Jmgtt Bericltn. TUREIJ E. De wapenschouwing over de Russische troe pen te San Stefano, die aangekondigd was tegen Maandag, zal geen doorgang hebben. De Sultan zal den grootvorst Nicolaas aanstaanden Dinsdag bij zich ontvangen. Volgens een bericht uit Adrianopel, breidt zich de opstand der Mahomedanen ia de om streken van Philippopolis uit. ITALIË, De Diritto logenstraft, dat Italië geïsoleerd is/ Italië is vereenigd met de andere gouver nementen en heeft het kabinet van St. James uitgenoodigd, diens programma betreffende de Oostersche kwestie te formuleeren. AMERIKA, i t. De dagbladen van Kio-Janeirö behelzen ^hartverscheurende bijzonderheden aangaande een hongersnood, waardoor een groot gedeelte van Brazilië geteisterd wordt. Orr-j ,«ks 50.000 ongelukkigen uit het binnenland Wt.. en te Avacety opeengehoopt, waar de sterfte met den dag toe nam en volgens de laatste berichten reeds tot honderd daags gestegen was. Te Barballa ver slonden de lieden het vleesch van katten en andere doodgevonden dieren rauw. In de vallei Cairy verscheurden de honden de onbegraven lijken der menichen. S CII1 E D A M, 30 April 1878. Daartoe van geachte zijde aangezocht, hebben wij ons gaarne bereid verklaard, op ons bureau ter inzage van belanghebbenden neder te leggen, eene circulaire en prospectus, betreffende de oprichting van eene kweekschool voor machi nisten, waaraan, naar het oordeel der commissie, die zich tot dat einde heeft geconstitueerd, alsook van anderen, eene groote behoefte bestaat. Eene lijst van inteekening voor eene gelde lijke bijdrage in ééns of jaarlijks, is aan deze circulaire toegevoegd, voor hen die gezind moch ten zijn deze onderneming te steunen. De heer H. W. Creutzberg, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, maakte in de voormiddag-godsdienstoefening van jl. Zondag aan zijne gemeente bekend dat hij een beroep naar Renkum en Heelsum had ontvangen, dat door hem in ernstige overweging zou worden genomen. De knechts van den stoomkorenmolen j>De Diaak" hebben gisterenmiddag het werk gestaakt, zoodat de molen, die overvloedig werk heeft, thans moet stilstaan. Naar wij vernemen zou deze strike veroorzaakt zijn door weigering vaa betaling voor buitengewone werkzaamhe den. De knechts hadden vóór het werk te staken het bestuur vooraf een termijn gesteld om aan hunnen, naar zij meenen, billijken eisch te vol doen het bestuur had er echter op den be paalden tijd nog geen gevolg aan gegeven -Gisterenavond is in den winkel van mej. Rovers op de Broersvest alhier door het sprin gen van de petroleumlamp brand ontstaan, waar door een gedeelte der mutsen en linten, die voor liet laatn waren uitgestaldzijn verbrand. Door de hulp van eenige buren en voorbijgau- gets is de brand gelukkig in den aanvang gestuit. De Standaard verneemt, dat Z. M. de Koning bij zijn bezoek aan Amsterdam, de Willem Barexdtz zal bezichtigen Iu een der eerste zittiugen van de Tweede Kamer, in de volgende week, zal een wetsout- werp inkomen, waarbij bewilliging wordt ge vraagd in het huwelijk van Z, K. 11. Prins Hendrik. Dat wetsontwerp is reeds door den Raad van State onderzocht en aan de Regee- ring teruggezonden. L' ij—-_ Thans is naar men uit Berlijn meldt bepiialiij dat de voltrekking van het huwelijk ,au Z.K. H. Prins Hendrik met Prinses Maria van ..Pruisen te Potsdam in het laatst der maand Juni zal plaats hebben. Prinses Maria van Pruisen wenscht onze taal te leeren kennen, onze geschiedenis te door gronden, onze kunst te waardeeren," onsmatio- naal karakter te begrijpen. De Keizerin van Duitschland heeft dien wensch aangemoedigd en het plan ondersteund, en Z. K. H.-Prins Hendrik heeft dr. Beynen, rector van het Haagsch gymnasium, toen met de eervolle taak 'belast, H. -K. H. daarbij tot gids te dienen, (üblad.) De Eerste Kamer heeft gisteren avond hare werkzaamhedeu hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter aigemeene kennis gebracht, dat de zaal van het rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam, waarin zich o. n. de schilderij door C. C. Van Haarlem, vooistellend!; »de Kinder moord te Bethlehem", bevindt, van 1 tot 22 Mei 1878 voor het publiek gesloten zal zgn. Met wijziging der beschikking van Februari II. betreffende de verdeeüng van het hoofdkies district Hilversum ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Genëraal, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de ge meente Bussum als afzonderlijk onderkiesdis trict aangewezen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het Koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) voortaan- kosteloos toegankelijk zal zijn op werkdagen van 10 en op Zon- en feestdagen van 12Vs uur af, tot 4 uur gedurende de maanden April—October, tot 3 uur gedurende de maanden November— Maart. Naar wij vernemen, is de lieer mr. J. II. Geertsema, lid der Tweede Kamer en oud- Minister van Binnenlandsche Zalen, tot Com missaris des Konings in de provincie Overijsel benoemd. Vad Naar wjj vernemen, is doef"tipn Minister van Marine aan de firma Christie, Nolet Cc De Kuyper te Delfshaven opgedragen de vervaar diging, levering en volledige uitrusting van nog twee stoomkanonneerbooten, groot model, voor Krupp'sachterlaadgeschut van 28 centim., welke de namen zuilen diagen van iHeimdall" en Balder". Als commissaris-plaatsvervanger der Neder- landsche Handelmaatschappij is te Amsterdam gekozen, in plaats van den heei O. M. Fraissinet, de heer D. Curdes. De diergaarde te Rotterdam werd in 1877 bezocht door 39,946 personen voor de volle entiée, 5320 kindereu en 14,857 personen uit den handwerkssland voor halve eutiée, te znmen door 60,129 niet-leden, behalve ile ver pleegden der liefdadige gestichten en school kinderen, die gi aiis-toegang hadden. De in stelling verkeert in een zeer bloeiemlen toestand. De Maatschappij »De Katholieke Illustra tie" keert over 1877 aan rente en dividend 6'i pCt. aan de aandeelhouders uit. Er is twijfel geopperd of de Kamer van Koophandel te Rotterdam wel bevopgd was tot de benoeming der leden van de Kamer van ai bi trage, die haai bij het reglement dier Kamer is opgedragen. Deswege geraadpleegd, heeft de Minister van Waterstaat vei klaai d, dat hoezeer het reglement op de organisatie der Kamers van Koophandel tot zoodanige bemoeiingen geen aanleiding geeft, er naar zijn meeniug toch geen bezwaar tegen bestaat. Dientengevolge is met 10 tegen 4 stemmen tot de benoeir-mg besloten, ph zijn bij geheime stemming als ai biters aangewezen de hceren E. Boden, P. ,T, Cokait, J. W. K. Engels, W. Van der Hoeven, F. Kocli, G. 51. Mees, J. A. P. Pit, .1. G. Petit, "W. Ruys Wzn., L. A. E. Suennondt, L). "Van Vugt, II. Van der Vijver en B P. Van IJsselsteyn, Zaterdag werd te Leiden gehouden de i 24ste aigemeene vergadering der Vereeniging van Zuid-Hollandsche onderwijzers en onder» l wyzeressen, ten doel hebbende om, bij over» lijden; hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in'êéns. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereenigi in het afgeloopen jaar had verloren 1 donateur en 9 leden, aan wier weduwen of; kinderen was uitbetaald f 2920.50. Tot de Vereeniging - traden in het afgeloopen jaar toe 14 leden, waardoor de sterkte op 1 Januari 1878 bedroeg: 6 donateurs 4e en 1 donatrice 6e klasse; 119** leden in de le klasse, 4 leden in de 2e klasse, 59 leden in de 3e klasse, 18 leden in de 4e klasse, 26 leden in de 5e klasse en 20 leden in de 6e klasse. Totaal 7 donateurs en donatrices en 246 leden. De som der uitkeeriagen bedroeg op 1 Janu ari 1878: Voor de erven van een lid der 1ste klasse f 557.50, der 2de kl. f 498, 3de kl, f 43650, 4de kl. f345.50, 5de kl. f24-2.50 en 6e kl. f 126.50. De Vereeniging mocht zich dus in merkbaren vooruitgang verheugen. 40 jaren had zij nu bestaan en aan de erven vau 153 overleden deelnemers was uitbetaald f 53,640 35; d. i, gemiddeld per lid pl. m. f 350. En toch had men, om dien uitslag te bekomen, zeer weinig behoeven te contiibueeren. Eene nauwkeurige berekening toonde aan dat men in de verloopen 40 jaren, met inbegrip der onvermijdelijke administratie-kosten niet meer bad gecontri bueerd dan in de le klasse f8.52Vj, in de 2e klasse f 7 71V«, in de 3e klasse f6 871/», inde 4e klasse f 5.56Vs, in de 5e klasse f4.11 Va, en in de 6e klasse f 2.41 Vs 'sjaars. De contri- butiën mochten met het oog op de verkregen uitkomsten niet hoog geacht worden. Veel goeds was er door verkregen. Van de 153* overleden deelnemers toch waren achtergebleven 118 weduwen met 415 kinderen, 26 waren1 weduwnaars, die 66 kinderen achterlieten, on der welke één dochter, zelve leeds weduwe; met 2' kinderen; de 9 overigen waren'onge huwd. Aan 5 van hen is de uitkeering ge schied aan hunne bejaarde oudets, wier voor naamste steun zij waren en van de 4 overigen aan hunne familiëu, die daardoor instaat wer den gesteld de kosten der verpleging en der begrafenis te voldoen. En die 118 weduwen J met 4 n 5 kinderen? Treffend waren meer» j malen de betuigingen van hartelijk-": dankbaar»1 l heid voor 't geen zij ontvingen, en opmeiking" verdient liPt, dat het slechts voor 4 is noodig geweest de publieke liefdadigheid in te roepen. I Met den wensch dat de Vereeniging nog tal van jaren ten zegen van weduwen en weezen zal stiekkeu, werd het verslag gesloten. Een Haag«che correspondent in de Arnh, Courant waarschuwt zijne lezeis, om toch niet al de malle praatjes te gelooven, die aan bui» j teninndscbe contanten worden oveigebracht over i plannen en denkbeelden, die in de zeer hooge kringen van Nederland zonden bestaan. Het aanstaande huwelijk van Prins Hendrik heeft nu weder aanleiding gegeven tot den zotteklap, dat de Koning van plan is te abdiqueeren, de Prins van Oranje om in dat geval afstand te doen van zijne rechten op de troonopvolging, dat Prins Alexander eene te zwakke gezondheid heeft oin den last der Regeering le torschen, zooriaf dan Pi ins Hendrik Koning van Nederland worden zou. Het eenige compliment dat men den uit vinder van de/e casus-positie geven kan, is dat hij vooruitgaat; vroeger meldde hij eens aan zijn blad dat de Prins Von "Wied, echtgenoot van Prins Frederiks jongste dochter, Koning zou worden; thans is hij althans beter op de hoogte van de grondwettelijke troonopvolging en w-et wie er uit den weg moeten gemaakt worden om de kroon op Prins Hendriks hoofd te kunnen plaatsen. Dit neemt niet weg dat het verhaal van a tot?» onwaar is. "Wat a betreft,' de Koning denkt er volstrekt niet aan, afstand te doen vau de Regeering. Wat den Prins van

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2