A". 1878. i)oi derdag 9 Mei. nit Baitenlaaiscie Berichten. JW. 4410. e n a a r a u COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke noramers- 0.10. BUREAU: KARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 8 Mei '1878. Wat men ook van Engeland moge zeggen, men is er niet gewoon zijn meening ook maar in het minst te verbloemenen van den Staatsman tot den werkman neemt ieder elke gelegenheid, die zich opdoet, te baat, om zijn gevoelen over de loopende zaken te uiten. De Engelsche oorlogsminister Cross, wiens rede te Preston gehoudenreeds werd medegedeeld heeft in dezelfde plaats nog eenmaal het woord gevoerd, en wel in een openbare vergadering of meeting, die in de korenbeurs aldaar ge houden werd. Ook nu was de Oostersche kwestie het ontwerp van -zijn rede. Volgens 's Ministers innige overtuiging bezat het gouvernement 's lands volle vertrouwen; de aanvullingsver- kiezingen voor het Parlement, hier en daar ■gehouden, zijn daar, om dit gevoelen te be vestigen. Wat door Jakob Bright, den vurigen voorstander van den vrede onlangs was ge sproken, beschouwde de Minister als anti- patriotisch. en tevens zeer gevaarlyk van strekking, wijl daardoor de zienswijze van het land over het wezenlijke karakter van Euge- lands politiek vervalscht werd. De Engelsche Begeering wil den vrede; maar om dit doel te bereiken, is het noodig, dat het vredes verdrag van San Stefano wordt herzien, en moest de oorlog uitbreken, Engeland zou dien -zonder vrees voeren, en geheel voorbereid zijn. Op denzelfden tijd had te Birmingham een open bare vergadering plaats onder het voorzitterschap -van den heer Pease; het doel dezer vergade ring was reeds vooraf te protesteeren tegen eiken maatregel van het gouvernement, waar door Engeland in een oorlog met Rusland zou gewikkeld kunnen worden. Lord Shaftesbury bad kennis gegeven, dat, hij de vergadering niet kon bijwonen, maar dat hij bij voorraad zjjn stem wilde paren aan die van de verga dering, om te protesteeren tegen elke oorlogs bedreiging, uitgaande van het Engelsche Gou vernement. »Een rechtvaardige oorlog, schreef de edele Lord, is een verschrikkelijke zaak, maar een onrechtvaardige oorlog is een mis daad, die de menschheid niet genoeg kan ver- •oordeelen." De Marquis van Bath had van zijn •zijde geschreven, dat het ieders plicht is, alle pogingen in het werk te stellen, om te ver hinderen, dat Engeland in geen onreehtiaardigen en nutteloozen oorlog medegesleept worde. Onder al het politieke geharrewar schijnt men de maatschappelijke verwarring in Enge land over het hoofd te zien en toch is die aandacht overwaardig. Op dit oogenblik is in gansch Lancashire geen spil of weefstoel in beweging. Men verzekert, dat ongeveer 80000 werklieden in katoen den arbeid gestaakt heb ben. De toestand is van hoog ernstigen aard, maar ze heeft de verdienste der nieuwheid. Van den strijd, die thans tusschen werkgeveis en arbeiders is ontstaan, kan geen tweede voorbeeld in de industrieele woisteliogen wor den aangewezen. Het betreft hier de vraag, of gedurende, de crisis, die thans de katoen industrie en elke andere drukt, de werklieden t van Lancashire 18 shillings of 12 shillings per week zullen verdienen. Een eenvoudige kwestie meent men: de patroons zullen 12 shillings willen geven, "de werklieden 18 eischen. Toch niet: de rollen zijn omgekeerd; juist de patroons wdlen 18 shillings geven, de werklieden vragen niet meer dan 12 shillings. Een zoo origineele kwestie kan alleen oprijzen in een land, waar ieder een, tot zelfs de minste werkman toe, aan staat huishoudkunde doet. Patroons en werklieden zijn het volkomen eens over de oorzaken van de crisis, namelijk overdrijving van de productie, die de prij zen doet dalen ten, om koopers te vinden, tot ver mindering der,'productiekosten noodzaakt,. De patroons offeren aldus hunne voordeelen op, de werklieden stemmen in loonsverlaging toe; maar, al ei-kinnen beide partijen, dat hunne belangen dezelfde zijn, zij velschillen in de wijze, om die te verdedigen. De werklieden meenet;, dat^x8£mindering van productie alleen het middel is, om het verbroken evenwicht tusschen aanbod en vraag te herstelleu; de patroons ooi deelen, dat, staan hunne fabrieken stil, de buitenlandsche inrichtingen met Enge- lands vrijwillige onthouding hun voordeel zullen doen, en hunne eigene, ja zelfs Engeiands markt van hunne pioducten zullen voorzien. Liever willen zij dus met verlies werken, en de pro ductie op dezelfde hoogte houdendan hun productie en hun verlies verminderen, door twee dagen per week niet te doen arbeiden. Zie hier deu stand van zaken; en hoe men er over moge oordeelen, het blijft een merkwaardig versehijuseldat de werklieden voor de ver dediging der gemeenschappelijke belangen van kapitaal en loon tot werkstaking overgaan, en dat duizenden voor de toepassing van e«n staathuishoudkundige wet zich berooven van hun dagelykseh loon en hun spaarpenningen uitputten. Te oordeelen naar het aantal bezoekers, schijnt het succes van de Parijsche tentoon stelling verzekerd; meer dan zes en dertig dui zend personen namen haar op een enkelen dag in oogenschouw. Aan een gedeelte van de Fransche pers, de legitimistische en Bonapartistische orga nen namelijk, schijnt deze nationale zaak als van republikeiusche vinding afschuwelijk toe. "Werd ons leeds van onze vroegste jeugd afgeleerd, dat onweer was neen geschenk van God", en dat wij daarvoor dankbaar moesten wezen, nien leze hierover Hieronymus Van Alphen na anders de Fransche legitimisten. Ouder het ratelen van deu donder werd de tentoonstelling geopend; daarmede heeft de Voorzienigheid zijn ongenoe gen" in dit werk van menschenhanden willen betuigen, zoo lezen we. Waren die lieden wat beter met de geschiedenis bekend, zij konden dan weten, dat donder eja bliksem den Horeb omringden, toen het Isiaèlietische volk zijn wet ten ontving. By de opening der tentoonstelling waren, gelijk men weet, eenige vreemde Vorsten tegen woordig. Dezen moeten, altijd volgens de ge noemde bladen, zeer uit hun humeur zijn over de daverende kreteu: sLeve de Republiek!" bij de opening der tentoonstelling aangeheven. Men heeft de gelaatstrekken dier vorsten be studeerd: misnoegen was op elks gelaat te lezen. De Prins van Wales was wel een der meest ontevredenen. Hij zou zich met een verwensching op de lippen in zijn rijtuig ge worpen hebben. Arme tobbersl die op zulk een onzinnige wijze hun partij trachten te steunen. Wat zouden wij van Franschei repu blikeinen zeggen, die, als op een Nederlandsch feest dekreet: ïleve de Koning"! werd aan-» geheven, in woede losbarstten? Wanneer men tot zulke opmerkingen de toevlucht moet nemen# is een party wel zeer diep gezonken. Ia Turkije blyft de toestand ellendig. Da Sultan is vol vrees; samenzweerders omringen hem; Osman pacha de held van Plewna, wordt voor een lafaard uitgekreten, en de laatst opge treden Ministers doenwat sedert jaren hun voorgangers deden: ze bemoeien zich met hooge politiek, terwijl de administiatie in alle takken van.bestuur een tooneel oplevert vandeschro- melijkste verwarring. Al was hij de gewenschte dokter Diet, toch had Keizer Nikolaas van Rusland gelijk, toen hij meer dan vijf en twintig jaren geleden tot den Engelschen gezant van het Turksche rijk sprak als van een zieken man. ITALIË. De Romeinsche correspondent vau de Union AwWfe, dat pater Curci, die gelijk men zich b«;nffl«rea zal, dezer dagen op het Vaticaan was ontboden, in alle gehoorzaamheid in den schoot der Kerk is teruggekeerd. Zijne acte van herroeping wordt door den correspondent in haar geheel medegedeeld. Aan 't slot van dit stuk schrijft Curci aan den Paus: sTerwijl hij (Carlo Maria Curci) alles intrekt, wat Uwe Heiligheid gispenswaard zou achten, geeft hij zich geheel aan haar over, bereid als hij ten volle isom in alles en te allen tyde haar onfeilbare leer te volgen." De Romeinsche correspondent van de Univers, van deze akte sprekende, bericht dat Curci, op het Vaticaan gekomen," zich dadelijk beieid heeft verklaard in te trekken wat men van hem1 verlangde. Toen hij in zijne woning terug kwam, heeft hij eene vei klaring in dien zin opgesteld, die hij aan Jozef Pecci, 's Pausen broeder, ter hand stelde, om haar aan Leo XIII over te reiken. De Paus las de verklaring aanwijzigde de tekst eigenhandig. Hierna bracht 's Pausen broeder het stuk terug aan Curci. aDe Paus beeft er verandering in gebracht," zeide de pater; sik heb niet noodig te weten welke; ik behoef zelfs niet te lezen. Ik heb slechts te teekenen.".

Schiedamsche Courant | 1878 | | pagina 1