Binaenlanisclie Biricttti. (rfiiKiiiis Bericlteii. f te constitueeren. Voor zoover de Vereeniging zelve betreft, zoo waren nog niet van alle af deelingen de jaarlijksche lijsten ingekomen. Op de ontvangen lijsten, uit 160 afdeelingen telde men 14,016 leden, en wel in de hoofdafdee- lingen Aken 816, Keulen2938, Cobientz233S, Dusseldorf 6141, Trier 1310, buiten de pro vincie 473. De rekening sluit, by eene ont vangst van 27,006 mark, met een batig saldo van 3742 mark. ITALIË. De Ministers Corti en Cairoli, in de Kamer antwoordende op eene interpellatie logenstraffen het gerucht,volgens hetwelk Italië zijne bemiddeling in de Oostersche kwestie zou hebben aangeboden. Geen enkele mededeeling van dieu aard is aan Engeland gedaan. De Ministers herhaalden dat Italië strikt onzijdig zal blijven. Pater Curci heeft opnieuw een onderhoud gehad met den Pauselijken staatssecretaris Franchl, waarin hy de nadeelen van het onder Pius IX gevolgde stelsel uiteenzette. De Paus zou verklaard hebben den uitgebannen Jezuïet te willen zien. Voor het gerechtshof van Ancona is thans een proces aanhangig, dat grooto overeenkomst heeft met dat der gravin Lambertini. Graaf Luïgi Mastaï, een neef van Pius IX, had voor ongeveer *10 jaren een intieme verbintenis aan geknoopt met zekere weduwe Monanni. Eene •dochter van deze is nu tegen de erfgenamen vau graaf Luigi opgetreden; zij wil als zijn natuurlijke dochter erkend worden om van de rechten, die de Italiaansche wet aan onechte kinderen toekent, gebruik te kunnen ma ken. Het gerechtshof heeft het verzoek van Vittoria Monannie om door getuigen de waar heid harer opgaven te bevestigen, toegestaan. Slaagt zij er in het bewijs te leveren, dat zij een kind is van graaf Luigi Mastai, dan zullen diens erfgenamen haar een som van 150,000 frank moeten uitkeeren. ZWITSERLAND. Op het internationaal congres dat den 13 Mei te Bern wor'dt gehouden ter beraad slaging door verschillende afgevaardigden van Spoorwegmaatschappijen over gemeenschappe lijke tarieven, komen o. a. de navolgende pun ten ter sprake: 1, de jurisdictie ten opzichte van reclames wegens beschadiging of vertra ging van zendingen; 2. de voorschriften voor het eenvormig constateeren der beschadigingen; 3. de bepaling dat de laatste expediteur ver antwoordelijk is voor manco's, behoudens het recht om op de voorafgaanden zijn sclnide te •verhalen; 4. de vaststelling der grenzen van verantwoordelijkheid voor expediteurs en tus- schenpersonen. SCHIEDAM, den 4 Mei 187S. Daar de heer mr. J. IJ. Geeitsema Czn. heeft opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn (voor Arnhem), zoo heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat de verkie zing in het district Arnhem voor een nieuwen afgevaardigde zal plaats hebben op Dinsdag 28 Mei, en de herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag "11 Juni. Het verslag van de Vereeniging, tot het vormen van een openbare verzameling van hedendangsche kunst te Amsterdam, luidt in het algemeen gunstig. Een legaat van wijlen den heer P. Langer- huizen groot f 5006, en de beschikking over f 11,000, waaronder een gift vau Z. M. den Kt mg van f 5000, van de thans ontbonden commissie, die zich ten doel gesteld had een museum têliAmsterdam op te richteu, stelden jde Vereeniging in staat belangrijke aankoopen ,te doen. Voor de vacante betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare school te Wamel is de volgende voordracht opgemaakt1 J. Van Dijk te Wamel2. Th. W. Nicolaas te Nij megen 3. W. R. Dousdorf te Milligen. Be halve deze drie personen hadden zich geen solli citanten aangemeld. Voor de handhaving der neutraliteit was be hoorlijk gezorgd, daar hy het examen de Katho lieke schoolopziener werd bijgestaan door eene eveneens Katholieken hoofdonderwijzer. (Standaard.) Door de Afdeelingen IJsel-Over en Over- Veluwe van de Geldersehe Maatschappij van Landbouw, zal in het Oranje-Park te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juni e. k.eene tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, en op 6 Juni e. k., eene Tentoonstelling van Paarden, Rund- en Wolvee worden gehouden, die zeer belangrijk beloofd te zijn, daar de regelings-commissie door eene aauzienlijke sub sidie van het gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigeu tijd in het bui tenland met zulke uitnemende resultaten toe gepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zuivelbereiding, waaronder ook de Methode Swartz, in werking gesteld te exposeeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen voor zui velproducten van iedere provincie afzonderlijk» deze tentoonstelling een juist overzicht geven van de mate van ontwikkeling, die deze indus trie over geheel Nederland bereikt heeft. Het provinciaal bestuur van Gelderland ver leende daarentegen eene geldelijke bijdrage uit sluitend ten behoeve van de Tentoonstelling van paarden en rundvee, als een bewijs van zijne belangstelling in de, uit de inzendingen op deze tentoonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die in den laatsteu tijd aan de veredeling van het ras vau paarden en rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den heer W. P.P ook Van Baggen te Apeldoorn, sectetaris der regelings-commissie, liet passief der Amsterdamsche firma James Barge, die in staat van fadissement ver- keeit, wordt begroot op 6 millioen. Het schijnt dat hiertegenover een aanzienlijk actief staat, aangezien in een op 'Maandagavond gehouden vergadering besloten werd, surséance van be taling aan te vragen. Men zegt, dat de aan zienlijke verliezen van het huis Mohrmann en co. te Batavia, waarvan de Ut ma Barge agent was, moeten worden toegeschieven aan de po ging om het tabaksmonopolie te fnuiken. Het feit maakt een diepen indruk iu de handels kringen. Het aanzienlijk huis bestond bijna eeu eeuw. *ïid Huisgezin" legt in haar nommer van gisteren een opmerkelijke verklaring af. Zij vindt de slaafschheid, waarmede men nog aan de bisschoppen, imlias aan de kerk" ge hoorzaamt nog een van de lichtpunten van onze eeuw." Indien de liberalen het gezegd hadden, wat zouden zij niet moeten hooren. In den Ilaag is, naar het Dagblad mede deelt, het jstaudbeelil" in de opera Zampa tydens de voorstelling, flauw gevallen. De gordijn viel eu het orkest zweeg. De tenor berichtte daarop aan het publiek dat het stand beeld een inenseh was geweest, iets wat het grootste gedeelte van het publiek ook wel vermoedde. Wij lezen in het Nbl. v. Itott: Wat de Oostersche kwestie en de kansen op oorlog of vrede betreft, zulten de opgeuomen telegrafische berichten, het den lezer duidelijk makeD, dat beide partyen zich krachtig blijven toerusten tot den strijd. Maar, gelijk wij vroeger hebben opgemerkt, 'juist in de krachtige voor bereiding ligt een der beste geneesmiddelen tegen liet kwaad. Beide partyen begrijpen, da*" de botsiug de veischrikkelijkste gevolgen kaa hebben. Om dat aanschouwelijk en duidelijk voor te stellen, en tevens te doen zien, hoe de middelen om den strijd te voorkomen, eigenlijk in de handen van het bij den krijg meer onpartijdige Duitschlauc) berusten, geeft het Engelsche weekblad Punch, een duidelijke plaat, Op een spoorweg met dubbele lijnen komen in volle vaart twee treinen aansnellen, de een getrokken door de locomotief Brittannia, de ander door de Ruslandde machinisten van de naast elkander loopende treinen zoeken twist, en toch zijn zij het punt genaderdwaar zij op elkauders sporen moeten overgaan. Als wissel- wachter bij de seinpaaldie op gevaar wijst, staat Bismarck, en in de weinige regels bij schrift wordt de toestand weergegeven in on geveer dezen zin: Signalen onzeker! twee treinen nabij! Machinisten beschonken 1 Hoe houdt gij dat vrij? Slechts een wachter van ijzer, lien wachter van staal, Die juist weet te spreken Met manlijke taal. Och! mochten beide partijen; de Rus, die bezig is zijn geweer schoon te makenen de Engelsche matroos die, omgeven van projec tielen en bommen, zich oefent in het bajonet- schermen een oog slaan op die andere plaat, waar het liefelijk beeld van liet vredige Frankrijk met zachtmoedigheid en kalmte hen toespreekt: bergt weg dat leelijke wapen tuig, komt en bezichtigt mijne tentoonstelling!" Leo Van Heemstede, de uitnemende ver taler in 't Duitsch van verschillende stukken uit de Caineia Obscura, novellen van Cresner en Conscience, is in do laatste aflevering van sDer Deutsche Hausscliatz" begonnen met de vertaling van sEene eenige dochter" (voorko mende in het werk sin de lente vergaard"), door Melati van Java. In de sAlte und neue Welt" komt van den zelfden vertaler voor het begin vansNatha- lie", door Mathilde uit de K. Illustratie '1877/78. Apeldoorn. Op de aanstaande Tentoonstel ling van Zuivelbereiding alhier, op 5, 6 en 7 Juni, zal practiseh werkzaam zijn de beer D. Gübel, directeur der Zuivelschool teFlensberg, met bijhebbend vrouwelijk personeel. Genoemde heer was ook met buitengewoon succes werk zaam op de Tentoonstelling te Hamburg ia 1877. Het behoeft dus wel geen betoog, dat deze eerste groote Tentoonstelling van Zuivelberei ding in ons land voor ieder zaakkundige buiten gewoon belangrijk zal wezen. Groningen. Een voerman was Dinsdag namiddag bezig buiten de voormalige Heere poort steenen te vervoeren. Twee van zijne kinderen, een jongentje en een meisje, kwamen hem aldaar koffie brengen; terwijl de man zijn koffie gebruikte, hadden deze kinderen zich verwijderd om te spelen, en zij waren daarmee nog bezig, toen de man het voor een geladen wagen gespannen paard bij den bek nam om het vom uit te trekken. Hij bemerkte niet dat zijn zoontje van ruim 3 jaar met de ïaderea vau den wagen in aanraking was gekomen en daaronder neerviel, en overreed alzoo zijn eigen kind. Hel knaapje is kort daarop aan de ge volgen overleden. De directeur van den Scala-schouwburg te Milaan heeft aan Adeline Patti en Nicolini a. voor de door' hen gegeven vooistellingen 90.000 frs. uitbetaald, waarbij hij 8000 fra, schade beeft geledon. Aan Caiiletet werd een gouden medaille uitgereikt voor zijn onderzoekingen betrelTeudfe' het vloeibaar maken der gassen.

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 6