Buteilaiilscle Bsticlten. Bi men ia ii Mie Berinnen. 0 zwaren, die hiermede niet in verband staan, de paedagogische onderwijskwestie zullen noe men zij werd eenige jaren lang bij de begroo- tingsdiscussiiin in de Tsveede Kamer gebracht, schonk het leven aan redevoeringen en, nu eens verworpen dan eens aangenomen amende menten en verkreeg ten slotte eene formule in het wetsvoorstel van den heer Moens," Over hetgeen de Minister in het ontwerp heeft opgenomenis het bedoelde artikel kort. Het zwaartepunt ligt in hetgeen de Minister niet voorstelt en daaronder in de eerste plaats de leerplicht. Hier schijnt de Minister het onderscheid tusschen leerplicht en openhare-school-dwang over het hoofd te heb- beu gezien; leerplicht met vrije keuze, had in het wetsontwerp opgenomen moeten zijn, dat thans slechts huismiddeltjes aan de hand geeft, die de Minister zelf als van weinig beteekem's beschouwt. ENGELAND. Het Iluis der Lords heeft jl. Zondagavond het adres vun antwoord op de Koninklijke bood schap zonder stemming, dus eenstemmig aan genomen. In het Lagerhuis werd na een lang durige discussie de voortzetting van het debat tot Dinsdag verdaagd. In het Hoogerhuis zeide lord Beacons- field, terwijl hij het voorstel deed tot het adres van dankzegging aan H. M. voor hare bood schap betreffende de oproeping der reserve, dat Engeiands Oosteische politiek steunde op de tractaten van 1856 en 1871. De premier keurde in de strengste bewoordingen tot in bijzonderheden alle bepalingen van het tractaat van San Stefano af; dit tractaat, zeide hij, •waarover op geheimzinnige wijze en in het verborgen ondeihandeld werd, wijkt in elk artikel af van de tractaten 1856 en 1871. Hij betoogde vervolgens dat dit tractaat aan Rus land een overwegenden invloed schonk op de Zwarte en Aegëisclie Zeeën en op 'alle punten van Europeesch en Aziatisch-Tiukije, daardoor werden de belangen van het Engelsche Rijk bedreigd en de weg van Engeland naar Aziii zou kunnen worden afgesloten, daar Rusland over Syrië in de richting van Egypte zou bun nen voortdringen. Alle mogendheden, vervolgde lord Beacons- field, hadden zich gewapend, en waarom zou dan alleen Engeland niet gewapend zijn? Hij geloofde ook nu nog als vroeger, dat een con gres het beste middel zou zijn om alle bezwa ren uit den weg te ruimen, doch toen de Re geering in dat opzicht hare verwachtingen teleurgesteld zag, besloot zij voorzorgsmaatre gelen te nemen. De reserven zonden 70.000 man opleveren, doch als Engeland in een grooten oorlog gewikkeld mocht worden, dan zouden de strijdkrachten belangrijk vermeerdei d worden. Een ontzettende omkeering heeft in den toestand in het Oosten plaats gehad en deze bedreigt de vrijheid van Europa. Het Engelsche rijk moet behouden worden door dezelfde «rootschoen vaderlandlievende iuspan- iiing en energie als waaraan het zijn ontstaan dankt. Lord Granville zeide, dat lnj de verantwoor delijkheid voor den maatregel geheel aan de Regeering overlaat. Lord Derby verzette zicli tegen een ooi log, omdat lvet bondgenootschap van Oastenrijk- Hongarye zeer twijfelachtig en ieder ander verbond onmogelijk was. iïord Salisbury sprak zijne strenge afkeuring uit over lord Derby's oubescheidcne mededee- lingen en bestreed in scherpe bewoordingen de Russische politiek. In het" Lagerhuis stelde sir S. Northcote het adres aan de Koningin voor en hij drukte de hoop uit, dat ook thans nog een congres, onder de door Engeland gestelde voorwaarde, mogelijk zou zijn. Gladstone bestreed de politiek van isolement en betoogde dat overeenstemming met Europa verreweg de voorkeur verdiende. Sir Wilfrid Lawson lichtte zijn bekende amendement toe, waarna verscheidene sprekers zich' nog voor en tegen de oproeping der re serve verklaarden. Gladstone's argumenten werden door den heer Ready bestreden, die aantoonde dat de Engelsche Regeering niet moedwillig den oor log zoekt. Het debat werd daarna verdaagd. Gordon Bennet, de rijke uitgever van den New-York llerald, dezelfde die de reizen van Stanley in Afrika bekostigd heeftzal thans voor eigen rekening een Noordpool-tocht laten doen. Hij heeft daartoe de bekende stoom boot »Pandora" aangekocht voor f 48.000. De Times deelt in de derde editie mede een uitvoerig telegram uit Petersburg betreffende een circulaire van Gortschakoff, waarin punt voor punt de argumenten van Salisbury's circulaire worden wederlegd. Sir Charles Dilke zou Maandagavond in het Parlement den Minister vau Koloniën om inlichting viagen ten opzichte van een bericht, dat een Engelsche maatschappijvertegen woordigd door een baron Overbeck, en met medewerking van den gouverneur van I.aboean en een Britsch vice-cousul, bij tractaat met de Sultans van Broonei en Soeloe den afstand zou verkregen hebben van bijna het geheele noorde lijke gedeelte van Borneo, terwijl baron Overbeck bekleed zou zijn met den titel van Maharajah. Vooral door ons Nederlanders inag het antwoord van den Minister met belangstelling worden tegemoet«ezien. De Engelsche industrie heeft door allerlei oorzaken zulk een slag gekregen, dat van de 974 bestaande hoogovens 489 koud ziin. F B A iV K K IJ K, Men wil weten, dat de crisis als geëindigd te beschouwen is. De Keizer van Rusland heeft aan den Keizer van Duitschland gevraagd, bij de Europeesche mogendheden in vredelie- venden zin te intervenieeren. Rusland zou transacties toelaten op liet verdrag van San Stefano en op de stichting van het Vorsten dom Bulgarije. Het ontslag van Gortschakoff is waarschijnlijkzijn opvolger is nog niet be kend, doch graaf Schouwaloff zal het niet wezen. De Vnivers behelst het volgende telegram uit Rome: »De Osservatore Romano is gemachtigd ge worden het mandement af te drukken, dat kardinaal Pecci in I860 over het weieldlijk gezag des Paus heelt uitgevaardigd. illet is ovei., uiig op de beteekenis en het gewicht hiervan te wijzen," De Berlynsehe ba»kier Mendelssohn heeft Maandag jl. Parijs verlaten, zonder dat liet hern gelukt is een leening van 3..0 millioen voor Rusland te sluiten. O O S T K RIJK. Aan de Polilische Qorrcspondenz werd gis tel en uit Bucharest bericht: Ruslands diplomatische agent alhier, Stuart, heeft Zondag openingen gedaan aan Vorst Karei en aan de Kumeensche Regeering, welke naar inhoud en toon overeenkomen met de di eigende taal door Gortschakoff getoerd tegen den Ru- meenscheu agent te Petersburg. De Voist en de Regeering zijn over deze dreigingen te meer verontwaardigd, omdat de tegenwoordige uitgebreide dislocatie van het Rumeensche leger van Tuni-Sevcrin tot Galatz, dit meer bloot- gesteld doet schijnen voor mogelijke overrompe ling of poging tot ontwapening. Zeven batterijen en twee regimenten van 't Russisch leger staan te Snlava, grensstation van Rumenie aan den Oosteurijkschenspoorweg, ITALIË. Aan het Journal des Débats wordt uit Rome geschreven, dat Paus Leo XIII, naar men ver zekert, het voornemen heeft aan Koningin Victoria de gouden roos te zenden, als een be wijs van dankbaarheid, dat II, M. het herstel der hiërarchie in Schotland heeft vergund, en wellicht ook nog om andere, doch niet ge noemde, redenen. Bestaat dit plan werkelijk, en gewoonlijk is de berichtgever, de heer Mont- ferrier, goed ingelicht, dan zou het de eerste maal zijndat deze hooge gunst en onder scheiding aan eene niet-katholieke Vorstin ten deel viel. TWEEDE KAM ER DER STATEN GENERAAL, Zitting van 9 April. Na zeer uitvoerige discussiün over heteenig artikel van het ontwerp betreffende de bedelarij en de amendementen daarop voorgesteld en nadat de Minister met kracht het regeerings- artikel had gehandhaafd, zijn de verschillende amendementen verworpen, als: dat van de heeren Mackay en Harinxma, met 52 tegen 14 stemmen, dat van de heeren Borgesius en Patijn, met 52 tegen 14 stemmen, dat van den heer Rutgeis van Rozenburg, met 46 tegen 20 stemmen, en dat van den heer Godefroi, met 36 tegen 30 stemmen. Het geheele ontwerp is daarna aangenomen met 41 tegen 25 stemmen. Nog is aangenomen, no. discussie, het ont werp tot onteigening voor een zelfregistreerende peilschaal te Westervoort, en, zonder discussie, met 52 tegen 2 stemmen, de overeenkomst met de Hollandsehe spoorweg-maatschappij (exploitatie Baanvak ZaandamAmsterdam), DEN IIAAÖ, 10 April 1878. Z. M'. de Koning heeft heden .ochtend de^ residentie verlaten, ten einde eenige dagen op' het Loo te vertoeven, 's Konings gevolg be stond uit graaf Bumonceau, luit.-koi. adjudant; jhr. Vegelin Van Glaerbergensecretaris en jhr. mr. Gevers Deynoolreferendaris bij Zr. Ms. kabinet. In. het begin der volgende week zal Z. M. terugkeeren. II. IC. II. Prinses Marianne heelt zich gisterenmorgen van hier per Rhijnspoor naar Wiesbaden begeven. SCHIEDAM, 10 April 1878. De heer J. Bliiz, telegrafist der 3e klasse op liet Rijkstelegraafkantoor alhier, wordt met 1 Mei a.s. als zoodanig verplaatst naar Vlaardingen, De Staats- 'Courant bevat de statuten der Veroeniging tot versiering van arme en behoef tige Roomscli-kathoüeke kei ken in Nederland. Uit Parijs wordt gemeld, dat de President der Republiek nan Z. IC. II. Prins Hendrik der Nederlanden het grootkruis van het Legioen van Eer iieeft geschonken. Naar wij vei nemen, zuilen met 15 Mei alle treinen van du UolUuulsehe lijn het Beurs station tot punt van vertrek en aankomst- hebben. (JV. R. Ci.) Vanwege de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, zal van'1822 September as. te Delft hare 26e algemeene tentoonstelling gehouden worden, van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw. De opgaaf vnn inzending voor deze tentoon stelling wordt volgens het thans bekend ge maakt programma verwacht vóór 30 Augustus, Als prijzen zijn voor deze tentoonstelling bereids uitgeloofd: door Z. IC, H. Prins Frederik f250 en door Z. IC. H. Prins Hendrik f200. Voorts 8 gouden, 9 zilver vergulden, 34 zilveren

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2