Binnenlamlscii Bericht». ü-emeniie Bericlitei ''ï'u I 0 0 STEN RIJS. rf.Vj Het contract wegens eene leening van 55 Igimilioen fl. in goud is zoo even met de Oostea- Wjijyksehe grondcrediet-inrichtiug en de Bangue de Parit gesloten. Oostenrijk dringt in zijn antwoord op de circulaire van Salisbury aan op de noodzake lijkheid van een congres. SCHIEDAM, den 18 April 1878. Mejuffrouw P, Penningkweekelinge aan de school van mejuffrouw Van Driel alhier, is be noemd tot hulponderwijzeres aan de openbare school te Katendrecht, gemeente Charlois. De Beicks-Anzeiger maakt de verloving van Prinses Marie van Pruisen met Prins Hen drik der Nederlanden bekend. De BTederlandsche Staatscourant schijnt zich met dergelijke futiliteiten niet te bemoeien. Als het geldt de benoeming van een plaats vervangend polder-heemraad of zoo iets, zal het bericht niet ontbeken, maar het aanstaande huwelijk van den broeder des Konings behoort tot de nieuwtjes beneden de waardigheid van een officieel blad. ArnhCt.) De Standaard spoort aan tot een alge meen petitionnement tegen de ingediende onderwijswet. Zij wenscht een adres van alle corporatiën, waarbij de kerkeraden zich zouden kunnen aansluiten. Eerst later, »als de geesten wakker zullen geworden zijn," een petitionne ment van de ouders aan den Koning. Met dezen laatsten adresstorm wil het blad wach- f i Ui ten, totdat .de Tweede Kamer »met hare ty- rannieke amendementen de reeds zoo tyran- nieke wet nogmaals zal verzwaard hebben," Met hooge ingenomenheid hebben wij kennis gemaakt met het door den verdienste lijken inspecteur dr. Steijii Parvé voor de Pa- rijsche tentoonstelling vervaardigde werk over het onderwijs hier te lande. Het is niet, zooals f de naar Weenen en Philadelphia gezondene, een compilatie, maar een geheel zefstandig werk door hem alleen opgesteld; vandaar dat de naam van den inspecteur op het titelblad voorkomt. Het lijvige 8o deel is niet in den handel, maar op de tentoonstelling zullen een menigte exemplaren naar wij vernemen gratis uitgereikt wordeD aan belangstellenden, ten einde de regeling en den toestand van ons onderwijs in den v vreemde bekend te maken. Boven de vroeger gegevene beschrijvingen onderscheidt) zich deze door het historisch over zicht en door de opneming van de wet op het Hooger Onderwijs en de beschrijving van den toe stand. Wie den heer Steyn Parvé kent, begrijpt ook zonder dat het gezegd wordt dat zijn arbeid ook ditmaal uitmunt door een juistheid en vol ledigheid, die niets te wenscheu overlaat; ter wijl het overzicht, in aaugenamen vorm gesteld, verdiende ook in Hoilandsch gewaad te worden gestoken" {Tad.) De heer De Kolf, arts te Utrecht, schrijft in het N. v. d. D.: »Bij het lezen der regelen van dr. Merz ten opzichte van het geheimmiddel van Moessinger, Of dr. Moessinger, voor lijders aan rheumatiek, kan ik niet nalaten den heer J. Prins te Purmeiend opeulijk te feliciteeren dat hij er zoo goed is afgekomen. Kostte het gebruik van dat 'middel hem enkel zijn geld, den heer Wieringa te Utrecht, die eveneens op de attesten afgiog, kostte het bijna het behoud van zijn been bovendien. Onmiddellijk toch na het ge- bruik van Moessinger's geheimmiddel zwol het been onder hevige pijnen dermate op en viel eene groote uitgebreidheid zoodanig in koud vuur, .dat er aanvankelijk weinig hoop op be- houd van het .been bestond." De heer, 3. "Van Beurden, een onzer landgenooteu (hij is te Bussen in Noord-Brabant geboren), en thans in de Yereenigde Staten gevestigd, is voor Oregon als vertegenwoordiger ter Parysche tentoonstelling aangewezen. Een drogist te Amsterdam biedt in de Tabakscourant eene vloeistof te koop aan, om slechte en wankleurige sigaren geheel de kleur van Havana te gevenhij vermeldt er bij dat zijn middel onschadelijk is. Ook voor den zak van den rooker? Dat de spoorwegdieven ook cognac lus ten ondervond dezer dagen een ingezetene van Zevenbergen. Het kistje met proefflesschen cognac, dat hij verwachtte, bevatte wel hooi, maar van cognac was geen kwestie. Leiden. Voor het nationaal gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin Sophia, is alhier een som van 931, na aftrek der kosten, bij eengebracht. Amsterdam. Z. M. den Koning blijft tot 30 dezer op het Loo, en gaat vandaar recht streeks naar de hoofdstad. Arkel. Een treffend geval heeft in deze gemeente plaats gehad. Een kind van ruim 5 jaar viel ia het Zederikkanaal. De moeder, het gevaar ziende, waarin haar kind verkeerde, sprong het na, zonder echter in staat te zijn het te red den. Beiden liepen groot gevaar te verdrinken doch gelukkig kwam de grootvader van het kind te hulp; inet een haak trok hij de vrouw, die haar kind in de armen gekneld hield, naar den wal, en aldus gelukte het beiden te redden. Apeldoorn. Z. K. II. Prins Heudrik is jl. Woensdag op het station ïHet Loo" persoonlijk ontvangen door Z. M. den Koning,die den Prins een fraaie bouquet aanbood. Asjen. Alhiei is Zondag bij de godsdienst oefening in de Hervormde Kerk een bankbiljet van duizend gulden en vyf gouden tientjes gecollecteerd, aan welk geld de bepaalde be stemming was gegeven, dat daarvoor op het Paaschfeest de verpleegden in het armhuis moeten worden onthaald. 's Hoerenberg. Bij de grintopgravingen tusschen deze gemeente en Zeddam, vinden de werklieden, behalve een menigte vreemdsoortige schelpen, eenige ellen onder den begauen grond een massa beenachtige zelfstandigheid, wit en zeer zacht en dat, als het eenigen tijd aan de lucht is blootgesteld eene groene tint aanneemt en verhardt. Waarschijnlijk is deze stof afkom stig van het geraamte van een dier of risch. Hassiun. Voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer moeten de kiezers uit deze gemeente hunne stembiljetten teNaarden inleveren. De ïaad heeft nu besloten pogingen aan te wenden om van de Regeeiing te ver krijgen, dat Bussum een alzoudeil'yk onder- distnct worde vau het hoofdkiesdistrict Hil versum. Een interessante lezing is dezer dagen door professor Cassel in de Berlljnsche vrouwen vereniging gehouden over den bruidssluier. In de autieke kunst nain de sluier een gioote plaats in. Men denke slechts aan, sliet gesluierde beeld van Sais, de gesluierde Vesta, Leukothea, enz." De spieker verklaarde ook den grond toor deze symboliek. De bruidssluier is de uitdrukkiug dei- trouw, daar de bruid zich omhulde niet voor den biuidegom, maar ter wille nubere regeert den dativus), ten gunste van den biuidegom, Zij omsluierde zich voor alle audeien, om alleen haar bruidegom toe te .bèhooren: zij onttrok zich aan allen om den eenen trouw te zijn. Op die wijze wordt ook de beteekenis van den sluier van het beeld te Sais verklaard; daarom draagt ook Vesta-een sluier; zij is de verper soonlijking van het huiselijk- geluk, dat zich -i». <~s A afsluit van de buitenwereld, en zich alleen voor den geliefde openbaart. Dat Alfred Tennyson, de beroemde En- gelsche dichtervoor ieder zijner verzen een guinje honorarium ontving, is bekend; thans bericht een transatlantisch blad dat de Ge broeders Harper, te New-York, den Ameri- kaanschen dichter Longfellow voor eiken regel van zijn nieuw werk sKeramos" 10 dollar (f 25) betalen! Hiermede vergeleken schijnen de 16,000 pd. st. (f 192,000) welke de En- gelsche schrijfster George Elliot voor haren roman vDaniel Deronda" genoot, bijna gering toe, want de regel bracht haar slechts onge veer f5 op. Bij het garnizoen te Stuttgart is de hals kramp uitgebroken. Tot nog toe was die ziekte aldaar onbekend, ofschoon zij zich in 1823 in Westfalen, in 1851 te Würzburg en van '1863 tot 1865 in Beieien, Baden, Fi ankrijk en an dere Europeesche landen, alsook in Amerika, had vertoond. Zij begint meestal met huiverig heid, hoofdpijn en slaperigheid. Daarop volgt kiamp, waardoor elke beweging vau het hoofd hoogst pijnlijk en dikwijls onmogelijk is. Veelal gaan die verschijnselen gepaard met koorts, soms oovendieu met huiduitslag. Neemt de ziekte een ongunstigen loop, dan wordt de patient bewusteloos, het hoofd trekt onop houdelijk achterover, er volgen kenteekenen van verlamming en eindelijk de dood. Soms kan het maanden duren, terwijl in eeuige uiterste hevige gevallen, gelijk in Frankrijk zijn waargenomen, de lijder reeds binnen eenige uren bezweken was, Volgens deze en verdere mededeelingen in de Schwab. MerJcur heeft da ziekte zich over 't algemeen tot nog toe het meest voorgedaan by jongelieden op ongeveer vijftienjarigen leeftijd en schynen voornamelijk ongezonde woningen, onreinheid, zoowel als andere ongunstige hygiénsche toestanden, voor haar bijzonder bevordeilijk. Het vraagstuk der- mode komt—zooals uit Parijs wordt gemeldin eene nieuwe phase. In den afgeloopen winter had men de mode uit den tyd van Maria Stuart, de Medicis, Marie Antoinette enz. tot model genomen. Thans wil men nog verder teruggaan. Onlangs had eene dame een gezelschap genoodigd altijd voor zooveel de dames betreftin oud-Griek- sche kleederdracht, ten einde een eenvoudiger en gezonder kleeding te bevorderen, Het groote bezwaar is maar, dat niet alle vrouwen een mooi hoofd, een fraaien hals, schoone ronde armen en een voortreffelijke houding hebben, vier za ken, die bij genoemde kleederdracht noodzakelijk zyn, zoodat sommige van de genoodigden dan ook een treurig figuur maakten. Bij de jongste opvoering der opera Be Hugenoten te Kassei hebben een paar artisten een bewijs van tegenwoordigheid van geest gegeven. Toen in dé laatste acte Raoul, Valentine en Marcel mbcsten worden doodgeschoten, weigerden de geweren. Fluks deed Marcel alsof hij door een zenuwachtige spanning werd over vallen en lag uitgesti ekt ter aarde, terwijl Raoul den degen trok en zijne geliefde en ver volgens zichzelf doodstak. Het publiek lachte, maarhet aantal dooden was compleet. 'De JTew-T'orh llerald deelt het verhaal mede Van- een walvischvangst op de Noordkust van Carolina, door een oorlogsschip. Toen de bemanning den walvisch ontdekte, werd hem dadelijk een kogel toegezonden, die hem in d« zyde trof, maar niet doodelijk. Woedend stelde liet dier zich te weer; het dook, sprong boven het water op, en sloeg den steven van het oorlogsschip met den staart. De kapitein beval een tweede schot te lossen en toen dit zijne uitwerking miste, een derde. Die kogel raakte het hart.Het bloed spoot meer dan 10'voet hoog uit de wonde. Deze walvisch, dieonmid- dellijk door het volk werd afgehakt, Had 'eene lengte van-42 voet. 1 jf

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2