DEN HAAG, 7 Mel 1878. Z. M. de Koning ia gisteren raiddag te 12 uren met het gevolg, dat Z. M. gedurende zijn verblijf te Arasterdam begeleide, uit de hoofd stad alhier teruggekeerd. Naar wij vernemen, zal Z. M. zich den 13 dezer naar Het Loo begeven. J. H. Meijer, directeur van het Blinden instituut te Amsterdam, is door Z. M. benoemd tot Ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Z. K. H. Prins Hendrik wordt te Parijs teruggehouden en heeft van zijn voornemen om, tydens het verblijf van den Koning in de hoofdstad, althans een paar dagen te Amster dam te vertoeven, moeten afzien. SCHIEDAMden 7 Mei 1878. De Gemeenteraad alhier zal Donderdag, den 9 dezer, des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder rapporten op de adressen om eervol ontslag van A. E. J. Holwerda en H. C. Van Lokhorst, welke stukken zijn ter visie gelegd ten einde te worden be handeld. Deliberatie over: 2e Voljaars Kohier der Plaatselijke Directe Belasting voor 1878; 3e Ontwerp-besluiten tot af- en overschrijvingen op de gemeentebegrootingen voor 1877 en 1878; missive Burgerlijk Armbestuur af- en over schrijvingen op de begrootingen voor het Burgeilyk Armbestuur en Stads-Ziekenhuis voor 1877; adres J. Hoek c. s. om straatverlichting op den Tuinsingel en rapport daavop. En verdere voorstellen en mededeeüugen. Bij beschikking van den Minister van „^Waterstaat, Handel en Nijverheid is o. a. be paald, dat de heer J. van Waas als surnumerair z'yn functie zal ui'oefenen, ten postkantore te Schiedam. Zondag j.I. vierde de heer W. J. ïleyli- gers gedachtenis der 40jarige vervulling van de betrekking van organist bij de Oud-Katholieke gemeente alhier, welke betrekking door den heer Ileyligers als dilettant geheel belangloos wordt waargenomen. Het koor was te dezer ge legenheid keurig met groen en bloemen versierd. De heer J. C. Schade van Westrum wenschte den jubilaris namens de leden van het koor hartelijk geluk met dezen voor hem zoo feeste- lyken dag waarvoor de heer Heyligers hem zijn dank betuigde. Bovendien ontving de jubila ris van velen blijken van belangstelling, Maakten wij meermalen melding van lang durige en getrouwe plichtsvervulling, ook thans kunnen wij mededeelen dat Jacobus Scheffer gedurende 40 jaren is werkzaam geweest by den heer Jac. Ris A.IIz.alhier, die hem gisteren te dezer gelegenheid als bewijs van waardeering een keurig geschenk in zilver tot aandenken vereerde. Dat dienstboden lang in denzelfden dienst blijven behoort hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden, en daarom worden goede, trouwe en eerlijke dieustboden, die niet van gedurige verandering houden, te meer gewaar deerd. Dit ondervond ook Maria Aruohlina Oost hoorn, die Zaterdag jl. den dag hei dacht waarop zij 25 jaren geleden in dienst trad bij den heer W. A. Van der Burg. Hoezeer de heer Van dei- Burg en zijne kindereuwaarvan het meeren- deel gehuwd is, de diensten door genoemde dienstbode gedurende het vierde eener eeuw genoten, weten op prijs te stellen, kon blijken uit hunne haitelijke belangstelling, die zich o. a. ook openbaarde in de keurige geschenken aan de jubilaris vereeid, maar ook en vooral inde recht feestelijke wijze waarop zij zich niet de feestvierende verheugden en haie familie den vol genden dag deden deelen in hare vieugde. Voor een vyftal jaren vierde de andere dienst bode bij den heer van der Burg, Elizabeth Catharina Maartens genaamd, op gelijke feeste lijke wijze de vervulling barer betrekking ge durende 25 jaren. Heden morgen kwam een kar van de aschstaal de Korte Haven afrijdenterwijl tegelijkertijd een molenwagen van de Lange Haven op de Beursbrug ging, waardoor het paard voor de kar schrikte en met den voerman en geladen kar achteruit in de Korte Haven stortte. Spoedig waren eenige gist- knechts benevens andere personen ter hulp gesneld. Door L. de Vogel werd den voerman een haak toegestoken en door dezen gegrepen waardoor hij met hulp van anderen op het drnoge werd gebracht; daarna werd het paard van den wagen losgemaakt en aan den wal gebracht, Eenige werklieden van de aschstaal hebben later met een boot de kar uit het water gehaald. Voerman en paard hebben geen letsel bekomen. In ons verslag der uitvoering van de Tooneelvereeniging sOtliello"' is een kleine fout ingeslopen; het was niet de vereeniging sThalia", die de bouquet gegeven heeft, maar de Ver eeniging »Pro Patria". De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks Schatkist by de Nc- derlandsche Bank, op 4 Mei jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 19,359,838.14. Volgens het Vaderland zou het bericht aangaande de komst alhier van Prins Fretlerik Karei van Pruisen en zijne dochter Prinses Maria geheel onjuist zijn. Dinsdag 9 Juli en volgende dagen zal dc Maatschappij ter bevordering vati nijverheid haar jaarlijksehe algemeene vergadering en het congres te Gouda houden. Tijdeus die algemeene vergadering zal tevens de wedstrijd van voor werpen van kunstnijverheid worden gehouden, door de Maatschappij ten vorigen jaren uitge schreven. De Standaard verneem tf dat ook aan de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Feijenoord twee Stoomkanonneerbootenge schikt tot het voeren van een achterlaadkanon (28 cm.), voor rekening van 's Rijks Marine zullen gebouwd worden. Zij zullen de namen Vidar en Valt voeren. Langs den Hollanschen IJzeren-Spoorweg (lyu Amsterdam—HelderZaandam) zijn ge durende de maand April 1878 211,933 reizigers vervoerd; opbrengst f 187,392,07i/2 en aan goederen f 56,429,74; diveise ontvangsten F 1072.96V3totaal f244.894.78. Men meldt uit 's Hage, dat de Minister van Ooi log in zooverre het steld is, dat Donderdag middag door hem de verschillende chefs der afdeelingen \au het gereorganiseerde ministerie konden worden ontvangen en geïnstalleerd. Tot het volkomen herstel van den Minister zal het waarschijnlijk noodig zijn, dat hij nog gedurende korten tijd zich naar Ems of een andeie bad plaats begeeft. De zaken gaan inmiddels steeds hun gang, en verscheidene ontwerpen van militaire wetten liggen ter osei legging aan de wetgevende macht gceed. (jj, D.) De Ned. Herv, Gemeente te Amsterdam zal den 28 en 29 Mei a. s. haar derde eeuw feest herdenken. Als blijvend gedenkteeken hoopt men een nieuw kerkgebouw te kunnen oprichten. Donderdag weid in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, de 16de Jaarvergadering van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs gehouden. Aan de Standaard ontleenen wij daaromtrent o. a. het volgende: Uit het fonds van voorschotten ter oprichting van Christelijk Nationaal Onderwijs is reeds f93,500 uitgereikt, waarmede 26 scholen ge holpen zijn. Thans zijn er nog f 25,000 ter beschikking. Het Groen van Prinstet er- fonds -bedraagt thans' f 26,000, de deelname in het Noorden is zeer gering geweest, in Zuid-Holland echter groot. Op de Vergadering werd met 35 tegen 13 stemmen besloten, in zake de Wet op het lager onderwijs aan de Tweede Kamer een adres te zenden. De tegenstemmers verwachtten weinig heil van een adres aan de Tweede Kamer en hadden zich liever direct tot den Ironing gewend. Het voorstel tot organisatie van een volks- petitionnement, wordt met algemeene stemmen minus 2 aangenomen. Een voorstel van de Hulpvereeuiging Amsterdam, om eeu onderzoek in te stellen naar de boeken op de Openbare I school in gebruik, werd met 18 tegen 12 stem men verworpen. De eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, werden jl. Donderdag te Deventer ter maikt gebracht door W. Bloe» mink uit Twelta. Reeds nu kunnen wij een feit meedeelea dat de gunstige werking der jongste circulaire van den Minister van Justitie betreffende de procession in het licht stelt. Verleden week maakte de pastoor Van Lutterade, gemeente Geleen, zich gereed, een niet gebruikelijke pro cessie te houdende brigadier der maréchaus see te Beek, hiervan onderricht, begaf zich der waarts en slaagde er indoor overreding den pastoor van zijn voornemen te doen afzien, al toonde de verzamelde volksmenigte ook duide lijk haar ongenoegen over deze verhindering, (Vad.) Den 8 Mei zal in de lijn Rottenlamsehe Lloyd weder een nieuw stoomschip naar Java vertrekken, dat den naam draagt van sOver- ijssel" Het schip, te Midlesbro on Tees gebouwd, is prachtig ingericht en bevat zesendertig bij zonder ruime en goed geventileerde couchettes eerste klasse en een teakhoutenhuis, en zeatién couchettes tweede klasse. Het schip is voorzien van alle gemakken, badkamers, ijshuis enz. en kan behalve den voorraad kolen minstens dertienhonderd Java- lasten laden. Merkwaardig is de vooruitgang ook op dit gebied. Alles is aangewend om het den passagiers gemakkelijk en aangenaam tö maken. Tn de ruime salon, die geheel en al vin de slaapplaatsen is afgescheiden, bevindt zich een uitmuntende piano en een kleine bibliotheek. In een woord de zeereis wordt zoo aanlokkelijk mogelijk gemaakt. In de Amséerd. Cl. lezen wij de volgende dichtregelen, haar door den heer II. G. Rood- huyzen gezonden. ^Afscheidsgroet aan de Bemanning VAN DE WILLEM BARENDSZ." Goê reis! o cdlo kour van Neêrlands wakkre zonen, Die 'trood, het wit en blauw nan't barre land gaan toonen. Waar Barendsz eenmaal streed, der wetenschap ten baat, In d'edion kamp, dien ge ook, o edlenstrijden gaat 1 Goê reis! een schip als 't uw, doet Amstels nieuwe haven De ouden heldengeest der wakkre vadren staven 1 Met eerbied staren wij op 't scheepsvolk, dat het draagt, Terwjjl heel 'tvadorland voor u Gods zegen vraagt. Goê reis! als ge om u heen het Poolijs zult aanschouwen; Als 't Noorden buldrend vriest, nis 't giert in war.t en touwen; Als u do koude langs do wahkro leden glydt Denkt dan om 't warme hart, dat Nederland u wjjdt. Ons zal do zomerzon zoo sterk geen hitte geven, Dat wé niet huivrend vaak, o edbn! met uw leven! Gaal! griffelt Barendsz naam op Nova Zembla's kust: Zijn mood beside uw hart: zyn room is reeds u lust. Hoezee 1 Zoo mocht geen schip nog de onderworpen baron Don nieuwen waterweg dor Amstelstad bevaren Hoezee! ja wel: houdt zee! en oogst u lauwren in: Juicht eens b(j 't eind der reis: wij doen 't reeds b(j "t begin» 5 Mei 1878. Artis is weder twee wilde dieren rijker geworden. Mevrouw de leeuwin Noble senior namelijk is verleden week bevallen van twee welgeschapen «welpen, die tromv en liefderijk worden verzorgd en opgekweekt. De jonge jufvrouw Noble wil nog maar niets van een echtverbintenis met Leo-Schuver weten, Prof. E. A. Van der Burg, te Leiden heeft in Haaxman's TijdscJir. voor Pharmacist Aprjl en Mei *1878, een opstel medegedepïtlï »over, het onderzoek van veitind vaatwerk en ih._

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 2