filmende BërlelTeï I •ff'J Z. M, heeft benoemd tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. C. H. Gockinga, thans vice-president; tot vice-pre sident Mr. F. B. Cotiinck Liefsling, thans raads heer in dien Raad. SCHIEDAMdon 0 April 187S. Donderdag jl. trad in de tiende en laatste leesvergadering in dit seizoen voor de leden der vereeniging ïPaulus" op, de heer H. C- Lohr van Rotterdam', en behandelde het laatste onderwerp aangegeveu voor de serie van le zingen door den spreker en den heer Dr. I. Hooykaas te Rotterdam, en te Schiedam te houden. Dat onderwerp luidde: ïHet levende woord Gods." De geachte spreker voerde zijne hoorders terug tot het punt van uitgang en overzag, nog eens den gang der gedachten, welke den hoofdinhoud uitmaakten der gehou den lezingen. Was in de eerste lezing het feit gestaafd, dat er openbaring Gods is, verder werd dit aangetoond uit de geschiedenis, zoo wel uit de heiden wei eld als ook en voorna melijk onder Israël, het volk van den godsdienst. Bij Mozes en de wetgeving, bij de profeten en hun invloed, alsook bij de bedeeling der wet na de profeteD, was achtereenvolgens de aan dacht bepaald. In die verschillende tijdvakken was het duidelijk dat God zich had geopenbaard en het levende woord Gods ook in dagen van minder godsdienstige geestdrift toch altijd had gesproken. Maar het schoonst, het volledigst, het volmaaktst kwam dit uit in Hem, die het Licht der Wereld was, en van wien men zeggen kan: die Hem ziet, ziet den Vader. Die hoog ste openbaring Gods 'is dan ook van beslissen- den invloed geweest op da geheele latere geschie denis der menschheid. Onder zijn invloed tra den de laatste getuigen van het licht op en waren het vooral Paul us en de schrijvers van het 4de Evangelie die het zuiverst het levende woord Gods, zooals zijzelvendit van den Vader hadden ontvangen, hebben vertolkt. Ook in den Bjjbel vinden wij dat woord terug, wanneer wij dat boek niet, aanmerken, als in zijn geliee] uit den hemel gevallen, maar als de verzameling - yan echte godsdienstige gedachten en gezindheden 'als de, oorkonden van het leven van Jezus, wiens leven, woorden en daden, de hoog ste openbaring van God zijn. Ons steeds meer vatbaar te maken voor die Godsopenbaring, zelve ide stem van God in om le hooren, te Lu )j tonnen, dat wijzei ven de dragers zijn van liet ,e woord van God; daarvan te getuigen itaak die spreker had op zich genomen "enfwaarvan hij zich op uitmuntende wijze kweet. Met een woord van dank aan de beide sprekers, die vooial geduiende deren winter van hunne groote sympathie voor de vereeniging Paulus hadden doen blijken, werd de laatste leesver gadering gesloten. De heer Van Nispen, lid der Tweede Kamer, heeft een nota gevoegd bij het (nog nietvei schenen) verslag omti ent het ondei wijs- ontvverp. De Tijd deelt lieden die nota mede, waarin de heer. van Nispen liet stelsel voorstaat van gesubsidieerde b ij 7. oudere scholen. Hij wil, swaar de confessioneele staatsschool niet te vet krijgen, is," een Inj de wet uit te werken stelsel van verplichte subsidibu, door dezelfde ppenbaie klassen, waar uit de openbare school vvoult bekostigd, uit ,te betalen, waai in op., wettige wijze, doorgaans aan een minimum van leeilmgen (bijv. minstens 40 of 50), lager onderwijs gegeven wordt. Dit subsidie zou bijv. de helft moeten bediagen kosten, die in gelijk geval wei Lelijk voor het openbaar ondeivvijs worden besteed, en omvat- Ten* zoowel de be/oidiging der ondervvijzeis en hunne pensioenen, als dé„ kosten dtin 'sèhool- gebouwen, enz. ut-. De heer Van Nispen had otri dit beginsel Te doen uitmaken reeds een amendement gei eed genjaakt op het ontwerp-Heemskeiswaarop hij -j tffrj-wJ'" de instemming vanonderscheider.ezijnor politieke geestverwanten heeft mogen verwerven." Dat amendement, sdat nu nog dienst zou k u n nen doen," strekt om art. 1 aldus te lezen sBehoudens combinatie van kleinere gemeen ten wordt in iedere gemeente van het rijk, van overheidswege, met eerbiediging van ieders godsdienstige begiippen, lager onderwijs ge geven voor alle kinderen, wier ouders of voogden zoodanig onderwijs voor hen verlangen. ïHet bijzonder lager onderwijs wordt van staatswege gesubsidieerd. »Een en ander geschiedt overeenkomstig de regelen, te stellen bij deze wet." liet gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren namiddag bevestigd het vonnis der recht bank aldaar, waarbij de heeren Muozebroek en Cruys, directeuren der Nederlandsche suiker raffinaderij, zijn vrijgesproken van de beschul diging van misbruik van vertrouwen. Heden werd aan de fabriek der firrna Christie, Nolet en de Kuyper te Delfshaven met goed gevolg te water gelaten het sehroefstoom- klepvaaituig (stoomliopperbarge) Iismbang no, 10, bestemd voor de havenwerken te Batavia. De stoomwerktuigen (compound systeem) stoomketel met toebehooren van 360 indicateur P. K. alsmede de overige machineiien en toe stellen, zijn mede in bovengenoemde fabriek vervaardigd. Na uitrusting zal dit vaat tuig via Suez naar Batavia stoomen. De Willem Barendz. is heden te Amster dam met goed gevolg te water gelaten. Voor den Noordpooltocht is nog ingekomen: Van de fiima wed. A. G. Heineken en Zoonen, te Amsterdam, een geschenk van drie kisten boter, 1ste kwaliteit, in blik, stellig ter waarde van f 250; de gebioedeis Van Rossumte Rotterdam, zouden een dergelijk geschenk van nagenoeg dezelfde waarde; de fit ma Broekman en Heuny te Amsterdam schonk mede een kist boter, in blik; de heer \V. J. Van Cop- penaal, aldaar, leverde eene pastij voedings artikelen tegen hem kostenden spijs en schonk daarbij 75 liter aalbesseusap van de zuiverste sooit. De hh. VanRavestein en Zn. te Rotterdam, zondeu een kist pruimedanten teu geschenke. In eenige couranten bericht de douairière de Bourbon, zich ondeiteekenendehertogin van Nonnandiê, het oveilijden van haren zoon, machinist bij de Kon. Ned. marine, niet bijvoe ging dat hij is gesproten uit haar huwelijk met den hertog van Normaodië, zoon van Marie Antoinette en van I,odewijk XVI, Koning van Frankrijk. De mooi denaar van dén herbergier en zijn huishoudster te IJzendijke heet Eduard Maeituns. Het bedrag van het door hem ge stolen geld wordt begioot op f700. Het volgende telegiarn is te Londen aan het bureau van de New York Herald ont vangen Lage barometei stand mot hevige N.-westelijke wmden, vergezeld vim regen, kunnen op de Noord-Britsche on Nooidsche kusten op of omstiaoks den 8sten de/er maand verwacht woi den.„.Benoorden 30'' NB. zal het weder in den Atianthclien Oceaan stormachtig ziju. Te Oud-Beieiland biacht eene koe den 1 Maart jl. een welge-chapen kalf ter wereld dat tegen volle waarde werd vei kocht. 2 April, dus een maand later, weer een dood Kalf,, waarvan de vorm echter in alles niet duidelijk meer te ondeischeiden was. Zaandam. In de algemoene vergadering van liet district »Zaandam en omstreken" van Bijen hulp werden do lekening over 1877 en de begrooting voor 1878 vastgesteld en goed- geken d. Tot hiertoe lmd het districlsbesluur slechts contracten gesloten voor 'de levering van koffie' thee, suiker, manufacturen' en/topijtgoederen met 10 pet. korting. Als nieuwe middelen werden voorgesteld: aanvoer van brood uit de Amsterdamsche broodfabriekenspek en ham men uit Overijsel; steenkolen uit Ruhrort en aardappelen uit Gelderland, terwijl eene poging zal worden gedaan om zich aan te sluiten bjj de bestaande winkelvereeniging van de arbei dersvereniging Help ti' zeiven. Dokknm. Er is alhier ernstig sprake om Ooslmahorn tot een groote Noordzeehaven voor groote zeeschepen te maken. Uit zee naar deze gemeente zou alsdan een kanaal van voldoende capaciteit moeten worden aangelegd. De afstand van Oostmahorn tot deze gemeente langs de Ee is slechts 14 kilometer. Arnhem. Jl. Dinsdag is door de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van den 15jarigen knaap te Gendringen, die vooreeni gen tijd een man drie steken met een dolk had toegebiacht, die noodzakelijk den dood tenge volge moesten hebben. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot drie jaren correctioneele gevan- genisstiaf. Amblj, (nabij Maastricht). In dit dorp heerschen de kinderpokken in zulk een hevigen' graad, dat de openbaie school, die door 90 leerlingen bezocht wordt, moest worden geslo-1 ten. In bijna alle gezinnen worden lijders aan die ziekte aangetroffen. Op de Parijsche tentoonstelling zal men een blok steenkool uit Pennsylvania kunnen zien ter zwaai te van 10,000 kilogram. Uit IJsland is bericht ontvangen van eene geweldige uitbarsting uit een der Vulkanen nabij den Hekla. De vindingrijkheid der dieven houdt met de toenemende waakzaamheid der politie ge lijken tied; daarvoor getuigt weer het volgende: Sedert eenigen tijd werden uit de goederen- stations in Duitschlaud pakketten vermist, die'' op zoo geheimzinnige wijze verdwenen, dat de wakers ten einde raad waren. Eindelijk z'ijn echter de dieven gevonden- Het waren twee personen, waarvan de een in mand of kist werd geborgen, die als bestelgoed door zijn makker aan het Station werd be zorgd.' Zoodra de goederenloods, wegens etens tijd der beambten gesloten werd, kwam de levende waar uit zijn schuilhoek en pakte dan at wat voor de hand lag in de plaats, die hy■jU- ledig had gelaten, waarna hij zich op de eenr" of andere wijze uit de loods verwijderde. De spoorwegmaatschappij verzond dan het gestolene naar het opgegeven adres, waar de dieven het in ontvangst namen. Zonder gevaar was deze li«t niet. Een der dieven bekende eens bijna het leven te hebben veiloren. daar men hem op het hoofd plaatste. Op het punt van te stikken kwarn or echter gelegenheid de kist te vei laten. In een koffijhuis in eene Duitsehe resi dentie-stad zatan eeuige »Landwehr"-officieren piatende bijeen, toen eenige officieren van het leger binueutiaden. Een der laatsten gaf aau een ouden wiok, die tusschen beide korpsen heerschte, lucht door tot zijne kameiaden te zeggen: »!aat ons heengaan: waar zLamlwehr" zit, stinkt het." De beieedigden hielden zich halm, maar brachten een klacht in bij deu Koning; deze 'die derbïLandwehr" groote''genegenheid toe droeg, omdat /ij megi malen getoond had, moe dig en krachtig te kunnen handelen, beloofde hun een volledige satisfactie. Op den eerstvol- geiiden^Zotjdag' werd er groote parade gehouden en 'Zijné Majesteit woonde die in tenue van' generaal der ïLandwehr" bij. Bij het einde der manoeuvre stapte hjj'door de rijen der officieren heen, hield plotseling voor den beieediger stil, duw/Ie hem' tamelijk gevoelig een zijner roks- panden onder denneu's'en troeg óp luiden toon: Stinkt dat?" 1

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6