Tmclipt Saplijb, itpznital Binsiai A. 1878. Donderdag 18 April. .m 4396. T w ee en Dertigste Jaargang*. COD Abonnementsprijs per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nomrriers- 0.10. BUREAU; MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, -17 April, 1878. Niet zelden gebeurt het, dat de man, vervuld met groote denkbeelden, aan wier verwezenlij king liij inet alle krachtsinspanning arbeidt, door een kleinigheid verplicht wordt, het oog weer eens te vestigen op zaken, die hij voor die groote, die verhevene geheel uit het oog scheen te verliezen. Zoo ging het ook Engeland in de laatste dagen. De edele Lord Beacons- üeld verkondigde in de meest opgeschroefde termen, dat Engelands eer door Rusland was aangetast, meer nog, dat de belangen van geheel Europa eischten, dat de Russische overmoed gebreideld werd. Men juichte den edelen Lord toe; de stemmen, die tot vrede aanmaanden, ■werden overstemd door de tonen van de oorlogs bazuin Old England's eer moest gewroken worden! Oud Engelands eer werd terzelfder tyd op "de schandelijkste wijze aangerand en wel door zonen van datzelfde groote huis, onder welks dak de zonen van Engeland, Schotland en Ierlandde grootst mogelijke vrijheid genie ten. Eensklaps ging een oude, zeer kwalijk rie kende wond, waaraan het groote koninkrijk sedert eeuwen lijdt open en Lord Beaconsfield werd op forsche wijze herinnerd aan zekere treffende vergelijking tusschen splinters en balken. Wat •was de zaak? Eenvoudig deze: een Iersch edel man. Lord Leitrim, groot landbezitter, en door zjjn pachters wegens zijn buitengewone ge strengheid verfoeid en gehaat, werd met twee zjjner bedinnden op den publieken weg aange rand en doodgeschoten. Op den dag van zijn begrafenis te Dublin, de hoofdstad van Ierland, wemelden de mindere wijken reeds sedert den opgang van de zon van meuschenmassa's, die de hevigste verwenschingen en vervloekingen te gen den vermoorde uitbraakten, en wier opge wondenheid steeg door het overvloedig gebruik van sterken drank, die kwistig werd uitge deeld. De lijkstoet werd aangerand, en de leden der familie en vrienden van den overle dene moesten zich al vechtende een weg tot den grafkelder banen. Eenigen hunner bekwamen woudenvooral behooren de advocaat-generaal van Ierland en de kolonel Caulfield, intendant van het Koninklijk huis tot de meest mis- handeldea. De Ijjkdienst in de kerk werd door de kreten der woedende menigte gestoord, en deRegeeriug heeft zich verplicht gezien debe- zittingen van den vermoorde onder de bewaking en de bescherming der overheid te stellen. Men meene nu niet, dat het hier een gewoon' feit betreft; de losgebarsten volkswoede tegen een bij uitstek gehaat man, men heeft het voorge vallene integendeel te beschouwen als een blijk van'den bitter ellendigen maatschappelijken en' ledelyken toestand van het sgroene Erin," waarvan Engeland de schuld draagt. Men oor- deele: sedert 1172, toen Koning Hendrik II, door de Ieren ook als hun Koning erkeud' werd, dagteekent de vereenigiDg van Engeland - met Ierland.' Die' "vereeniging is echter noci' "jj^V innig geweest; iutegendeel er weiden verschil lende rftg'jcringsmaatregelen genomen, welke die verhinderen moesten: in 1367 werden de Ieren voor vijanden van Engeland verklaard; huwelijken met hen en het aanleeren hunner taal werd den Engelschen verboden; onder Elisabeth, Jacobus I en Karei I werden duizenden bunders giond verbeurdverklaard, om meestal in handen van Eügelsche gunstelingen en spe culanten te vallen. Als''Katholieken waren de Ieren tegen Cromwell en zijn republiekhadden zij den 25 Mei 1641 zes, anderen beweren twaalfduizend protestanten vermoord, omdat dezen en vooral de stadhouder Strafford hen plaagden en onderdrukten, Cromwell, eenmaal meester gewordendeed in 4650 meer dan 3000 Ieren te Droghda vermoorden, en verkocht er 20000 als slaven in Amerika; in 1673 wer den de Katholieke Ieren van alle openbare ambten in burgerlijk en militair bestuur uit gesloten; iu 1691 vaardigde men teg hen de barbahrsche strafwetten uit, die de smadelijkste behandeling tegen hen tengevolge hadden. Nu werden in de '18e, eeuw sommige be palingen wel verzacht, maar het verbeurd verklaren der landerijen deed de armen in een grenzenlooze verarming vervallen en de geheime genootschappen onder de Ieren op gericht, deed den haat tusschen hen en de hen verdrukkende rijke Protestantsche Engel schen steeds klimmend blijven. In het Katho lieke Ierland, vier en een half millioen Ieren belijden dezen godsdienst, is de Episcop.uilsche kerk, die er circa zevenhonderdduizend belydeis telt, staatskerk; deze bezit alle kerkelijke goe deren, die zeven millioen gulden waarde hebben en geniet ook de tienden, die door de Katho lieke eigenaais van een goed aan de Prote stantsche geestelijkheid moeten betaald worden. Vandaar dat de Protestantsche aartsbisschop van Armagh een inkomen heeft van meer dan anderhalve ton gouds. - Elk kerspel heeft zijn Protestantsche geestelijke, die al de inkomsten geniet, ook al woont er geen enkele Protestant. Zulke kerspelen, waar in 't geheel geen Prote stanten wonen, zijn er 198 en nog meer telt' men er, waar men ze bijna niet aantreft. En wil men ten slotte, in dorre cijfers, de uit komsten voor zich zien vau een stelsel als het bovengetioemdc, men leze dan: in 1841 telde Ierland luim acht millioen zielen; in '1851 ruim zes millioen; in '1861 vijf millioen acht honderd duizend; in 1866 vijf en een half millioen. In een tijdpetk van 25 jaren dus een vermindering van bevolking ten bedrage van ODgeveer 32 procent. Landverhuizing mag een oorzaak hiervan zijo, armoede, hongeisnood en ziekten .zijn niet minder de treurige factoren, die tot dit feit hebben bijgedragen. In het Huis der Lords over den moord vau Lord Leitrim sprekende, zeide Lord Dunraven ïSchaamte vervult mij over het schandelijke feit, dat mijn" land onteert. Men moge aan voeren, Lord Leitrim was een hardvochtig man neen, de ware oorzaak van het gebeurdeligt', in het woeste temperament van het volk." De Regeering van iiare Majesteit Koningin Victoria behoeft waarlijk niet van huis te gaan, om arbeid te zoeken; millioeneu harer onderdanen zuchten onder den vloek van armoede en onkunde; en leven verdierlijkt daarheen; doch ineti schijnt dit noch te zien noch te hoorea. Maar 't is ook waar. Ruslands invloed moet gebreideld, het evenwicht in de Middellandsche Zee hersteld worden, dat zou men haast ver geten als men de ellenden van Ierland opsomt. Ons werelddeel zal binnenkort' de eer ge nieten van een vernieuwd bezoek van den Shah van Perzië. Toen 'Peter de Groote voor ongé- veer een paar eeuwen bet "Westen van Europa bezocht, geschiedde dit met het 'doel, door eigen aanschouwing het goede te leeren kennen, dat zijn gebied ten beste zou kunnen maken.-- Met welk doel zijne Perzische majesteit voor een drietal jaren ons bezocht, is ons niet bekend. Begrippen van recht schijnt liij echter niet te hebben opgedaan. Toen hij ten minste op het punt stond uaar Europa te vertrekken, barstte er een militair tumult uit. De ontevredens soldaten verlangden namelijk betaling van achterstallige soldij, en voedden zeker weinig hoop die te ODtvangen gedurende de afwezigheid van den souverein. Zijne Majesteit heeft kort recht; naar de wijze der Pérzen heeft hij èen tiental zijner militaire crediteuren ter dood doen brengen en tien andere laten verminken. Daarna heeft de verheven beheerscher der Perzen zijne koffers gepakt, vijfentwintig millioeneu franken voor reisgeld medenemende. "Voorjaren bezocht de generaal Haynau, de beul van Hongarije, de kolossale bierbrouwerij van Barclay te Londen. De werklieden dier inrichting zouden hem te lijf zijn'gegaan, als hij zich niet spoedig had verwijderd, terwijl de kreet van ^Moordenaar der Hongaren 1" hem nog lang naklonk. "Wat verdient zoo'n Oostersch despoot, als de Perzische Shah beter dan Haynau? Aangaande de Russisch-Engelsche kwestie valt nog niets te berichten. De onderhandelin gen schijnen, voortgezet te worden, en van Duitsche zyde verneemt men, dat de hoop op een vredelievende oplossing toeneemt. Dat d,e Grootvorst Nicolaas, die over de Russen in Tuikjje bevel voert, wordt vervangen door generaal Todtleben, wordt als een eerste bewijs van toenadering van de zyde der Russen beschouwd. Evenzeer verdient oen telegram uit Peters burg aan de Times dé opmerking, waarin van een vriendschappelijke gedachtenwisseling tus schen Londen^en Petersburg wordt gesproken/ De Engelsche premier zou hebben verklaard/ dat hy een vredelievende oplossing - weii^chte' van het geschil," en alleen móést aandringen

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1