van Vrijdag 19 April 1878. Bailgilaniluiie Bcriehlsn. BiiiinlaM»lie fisrieiiten. G-emeiiföe Berichten. e© ÏSGKLAÏD. üe Pall Mall Qazeite zegt liet volgende: Groot zijn gewis het lijdeu en de rampen door den oorlog te weeg gebracht; maar de i ooi log, hoewel hij niet, als de vrede, gezegd kan worden szegeningen" aan te brengen, mag toch in zijn nasleep wel eenige voordeelen aan voelen, die men als ciedit togen over het debet op zijne rekeningcoaiant zou kunnen stellen. Hoeveel heeft Engeland geieeid door den Krim- ooilog. Het tegenwoordig geslacht, zoo het zijn vadei land kou terugzien zoo als het wat vóór dien kampstrijd, zou het te nauweruood herkennen als hetzelfde Engeland, waarin het nu leeft. Baarden en knevels weiden vroeger beschouwd als een verfoeisel. De eerste vvaien algemeen en totaal taboe en als onfatsoenlijk in verach ting, en de andereu waren alleen veroorloofd aan de officieren en mancchap der kavailerie. Een burgerlijk persoon met een of beide dier aanhangsels was een voorwerp van spot en afkeer. In die dagen droegen onze soldaten ïzwnluwstaatf'-rokken; zoo ook de politie, die bovendien veisieid was met ischoorsteenpot"- hoeden; de helm en de tunic zijn resultaten van de Krimsche ieeringen. Inderdaad, bijna alle comfort en gemak, dat onze soldaten ten huidigen dage genieten, heeft zijn oorsprong te danken aan onzen laatsten grooten oorlog, en het was immers wel de som waard, welke die krijg ons gekost heeft, dat hij zoo de oogen opende voor onze tekortkomingen! F It A H K Si IJ K. Thomée de Kóridecsenator voor het depaiternent Moibihan, is overleden. Als legi timist weigerde hij in 4830 den eed van trouw aan de Juli-monarchie. In '1819 werd hij in het departement Morbihau tof volksvertegen woordiger gekozen; hy protesteeide tegen den staatsgreep van 2 December en werd dienten gevolge als gevangene naar Vincennes gevoerd. Den Ssten Februari '1871 kreeg hij een man daat voor de Nationale Vergadering. Ilij be hoorde tot de legitimisten, die het voorstel teekenden om de legitieme Monarchie te her stellen. Uit Parijs wordt gemeld, dat ook de Ko ningen van Spanje en Belgie de wereldten toonstelling zullen bezoeken. De hoofdingenieur der tentoonstelling, de heer Henri de Dion, is overleden. Een gerucht zegt, dat op nieuw eene arres tatie heeft plaats gehad, die in verband staat met de Bonapartistische woelingen. Een voor malig hoofdofficier zou de gearresteerde zijn. De Ordre deelt mede, dat de Bonapai tis - ten na het reces der Regeering zullen interpel leren over de rol, die Gambettii in de Ooster- sche kwestie heeft gespeeld. Te Parijs is de hand gelegd op eene bende, die valsche bankbiljetten maakte. Deze biljet ten zijn van 400 francs en allen vau sei'ie F. no. 144-1. De misdadigers zijn op heeterdaad betrapt. BELGIE. Üe strijd over het gebruik van de Ylaam- sche of Fransche taal duurt iu Belgie voort. Ofschoon de Fransche taal de officieele is, be staat de meerderheid der bevolking uit Yiaamsch-sprekenden. Belgie telt 2,256,860 personendie alleen Fransch sprekenen 2.659,890 inwoners, die geen andere dan de Ylaarnsche taal kennen. Het getal zielen, dat beide talen '"pieelti, bediaast slechts 310,770. Geen wondei dat onder die omstandigheden onteviedenheid ontstaat. OOST EN KIJK. Aan de Polit. Corresp. woidt uit Kopen hagen als gerucht en onder reserve meege deeld dat Engeland te Stockholm stappen gedaan heeft, om van de Zweedscbe Regeeiing te verkrijgen, dat zij op het eiland Faroe iu de Oostzee het aanleggen van een station en koleu-ilepot voor de Britscho maune eventueel toesta. SCHIEDAM, 18 April 187S. De Minister van Marine brengt ier kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen in de afge- loopen week, op den di'ooge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee, is bevon den aan den zwarte-tonnenzijde30.5, 50 meter benoorden de lijn der geleidelichten 32, op lijn der geleidelichten 34.5 50 meter bezuiden die lijn 35 eu aan de witte-tonnenzijde 33 decimeter, bij gewoon laagwater. In de circulaire betreffeude een eere- monurnent voor Ilugo De Groot wordt gezegd, dat hij was een vooiganger eu leidsman der menschheid op elk gebied van verstandelijke en zedelijke ontwikkeling. De Standaard heeft bezwaar tegen deze uitdrukking. »Immors Do Groot, was de felle antagonist van het Calvinisme; de besliste tegenstander van de scheiding van Kerk en Staat, en de eerste wetenschappelijke pleitbezorger van het jGoutiat Social" d. i. van bet revolutionaire Staatsrecht." Indien De Standaard tegen standbeelden is en iuzonderbeid tegen een voor Grotius, hetzij zoo. Maar vragen wij, is 'tniet pretentieus vau haar te vei langen, dat de commissie die zin snede schrappe. Een van beiden: ligt er geen beteekenis in die woorden, welnu, De Standaard heeft geen reden zich er zoo aan te ergeren; zijudaaien- tegeu die woorden met opzet zoo geschreven als zij in de circulaire voorkomen, is 't dan op zijn zachtst genomen niet te veel gevergd dat een 420tal corypheeëu op staatkundig en weten schappelijk gebied alleen ter wille vau een wijziging brenge in een uitdrukking, waarin de zin en stiekking ligt van het monument. Het doet ons genoegen dat niet alle anti revolutionairen zich gestooten hebben aan be doelde uitdrukking. Er komen ten minste onder1 de onderteekenaars der circulaire mannen voor, die sieraden zijn van de chiisteiijk-historische richting. Yad.) Men herinnert zich de fictie van Mul- tatuls dat Barbertje vermoord zou zijn, en dat de mooidenaar veioordeela werd. ofschoon Barbertje in levenden lijve vei Maai de dal hij niet vermoord was. s Deze persiillage op de Indische rechtspleging en speciaal op onze leer van het wettig bewijs is geen fictie, geen vertelsel meer, maar staat op 't punt, zich als droevige werkelijkheid te vertooneu. Uit vertrouwbare bron toch ver neemt de Sam. Cour. het voigeude: Twee drie jaren geleden (wij weten niet juist hoe lang) werd door den Raad can justitie te Sa- maiaug vetoordeeld een Europeaan met name Baritzer uit Pekalonga," omdat dien Bantzer had vermoord een inlander, wij zullen hem maar noemen A. Zoolang de Regent van Peknlongan nog in eer en aanzien was te Pokalongan, durfde de kleine man niet spreken uit vrees gemd te zullen worden; nu de Regent Verwijderd is, worden de tongen los, en zijn er bij de autori teiten (wij laten in 't midden bij den Raad of bij den Officier van justitie) vei klaringen ingekomen vau de destijds gehoorde getuigen, dat zij toenmaals op uitnoodiging van of om gekocht door den Regent van Pekalongau val sche getuigenis hebbeti afgelegd. Zaterdag II. beeft nu de lecliter-commissaris Mr. Joosten getuigeu iu deze geboord, eu let wel! ook den veimoorde A. en diens vrouw! Die vrouw is destijds door den Raad van justitie als getuige gehoord, cn schijnt dus toen veizekeid te hebben, dat de man, die thans in levenden lijve uaast haar stond, ver moord werd De Gezondheidscommissie te Deventer waarschuwt het publiek tegen middelen om liet haar te verven, die loodbestanddoelen be vatten en tegen de zoogenaamde Boerhavensche klontjes, die veeltijds door middel van ivoor zwart geverfd zijn. Het Paasch feest, dat verleden jaar op 4 April gevierd werd, komt ditjaarden24 dezer maand. liet is eene vertraging van dertien dagen op den gewonen middelbaren datum: nooit sedert de aanneming van den Gregoriaanschen almanak is dit feest zoo laat gevierd. Ziehier de reden: De conciliën hebben al. besloten dat het Paasch- feest elk jaar zal plaats hebben den eersten Zon dag na de volle maan, die na den equinox dar lente komt. Dit jaar komt de equiuox twee dagen na de volle maan van Maart, hetgeen maakt, volgens den kauonieken regel, dat het* de volle maan van April is die den datum van het Paasehfeesl vaststelt. Yeileden jaar ging de zon in de lentenachtevening, twee dagen voor de volle maan van Maart. Daaruit volgt dat door een verschil van vier dagen, de tijd der volle maan vau Maart, Pascheu 20 dagen later komt. In 4886 zal het Paasehfeesl, altijd volgens den Gregoriaanschen almanak, nog later komen, en wol den 25 April. Die uiterste grens zal vóór het jaar 4943 niet meer voorkomen, Men heeft den burgemeester van Leipzig, dr. Georgi, op 1 April leelijk beet gehad. Hij ontving een telegram uit Dresden, geteekeud door den Pruisischen gezant aldaar, graaf SoSras, houdende mededeeling, dat de totstand koming van het Europeesch congres, was ver zekerd en dat dit te Leipzig zou worden ge houden, zoodat onmiddellijke overeenkomst des burgemeesters naar Dresden ter bespreking van een eu ander noodzakelijk was. De bur-, gemeester stoomde met de snelheid des win cis naar Dresden, om daar te worden herinnerd aan primo April. Iu dit jaar hopen zes Yorstelijke per j j souen, de een zijn gouden en de vijf andere, hun ziheren huwelijksfeest te vieren. De eerste' is hertog Max van Beieren (9 Sept.); de vijf andere zijn: hertog Ernst van Aiteuberg (28 April), de landgraaf Frederik van Hessen (26 Mei), Koning Albert van Saksen (48 Juni), Koning Leopold van Belgie (in Aug.) en hertog George van YValdeck (26 Sept.).

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5