lOclen April schreven de heeren Blessig en Co. uit Petersburg een bevestigingsbrief gelijke con- dities inhoudende, met dit onderscheid alleen dat daarin wel was gesteld de conditie cost stoombootvracht, maar in plaats van de bepaald af te laden Juli, was bepaald: «Juli a, s. hier zu liefer n." ,Op dezen brief bleef de heer De Groot het antwoord schuldig. Van 19 April o. s. tot 17 Augustus nieuwen stijl hoorden kooper en ver kooper niets anders van elkaar, dan dat de heeren Z. ea KI, den '14-den Aug. nieuwe stijl, den heer De Groot mededeelden, dat de heeren Blessig en Co. hun schreven, dat zij de door hem gekochte rogge per Juli a/s hadden inge laden 30 Juli11 Augustus in lichters 23 en 34'en p?r stoomboot Athelstano daarvoor ruimte .hadden .afgehuurd. Den 17den Aug. liet de kooper den verkooper bij exploit aanzeggen dat, daar hij vermoedde dat er geen levering had plaats gehad in Juli o. s. bij hem verkoo per, bijaldien dat vermoeden bewaarheid werd, stelde in verzuim. Den dertigsten Augustus werd den kooper een cognossement aangeboden, gedateerd 8 Augustus, de inlading van de stoom boot Athehtane te Cronstadt op dien datum aan- toonende en werd acceptatie der wissels ge vraagd. De kooper weigerde. Vandaar dagvaar ding. De verkooper eischer sprak den kooperaan tot ontbinding der overeenkomst met schadever goeding. De eischer beweerde in hoofdzaak dat niet het koopbriefje maar de bevestigings brief de eigenlijke voorwaarden van den koop bevat. Het koopbriefje was afkomstig van den lasthebber, waardoor de verkooper, lastgever, niet gebonden was, tenzij hij de handeling van den lastgever had goedgekeurd. Dat die goed keuring nu aheen in den conformatiebvief was gegeven, met de bepaling «levering te St.- Petersburg" en de eouformatiebrief met die bepaling stilzwijgend en zolder eenig protest door den kooper aangenomen voor - hem verbindend is. Nu bestaat, naar zijn be weren in den graanhandel het vaste gebruik, dat, als men zegt afladen op een zekeren tijd, daarmede bedoeld wordt: leveren te Cronstadt in de boot; terwijl als men zegt bij een beding waarin cost en stoombootvracht zjjn voor rekening van den verkooper; hier (Petersburg) leveren, daarmede wordt be doeld: aflading in de lichters. Dat ge bruik nu wilde hij bewijzen, en tevens wilde hij bewijzen, dat hij in Juli o. s. indelichteis afgeladen had. Het laatste kon alleen geschie den door getuigen te Petersbui g, waarom hij vroeg dat de rechtbank den cornpetenten Rus- sischen rechter zou committeereu tot een ge- tuigenveihoor aldaar, met opioeping van den gedaagde tot bijwoning daarvan en met recht 4 om evenzoo'-bewijs van het tegendeel te leve ren:,terwijl de eischer in tiet breede trachtte aan te tooneu, dat dit nergens bij de wet ver boden is, en dus toegestaan; dat de rogatoire commission in het geheele beschaafde Europa worden uitgevaardigd en nergens afgewezen; dat zij voor den handel en hot verkeer onmisbaar zijn, dat de wetenschap en alle auteurs over het internationale recht hare toelating eenparig vorderen en die toelating noch met onze wet noch met de souvereinitoitsrechten strijdt. Het geen men wilde bewijzen achtte de eischer afdoende, terwijl hij uitdiukkelijk verklaarde dat^jmocht ook aflading in liclitei3 in juri- d ie ken zin geen levering zijn, ai tijen in een handelstaal hare intentie hebben te kennen gegeven dat zij juist wilden al wij ken van de wet cn in de plaats daarvan'tellen hetgeen de handel onder de gebezigde uitdiuk- king vei staat, overeenkomstig het door hem gestelde gebruik. De verdedig'mg van den gedaagden kwam in hoofdzaak hierop neder: Vooreeist dat wel degelijk het ko opbrie fje de wet der partijen was, daar de zaak was afgesloten door den gemachtigde van den eischer, zooals hijzelf ei kende. Bij etwijfligen brief meende hij dat men daarin geen veranderin gen kon brengen, welk recht de kooper dun evenzeer zou hebben. Dat hij den brief niet beantwoordde, lag alleen daaraan, dat hij een gebruik, zooals hier beweerd werd, niet kende, en dus meende, dat brief en koopbriefje elkander dekten. Doch aangenomen, dat er zulk een gebiuik bestom! en aangenomen, dat in Juli o. s. in'de lichters was afgeladen, meende de gedaagde, dat de eischer nog even ver was. Immers hij erkende in Juli te moeten leveren en het was dus de vraag of hij, zij het dan ook in lichters geleverd had. En uit de be palingen der wet èn uit de jurisprudentie èn uit de schrijvers betoogde de ged. dat leve ren alleen dèn geschiedde, wanneer men de -macht, de beschikking over het goed overdroeg aan den kooper. Dit nu geschiedt eoist dan wanneer de cognossementen worden afgegeven. De lichterschipper is alleen de bediende van den verkooper, hij bezit voor niemand'anders dan voor hem en gehoorzaamt alleen hem. De macht was dus niet overgedragen en dus niet geleverd vóórdat hot goed in de boot was en de cognossementen waren afgegeven. Uit de door eischers overgelegde certificaten bleek dat de lichte!s eerst in Augustus te Cronstadt van den eischer last hadden gekregen om aan de Athehtane aftelevereu. liet aange boden bewijs achtte ged. dus niet afdoende want al werd hier levering in lichters bedoeld, Jan was die nog onbewezen. Bedoelde men dat het gebruik het juridieke begrip van levering op zij zette, dan riep men iets ongeooiloofds in, daar toch een gebruik niet tot levering ma ken kan wat in het geheel geen levering is. Een gebruik kan de vormen, niet liet es sen- tie el e eener zaak wijzigen. Het getuigenverhoor in Rusland achtte ged. niet toelaatbaar o. a. op grond dat men hem niet van zijn natuurlijken rechter kon aftrekken en hem dwingen om naar Rusland te gaan en daar enquêtes en conti a-enquêtes te houden. Het recht van den rechter om een ander iets op te dragen, achtte hij aileeu geregeld door art. 200 Burg. Rechtsverordening en ging niet verder dan de grenzen des Rijks.'' Daar hij alleen had aangenomen te accep teeren tegen documenten die een J u I i - levering bewezen, achtte hij zich in zijn verweer gerechtvaardigd. Gepleit voor den eischer door mrs, H.H. en Marts. Tels, voor dop gedaagde door turs. Poort man en Loder. (Jitspiaak 25 Mei. Het uitvoerig Vooi loopig Vei;slag omtrent I de Lager Onderwijswet is verschenen. Terwijl 1 verscheidene leden dit ontwei p nogafkemeus- waardiger vonden,dan het ontwerp-Heemskeik i en meenden dat do bestaande grieven der vour- I standeis van 't bijzonder ondei wijs bij aanneming j er van in booge mate zullen toenemeu, was I de groote meerderheid met de hoofdstrekking i van het ontwerp ingenomen. Overtuigd van het nutJh-r volks'chool juichte zij deze poging toe om te voldoen aan de hoogeie eischen die zich allengs ten aanzien van 't onder wijs op die school hebben doen gelden. Een deel dezer leden meende dat de Minister ten aanzien dier eischen liet juiste midden liatl ge troffen. Andeien vieesden dut hij te ver was gegaan en nog niet .bereikbare hervormingen voorstelde. Weder audeien geloofden dal hij al te gematigd was geweest en verwachtten wijziging bij do openbaie diseussiëg. De groote meerderheid stond kweekscholen en normaal lessen voor opleiding der onderwijzers voor. Omtientde bezoldiging deronderwji/eislieersclite groot verschil van meerlingvelen achtten» de vooigestelde minima onvoldoende en wenschten eene verdeeling van scholen in drie klassen met opklimmende iioogere minima. Terwijl ver scheiden leden de leerplicht hadden Wonsclieö opgenomen te zien, achtte men ineer algemeen het tijdstip van uitvoering der leerplicht nog niet geboren. Het beginsel van Rijksbijdrage in de kosten van 't onderwijs werd, behalve door voorstan ders van bijzonder onderwijs, vrij algemeen beaamd. Verscheidene leden stonden verplichte, de meerderheid behoud van facultatieve school* geldhefïïng voor. De heeren van Rechteren van Alinem, W. Van Tuyll, F. De Casembroot, E. W. Van Weede, W. G. Ilovy, L. Van Schuylenburch en "W. J. d'Ablaing van Giessenburg te 's Graven- hage hebben zich vereenigd tot eene voorloopige commissie, om bijdragen in te zamelen voor een huldeblyk, Z. IC, II. Prins Hendrik bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk aan te bieden. .In het verslag der Kamer over het wets ontwerp betreffende het huwelijk van Prins Hendrik verklaart de commissie van rappor teurs: «Eenparig toonde men zich gaarne bereid toestemming te helpen verleenen tot een huwe lijk. dat het levensgeluk verhoogen zal van eeu door geheel de natie hooggewaardee-den en geëerbiedigden Vorst." De Koninklijke bewilliging is verleend op de Statuten van de te Amsterdam gevestigde Vereeniging «De vrije Gemeente." De kaakaandoening van den Minister de Roo vermindeit zeer. Hij is reeds per rijtuig uit geweest. Gisteien ochtend strandde, 2500 el be noorden Petten, bij zwaren mist, het Holland- scht' barkschip Adriamis-Schiedamkapitein Burghmulkomende van Nieuwediep en be stemd naar Kroonstad met ballast. Onmiddellijk werd de reddingsboot uitge zonden, doch de gezagvoerderhopende het schip weder vlot te brengen, wilde zich met zijne bemanning daaivan nog niet verwijdeicn; hij vroeg echter hulp- waarvoor terstond de noodige maatiegelen werden genomen, (JV.Jï Ot.) Delfshaven. Gisteren werd aan de fabriek der firma Christie, Nolet en De Kuijper tedezef stede met goed gevolg te water gelaten Zr. Msi stoomkanon neerboot, groot model, Tyr, voof Krupp's achteriaailkanon van 28 centimeier. De stoomwerktuigen, eompouud systeem van 100 indicateur paardenkrachten, stoomketels toebehooren en volledige uitrusting zijn mede aan genoemde fabriek vervaardigd, Amsterdam, De vergadering van moderne predikanten, alhier gehouden, heeft met bijna eenparige stemmen liet volgende votum uit gebracht: vlo. Overwegende, dat bij de synode, blijkend liet besluit der veigadeiing van 1877, de wenscli bestaat om veler gemoedsbezwaren op te hefTenj »2o. Overwegende, dat zoowel bij deconfes' sioneelen nis bij vele modernen ernstige be- zwaten bestaan tegen de wjjzo waarop de synode dat doel tracht te bei eiken; »3o. Overwegende, dat elke poging om eene kerkleer vast te stellen en vei bindend te vei' klaren, strijdt met den geest van het protes tantisme; »4o. Overwegende, dat velen zich reeds van de Nederiandsche Hervormde kerk iiebben af gescheiden en meerderen zullen volgen; ï5o. Overwegende, dat alleen wettelijke regc ling der hier en daar reeds bestaande partjj' groepeering in staat is rust en vrede in de kerk te bewaren en te bevorderenA «verklaart zij dat, naar hare innige over- tuiging, geene andere oplossing der kerkelijke kwestie mogelijk is, dan door toekenning van zelfstandigheid aan de verschillende fractiën in de gemeente, met behoud van het kerkverband.1, Nijmegen. Alhier werden gisteren de Sb Agatha goederen verkocht Het eerste perceel werd gekocht door G. H. Van Wedden, teNjj'

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2