschen. De 1Zevue des Deux Mondes bevat een artikel van Piius Napoleon over de staatkunde van het Reizen ijk in 1869 en 1870. Hij betoogt, dat de cleiicale partij het Keizerrijk tot den ondergang heeft gevoerd en Frankrijk, Elzas en Lotharingen heeft doen verhezen. ITALIË. Pater Beckx is ernstig ziek; Beckx is 84 jaar oud en staat sedert 1853 aan het hoofd der Jezuïeten. TWEEDE KAM ER DER STATEN GENERAAL Zitting van 3 April. In de zitting van heden is de heer Cort Van der Linden als commies-griffier beëedigd. De beraadslagingen over de wijziging der notariswet zijn voortgezet. De bepalingen om trent de disciplinaire straffen gaven aanleiding tot eenig debat. Do heer Schagen van Leeuwen trok echter zijn amendement in, om appèl toe te lalea ook voor berisping of waarschuwing van den notaris, nadat de minister do billijk heid van zijn artikel had uiteengezet. Voorts liet de minister vervallen den eiscli voor de bestaande candidaat-notarissen van eene twee jarige stage. Eindelijk is de „termijn der in werking treding gesteld op 5 dagen na de af kondiging, doch met het oog op de invoering, op den l Mei of kor^t daarna. Degeheelewet is aangenomen mot 68 tegen 1 stem, die van den heer Van Eek. In de discussie over het ontwerp, houdende bepalingen omtrent de beëedigde vertalers werd vooral uitvoerig beraadslaagd over het al dan niet in de wet laten van de bepaling, dat de eed of belofte zal worden afgelegd naar ieders godsdienstige gezindte. De minister nam het amendement van den heer Van der Kaay over, om die woorden weg te laten, daar in "tal van verordeningen reeds de keuze is vrijgelaten tusschen eed of belofte. De heeren Godefroi, Wintgens, van den Berch Van Heemstede, Te- ding van Berkhout, Mackay, Van der Hoeven en Heydenrijck bestreden sterk do weglating, waardoor de waarborg van den eed ontviel en het doel van het ontwerp verloren ging. Een amendement van den heer Mackay, tot hand having van bedoelde woorden, werd verworpen met 44 tegen 33 stemmen. Het geheele ont werp is aangenomen met 50 tegen 24 stemmen. Voorts zijn nog aangenomen het ontwerp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Groningen en dat houdende nadeie bepalingen omtrent den accijDs op den wijn. De commissie van rapporteurs, na "kennis genomen te hebben van de memoi ie van be- aotwooidiug over het outvyerp van wet tot wijziging der wet op liet Hooger onderwijs, heeft gemeend de aandacht der Kamer op het volgende belangrijke punt te moeten vestigen. In de afdeelingen werd algemeen de bij het ontwerp voorgestelde intrekking der bepaling omtrent de splitsing van den zesjarigen gym- nasialen cursus na het vijfde jaar iu dien zin opgevat, dat daarvan de bedoeling was, gymnasiaal ouderwijs in alle vakken voor alle leerlingen in duur en omvang gelijk te maken. Het blijkt thaus uit 's Ministeis antwoord, dat die opvatting geheel verkeerd is geweest en de intrekking alleen wordt voorgesteld, ten einde bij het ontwerpen van eeu nieuw leerplan voor de gymnasia viijhoid te hebben, die splitsing niet enkel in het laatste jaar van den zesjarigen cursus in 'i leven te roepen, maar ook in de vootaigaamle jaren reeds rekening te kunnen houden met de belangen van clie leerlingen, die zich later uan de geueeskundige en de wis- en natuui kundige wetenschappen zullen 'wijden, iu vei band met de bij artt. 7 en 8 van liet Koninklijk He-duit van 27 April 1877 vuoigeschieveu examina. SCHIEDAM, don <1 April 1S7S. Door buigeineester en wethoudeis van Lei den is voor de betiekking van leeiaar in de ge schiedenis en aanhijkskundo aan de gemeente- iustellingen voui hooger onmiddelbaar onderwijs aldaar, aanbevolen de lieer A. E. J. Holvverda, I lceiaar aan de II. II. School te Schiedam, en wel op eene juaiwcdde van f2200. Vooits heb ben bui geuieester en wethouders aan den Raad voorgesteld, liet noi maal cijfer der bezoldiging, vau de leeraien in evengemelde vakken, thans f 1600, te verhoogeu tot f 1800, met eene periodieke verhoogiug van t 400. Daar bij de nadering van het vooijaar het nuttig wordt geacht opnieuw tot vooitdu- reude waakzaamheid op te wekken, indien on verhoopt do Coloradokever hier te lande mocht worden aangetroffen heeft de Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid in herinne ring gebracht", dat voor het geval insecten mochten worden gevondendie vermoed wor den Coloradokevers te zijn, daarvan onverwijld een exemplaar aan zijn Departement moei worden opgezonden. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland is in het hoofdkiesdistrict Sliedrecht verkozen dehèer Murk Leis, met 354 stemmen. De heer "Van Tienhoven bekwam er 137. Uit den beschrijvingsbrief voor de drie en dertigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap blijkt, dat die veigaderiug dit jaar zal gehouden wor den te Leeuwarden op 31 Jul: en 1 en 2 Au gustus. Onder de voorstellen komen voorEen van de gewestelijke vereeniging Groningen, luidende: »De algemeene vergadering noodiga het hoofdbestuur uit, pogingen aan te wenden tot verkrijging van een catalogus eener goede schoolbibliotheek." Verder zal een ontwerp, ia een bijlage vervat, tot wet des Genootschaps moeten verheven worden. De volgende on derwerpen zullen behandeld wordena. de onderwijzersspaarbank en de levensverzekering maatschappij van hetNederlar.dsch Onderwijzers- Genootschap: l. Een statistiek van het betrek kelijk schoolverzuim is niet in het belang van het' onderwijsc Het is eene behoefte van den tijd, dat de legel: niet velerlei, maar veel, bg autoriteiten en onderwijzeis worde in herinne ring gebracht. Als vraagpunten zijn opge geven a Wat kan de ouderwijzer iu de school doen om zijn leerlingen buiten de school nut tige bezigheden te verschaffen? b. Welke ver beteringen zijn ei' noodig in de toepassing van de wet op den kindeiarbeid Welke uitbrei ding behooit nu reeds aan die wet te worden gegeven, zonder de grenzen van het bereikbare te buiten te gaau c In hoever is de tegen woordige verweekelijking in de opvoeding scha delijk voor de karaktervorming? Als plaats vair bijeenkomst in 1879 moet eene keuze gedaan worden tusschen Rotterdam en Zulfen. Quand l'eau manque a la livière, C'est la faute de Voltaiie; Quand la rivicre fi trop d'eau C'est la faute de Rousseau. Uit Het Zuiden vernemen wij, dat de Vorste lijke familie niet in den Haag blijft, wegens do door staatkundige gebeurtenissen en ver knipte districten aan het roer gekomen kamer meerderheid dat het volk vervreemd wordt van de over heid, wegens den geest die, dank den toevoer van kweekeiir.gen der staatsschool, onder het ambtenaais peisoneel heerscht; dat de lichtzinnigheid in het leger het volk onverschillig maakt voor de verdediging des vaderlands." Het Zuiden schijnt van oordeel, dal zoo de Kamer bestond uit louter leden als nu in de minderheid zijn, de Koning en de Piinsen bet in den Haag veel prettiger zouden vinden; dat zoo de ambtenaien benoemd werden uit hen die de bijzondere school haddeu bezocht, het volk de outvangeis van de belastingenen de commissaiissen van politie op de handea zou diagen; dat een ingetogen leven van de militairen maar was het niet juist een keikelijk persoon, die voor de verdediging des vaderlands noch iets meer dan onverschilligheid aan den dag legde? (Arnh. Gé.) Het gedeelte van den provincialen weg in Noord-Brabant, dat zich uitstrekt van Oyea naar Oss, is overstroomd. Het Yenloosch Weekblad verwondert, zich sover de verklaring der Regeering, dat bij het onderwijzen der vaderlandsche geschie denis op de lagere school, alleen het tijdperk der wording van den Nederlandschen Staat een breeder ontwikkeling verdient". En waarom?

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2