Gemeagde Beriekten. ma Omdat «het tijdperk der wording van den Nederhindschen Staat (lioe «glorierijk" ook) is een ijzingwekkend tijdperk": Is 't overgroote weekhartigheidgemis aan paedagogisch inzicht of iets anders, wat het «Weekblad" zoo doet sprekenvraagt het Tad. Door verschillende dagbladen is de aan dacht gevestigd op het feit, dat door den Burge meester van Wnmel voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar alleen zondanige sollicitanten zijn opge roepen, die dpn Roomseh-Katholieken godsdienst belijden.- Naar ons van goederhand wordt be richt, heeft het Schooi toezicht, terstond nadat d? bedoelde oproeping te zijner kennis was gekomen, den Burgemeester het onwettige zijner handelwijze onder het oog gebracht en hem uitgenoodigd eene nieusve verbeterde oproeping te doen plaatsen in al die bladen, waarin de eerste was opgenomen. (JU. Gisteren is het eerste nommer verschenen van het JRotteriamsch Nieuwsblad. Den 15 Juni zal weder een reis rondom de wereld aangevangen worden. Zooats bekend is bestaat in Frankrijk eene Maatschappij, welke daartoe de gelegenheid openstelt. Een stoom schip vertrekt dan van Marseille naar Zuid- Amerika, Noord-Atnerika, Australië, Japan, China, Indie en keert over Egypte door de Middellandsche zee terug. Deze reizen worden op '14000 a 23.000 Irs. per hoofd berekend, daarvan afhankelijk of men met 3 personen of alleen een hut neemt. Aan deze reizen die geheel een wetensclmpppelijk doei hebben, is het bezoek verbonden van de voornaamste streken in het binnenland der Staten welke het stoomschip aandoet. Hier te lande kan men zich aanmelden bij de firma Cians en Cie., gedempte gracht e 's Gravenhage. De Nedevlamjsche toonkuustenaavs-ver- eeniging zegt Ons Streven heeft een adres aan den .Minister van Binnenlandsche Zaken toegezonden, waarin de weusch is uit gedrukt, eene wettel'yke bepaling te verkrijgen, waarbij allen, die zich willen bezig houden met het geven van muziekonderwijs, worden verplicht een exaineu voor deskundigen afte leggen, en daardoor te bewijzen, dat zij bekwaam zijn als meester in dat vak optetroden. Het gegronde van dezen wensch zal door ieder worden ingezien. Door het volslagen gebrek aan contróle zijn er oneindig meer onbekwame onderwijzers in dit vak dan in eenig ander. Vele schoone stemmen gaan verloien door verkeerde leiding, want onder hen, die zich wijden aan het zangonderwijs zijn er bij v. slechts enkelen, die geheel bekend zijn met den bouw der zaugorganenen door dat volslagen gebrek aan kennis worden de stemmen op geheel verkoeide wijze geoefend en daardoor voor het grootste deel bedorven. Als een groot geluk mag men het dan ook waarlijk beschouwen, wanneer zich in ons land een bekwameleeiaar of ieerares vestigt, iemand die dezmi moei lijken talc van onderwijs volkomen verstaat en met de meeste zekerheid de juiste middelen aanwendt om de stemmen, die hen zijn toe vertrouwd, te vormen. In do maand Maart kwam in Utrecht geen geval van longziekte onder het rundvee voor. De veestapel in Overijsel bleef van alle besmettelijke ziekten verschoond. In de laatste - week van Maart is in Friesland een geval van ■longziekte geconstateerd in het laatste der in die provincie aanwezige verdachte koppels. De n afmaking van dat koppel is voorgesteld. In dezelfde week van '1877 kwamen 4 ziektege vallen voor. Een der twee gevangenen, die oulangs uit het huis van arrest te Haailem ontvlucht zijn en wel De Roeper, is weder gearresteerd en in de gevangenis teruggebracht. Hij is in hechtenis genomen te De Bildt bij Utrecht. Dc moordenaar van den herbergier te A I IJzendijke is in Gent gevat. Hij is 26 jaar oud eu in Belgie geboren. Uit Maastricht wordt aan de N. S. Ct. gemeld, dat een maréchaussee zijn meisje met zijn karabijn een schot iu de linkerzijde heeft toegebracht en daarna zichzelf een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Het meisje is aan de bekomen wonde overleden. Jaloerschheid schijnt de oorzaak te zijn ge weest van de gepleegde misdaad. Maakten wij in den laatsten tijd meer malen melding van belangrijke verhooging van den prijs der landerijen, thans wordt het tegenovergestelde uit Friesland medegedeeld. Kon voor een paar jaar elk land minstens f'1000 per pondemaat opbrengen, thans wordt weder f 500 a f600 geboden. Sommige boer derijen kunnen niet verhuurd worden wegens gebrek aan gegadigden, die over 't geheel minder zijn dan vroeger. Bij "Winsum zijn landerijen die aan huur geen 2 pCt. opbrengen van de som, waarvoor zij aan de eigenaars zijn toegeschat. In het Handelsblad komt een brief uit Pau voor, waarin men de volgende beschrijving leest van de grot van Lourdes: De grot, de plaats waar het eigenlijke drama speelde, maakt een ongelukkigen indruk. Men verwacht iets grootscb, iets schoons althans, te zieu en men staat voor een grot, die te- nauvveruood dien naam mag dragen't is een gat iu de rots. De toegang tot het binnenste is verboden. Een ijzeren hek sluit den toegang. Boven in den rechterhoek in een spleet ziet men een groot Madonnabeeld, met het opschrift: Je suis l' Immaculée Conception Zou de H. Maagd daar in dien hoek gezeten hebben, toen zij aan Bernndette verscheen? 't Is bijua niettcgeloo- veu. En zoo niet, waarom haar dan juist daar geplaatst? Genoeg, zij staat daar, of liever zij hangt daar. Een aantal wagentjes, waarop de miraculeus geuezenen tijdens hun ziekte voortreden, prijken hier ais zoovele geschenken aan Notre "Dame de Lourdes par amour et reconnaissance. Krukken en stokken van eiken vorm versie ren het plafond. Op den achtergrond hangt weinig gracieus een bordje, met verzoek aan de pelgrims, om niets weg te kapen. Men rekent zeker op het fanatisme der bedevaartgangers of de overdreven manier van sommige verzamelaars. Aan stelen toch valt niet te denken: er ia niets dat mee nemen waard is. Naast de grot de fontein. Zelfs nu, hoewel de bedevaarten eerst in Mei of Juni beginnen, ligt er eene menigte, meest allen vrouwen, voor de grot geknield, en maakt men «queue" om het water der fontein te kunnen drinken uit een metalen kroes, die duizenden en duizen den pelgrims ieeds aan hunne lippen hebben gebracht. Om in de steeds aangienzende behoefte te voorzienheeft men een weinig verder ver schillende kleinere fonteinen met kraantjes aan- gebiaolu, zoodat thans een ieder, zonder al te laug wachten, kan worden bediend. Maar, men' begrijpt echter wel, dat dit het ware niet is. Toen de II. Maagd aau Bernadette beval: aliez loire l' eau d la fontaine, was er sprake van die eetiige fontein en niet van de later kunstmatig aaugebi achte. De hoofdigheid der pelgrims van zich om de groote fontein te verdringen, is dus zeer begrijpelijk. Het et vous y laver wordt ruimschoots in praktijk gebracht; door mannen voor het ge zicht en de handen, door vrouwen op nog ruimer schaal. Zwolle. De veehandel, die in de noorde lijke provinciën zoo verbazend toeneemt en in 1877 p. m. 11 millioen guldens aan uitgevoerd vee opleverde, geeft in de eerste clrie maanden van '1878 nog krachtiger bewijs van vooruit gang. Hoewel winter en vaak ongenaakbaar weder zijn in Januari, Februari en Maart p. m. 18000 stuks vee uit het Noorden hoofdzakelijk naar het'Buitenland verzonden. De waarde p. m. 3Va millioen guldens worde geacht nog nimmer in zulk een betrekkelijk kort tijdsbestek in den veehandel te hebben opgebracht. Het ligt voor de hand dat alles aangewend wordt om den veestape! bevordelijk te zijn. De land bouwvoordrachten brengen er veel toe bij, dat aan veeveredeling bijzondere zorg is gewijd en nog staat vermeerdering voor de deur. Zwolle als centrum ondervindt er in toenemende mate voordeel van; zonder twijfel hangt de welvaart in het Noorden hoofdzakelijk van dezen handel af. Frederiksoord. In Maart jl. is alhier 83 millimeter regen en sneeuw gevallen. Het gemiddelde van de vijf vorige Maartmaanden is 56 Mm., dus nu 27 meer. Slechts 8 dagen waren droog in de afgeloopen maand; op 23 dagen viel er regen of sneeuw. De R&publique Francaisa deelt" het vol gende mede van een ooggetuige. In het hospi taal van Montargis bevond zich een Protestantsch soldaat. Aan zijn sterfbed bezocht hem de aal moezenier en vermaande hem zich te bekeeren. De stervende kon geen woord uitbrengen, maar dat deed er niet toe; hij werd zonder meer gedoopt, niettegenstaande een dor zieken in de zaal uitriep: «Gij doopt een lijk." De moeder van deu soldaat, vernemende dat haar zoon zich bekeerd had, keerde naar Nimes terug,van waar zij gekomen was, zonder de begrafenis te hebben afgewacht. De Lyotische spoorwegmaatschappij laat op alle hoofdstations van haar net toestellen inrichten, om door middel van deu klankleider met elkaar gemeenschap te ondei houden. Sinds eenigeu tijd wordt op verscheidene plaatsen "in Duitschland diefstal inet inbraak ge pleegd in Katholieke kerkgebouwen Op 1 dezer was het driehonderd jaren geleden, dat William Harvev, de ontdekker van den omloop des bloeds in liet dierlijk lichaam, te Folkestone geboren werd» Men brengt gel den bijeen, om den ^beroemden man in zijn vaderstad een standbeeld op te richten. Door de Vereeniging tot bescherming der dieren te Weenen is eene prijsvraag uitgeschre ven, waarbij wordt verlangd eene uiteenzetting, in popuiairen vorm, van het belang der dieren bescherming voor de beschaving van den mensch. Het geschrift moet 4 a 6 vellen druks be slaan. De uitgeloofde prijs (30 ducaten) is door een «diet en vriend" ter beschikking gesteld. Cham heeft voor de «Charivari" twee teekeuingen gemaakt. De een stelt een Turk en een Rus voor, staande voor de deur van het gebouw waar het congres wordt gehouden. De Turk ziet er niet zeer opgewekt uit en de Rus duwt hem toe: «Kom, kom, niet zoo'n gezicht, hoorIk wil dat ge er tevreden, zeer tevreden uitziet." De tweede stelt een Rus voor, waarvan de verminkte romp in een hoek ligt. Een koor van diplomaten roept den Rus toe, dat hij den armen Turk wat zal teruggeven. «Wel neun," antwoordt de Rus. sik verzeker u dat ik hom daarmede geen pleizier doe. /Hij had geen crediet meer bij den schoenmaker en den handschoenmaker." Volgens bel ichten uit Bern is de Gothard- pas sinds een paar dagen onbegaanbaar ten gevolge vau de groote hoeveelheid gevallen sneeuw. De f reuse. Lehrerseitung vermeldt 't vol gende curieuse 'gevalsin eene gemeente van Posen is de ondenvijzerspost vacant. Een 15- jarige knaap is aangesteld als onderwijzer van 14jaripe kinderen en ontvangt, behalve 't ge bruik van een stuk land en de staatssubsidie, hetzelfde salaris als een onderwijzer, die 2 jaren de normaalschool eu 3 jaren de kweekschool bezocht heeft Ter gelegenheid van de tentoonstelling zal door de Evangelische alliantie een ijzeren gebouw worden opgericht en vyel in de onmid dellijke nabijheid van het tentoonstellingsge bouw. IJet zal 'onder den naam van «Salie Evangpüque" ruimte bevatten voor het houden van verhandelingen en toespraken, met zit plaatsen voor circa 600 hoorders, benevens een kleiner vertrek voor particuliere bijeenkomsten. Twee kiosken ter weerszijden van liet gebouw zullen voor den verkoop van bijbels en gods dienstige geschriften ingericht worden. Dagelijks zul des morgens in verschillende talen gods dienstoefening worden gehouden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat eeo aantal der meest bekende zakkenrollers en dieven passen hebben gevraagd voor Frankrijk. Zij willen de Tentoonstelling te Parijs bezoeken. Terwijl de scholen der meer vrijzinnige Katholieke orden voortdurend in aantal ver minderen, wordt het cijfer der Jezuïetenscholen voortdurend grooter. Iu 1877 waren er 9771 leden der orde van Jezus, die met het onder wijs waien belast; 7741 dezer zwarte lieeren werkten in Europa, in '1876 telde men er 225 minder. Tot voor weinige jaren had men geen musschen in Amerika, Men bi acht ze naar Amerika over en liet ze in vrijheid in het Central Park te Nmv-York, waar men ze voedde en beschermde, totdat zij er zich volkomen thuis gevoelden. Ook in andere deelen des lands heeft zij zich gevestigd en vermenigvuldigd, maar nu wenschten de Amerikanen niets liever dan van de musschen bevrijd te zijn. De ondervinding toch heeft geleerd, dat zij alle andere vogels verdrijven. Meer dan twintig soorteu, die voorheen iu de bosschen gevonden werden, zijn nu verdwenen, omdat de musschen all'üd mot hen vechten niet slechts, maar ook de eieren van andere vogels opeten. Men zal nu eene algemeene vervolging tegen de mus schen instellen. Gestolen kussen worden soms zwaar geboet in Engeland. Een Londensch vischhamlHaar, Stanley, werd verleden week tot twee maanden tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij eene ge huwde dame gewelddadig op de straat omhelsd had. Vergeefs smeekte zijn advociiat den rechter, eene geldboete te willen opleggen, wijl tucht huisstraf den man (een welgezeten huisvader) ten gronde zou richten. De rechter bleef on verbiddelijk. Men herinnert zich het proces tusschen twee Fransche boeren, waarvan de een aan den ander een koe had verkocht, die een deel van den koopprijs, een bankbiljet van 100 frs. dat óp een bank lag, had opgeslokt. De vrederechter heeft verklaard, dat de kooper, als eigenaar van de koe, niet genoeg op het beest had gelet en aansprakelijk was voor de sclmde, die het had berokkend. De kooper moest derhalve nog 100 frs. betalen. Een barbiersgast te Antwerpen stal het gouden horloge van een zeekapitein terwijl hij dezen inzeepte. De kapitein zat recht voorden spiegel en zag den dief aan het werk, doch zeide niets. De barbier outfutselde met de eene hand het uurwerk, terwijl hij met de andere zijn slachtoffer inzeepte; de kapitein hield den zeepschotel vast. Toen de bestolene nu goed geschoren was, lichtte hij zich tot den dief en vroeg hom naar het uur. «Ik weet het niet juist," was het antwoord. «Hé, dat is aardig," hernam de kapitein, «gij weetniet wat uur het is, en nogtans hebt gij een horloge in uw broek zak, hetwelk juist het uur aanwijst." De d ef verbleekte. IJij poogde te vluchten, maar de kapitein greep hem vast en bewaakte hem tot dat de baas-baardscheerder met de politie kwam, De dief is naar de gevangenis gebracht.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 3