Mijnt iaplite littrauM liSag. Buroemeestek en Wethouders van Schiedam A". 1878. Kennisgeving. Donderdag 11 April M 4391. T w ee jLi_ Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85. Franco per post, door het gehecle Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. r Boen te weten: Bat het Kohier No. 1 der Plaatselijke Directe Be lasting de-ter Gemeente, voor het dienstjaar '1878, dooi den Gemeenteraad op den 8 April jl. vastgesteld, in gevolge het bepaalde lij art. 205 der Gemeentewet, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing op de Secretarie der gemeente is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den O April 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. "VAN MJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. SCHIEDAM, tien 10 April 187S. sWat denkt ge tocli van den oorlog?" Zie hier de vraag van den dag, en met den besten wil van de wereld is het niet mogelijk, zelfs bij benadering op te geven, wat de volgende dagen brengen zullen. Neem het eerste blad het beste; leg er vier opeenvolgende nummers van nevens elkandcr^eii .ge._kr'jgt..een^qejjigs- zins flauw begrip van wat politiek is. 't Is maar de zaak, dat men goed weet te lezen. "Wat zoudt ge in de laatste dagen der vorige week hebben gezegd? De ooi log is onvermij delijk. De hooghartige Russische taal na de verschijning der Nota van Lord Salisbury klonk als eeu reehtstreeksche oorlogsverklaring; zelfs spraken Russische dagbladen, die met de Re geering betrekkingen onderhouden van een algemeene lichting zooals in '1812, toen Napo leon het rijk bedreigde, en evenals toen klonken ook nu de woorden«"Voor God, voor don Czaar; voor het Vaderland!" «Voor God?" jawel, deze woorden prijken aan het hoofd van de phrase. Van tweeën éénde Russische schrijvers moeten öf zeer oveituigd ziju van den indruk, dien deze woorden op hot volk zullen te weeg brengeu en bezigen die woor den dus om bun doel te beruiken, en dan is hunne speculatie een van de afschuwelijkste soort; of zij meeuen wezenlijk, dat hun zaak de zaak Gods is, cn dan verklaren we hen niet te begrijpen. «Voor God, Czaar en Vaderland dus," erger kun liet niet; reeds hoort ge in de verbeelding het gebulder van liet kanon, eu op nieuw verrijst de krijg met al ziju rampzalige woorden voor uw geest: stagnatie in handels- eu andere ondernemingen, daling der fondsen, duurte der levensmiddelen, legioenen van dooden en ge- kwetsten. Dit alles vloekt verschrikkelijk tegen de schoone voorjaarsdagen. Een volgend nummer uwer courant doet u echter zoo iets van een lichtstaal in het duister ontdekken. De onderhandelingen gaan voort, zoo leest ge, en tusschen de regels, die spreken van oproeping van reserves, van oorlogskredieten, gepantserde schepen, is als liet ware 'iets ingeschoven van een land, dat Egypte heetdat raad- sdachtige land beroemd, in de grijze oudheid *'ii BUilssi.tr: IAKKT, E, 124. om zijn godsdienst, zijn wetenschap, zijn reusachtige iverken; thans zeer bekend om zijn buitensporige schuldenlast, en de dwaas heden van zjfn beheerscher, den khedive, maar ook weder beroemd wegens het reusachtige werk, Ge doorgraving der landengte .van Suez. We doelden 'er reeds vroeger op; Engeland niet de Engelschen, maar het rijk kocht de aandeelen in deze onderneming bij massa's, en bet zou het land ook wel in bezit willen nemen; het beheerschte clan door Gibraltar, Maltha err Egypte de Middeliaudsfche zee eu zpu tevreden, kunnen zijn. Oostcnrijksche bla-* den spraken1, lezelfder tijd, dat een paar pro vinciën, die thans tot Turkije behooien Bos nië en Herzdgowina eigenlijk door de troepen van Fi nns Jozef moesten bezet wordende Oostenrijksche staat moest op zelfbehoud be dacht zijn, vooral nu Rusland zijn veroveringen zoo ver uitstrekte. Op deze eeuw zou de 19e eeuw ook hare verdeeling hebben: de 18e had die vaii. Polen; de 19e kon prijken met die van Turkije. Na een jaar of wat, er is tocli ni.cA(cinieu\vs onder de zon, kon dan bij wijze van tweede en derde verdeeling de Turk geheel uit ons werelddeel verjaagd worden. Wat Üuitsehlaud en Frankrijk van den buit zouden erlangen, daarover geen woord; misschien volgt dit later bij wijze van ver rassing. Zoodanige indrukken, als we boven neer schreven, doet men op, wanneer men tusschen de regels doorleest. Dat Engeland Egypte gaarne iu bezit zou nemen geen twijfel daaraan, en dat Oostenrijk eveneens wat gewichtiger wenscht te worden, dan het iu de laatste jaren was, is zeker, 't Is toch niet aangenaam voor eeu staal als Oosteniijk beschouwd te worden als opgcsclneveu ten doode, zooais vanDuitsche zijde wel eens pleegt te gebeuren. Eerder deukt het Huis Habsburg aan nieuwe uitbreiding; men kent het beroemde A. E. I. U. der Oostenrijkers: Austriae Est Inipe- ïare ©rbi Uuiverso. (Aan Oostenrijk is het de gansche wereld te beheerschen). De Duitscher van voor dile eeuwen zette deze spreuk aldus ge trouwelijk over: Alles Erdreich 1st ©sterreich Untertlmu, de Nederlander maakte er van: Aller Ecren Is Oostenrijk Vol. Welnu, onge veer vier eeuwen is deze spreuk in Oostenrijk gangbaar; haar waarheid te doen worden, welk Oostenrijksch staatsman, die er niet naar streven zou? Nog andere teekenen van wijziging in den gespannen toestand ziju waar te nemen. De Russen vei klaren thans, dat de Rumeensche zaakgelastigde niet goed heeft gehoord, toen hij Ruslands besluit om aan dat land Bessarabie te ontnomen, eeu onherroepelijken eiscli noemde, integendeel, gaarne zal Rusland die zaak op het Congres brengen. Eenvoudig wordt die Rumeensche zaakgelastigde, Prins'Ghika, dood- gelogen. Da eenige troost, die den man rest, .Advertentieprijs: van 1tO gewone regels, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend. !s, dat als alle zaken in orde zijn gebracht, hij, onder degenen behoort, die bij gelegenheden als deze een decoratie krijgen. Do Rumeensche Vorst Karei van Ilohenzollern, had aan Rusland leeds kennis gegeven, toen hem de bedreiging van Rusland, zijn leger te zullen ontwapenen, ter oore kwam, dat zijn leger wel verpletterd kon worden, maar zich niet zou laten ontwapenen. De dood boven de oneer dus 1 Een schoone gelegenheid om het thema nationale of militaire eer nog eens weder ter sprake te brengeu. Intusschen, Prins Ghika zal deze bedreiging ook wel verkeerd verstaan hebben 1 Eindelijk het groote feit van den dag is liet laatstetelegiam: De Keizer vaa^. Rusland heeft aan de Keizer van Duitsehlan'd gevraagd, bij de Europeesciie mogendheden in vredelievenden zin te interveniëeren. Rusland zou transacties toelaten op het verdrag van San Stefauo en. op de stichting van het Voistendom Bulgarije. Hst ontslag van Gortscbakolt is waarschijn lijk; zijn opvolger is nog niet bekend. Een nieuwe phase in de zaken is dus op handen. De Republikeinsehe partij in Frankrijk heeft bij de laatste verkiezingen een schitterende over winning behaald, een overwinning, doodelijk vooral voor de Bonapartisten. Iletgeschijf van Prins Napoleon dat druk besproken wordt, zal er niet weinig toe bijbrengen, het Napoleontisch regime nog meer te doen dalen. liet worde nu Frankrijk gegeven, dit jaar in internationale tentoonstelling zijn ouden roem op het gebied van werken des vredes te hand haven en te veileveudigen. In een artikel, getiteld «Politieke Wederge boorte" voorkomende in het Aprilnornmer van De Tijdspiegel, wordt aangaande liet Wetsont- weip op het lager ouderwijs van den heer Kap- peyne beweerd, dat de groote verdienste van het wetsontwerp ligt in het gemis van eigen lijke politieke strekking. Dezo laatste betreft de viaag, of de gemengde neutrale school dan wel de secteschool iu ons vaderland volksschool behoort te zijn. Onbesvimpeld en zonder eenïg voorbehoud kiest de Regeering partij voor de' openbare neutrale en gemengde volksschool, en voert zij evenals de Minister Fock tegenover de clericale eischen het nonpossumus tot leuze. Maar er is een andere onderwijskwestie de techuische of paedagogisehe, die eigenlijk pas in het leven getreden is, toen het door den Minister Thor- becke op 5 Maart 1872 aan de Tweede Kamer ingezonden «Overzicht van den toestand van het lager onderwijs op uit". December 1869, vergeleken met dien op uit". December 1857, had aangetoond, dat er aan de inrichting van ons volksonderwjis zeer veel ontbrak. Er bestaat gebrek aan onderwijskrachten, aan belangstel- ■*7 iing eu medewerking bij ouders eu gemeente- - besturen, aan strong staatstoezicht. Dit vormfc ■wat wij, in tegenstelling van de .gemoedsbe-

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1