van Maandag 6 Mei 1878. Bnitenlaiiösciis Bericitci. I li f te 'K I v4i E N E L A N1). De kathedraal van Christ Churh te Du blin werd Woensdag, na geheel gerestaureerd te zijn, door den aartsbisschop der stad her opend. De kosten vau deze reslauiatie, ruim 200,000, zijn geheel gedingen door een ze keren heer Roe, die schaliijk geworden is met het stoken van whiskey. Opmeikelijk verband tusschen alcohol en keikschheiilDe milüoe- nen, met behulp,van den drankduivel gewon nen, Uwan.en in"'teind ten goede aan eene kathedi aal. t De lieer Gladstone woonde.Woensdag te Hawarden eene les in de kookkunst bij, ge geven door eene der- onderwijzeressen bij de nationale kookschool te South Kensington, De ex-minister, hield bij die gelegenheid eene toe spraak over hot voordeelig'e en gezonde van eene zuinige en goede bereiding der spijzen. Bijzonder warm was hij in zijn lof van osse- staail-soep, een artikel, dat eertijds in Enge- „land onbekend was, aangezien men er deosse- staarten wegwierp. Hij toonde aan, hoeveel de Britsche huisvrouw in de keuken nog te leeren heeft van hare zuiniger en bedrevener Fransche zuster. Men ziet, voor geeu enkel onderwerp deinst deze merkwaardige man terug. De Oostersche kwestie, de Homerische poëzie, de potteubak- kerskunst, het beroep van den booinveller en het bedrijf van den kok alles levert hem Stof tot welsprekende i edevoeringen. Zijne veelzijdigheid is niet minder zeldzaam dau zijne arbeidskracht. Een telegram uit Bombay meldt, dat het eerste detachement inlandsche tioepen, naar Malta bestemd, vertrokken is. Andere regimen ten hebben last ontvangen zich gereed te hou den tot verscheping. De Begum van Bhopal (Vorstin van een der onafhankelijke staten) heeft geheel haie troepenmacht ter beschikking van de Britsche Regeering gesteld tot buiten- landschen dienst. Mocht Lord Beaconsfield goedvinden met dit aanbod, en over 't geheel met de strijdvaardig heid der moliammedaansche bevolking van Hiu- dostan, zijn voordeel te doen, zoo zullen er meer bruine dan blanke soldaten zijn, om onder Engeland's vlag de Kussen te bevechten. De heer Ogle, correspondent van de Timesdie door de Turken zou ziju ver moord, is blijkens officieele berichten gevallen met de wapenen in de baud; hy vocht mee in de gelederen der opstandelingen. Volgens het Jiaapsehc VolJcttllad 'Is het Transvaalsche nieuws alles behalve aangenaam, en vooral zal sir Th. Shepstone, die beweerde de aanhechting des lands noodig te achten omdat het aan «inhaerente zwakheid" leed, thans be zwaar vinden om te bewyzen, dat onder Britsch bestuur, zooals het door hem gevormd werd, de zaken verbeterd zijn. Secocoeni gaat niet langer bij de Britsche overheden in Zuid-Afrika voor een vnaburig oppei hoofd" door, maar voor een Britsch onderdaan en de Lijdenburgers zijn •thans, door zijn aanvallen, er erger aan toe dan ooit onder het republikeinse!) bestuur. Tenzij .er spoedig verandering komt, loopt de heer schappij der blanken in Zuid-Afrika groot ge vaar, en een verandering ten goede is niet te wachten zoolang sir Th. Shepstone aan het hoofd der zaken blijft. - De Volksslem vau Pretoria meldt, dat de heer Y.m Gorkom naar Europa terugkeeit; zijn huis is ten vei koop aangeslagen. 't Blad komt met einst op tegen de procla matie van den heer Shepstone, waarbij lieiiuuerd wordt, dat daden vau opioer strafbaar zijn bij de wet. ,5Dat weet men, en behoefde niet henuherd; te worden. Maar de waarheid zal men daarom blijven zeggen en luide verkondigen, dat de Regeei irig nalatig is in 'tgeen zij doen moest. Een bedreiging beleekent niets tegen de 0 a 7000 ondeiteokeuanis aan den Minister Carnarvon, die protested en tegen de annexatie; beter waie het eenigo der vele beloften te vei- vullen, die bij de aanhechting gedaan zijn. De zaken gaan volstieht niet gunstig vooruit iu de Trausvaal, "en van alle kanten vernemen wij, dat de ontevredenheid toeneemt. Sir T. Shep stone was een heel goed ambtenaar om de annexatie te bewerkstelligen, doch als admini strateur schijnt hij onbekwaam te zijn. Hij beantwoordt in de Ti ansvaal niet beter dan in Natal, en de nalatenschap, die hij zijn opvol gers daar heeft nagelaten, is het bewijs, dat hy niet wijselijk regeeien kan." F It A N K U IJ K. De Minister Waddington zal Dinsdag a. s. een diner geven ter eere vau Prins Hendrik der Nederlanden. De Prins zal Parijs den 9den dezer verlaten. Dinsdag avond eu een gedeelte van den daarop volgenden nacht waren er in de ten toonstellingsgebouwen te Parijs niet minder dan 35,000 werklieden bezig met de groote opred dering voor het feest van 1 Mei, zooals het wegbreken van stellingen, het wegdragen van planken, het in elkaar slaan van kisten," enz.*' enz. Het was een schouwspel, alsof eene kleine wereld opgebroken werd. Het aantal personen, die Woensdag op het Champ de Mars en hel Trocadéro veree- nigd waren, wordt op 500,000 geschat. Van 11 ure voor- tot '1 ure namiddag zijn er, vol gens officieele opgave, '19,088 rijtuigen aan de tentoonstellingsgebouwen gekomen; zonder de omnibussen te rekenen. *s Avonds algemeene verlichting, schitteren der zegt liet Journal des Eóbats, dan ooit een vrijwillige manifestatie eener bevolking heeft te zien gegeven. Op de Boulevards en in de groote straten was het eene onafzienbare zee van licht. De arbeidende klasse heeft zooveel zij vermocht, medegewerkt tot opluistering vau het avondfeest. Zoo zag men in den Faubourg Saint-Antoiue eu in de Chnussée Clignancourt haast geen vijfde of zesde verdieping, die niet met Venetiaausch licht prijkte. Vei scheiden aanzienlijke protestantsche leden van de Fransche Kamer en vau den Senaat hebben zich dezer dagen naar den Minister Bardoux begeven, ten einde hem te raadplegen over de middelen ter voorkoming eener scheiding 'in de Fransche Gereformeerde kerk. Men is tot geen beslissing kunnen ge raken, maar de Minister tooude, zooals te ver wachten was, een sterke voorliefde voor de modernen. Waarschijnlijk zal men het bekende besluit der laatste Synode, waarbij den libe ralen eeu rechtzinnig credo werd opgedron gen stil laten rusten en handelen als ware het niet genomen. Bovendien hopen de moder nen by de nieuwe verkiezingen voor de Synode een meerderheid te krijgen. RU SLA KI». - De Agence Buste deelt dato 3 dezer mede, dat voortdurend gunstige berichten inkomen, betreffende de pourjuirlers door tusscheukomst van Duitschland aangevangen. Deze voorloopige besprekingen hebben betrekking op het gelijk tijdig terugroepen der strijdmacht van Rusland en Engeland uit de nabijheid van Constant!- nope!, alsmede, voor zooverre Oostenrijk be treft, de kwestiën, welken dezen staat in het bijzonder aangaan. Tevens is in beginsel een wisseling van denkbeelden tusschen Londen en Peleisburg, over vraagstukken, Engeland belang inboeze mende, aangenomen. De heer Gortschakofl lijdt niet meer aan de vroegere kwaal, aanvallen van jicht. Hij is, wel is waar, zeer zwak, maar zijn toestand is zoodauig verbeterd, dat dienaangaande geen bulletins meer zullen word°n uitgegeven. Een later bericht luidt echter: Het jicht lijden van Prins Gortsehakoirheeft zich in de laatste 24 uren verergerd en ver toont zich thans in beide voeten; ook de zwakte is door slapeloosheid toegenomen. De genees* heeren verboden ten strengste alle deelneming aan de werkzaamheden van zijn kabinet. De Agence Havas schrijft, dat nieuwe pogin gen in 't werk gesteld zijn tot liet verkrijgen van overeenstemming tusschen de Mogendhe den: bepaald nieuws is er echter vóór de eerste 5 a 6 dagen niet te verwachten. liet heeft zich bevestigd dat liet Openbaar Ministerie protest heeft ingediend tegen de uitspraak der gezworenen in de zaak van Wera Sassulitsch. Ook is er tegen haar een bevel van gevangenneming uitgevaardigd. Tot nog toe schijnt bij de politie haar verblijf niet be kend, te. zijn. OOSTENRIJK, De Poliiische Correspondenz meldt uit Kon- stantinopeldat de onderhandelingen tusschen de Porie en generaal Todtleben over de ont ruiming van Batum, Schumla en Varna tot geen uitkomst hebben geleid. Safvet Pacha heelt voortdurend verklaard dat ook van Ruslands zijde liet verdrag van San Stefano niet vol ledig uitgevoerd wordt. Todtleben heeft thans de onderhandelingen hervat met den komtnan- daut der Engelsche vloot over eene gelyktijdige ontruiming. Het Tagllatt zegt in zijn avondeditie: Berichten uit authentieke bron laten geen twijfel over, dat een Russisch leger bij Bucharest en aan de grenzen van Zevenbergen bijeenge trokken wordt. Voor de Oosteurijksche regeering vloeitondanks de vrienschappelijke betrek kingen met Rusland, hieruit de noodzakelijk heid voort, om militaire voorzorgsmaatregelen te nemen. Naar men van goede zijde verneemt, zal derhalve het opstellen van een Oosteurijksch leger in Zevenbergen iu ernstige overweging genomen worden. DUITSCIILAND. De liberale Duitsche Yereeniging voor de Rijnprovincie heeft Maandag te Keulen hare algemeene vergadering gehouden. Daarin werd o. a. geconstateerd, dat zij iu het afgeloopen jaar weder verschillende kleine geschriften heeft uitgegeven, te zamen 108,884 exemplaren. Haar correspondentieblad werd aan 72 bladen in de Rijnprovincie kosteloos en aan 94 buiten de provincie tegen betaling toegezonden. In dat jaar is het aantal daarop geabonneerde organen met 13 vermeerderd. Op versche i0 plaatsen beslaan vereenigingen,. die met haar in alles samenwerken, inaar ieder uitsluitend in haar eigen kring, zonder zich als afdeeliug >Sf' jy>

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 5