FnltanTaTasche Beticllei. Binuenlanisclie Bedelt op de overlegging van het geheele vredesver drag aan het congres. Vorst Gortschakoft' van zijne zijde zou bereid zijn over alle bepalingen van genoemd verdrag discussie te voeren. ENGELAND. Gisteren avond is aan het Parlement overgelegd: de circulaire en de bijlage van Prins GortschakofT van 9 April, en eene dé pêche van lord Salisbury aan lord Loftus van 44 April, de mededeeiing inhoudende van een telegram van Prins Gortschakolï aan graaf Schouwaloff, waarin Prins Gortschakolï aau een misveistand toeschrijft wat bericht is omtrent hetgeen hij aan den Rumeenschen diploma- tieken agent verklaard zou hebben; dit zou trouwens zeer onlogisch zijn, daar ieder lid van het congres immers met betiekking tot het „/tractaat voorstellen kau doen en vragen op- werpen. Reuteis agentschap meldt uit Konstan- tinopel, dat, naar men verzekert, giaaf Zichy zijne voorstellen aangaande Bosnië en de Herze- gowina en den teiugkeer der Bosnische vluch telingen herhaald heeft, tiaar anders voor Oostenryk-Hongarije de veiligheid zijner grenzen niet verzekerd was. Rusland zou, indien de Porte in deze voorstellen treden wilde, wijzigin gen in het trnctaat van San Stefano toestaan. Aan de Times wordt van den 15 dezer uit Petersburg gemeld Heden had eene vriensehappelijke officieuse gedachtenwisseliug plaats over het veischil van meeuing tusscheu de Kabinetten van Londen en Petersburg. Het eerste verklaarde, dat het een vreedzame oplossing oprecht wenscht en geenszins willens is onnoodige hinderpalen op te werpenslechts wenscht het dat het tractaat in zijn geheel aau het oordeel van het congres onderworpen worde. Ook het Russische Kabinet handhaaft zijn vroeger standpunt, terwijl Prins Gortschakoffs^ro memoria als bewijs zou kunnen gelden voor Ruslnnds bereidvaardigheid om zelfs over de belangrijkste bepalingen van liet tractaat in discussie te treden. In het Lagerhuis gaf sir S. Northcnte, in antwoord aan den heer Forster, te kennen, (jat hoegenaamd niets voorgevallen is oin de bezorgdheid over den toestaud te vermeer deren of om de hoop op eene bevredigende oplossing der Oostersche crisis te doen ver minderen. De circulaire der Porte wordt door de Regeering spoedig tegemoet gezieu. Er be stond echter gegronde hoop, dat door de goede diensten van Engeland eene schikking tusschen de Porte en Griekenland tot stand zal komen om aan de onlusten in Thessalie en Epirus een einde te maken. De uitdrukking, dat Engeland geïsoleerd is, zeide de Minister, wordt door niets gerechtvaardigd. In het Lagerhuis verklaarde de Minister Hick-Beach, dat de onrustbarende berichten uit Kaapland ongegrond zijn. Sir S. Northcote wees er op, dat Rusland de declaratie van Parijs mede onderteekend heeft, en dat dus het uitrusten van kruisers niet van de zijde dier Mogendheid te verwach ten zou zijn. De heer Bourke drukte de hoop uit, dat Rechid Pacha op Cretaweldra de rust her stellen zou. v In een buitengewoon nominer meldt de Echo uit goede bron vernomen te hebben, dat graaf Schouwaloff gisteren aan Lord Salisbuiy zeer bevredigende verzekeringen gaf, en dat een voorloopig congres verzekerd is. RUSLAND. Het Journal de Si, Betcrsbourg deelt inede, dat er gedachtenwisselingen niet slechts met Engeland 'maar oojc met Oostenrijk plaats hebben. Naar aanleiding van het bericht der Londensche Observer, dat Rusland aan' de Porte verklaard zou hebben, dat als zij Engeland in een ooi log mocht bijstaan, dit de vernietiging van het geheele Turksche rijk in Europa ten gevolge zou hebbeu, mei kt het blad op, dat 't duidelijk is, dat, iudien een oorlog tusschen Rusland en Engeland uitbreekt, Turkije inder daad daarbij niet ougedeerd zou kunnen blijven. Wat de bezetting van Rumeniö eindelijk betreft, betoogt het blad, dat de Russi-che regeering natuurlijk met 't oog op Rumenie's houding er op bedacht moest zijn de verbinding harer legers tegen elk gevaar te waarborgen; overi gens kau de conventie welke met Rumenië voor den geheelen duur des oorlogs gesloten is, eerst na den deiinitieven vrede als vervallen beschouwd worden. De Russische Nieuwe Tijd en de Jlussische Berichten zijn wegens het veispieidcn van onjuiste tijdingen met het verbod van verkoop op den openbare weg gestraft, üe Qolos en de Bussischu Wereld ontvingen eene eerste waar schuwing, ten gevolge van artikelen over de zaak vau Vera Sarsultschdie wegens een aanslag op Generaal Trepofl vrijgesproken werd. ZWITSERLAND. In antwoord op den brief van den Paus aan den President van den Bondsraad heeft de Bondsraad een antwoord gezonden, waarbij hij den Paus gelukwenscht mpt zijne verheffing tot den H. Stoel. Verder luidt het aldus ïWanneer Uwe Heiligheid den toestand vau den Katholieken godsdienst in Zwitserland be treurenswaardig noemt, moet de Bondsiaad zijnerzijds doen opmerker.dat die godsdienst, zooals alle andere geloofbelijdenissen, eene vrijheid geniet, die door de Botuls-gromlwet gewaarborgd en slechts beperkt is door het voorbehoud, dat de kerkelijke autoriteiten geen inbteuk mogen maken, hetzij op de ïechten en bevoegdheden van den Staat, hetzij op de rechten en vrijheden der buigers. De Bondsraad zal binnen zijn svetkkiïng met genoegen de bemoeiingen vau Uwe Heiligheid ter hand having van den godsdienstvrede ia Zwitserland ondersteunen, en in die gezindheid maakt hij gaarne van deze ernstige aanleiding gebruik om Uwe Heiligheid de vei zekering te geven van zijne hoogste achting en diepen eeibied en zich met u in de hoede van den Almachtige aan te bevelen." Reeds '133 corporatiën hebben zich aan gesloten ter deelneming aan het feest, hetwelk te Genève ter gedachtenis aan Rousseau zal worden gevierd. ITALIË. Koning Humbeit heeft voor een millioen lires ingeschreven ten behoeve van het stand beeld, dat men te Turin ter nagedachtenis van Victor Emmanuel wil oprichten. De gemeenteraad te Rome heeft met 20 stemmen tegen 16 liet volgende besluit geno men: iDe Raad, hulde biungende aan de vrij heid van geweten, beperkt hel godsdienstonder wijs in de gemeentescholen tot die leerlingen, wier oudeis of voogden dat ondeiwijs vei lan gen op alzondeiiijke uren. De genei aal der Jezuïeten pater Beckx is geheel van 'zijne ziekte hersteld. Leo XIII verzocht onlangs de weduwe van Montalembert, die met haar dochter te Rome veitoelde, om bij hem te komen. Hy dankte haar voor de gewichtige diensten die haar echt genoot aan de keik had bewezen, en toen hij den zegen over Mej. Montulemhei t uitspiak, noemde hij haar de dochter van een roemrij ken vader. Wederom een bewijs van de ver zoenende gezindheid des Pausen, want Monta lembert was vr'yzinnig Katholiek en een bestrij der der Pauselijke onfeilbaai beid. D OI T S C U L A X I). De Norddeitlschc Allgemeine Zeitung verneemt ten stelligste, dat over eene door de peis aan gekondigde benoeming van den Kroonprins tot regent van Elzas-Lotharingen in de regeerinoj. kringen nooit gedachtenwisselingen hebben plaats gehad. Het officieel orgaan der Duitsche Rijks.' regeering, de Eeichs-Ameigcr, meldt: iHet heeft zijne Majesteit den Keizer ea Koning heden bebnngd, in den kring, der Koninklijke familie het verblijdend bericht mede te deelen, dat op den 12 dezer bij het Groot- hertoglijk Hof te Karlsruhe de verloving heeft plaats gehad, van Ilaie Koninklyke Hoogheid Prinses Maria, dochter van IIH. KK. HH, Prins en Prinses Frederik Kaiel van Pruisen, met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, broeder van Zijne Majesteit den Koning der Nederlanden. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 13 April 1878. Afwezig de heeren J. Meijer Pz. J. T, Wittkampf en Mr. A. K. J. van der Drift. 1. Resumtie der notulen van de vorige ver- gadering. 2. Mededeeiing der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten aan de Kamer van Koop- handel en Fabrieken te Waalwijk te kennen te geven, dat deze Kamer, te weinig bekend met de locale belangen en onbekend met de redenen, welke de Hooge Regeering er toe ge bracht hebben de weikzaamheden aan de lijn Zwaluwe—'s Bosch door de Langstraat te doen stakenzich niet gerechtigd acht het verzoek der Kamer te Waalwijk te ondersteunen en daardoor partij te kiezen voor de eene of de andere richting dier lijn. 4. Betrekkelijk de klachten over den dienst aan het postkantuor alhier, in de vorige verga- dering ter sprake gebracht, deelt de Voorzitter mede, dat daaraan reeds zooveel mogelijk door den heer Diiecteur is tegemoet gekomen; in zonderheid ook door de aanstelling van nog twee brievenbestellers. 5.„ Het verslag der Kamer over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in het afgeloopen jaar, ontworpen door de daartoe benoemde Commissie,- wordt goedgekeurd en vastgesteld. Ter terechtzitting van het Gerechtshof te 's Gravenhage nam de advocaat-generaal inr. Gregory heden conclusie in het onlangs behan delde appèl door den heer Van Gent te Schie dam, ingesteld tegeu de curators in het fail lissement van Wedemeijer en Co. aldaar. Deze hadden betaling gevorderd van het verschil in waarde van een aantal dividenden der Neder- iandsche Handelmaatschappij. De appellant ni, had van de gefailleerde ge-' kocht de waarde welke die dividenden na be kendmaking zouden blijken te hebben. Toen die waarde bekend werd bleek het, dat de lieer Van Gent eeue aanzienlijke som gelds moest toegeven. Dit weigerde liij, bewerende dat er tusschen hem en de gefailleerde slechts kwestie was geweest van spel en weddenschap, waar voor de wet geen actie toekent. Deze veulediging was door de Rotterdamsehe Rechtbank ougegioud verklaard en in appel had rar. B. M. Vlielar.der Hein trachten aan te toonen, dat de Rechtbank de vordering ten onrechte had toegewezen daar er hier slechts, bestond het zoogenaamde ureina Differenz* geschaft", dat er niets had plaats gegiepen dan spel en weddenschap. Nadat nor, Van, Stipriaan Luispius deze beweringen had ge tracht te weerleggennam het Openb. Al in- heden eene conclusie die strekte tot bevestiging van hot Rotteidamsche vonnis. L'eze conclusie/ was hierop gegronddat er in deze gee na: kwestie was van spel of weddenschap en tfatfj al ware deze laatste er wel iu 'gelegen''dan toch de vordering moest woi'den toegewezen. SCHIEDAM, 1? April 1878.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2