GEBRUIKTE BOEKEN ten en riften. TE KOOP gevraagd: JONGENS gevraagd. ADVERTENT i k Opnieuw is te Parijs een moord gepleegd en het slachtoffer aan stukken gesneden. Dit maal is het een man, een persoon vau omstreeks twiutig jaar, die gewelddadig om,het leven is gebracht. Verschillende deelen van het lijk zijn saamgepakt ia een zak in de Seine gevonden. De zoölogische tuin te Berlijn heeft een mannetje en een wijfje orang-oetang teu ge schenke gekregen, door den gever Eduard ea Kunigunde genoemd. Van een vroeger paar, dat de diergaarde van denzelfden gever ontving, is nog maar alleea het wjjfje overgebleven. De eenige dochter van den Duitschen Keizer, de groothertogin van Baden, geeft haar dochter een voorbeeldige opvoeding. Zij heeft een schoollokaal in haar paleis laten inrichten, waaraan uitmuntende leeraren verhouden zijn en ook degelijk onderwijs wordt gegeven in allerlei handwerkendaar leert de jonge prin ses met verscheiden andere kinderen, waar mede zij gelijk op moet werken en waarboven zij geen enkel voorrecht geniet. Voor het gebruik van petroleum-iampen, vooral in huiskamers, kan niet genoeg worden aanbevolen vooral hanglampen te nemen, daar zoo licht eenig toeval een groote ramp kan veroorzaken. Verleden week nog wilde te Ant werpen eene vrouw naar haar kindje toeschieten, dat in de wieg lag en wakker werd. Door haar snelle beweging gaf zij een stoot aan de tafel, waardoor de lamp omvielde uitgestorte petroleum vatte vlam en deze deelde zich in ,een oogenblilc aan de kleederen der vrouw mede, die ernstige brandwonden bekwam, even als haar man die haar wilde helpen. Beiden moesten naar het gasthuis worden gebracht, nadat het vuur door de buren was gebluscht. Toen de eerste tramway in San Francisco zou worden gelegd, verzetten de winkeliers in Montgomerystreei er zich zoodanig tegen, dat den ondernemers niets anders overbleef dan den weg door eene parallelstraat, de Sansome- Street, van geriuge breedte en weinig beteekenis te leggen. Binnen zes maanden na de vol tooiing van den tramway waren de winkeliers van Montgomerystreetiu de grootste vertwijfe ling, aangezien de detailhandel van Sansome- street voortdurend toeuam, terwijl de hunne kwijnde. Zij smeekten de maatschappij hare wagens toch door Montgomerystreet te doen loopen, doch daar de bewoners van Sansomestreet zich beriepen op de door hen bewezen voor komendheid, werd een compromis gesloten en liepen de wagens naar het Noorden door de eene en naar het Zuiden door de andere straat, waarbij iederen halven dag de richting werd veranderd. Hoe men in Duilschlani aan de beetwor tel-sigaren gekomen is. In eene sigarenfabriek in eene Oosteurijksche provinciestad maakte men hoofdzakelijk de in Oostenrijk zoozeer ge wilde Virginia-sigaren. Daar die tabak zeer veel nicotine bevat, is het bij de verwerking noodig, dat een deel dezer stof er vooraf worde uitge trokken. De fabriek wist langen tijd niet, waar ze met dat tabaksnat heen moest. Eerst liet men dit vocht in een publiek water afvloeien; maar toen hot bleek, dat alle leveu in dat water daardoor gedood werd, verbood de Re geering die tnanier van doen. Toen zag de fa briek zich genoodzaakt het vocht in te dan.pen, maar dit kwam zeer duur uit. Op eens kwam er een redder in don nood: een Duitsch koop man gaf f '12,000 voor de tabaksloog, die in zekeren tijd zou gemaakt worden I .Spoedig ontving ecue andere fabriek zelfs driemaal die som voor dezelfde hoeveelheid. En thans wordt deze loog in DnUschlaml door agenten opge kocht en vindt haren weg grootendeels naar Zuid-Duitsche sigarenfabrieken, waar ze,'in ver- eeuiging met uitgeloogde kool-, aardappelen-, kersen-, noten- en bectwortelbladeren, als kunst matige sigaar ii| het leven treedt! Voorbijgang van de planeet Mcrcnrius over de zon In den namiddag van G Mei a. s. Tot de hemelverschijnselen, die zonder opzette lijke vermelding onopgemerkt zouden blijven,behoort liet vorschijnsel aan het hoofd van dit opstel ge noemd, dat ik den lezers van dit blad kortelijk wil mededoelen, liet is een zonsverduistering op zeer kleine schaal. De planeet, die wij bewonen is van de ons be kende, de derde in rangorde van de zon afge rekend. Binnen hare loopbaan bewegen zich de plane ten Mercurius en Venosde laatste is de welbekende morgen- en avondster. Beide planeten volbrengen haren loop om de zon iri korter tijd dan onze narde; Mercurius besteedt hiertoe 88 en Venus 224 dagen. Indien beide planeten niet de aarde aan dezelfde zijde van do zon op" ééne lijn waren ge plaatst en men veronderstelde, dat de aarde stil stond, dan zou Mercurius telkens na 88 dagen en Venus na 224 dagenzich op nieuw mot aarde en zon op acne lijn bevinden De aarde beweegt zich echter ook in hare loopbaan om de zon, en dit veroorzaakt, dat de lijnen die wij ons uit de zon naar de aarde en uit de zon naar Mercurius of Venus getrokken donken, voor Mercurius niet na 88 dagen en voor Venus niet na 224 dagen, maar na een langer tijdsverloop zullen samen vallen. Wij hebben hier te doen met eene soort gelijke beweging als die van den uur- cn minuut wijzer eenor klok. Stond do uurwijzer stil. dan zou do stand van den minuutwijzer telkens na verloop van één uur met dien van den uurwijzer overeen komen. De uurwijzer beweegt zich intus- schen ook en wel 12 malen langzamer dan de minuutwijzer en daardoor zuilen de wijzers niet na één uur maar na één uur en ruim vijf minuten samenvallen. Beschouwt men nu do lijn uit do zon naar de aarde getrokken als uurwijzer cn de lijn uit de zon naar Mercurius of Vonus gericht, als minuutwijzer, dan zullen die lijnen voor Mercurius telkens na ld 5 en voor Venus telkens na 1 jaar en 218 dagen langs elkander valion. Alleen in die standen zal de lijn, waarin Mercurius of Vernis uit de aarde gezien wordt, naar de zon gericht zijn. Omdat ochter liet vlak waarin die planeten zich om de zon bewegen niet nauwkeurig samen valt mot het vlak, waarin do loopbaan dor aarde gelegen is, zoo zal in verreweg do meeste gevallen de lijn uit de aarde naar Mercurius of Vernis go- trokken en tot de zon verlongd gedacht, de zon neschijf' boven of beneden voorbijgaan. Wegens het niet samenvallen van de vlakken der loopbaan van Mercurius en Venus met hot vlak van de aardbann, zullen zij zich bij iederen omloop om de zon, gedurende do eene helft van hun omloopstijd boven het vlak en gedurende de nndcro helft van hun omloopstijd bonedon het vlak van de loopbanen der aarde bevinden, cn dus ook tweemalen een enkel oogenblik in dat vlak zelf moeten gelegen zijn. Be vindt de aarde zich nu op dat oogenblik toevallig in een punt van haar baan, dat in de lijn ligt, uit de zon naar Mercurius of Venus getrokken, dan zullen die planeten uit de narde gezien juist met liet middelpunt der zon samenvallen. Maar omdnt de zon een zoo groot lichaam is in verge lijking van de planeten Mercurius en Vernis, zoo zullen deze uit de aarde hoewel niet meer in hot middelpunt, toch nog vóór de schijf der zon gezien geworden, al bevinden zij zich eenigszins boven of beneden het vlak van de aardbaan. Onder die omstandigheden teekenen Mercurius en Venus, die zelve donkere lichamen zijn, zich als gitzwarte schijfjes af op de schijf der zon on gaan deze, zoowel tengevolge van htm eigen beweging ais van die der aarde, de zon voorbij. Uit het hier gezegde blijkt alzoo, dat een der binnen-planeten Mercurius of Venus voor de aard bewoners dan alleon de zon kan voorbijgaan, indien gelijktijdig wordt voldaan aan de voorwaarden, dat zij mot de aarde aan denzelfden kant van de zon is geplaatst en de lijn uit haar naar de zon ge trokken, of volkomen of op zeer weinig na in het vlak van de loopbaan der aarde gelegen is. Dat beide voorwaarden gelijktijdig vervuld zijn beeft slechts zelden plaats De bowegingen van onze aarde en van de planeten om de zon zijn echter den sterrekundigen zoo nauwkeurig bekend, dat zij eeuwen vooruit kunnen voorspellen, wan neer het verschijnsel ocner voorbijgang van Mer curius of Venus zich zul vertoonen. Niet altijd is gedurende dien voorbijgang, voor een bepaalde plants op do aarde, do zun boven den horizon en men moet zich dan otu het verschijnsel waar te nemen naar die plaatsen der aarde begeven, waai de zon tijdens den voorbijgang boven de kimmen is. Dit was onder anderen het geval met den voorbijgang van do planeet Venus over de zon. die in '1874 den Den December voorviel, en welke voor geheel westelijk Europa onzichtbaar was. Wegens het hooge gewicht der waarneming van dien voorbijgang en omdat hij zoo zelden plaats heeft, hebben bijna alle staten dor beschaafde wereld, wetenschappelijke expedition, mot kostbare werktuigen uitgerust, naar die gewesten der aarde gezonden, waar het verschijnsel in zijn geheel kon worden gadegeslagen. Deze expedition hebben daartoe stations uitgekozen, zoowei op het noorde lijk ais zuidelijk halfrond dor aarde. Zoowel in hot hooge noorden van Siberië als op dc zuide lijkste eilanden van den Indiscuen Oceaan hebben zij hunne teleskopen naar de zon gericht. Wordt oen voorbijgang uit twee ver verwijderde oogpun ten waargenomen, dan verschilt de tijd, dien de pla neet noodig heeft om do zon voorbij to gaan op het oena station eon weinig van dien op het an dere, en juist dit kleine verschil stelt den sterrc- kundigo in staat, om den waren afstand van de aardo tot de zon met een hooge juistheid te be rekenen. Op den Oen December 1882 zal wederom een voorbijgang van Venus plaats hebben, waarvan in ons land alleen het begin zal kunnen worden op gemerkt. Ook dan zal men niet nalaten sterre kundigen uit te zenden naar de landen dor aarde, waar de voorbijgang van het begin tot hot einde kan gevolgd worden, vooral daar eerst den 7 Juni van hot janr 2004 opniouw een voorbijgang van de planeet Vonus zal plaats hebben. De voorbijgangen der planeet Mercurius komen minder zeldzaam voor. In den loop dezer eeuw passeerde Mercurius oorbij 'de' zon in do jaren 1802, 1815, 1822, 1832, 1835, 1845, 1848, 1861 en 18GS. Van dezn waren in ons land al leen de voorbijgangen van 1832 en 1848 in hun geheel zichtbaar, die van 1802, 1845, 4861 en 1868, konden slechts gedeeltelijk waargenomen worden, bij do overige had het verschijnsel plaat? vóór de opkomst ol' na den ondergang der zon. De aanstaande voorbijgang van Mercurius zal ook nu niet in ons land gedurende haar gansclio verloop zichtbaar zijn. Aangezien men echter den loop der planeet over de zonneschijf van haai' in trede af tot op het midden zal kunnen volgen, lieb ik gemeend dezen voorbijgang niet onvermeld te mogen laton vooral daar deze de laatste is in deze eeuw, die in ons land behoorlijk zichtbaar zal zijn- Van dc drie nog volgende in de jaren 1881, 1891 en 1894, heeft de eerste in den nacht plaats, bij de tweede verlaat de planeet de zon neschijf een half uur na den opkomst der zon en bij de derde begint het verschijnsel als de zon op het punt is van onder te gaan. De afbeelding aan het hoofd van deze mede- deeling geplaatst, vereiseht eene nadere toelich ting. De omtrek van den cirkel stelt den, rand der zon voor en de rechte lijn den weg, dien de planeet over de zonneschijf zal volgen. Do dvvars- streepjes langs die lijn geplaatst, vertegenwoor digen de standen van de planeet op do uren van den namiddag door de getalmerken IIIXI, aangewezen. De planeet zelve vertoont zich als een gitzwart schijfjede grootte van flit schijfje in vergelijking van de schijf der znn laat zich beoordeelen naar de zwarte stip die mid den tusschen de cijfers V on VI op de rechte lijn geplaatst is. Het oppervlak van dit schijfje bedraagt nauwelijks het 1 sme, gedeelte van de oppervlakte der zonneschijf, zoodat slechts een even klein deel van het zonlicht aan ons oog onttrokken wordt en er dus met recht een zeer kleine zonsverduistering plaats heeft. Wegens het geringe bedrag van de middellijn, waaronder dit schijfje zich aan ons oog vertoont, zal men den voorbijgang niet anders kunnen waarnemen dan met een verrekijker die minstens 10 maal ver groot, en zooals vau zelf spreekt van een gekleurd glas voorzien is, om het zonlicht te matigen. Be denkt men nu dat de planeet Mercurius 17'maal kleiner is dan do aarde en do zon, bij dezen voorbijgang ongeveer 'l?/m maal verder van ons af is dan Mercurius, zoo zal men zich een voor stelling kunnen maken van de verbazende grootte der zou in vergelijking van die onzer aarde en der planeet. Blijkens de afbeelding zal de planeet te 7 uren 20 min. op haar kortste» afstand van liet middel punt der zon verwijderd zijn cm-dit aan de noord zijde voorbijgaan. Zij vertoeft vóór de schijf dei- zon van 3 uur 33 min,, als wanneer hare intrede plaats heeft tot 's avonds 1L uur 5 min. Deze voorbijgang zal men dus niet langer kunnen vol gen dan tot eenigo weinige minuten na liet mid den van het verschijnsel, daar de zon te 7 uur 33 min. ondergaat. Een voorbijgang van Mercurius is voor de we tenschap van niet zoo groot gewicht als een voor bijgang van de planeet Venus, omdat Mercuric-; bij zijn voorbijgang als die uit twee ver verwijderde oogpunten wordt waargenomen niet zulke nauw keurige gegevens oplevert voor de berekening van den afstand der aarde tot de zon. Nochtans zal ook deze voorbijgang door de sterrekundigen als een welkome gelegenheid worden aangegrepo i om de schijnbare grootte \an Mercurius uit te meten, ten einde tot een nauwkeuriger kennis van zijn ware afmetingen te geraken, irnri,! de waarneming van dit verschijnsel tut de op lossing van menig vraagpunt omtrent tl" natuur lijke gesteldheid van het oppervlak dezer plan-t kan bijdragen. Wij wensclion daarom zoowel den astronomen als hen, die in het gadeslaan \.m ;ISrt voorbijgang belangstellen op 6 Mei a. s. een on- bewolkton hemel toe. Schiedam, 1 Mei 1878- N. M. Kam. Adres J. A. VAN LEEUWEN, Singel, No. 1S1. gji, SB. Bovengenoemde ts» ook nan liats ae ontbieden. Ter Boekdrukkerij vau JL ODÉ winden f

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 7